Techniki stolarskie - ABC pracy z drewnem > Jak to zrobić?

Długa półka i ukryte mocowanie

(1/5) > >>

Gumiś:
Szanowne korniki,

Powoli przymierzam się do zabudowy sypialni i jednym z planów jest zrobienie nad łóżkiem długiej półki - 241cm (jak na poniższym obrazku, materiał prawdopodobnie fornirowany wiór).
Czy możecie podpowiedzieć w jaki sposób to zawiesić?

Niby są dostępne wsporniki do ukrytych mocowań, ale przy takiej długości obawiam się o precyzję rozmieszczenia (żelbetowa ściana i duża szansa trafienia na zbrojenie).
Myślałem więc, żeby wysunąć nieco plecy i za nimi wykonać mocowanie na francuski zamek (tak to się chyba nazywa). Ściana jest w miarę prosta więc mam nadzieję, że da radę.
Do tego półka może się wesprzeć na panelu tapicerowanym, który zostanie zamontowany poniżej na ścianie.

Dochodzi jednak jeszcze jedna kwestia - w jaki sposób połączyć dół z bokiem i pionowymi przegrodami, aby uniknąć przykrych niespodzianek?
Nie będę tam trzymał 20 tomowej encyklopedii, ale puste wisieć też nie będzie.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to lamelki. Boki mają być z płyty 36mm więc w razie potrzeby mogę dać dwa rzędy lamelek. Przegrody z pojedynczym rzędem (2 sztuki?).
Pytanie czy jest to niezbędne.

Z góry dziękuję za pomoc  :)Qiub:
lamelki gesto na mijanke albo kilka lamelek do wypozycjonowania i uszytywnienia a spaxami albo assy skrec to i bedzie git

Maciekk:
Ja jak robiłem podobną, to dałem z tyłu kątowniki dla usztywnienia. I tak oparte o ścianę, więc nie widać.

Daraas:
A czy w takim przypadku nie lepiej dawać pionowe płyty na zewnątrz tak, żeby lamelki działały na ścinanie niż rozciąganie?

Jakacor:
Moze powiesic na listwie jak szafki gorne kuchenne?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej