Łóżko z antresolą dla dziecka

Zaczęty przez pietrekk, 2024-06-09 | 23:41:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

pietrekk

Cześć.  Temat antresola – garść pytań od amatora, ale chciałbym to wykonać, jak należy.
Przychodzę tutaj za radą jednego z użytkowników grupy na FB. Prosił aby wskazać jakie mam narzędzia i materiał.

Z narzędzi to trochę jest, m.in ukośnica, frezarka, zagłebiarka, piła stołowa, wiertarki itp. Nie mam nic do strugania dlatego materiał zamierzam kupić strugany już gotowe przekroje.

Jeśli chodzi o doświadczenie z drewnem to raczej proste konstrukcje do tej pory, no a z racji tego, że to mebel do pokoju dziecka chciałbym, żeby to wyszło zarówno solidnie, bezpiecznie jak i estetycznie, dlatego zwracam się do Was o pomoc.

1) Najważniejsza dla mnie sprawa bo muszę już zamawiać materiał - doradzicie proszę jakie przekroje zastosować dla głównych elementów konstrukcyjnych A (słupki) oraz B (rama piętra), tak aby to było solidne, dobrze wyglądało, ale znowu żeby nie przewymiarować i niepotrzebnie nie płacić za materiał.
* elementy B1 oraz A1 będą zakotwione do ściany (sylikat).

2) Jakie drewno wybrać przy potrzebnych przekrojach tak aby zminimalizować ryzyko pęknięć i skręcania, a jednocześnie nie zapłacić miliony? Czy jedyny słuszny wybór to klejonka?

3) No i podpowiedzcie proszę w jaki sposób/czego użyć do połączeń słupków z ramą aby uzyskać efekt niewidocznych połączeń (przynajmniej z zewnątrz)?  Żeby to było pewne i estetyczne. Jakie łączniki albo jak to zaciąc/wyfrezować aby było jak  należy?
Będę wdzięczny za wszelkie dodatkowe sugestie/uwagi, które mogą pomóc mi zbudować wymarzoną antresole dla syna. Dzięki.

Mery

Co do połączeń to możesz się pobawić się w gniazda i czopy i skleić, będzie sztywno i mocno ale musisz pamiętać że już nie rozbieralne, dla mnie to duża wada bo dzieci rosną i później zamiast rozkręcić i odsprzedać trzeba ciąć i na opał.
Ja bym nawiercał otwory i wpuszczał śruby głębiej, w drugi element mufy dwugwintowe, nie flekowałbym śrub bo już też nie było by później dostępy do nich tylko użyłbym drewnianych zaślepek, "grzybków" będzie wyglądać estetycznie i zawsze będzie dostęp do śrub.

Co do przekrojów to daj wiecej danych, nie wiemy czy masz dziecko lat 3 czy 13, chodź na projekcie widzę zjeżdżalnie więc pewnie to pierwsze, ale też czy masz jedno dziecko czy więcej, bo małe dziecko małe obciążenie, ale jak wejdzie dwójka lub trójka i zaczną się bawić to już musi wytrzymać ich harce

Mery

co do drewna jeszcze wszystko zależy od zasobności portfela i od tego jaki efekt wizualny chcesz uzyskać, możesz zrobić z taniej sosny, wtedy popatrz za sosną KVH, masz gotowe strugane do kupienia w różnych przekrojach, odpadnie ci usługa strugania, a przekroje dopasujesz bez problemu.
Możesz użyć buczyny też świetnie sie nada, nie kosztuje worka piniędzy, wyjdzie ciut drożej, ale już struganie musisz zlecić a to też jest koszt
Możesz użyć dębiny, będzie jak powyżej ale sporo drożej
Możesz użyć egzotyku jakiegoś, będzie podobnie jak dębiną

Wybór jest duży, ale tu sam musisz podjąć decyzję co bardziej będzie pasowało do wystroju pokoju i będzie się komponowało z pozostałymi meblami. nie sztuka zrobić w pokoju różne meble, sztuka zrobić żeby pasowało a nie każde z innej parafii

pietrekk

Dziecior lat 3 + kolejne jeszcze nie odpakowane ;)
Na piętrze na pewno będzie harcować więcej niż 1 dzieć.

jeśli chodzi o "piętro" to tylna i prawa rama będzie kotwiona do ściany więc przejmie sporo obciązenia. tutaj bym się nie martwił.

jeśli chodzi o frontową ramę to jej prawa strona będzie podparta na słupku, który też będzie przykotiowny do ściany, zostaje zatem lewy słupek na którym ma oprzeć się rama. biorąc to pod uwage nie chciałem przesadzić z przekrojami słupków, żeby to lekko wyglądało.


Cytat: Mery w 2024-06-10 | 08:31:45 Ja bym nawiercał otwory i wpuszczał śruby głębiej, w drugi element mufy dwugwintowe
Czy mówimy o takich złączach jak to z załącznika?

MichalJ

#4
To trochę inne niż Mery opisywał, te są całkowicie niewidoczne z jednej strony bez żadnych dodatkowych kombinacji, a z drugiej strony jest duży otwór, który też można zaślepić. Służą do łączenia sztorca (końca) elementu poprzecznego do słupka. Mufę wkręca się w słupek. Nie jest to zła opcja, ale jest trochę upi***liwa. Jak duży otwór nawiercisz za płytko, to śruba nie dociąga elementów równo z przodu i z tyłu, jak za głęboko to ciężko operować kluczem.

Takie jak Mery opisywał to po prostu mufa ze śrubą (i może płaską podkładką). Możne je użyć albo gdy poprzeczka łączy się ze słupkiem face-to-face, ale żeby to dobrze wyglądało to najlepiej pewnie wyciąć złącze nakładkowe (lap joint), a do tego to znów przydał by się spory przekrój słupka. Ewentualnie można je też użyć w takim łączeniu sztorc-to-face :) jak to co pokazałeś, ale wtedy mufa jest wkręcana w sztorc, co może być trochę wątpliwe. Na to też są sposoby.

Co do wyboru drewna, to może napisz mniej więcej jaki budżet, bo to co ci Mery podał to dość duży rozstrzał cenowy. :)

DMariusz

Robiłem coś podobnego - łóżko z 'bramką piłkarską' na dole do pokoju chłopca. tj, zamiast antresoli było łóżko ;)
Jeśli chodzi o przekroje - u mnie było naprawdę ażurowo - kwadratowe słupki 45x45mm. Miałem również słupki dodatkowo A2 i A3 ;) - w każdym narożniku.
Powód - miałem łóżko 'kupne' na takich nóżkach i robiłem głównie podwyższenie - i dopasowanie do skosu. Obciążałem na próbę ponad 120kg statycznie (przy wadze dziecka ~30 kg) i było bardzo OK.

Trzy porady:

1. Jako że to mebel do pokoju dziecka - to raz że meble najczęściej są kolorowe, a dwa że dziecko będzie rosło. Z tych powodów, tj. malowania w pasy czarno-białe, ograniczony czas użytkowania oraz wykonawca-amator robiłem z KVH. Suche, ostrugane, równe, miękkie - polecam na początek ;)

2. Kup gotowy stelaż pod materac :D sporo z tym roboty, no ale ja robiłem tylko zagłębiarką.

3. Trochę się gibało na starcie. (być może przez to, że na dole nie miałem pełnego obwodu a konstrukcja była dość wysoka) Mocowanie  do ścian świetnie usztywnia konstrukcję. Widzę, że Ty już to zaplanowałeś, ja dodawałem po postawieniu i sprawdzeniu że nie wyszło jak chciałem.


MichalJ

A to KVH co polecacie to rozumiem, że ma jakość powierzchni lepszą niż takie typowe kantówki konstrukcyjne C24? Muszę sobie kiedyś wypróbować, bo C24 to jednak do domu się za bardzo nie nadaje bez strugania albo przynajmniej dłuuugiego szlifowania.

andzei

A może sklejka?
Zwróć uwagę, że belki B będą służyły jako podpora dla materaca - może powinny być wyższe, żeby go pewnie trzymać i jednocześnie być podstawą do barierki?
Mieszam Ci w projekcie i w stylu mebla, ale popatrz na załączone zdjęcie.

Wtedy mocowanie które pokazałeś jest "jak znalazł".

DMariusz

Cytat: MichalJ w 2024-06-10 | 10:39:52 A to KVH co polecacie to rozumiem, że ma jakość powierzchni lepszą niż takie typowe kantówki konstrukcyjne C24?

C24 to klasa wytrzymałościowa. KVH również ją spełnia, a dodatkowo wygląda ładniej ;) Być może to kwestia mojego składu drewna bo to dalej jest drewno konstrukcyjne. Nie dam głowy, ale na 99% malowałem nawet bez szlifowania.

pietrekk

#9
Cytat: pietrekk w 2024-06-10 | 09:53:41 eśli chodzi o "piętro" to tylna i prawa rama będzie kotwiona do ściany więc przejmie sporo obciązenia. tutaj bym się nie martwił.

jeśli chodzi o frontową ramę to jej prawa strona będzie podparta na słupku, który też będzie przykotiowny do ściany, zostaje zatem lewy słupek na którym ma oprzeć się rama. biorąc to pod uwage nie chciałem przesadzić z przekrojami słupków, żeby to lekko wyglądało.

słuchajcie biorąc pod uwagę to co powyżej, że wiekszość konstrukcji będzie zakotwiona do ścian, to myślałem czy nie zrobić słupków z przekroju 60x30 albo 70x30 i na to rama z przekroju 100x30. Szalenie za mało czy da radę? jak za malo to moze 60x40/70x40?
w zasadzie to przy moim projekcie chyba najbardziej newralgiczne miejsce to lewy słupek, reszta obciązenia podparta na elementach przytwierdzonych na stałe do ściany.

ps. słupki mam zamiar zrobić w dwóch częsciach, tj słupek-rama-słupek