Techniki stolarskie - ABC pracy z drewnem > Jak to zrobić?

Jakie nogi w szafie

(1/3) > >>

Paul.Stone:
Witajcie, chce zbudować szafę około 60/40 która będzie stała w rogu przedpokoju. Będzie w niej sporo rzeczy, niektóre ciężkie. Zastanawiam się jak rozwiązać nogi w tej szafie. Wiadomo że potrzebna będzie możliwość wypoziomować ją po ustawieniu na miejscu. Nogi meblowe przykręcone tak by podpierały wieniec dolny oraz boki wymuszają ślepy bok a tego bym chciał uniknąć. Może rozwiązanie z dwiema nóżkami z przodu ukrytymi za cokołem, np regulowanymi od góry przez otwór w wieńcu a tył to boki stojące na ziemi (jak w ikea pax)? Mam takie paxy w domu, dużo w nich rzeczy jednak obawiam się (może bezpodstawnie), czy ciężar nie wyrwie wieńca dolnego.
Czy ktoś by mnie nakierował na prawidłową technikę wykonania tego?

oldgringo:

--- Cytat: Paul.Stone w 2021-06-08 | 12:06:56 ---Witajcie, chce zbudować szafę około 60/40 która będzie stała w rogu przedpokoju. Będzie w niej sporo rzeczy, niektóre ciężkie. Zastanawiam się jak rozwiązać nogi w tej szafie. Wiadomo że potrzebna będzie możliwość wypoziomować ją po ustawieniu na miejscu. Nogi meblowe przykręcone tak by podpierały wieniec dolny oraz boki wymuszają ślepy bok a tego bym chciał uniknąć. Może rozwiązanie z dwiema nóżkami z przodu ukrytymi za cokołem, np regulowanymi od góry przez otwór w wieńcu a tył to boki stojące na ziemi (jak w ikea pax)? Mam takie paxy w domu, dużo w nich rzeczy jednak obawiam się (może bezpodstawnie), czy ciężar nie wyrwie wieńca dolnego.
Czy ktoś by mnie nakierował na prawidłową technikę wykonania tego?

--- Koniec cytatu ---
Rozwiązanie stosowane w Paxach jest kiepskie.  Często wyrywa bolce łączników mimośrodowych przy dużych obciążeniach. Możliwe, że wiór dajà słaby w Ikea.
 Z czego to będziesz robił?

Paul.Stone:

--- Cytat: oldgringo w 2021-06-08 | 12:51:56 ---Rozwiązanie stosowane w Paxach jest kiepskie.  Często wyrywa bolce łączników mimośrodowych przy dużych obciążeniach. Możliwe, że wiór dajà słaby w Ikea.
 Z czego to będziesz robił?

--- Koniec cytatu ---
Wiór 18mm. Będzie kilka półek i szuflad. Chcę w tym trzymać narzędzia więc wagowo może wyjść tego trochę. W żadnym paxie mi się nie wyrwało nic przy wieńcu dolnym ale obawiam się że tak właśnie może się stać.

oldgringo:
Mi wyrwało. Obciążone było solidnie. Przy tego typu konstrukcji, jak nóżkami nie podeprzesz boków, to całe obciążenie idzie na łączniki. Jak wiór słabej jakości, będzie wyrywać.
Może zrób konstrukcję wieńcową. Taka wytrzyma.

Paul.Stone:

--- Cytat: oldgringo w 2021-06-08 | 13:18:56 ---Może zrób konstrukcję wieńcową. Taka wytrzyma.

--- Koniec cytatu ---
Czyli jak nic trzeba by było zrobić ślepy bok, żeby to estetycznie wyglądało? To akurat ten bo będzie widoczny jako pierwszy po wejściu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej