Techniki stolarskie - ABC pracy z drewnem > Jak to zrobić?

Jak zabarwić biel dębu bejcą spirytusową?

<< < (2/3) > >>

piotr.pzn:

--- Cytat: pinkpixel w 2024-04-26 | 23:10:38 ---teoretycznie biel zazwyczaj się wycina, a jeśli zostawia to po to by jej inność zagrała kontrastem, poza względami ekonomicznymi (niedobór materiału?) nie widzę uzasadnienia by w Twoim przypadku ją zostawiać by później z nią walczyć i maskować

--- Koniec cytatu ---
Tak krawiec kraje jak mu materiału staje

Tu kolega podejrzewam że bardziej w celach poznawczych zajął się tematem. Czasem faktycznie gdzieś kawałek bielu by wystawał i psuł efekt, a cała reszta ładna, to też myślę że warto się pokusić o lekki retusz. Ale zdarzają się i tacy, no cóż, co czarują dla zasady gdy bardziej cenią każdy centymetr deski niż swój czas czy pracę poświęconą na maskowanie. Ot taka tajemnica poliszynela :)

Sztajger:

--- Cytat: pinkpixel w 2024-04-26 | 23:10:38 ---jakiś filtr żółty masz ustawiony w aparacie? - mówię ogólnie o zdjęciu
--- Koniec cytatu ---
Zdjęcie zrobione telefonem, nie aparatem. Nie musiałem go wysyłać, a wysłałem nie po to, by się nim chwalić, wysłałem jako ciekawostkę.


--- Cytat: pinkpixel w 2024-04-26 | 23:10:38 ---co do samego efektu na drewnie, na podstawie zdjęcia które pokazałeś, u mnie by nie przeszło, wygląda trochę jak ładnie wysmażona frytka :) i w sumie w mojej opinii ładniej wyglądał by chyba niebejcowany dąb, tak trochę ni to drewno ni smażonka z głębokiego oleju :) - no ale to moja bardzo subiektywna opinia
--- Koniec cytatu ---
Napisałem na to forum bo miałem problem, więc zadałem pytanie, na które nie otrzymałem odpowiedzi. Jak znalazłem rozwiązanie problemu na innym forum, to go tu opisałem, bo może się komuś przydać. Nie oczekiwałem ani oceny zdjęcia, ani podanego sposobu, bo nie jest mój.


--- Cytat: pinkpixel w 2024-04-26 | 23:10:38 ---teoretycznie biel zazwyczaj się wycina, a jeśli zostawia to po to by jej inność zagrała kontrastem, poza względami ekonomicznymi (niedobór materiału?) nie widzę uzasadnienia by w Twoim przypadku ją zostawiać by później z nią walczyć i maskować
--- Koniec cytatu ---
To jest teoria prawdopodobnie polska, nie kończyłem szkół stolarskich, mam całkowicie odmienny zawód, to z tym nie dyskutuję, natomiast po spędzeniu trochę czasu - z powodu tej nieszczęsnej mojej bieli, na innych, niepolskich forach mogę powiedzieć, że ta biel to jest pikuś, bo stanowi mały procent, który jak piszesz bez uszczerbku dla kasy się wycina. W tropikach np. rośnie niewiele drzew charakteryzujących się naturalnymi ozdobnymi słojami i kolorami, na dodatek nie imają się ich żadnego pochodzenia bejce, ba, te bejce jeszcze pogarszają to co natura stworzyła. Jednym słowem tamci stolarze mają o wiele bardziej pod górkę niż nasi. Wyobraź sobie drzewo w którym biel to 90%, też ją wytniesz? Więc dla "tamtych" bejcowanie czegoś takiego jak nasza biel to dzień powszedni. Sprawdziłem jeden, pierwszy lepszy z ich sposobów i mi to dało wystarczająco dobry efekt. Kto chce niech wycina, kto nie, niech tego nie robi. To byłoby na tyle.

piotr.pzn:



--- Cytat: Sztajger w 2024-04-27 | 22:19:07 ---Napisałem na to forum bo miałem problem, więc zadałem pytanie, na które nie otrzymałem odpowiedzi. Jak znalazłem rozwiązanie problemu na innym forum, to go tu opisałem, bo może się komuś przydać.

--- Koniec cytatu ---
I to się chwali

Matgregor:
Pominięta jest w tej dyskusji, najważniejsza kwestia, Biel dębowa jest odpadem nie tylko ze względów estetycznych, a przedewszystkim właściwości fizycznych, szybszej degradacji, podatności na szkodniki, i w zależności od zastosowania można jej niewielką ilość zostawić lub należy definitywnie usunąć.

tomekz:
Przesada

Jak  będziesz kupował dębinę to powiedz sprzedawcy  że nie płacisz  za odpad ,  niech liczy  tylko  twardziel  ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej