Techniki stolarskie - ABC pracy z drewnem > Jak to zrobić?

Klejonka z różnych gatunków drewna

(1/3) > >>

epoxy_craft:
Witajcie,
Jeden chłop pochwalił się klejonką z czterech gatunków drewna i tak się zastanawiam czy to dobry pomysł, bo zdaje się, że prężenie drewna zależy od jego gatunku?

M.ChObi:

--- Cytat: epoxy_craft w 2021-09-06 | 12:25:10 ---z czterech gatunków drewna i tak się zastanawiam czy to dobry pomysł,
--- Koniec cytatu ---


U mnie działa



Jeszcze nie miałem z różnymi gatunkami problemów

epoxy_craft:
Blaty też robiłeś?

kuń:
A czy nie jest tak że klei sie drewno już niezbyt pracujące? Po suszarni itp ? A druga sprawa to czy nie zabezpiecza się później  jakimiś specyfikami co ograniczają  chłonięcie wody? Olej ,woski itp? 
Pewnie ma znaczenie co się klei, jedna sprawa to miska a inna to długi i szeroki blat.

kuń:
Zrobiłem kiedyś 2 blaty do stołu, technicznego, miały działać nie wyglądać.
Dechy sosna ze składu budowlanego, przeschły sobie na strychu 2 lata.
Długie to było na 2m i większym problemem było łódkowanie bo w jednym blacie ułożyłem dechy w takim samym układzie ,czytaj  wygięcie słoi w jednym kierunku. W drugim blacie jakoś przypadkowo  poukładałem mniej więcej naprzemiennie i efekty były ciekawe , łódkowanie załatwiło jeden blat  tak ze trzeba było zmieniać układ desek i kleić ponownie. Blat wytrzymał  niecały rok a drugi taki sam blat z tego samego materiały z tego co wiem to trzyma sie do dzisiaj, czyli ze 4 lata już . Obydwa z tego samego drewna, z tej samej dostawy, tak samo suszone na strychu ,klejone tym samym klejem, i wysycane pokostem.
Odnośnie łódkowania
"Jakie są przyczyny łódkowania?
Najczęstszym powodem powstawania tego zjawiska jest zbyt duża wilgoć podłoża lub powietrza w pomieszczeniu, w którym ułożony jest parkiet. Różnica wilgotności między dolną a górną częścią klepek powoduje ich odkształcanie. Jest to złożony problem, gdyż istotne znaczenie ma tutaj gatunek drewna, stosunek szerokości do grubości klepek, sposób ich wykonania oraz montażu czy rodzaj zastosowanego kleju lub lakieru. Najlepszy stosunek szerokości do grubości klepki wynosi 4:1, w przypadku gdy wzrośnie on do 8:1 lub więcej to ryzyko łódkowania znacząco wzrasta. Wykonanie zabezpieczenia parkietu powłoką olejowo-woskową zamiast lakierowania pozwala na lepszą cyrkulację powietrza i ogranicza zjawisko łódkowania. W niekorzystnych warunkach, gdy wilgotność jest wysoka, lakier często utrudnia swobodny przepływ powietrza i potęguje efekt łódkowania."

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej