Jak zabarwić fornir z orzecha na całej grubości?

Zaczęty przez alshrom, 2022-05-25 | 20:37:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

alshrom

Cześć wszystkim.
Wpadł mi do głowy pomysł, aby wykonać sobie rękojeść do pistoletu zrobioną z dwukolorowej sklejki. Posiadałem na stanie fornir z orzecha o grubości 2mm i zakupiłem do tego dwie bejce wodne (pomarańczową i czarną). Plan był prosty. Zabejcować na całej grubości fornir, wysuszyć, skleić i obrobić. Niestety mimo, że fornir moczył się w bejcy jakieś 2 dni to zabarwił się tylko na powierzchni. Udało mi się znaleźć informację, że można drewno wyługować przed bejcowaniem, by stało się bardziej jak gąbka. Ługowanie wykonałem rozpuszczając sodę kaustyczną w wodzie w proporcji 1:10, potem gotowałem w tym drewno przez 30 min i odstawiłem na 24h. Aktualnie odstawiłem fornir do suszenia, ale w między czasie spróbowałem na szybko wysuszyć jeden mały kawałek by zobaczyć, jak się barwi.
Niestety wydaje mi się, że nadal bejca ma problem by zabarwić całą grubość sklejki.
Teraz pytania:
Czy orzech nie nadaje się do barwienia?
Czy powinienem zastosować inny rodzaj bejcy?
Jaki gatunek drewna powinienem użyć na wykonanie takiej wielokolorowej sklejki?

tomekz


alshrom

#2
Mi dokładnie chodzi by być w stanie zrobić takie różnokolorowe sklejki jak tutaj:
https://cwp.fi/en/products/cwp-laminated-blanks/
Z tego co widzę, to sklejka zrobiona z brzozy. Tylko teraz moje pytanie, czy jestem w stanie zabarwić mój fornir orzechowy wodną bejcą, czy może szukać innego rodzaju bejcy, czy trzeba wykonać jakiś dodatkowy proces.

VelYoda

haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

AC

Impregnacja próżniowa.... trzeba mieć pompkę. Komorę można sklecić z grubej sklejki.


alshrom

#5
Zobaczę za kilka dni jak będzie zachowywać się orzech po wyschnięciu z ługowania, i spróbuję zagotować go w bejcy. Jeśli ten pomysł nie wypali to kupię jeszcze fornir z brzozy 0.6mm. Jaśniejszy i cieńszy, więc powinien jaśniej zabarwić się na pomarańczowy i może uda się to zrobić na całej grubości.
Tak się jeszcze zastanawiałem, czy barwnik w bejcy rozpuszczony jest w postaci bardzo drobnego proszku, który po prostu zatrzymuje się na powierzchni drewna jak brud na filtrze, czy to działa inaczej?

tomekz

Są też metody  zmiany  zabarwienia  drewna - podczas jego rośnięcia .  :)

Są nie tylko proszki barwiące , jest  chemia  ( siarczany miedzi  , chromu  itd ) , metale , rdza , ale też barwnik można otrzymać z różnych gatunków  drewna , roślin ( korzeń berberysu )  itp . Sa to  tzw . taniny otrzymane  z kory drzewa

A teraz  ;)  barwi - herbata , kawa , a nawet   np. bulion  + 2 % ałunu zagotować i gotowe .

Sposobów jest  tyle ,że głowa boli

AC

I tutaj pojawia sie pytanie czy nie łatwiej będzie taką sklejkę kupić?

tomekz

Skleić różniące się kolorem gatunki  drewna