Gięte oparcie do krzesła - klej, rodzaj drewna, metody etc

Zaczęty przez Uhl, 2021-03-03 | 19:24:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Uhl

Cześć!

Staram się dojść do uzyskania w podstawowych warunkach warsztatowych efektu podobnego do tego:
+więcej zdjęć
Z tym, że w moim zamyśle rurka wystaje za górną krawędź, a nie kończy zatopienie w połowie, co w sumie ułatwia sprawę.

Zakładam, że najlepiej zrobić sklejkę samemu, używając takiej metody
gdzie najpierw formujemy warstwy forniru przed klejeniem, a potem po wyschnięciu kleimy w tej samej formie (formę myślę można zrobić dość łatwo, ostatecznie przez CNC).

I tu seria pytań:

  • jaki rodzaj drewna się do tego gięcia nadaje? czy sosna i brzoza (które są tanie) są OK? a może, jak sugerował ktoś na czacie - do środka cokolwiek a na wierzch jakiś rodzynek?
  • jaki klej? Titebond 3 jest polecany dla DIY, ale wiem, że są tańsze zamienniki. patent w tym, że nie mam profesjonalnej prasy, więc całość musi zadziałać przy użyciu 4-6 ścisków
  • normalnie klejąc sklejkę, układa się włókno tak, by raz szło horyzontalnie, a raz wertykalnie, dla uzyskania wytrzymałości. czy tak musi być i w tym wypadku? bo z tego co widziałem online, to paski są raczej horyzontalnie uwłóknione
  • jak zakonserwować sklejony i gotowy produkt? pewnie jakimś giętkim lakierem?

Pewnie coś się jeszcze pojawi w trakcie, ale na razie zapraszam do wypowiadania się.


tomekz

Myślę , że powinna do tego być okleina gięta na gorąco i klej poliuretanowy . Ale czy ściski dadzą radę tak mocno dogiąć materiał przy rurce ?

Uhl


Uhl

Cytat: tomekz w 2021-03-03 | 21:33:49
Myślę , że powinna do tego być okleina gięta na gorąco i klej poliuretanowy . Ale czy ściski dadzą radę tak mocno dogiąć materiał przy rurce ?
W sensie, że fornir nie da rady? Na morko najpierw, a potem z klejem? Możesz wyjaśnić dlaczego?

Bill Door

Hej, imo forma i klejenie próżniowe się kłania, zrób wstawki żeby kieszenie wyszły
Gif-ted guy.

przemek.drzymala

Jesion pocięty na cienkie paski daje się łatwo formować ale bez przesady ciężko będzie go zagiąć na rurce ewentualnie po nagrzaniu para. Ogólnie to można zrobić to tak żeby zrobić kopyto i docisnąć pasem transportowym do niego.
Innym sposobem jest jak koledzy wyżej pisali sklejki do formowania ją można pięknie wyginać i najprościej było by Ci zrobić formę skleić kilka warstw żeby trzymało kształt i potem fornirem nawet na klej kontaktowy ;)

oldgringo

Czasem robię jakieś ,,gięte" elementy. Prawidło + pompa próżniowa. Ale, jak napisał Przemek, takie wygięcie na te rurki to raczej nie bardzo. Ja bym raczej zrobił formę z już gotowymi doklejkami na rurkę. I dopiero coś takiego zafornirować w próżni. Fornir cienki 0,6 więc powinno się udać. Myśle że coś grubszego od 1-2 mm ciężko będzie uformować w taki kształt.
Pozwoliłem sobie zrobić szkic tego mocowania rurki. O coś takiego bym walczył i na to fornir.

Uhl

Rozumiem koncept, ale o ile spełnia formę, to funkcji już nie. Jednak fajnie jakby ta sławetna wytrzymałość sklejki też była.
Zacząłem się zastanawiać nad zastąpieniem tego elementu kawałkiem grubej, brązowej skóry naturalnej.

oldgringo

Cytat: Uhl w 2021-03-04 | 08:24:07
Rozumiem koncept, ale o ile spełnia formę, to funkcji już nie. Jednak fajnie jakby ta sławetna wytrzymałość sklejki też była.
Zacząłem się zastanawiać nad zastąpieniem tego elementu kawałkiem grubej, brązowej skóry naturalnej.
Nie bardzo rozumiem dlaczego nie spełnia funkcji. Jeśli całe oparcie zrobisz z giętej sklejki, do tego idzie doklejka i na tył fornir, żeby zamaskować doklejkę. Całość będzie wyglądać jak jeden wygięty element.
No, ale jak tam sobie stryjenka życzy  ;D

Uhl

Jakoś tak a rysunku mi to wyglądało na tylko jedna, maskującą warstwę forniru na tyle. To by wg mnie nie zdało egzaminu.

Możesz określić co masz na myśli mówiąc doklejka?

oldgringo

Z litego wycinasz na taśmówce odpowiedni kształt. Wewnątrz wiercisz otwór na rurkę oparcia.
I taki element doklejasz od tyłu do, już wcześniej uformowanej sklejki. Na koniec na to cienki fornir.

pinkpixel

#12
Nie mając taśmówki, prasy etc. rozbiłbym projekt na wycięcie poprzecznych przekrojów ze sklejki (albo ręcznie albo dał na cnc), posklejał na wysokość , oszlifował i na to jaką cienką okleinę :)

ps.

Te krzesła są fajne, fajnie wyglądają ale no nie ma bata są one tworzone z myślą o produkcji przemysłowej z wykorzystaniem maszyn tego czym fabryka dysponuje, realizacja takiego projektu przeniesiona do domowego warsztatu nie jest łatwa, nie mówię że się nie da zrobi czy nie warto robić dla samej przyjemności z robienia, ja osobiście tak bym nie potrafił, lubię wyzwania ale powiedzmy sobie ... umiarkowane ;D

przemek.drzymala

I do tego jak doklejasz taki kawałek to możesz zrobić to precyzyjnie a robiąc coś na kopycie z dużymi naprężeniami jest duże prawdopodobieństwo że trochę wróci do kształtu..
Kolejna sprawa sklejka elastyczna jest tworzona z miękkiego porowatego drewna bodajże okume, a robiąc doklejke możesz wkleić coś twardego

tomekz

Cytat: oldgringo w 2021-03-04 | 09:02:28 Wewnątrz wiercisz otwór na rurkę oparcia.
I taki element doklejasz od tyłu

Tu bym zastanowił się nad wytrzymałością takiego elementu