Drewno lite > Jak pozyskiwać, przechowywać i zabezpieczać drewno

Tarcica quarter sawn

(1/3) > >>

Dentarg:
Czy w Polsce można kupić tarcicę Quarter sawn? Wiem, że teoretycznie można sobie zamówić w tartaku cięcie jakie się chce (po prostu policzą więcej za usługę), ale ja bym chciał kupic taką tarcicę conajmniej powietrzno-suchą. Ktoś widział w sprzedarzy taki dąb czy buk? A może suszona tarcica tak cięta?

https://en.wikipedia.org/wiki/Quarter_sawing

pzdr,

eso:
Pytasz o przetarcie promieniowe. Wg mnie większość tartaków się tego nie podejmuje bo z ich perspektywy to jest nieopłacalne, takie przetarcie trwa dłużej.

Łukasz Giergasz:
Jeżeli weźmiesz deskę rdzeniową i najbliższe niej dolne i górne to brzegi każdej takiej deski będą miały usłojenie charakterystyczne dla przetarcia ćwiartkowego. W zależności od obwodu pnia możesz uzyskać materiał o różnej szerokości. W przypadku gatunków iglastych będziesz miał materiał o prostych słojach na szerszej stronie i "płomienie" na węższej, w przypadku gatunków takich jak dąb, jawor czy buk, dodatkowo na szerszej stronie będą piękne "fladry" czy "błszyszczki" - wiadomo o co chodzi. Taki materiał jest stabilny i tradycyjnie przeznaczano go na ramiaki okien, drzwi itp. Piękny materiał...

Dentarg:
Łukasz: wiem, ale żaden tartak czy skład nie trzyma oddzielnie taki desek, trzeba przekopać się przez tonę desek przetartych "flat". A i często nie mają desek z rdzeniem wcale.
I dokładnie wiem jakie właściwości ma taki materiał, dlatego o niego pytam :). Stabilny i piękny, ale drogi.

Nie spodziewam się, że tarcica "quater sawn" będzie w takiej samej cenie jak zwykła, ale rozumiem, że w PL jest nie do kupienia, chyba że ktoś zażyczy sobie takie przetarcie sam i będzie sam suszyć?

pzdr,

tomekz:

--- Cytat: Dentarg w 2018-07-14 | 16:44:22 ---. Stabilny i piękny,
--- Koniec cytatu ---

O tak .
 Robiąc  rolety zewnętrzne  do okien ,z takiej tarcicy  ( 42 mm) wycinałem z kantu  lamele  o przekroju 42x18 mm i długości takiej  jak deski. Zazwyczaj ich długość oscylowała w granicach 4m - 6 m. Pocięte tak listwy były proste jak karty , podczas  obróbki  ,jak i w  rolecie  przez wiele lat , często narażone na deszcz  czy słońce .

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej