Techniki stolarskie - ABC pracy z drewnem > Jak to zrobić?

Dębowa szafka łazienkowa z szufladami i półką

(1/11) > >>

grekot:
W najbliższym czasie czeka mnie całkiem duży i fajny projekt stolarski (jak na hobbyste  :) ), otóż do wykonania mam szafkę do łazienki która ma wyglądać jak na wizualizacji poniżej.Jako materiał posłuży mi dębina.

Mam do was pytanie odnośnie kantówek które mają stanowić konstrukcje szafki.
Maja mieć wymiar 5x5 cm.
Zastanawiam się czy robić je z jednego kawałka materiału, czy możne lepiej pokleić to z dwóch listewek?
Oraz jaki powinien być poprawny układ słoi dla takiej kantówki, zarówno z jednego kawałka materiału jak i w przypadku klejonki.ozi:
Jak konstrukcja to raczej nie klejone, z jednej strony wyglądało by dziwnie.
Wybrałbym kawałki z prostym rysunkiem, takie lepiej wyglądają na długich pionowych i poziomych elementach

oldgringo:
Przy takiej grubości ciężko ci będzie z jednego kawałka. Przecież będziesz strugał pewnie z dwucalówki, czyli 52-54 mm. Na gotowo dostaniesz prędzej grubość 46-48 mm. Taki przekrój ci wystarczy.  A jak koniecznie chcesz 50 mm to klej z dwóch elementów. Przecież łączenie będzie widać tylko z boku, a jak ładnie dobierzesz słoje, to będzie niezauważalne. Najlepiej jak usłojenie będzie pod kątem 45*(w przekroju), tak jak dla nóg.

jaricz:
Jak debina to nie babraj się w klejonki do 5 x 5cm,  pomysl raczej nad sztywnością konstrukcji, bo widzę,że mebel jest długi (3 szuflady) istnieje zagrożenie wygięcia  całego mebla na środku po szerokości, minimum to: 6 x 3 cm na sztorc dolny wieniec a najlepiej to 6 razy podparcie

jaricz:
I zrób na środku mebla sztorc, bo je***ie :D (wygnie z czasem)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej