Drewno lite > Jak pozyskiwać, przechowywać i zabezpieczać drewno

Wilgotność drewna do obróbki.

(1/12) > >>

Qbek:
Hej.
Wiem, że wilgotność drewna, które będzie się znajdowało wewnątrz domu musi mieć te 8-10%.  Ale czy jest to przedział stały?
Czy np. stół zrobiony z drewna o wilgotności 12% może sobie doschnąć później do tych wartości? Przecież te 8% to ma drewno zaraz po wyjęciu z suszarni a przecież wiadomo, że nie można od razu poddawać go obróbce tylko musi jeszcze poleżeć i to najlepiej w warunkach, w których później będzie się znajdowało. W suszarni drewno też przecież ciągnie wilgoć z powietrza i jak trochę poleży to nie dostajemy tych 8%.  Dla świętego spokoju kupiłem sobie miernik i zacząłem sprawdzać swój materiał. Z wyników jestem trochę zdziwiony bo np. sucha sosna trzymana w garażu ma te 9% ale już dąb przechowywany w domu w kotłowni(3lata) ma 12-13%. Mam więc pytanie. Jak to jest z tym przechowywaniem i wilgotnością obrabianego materiału?

ozi:
Zawsze badam drewno przed rozpoczęciem projektu. Czasem sprawdzałem po zakupie. Np. dębina, z której robię teraz łóżko miała po zakupie 12% zewnętrznie a po przecięciu 10. Jak zaczynałem robotę było 9 w całej desce. Zakup początek lipca a robota teraz. Pewnie gdyby dechy miały więcej niż 12 to bym poczekał. Wilgotność zależy od wilgotności otoczenia ale tez od ciśnienia atmosferycznego.

Qbek:
Gdzie przechowujesz materiał?  Ja trzymam w kotłowni i drewno z suszarni  ma tam 12%. Albo moja kotłownia jest zawilgocona albo przekłamuje miernik. Co dziwne trzymam tam baliki sosnowe z minimum 50-letniego domu i też pokazuje 12%.Leżą tam od stycznia ale ogólnie są suche jak wiór.

ozi:
Dechy mam w garażu albo w piwnicy. Ogólnie mam bardzo „suchy” dom.  Sprawdź wilgotność wewnętrzną, 12 może być powierzchownie. Ewentualnie zabierz miernik na kolejne zakupy i porównaj wyniki z tum co zmierzy sprzedawca.

Qbek:
Przywiozłem 3 dni temu od "chłopa" dwie dechy jesionowe, które leżały na stosie pod przykryciem przez rok. Wcześniej były w suszarni. Teraz miernik pokazuje  rdzeń 15% a po zewnątrz 12%. Czy te wartości są prawidłowe przy takim leżakowaniu i suszeniu? Jak tu zmierzyć wilgotność w pomieszczeniu?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej