Autor Wątek: Podłoga drewniana postarzana - da radę samemu i tanio?  (Przeczytany 695 razy)

Offline MartinF

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 1
Szykuje mi się niebawem mieszkanie i wpadł mi do głowy pomysł żeby położyć na podłogę postarzane lub zwyczajnie "niezadbane" drewno. Wydaje mi się (choć piszę o tym żebyście sprowadzili mnie na ziemię jeśli się mylę), że łączy to wiele porządanych dla mnie cech: ciepły, stylowy wygląd - nie surowo-sklepowy; docelowo ma sprawić, że jak ktoś przerysuje obcasem to doda uroku, a nie przyprawi o siwe włosy; jeśli byłaby olejowana, to możliwe byłyby punktowe naprawy, np. po zalaniu. Podłogę taką chciałem położyć w całym mieszkaniu, oprócz łazienki, łącznie z aneksem kuchennym i przed drzwiami wejściowymi, bo wydaje mi się, że tego typu podłoga pozwoli zapomnieć o dylematach wyboru i rozmyślaniu, że w takich miejscach typowa gładka drewniana podłoga jest niewskazana i się zniszczy, że może płytki przed drzwiami i w kuchni, itp. itd.. Czyli po prostu chcę mieć ciastko i zjeść ciastko. W załączniku wrzucam jedno ze zdjęć podłogi jaka mnie mocno zainteresowała, a tutaj link do większej ilości zdjęć: http://www.wnetrznosci.com/index.php/miejska-dzungla/

Będę wdzięczny za opinie czy to co napisałem do tej pory to nie mżonki i mam kilka pytań.
1. Jakie drewno może być na tych zdjęciach i jakie drewno polecacie dla podobnego efektu? Wolałbym chyba raczej nie pakować naturalnie starego lub niepewnego biologicznie drewna do nowego mieszkania.
2. Jak uzyskiwany jest efekt kolorystyczny, że jedna klepka kontrastuje z drugą? Chodzi mi zarówno o podłogę ze zdjęć z linku, jak i typowe rozwiązania wykończonych podłóg, bo jeszcze się zastanawiam nad klasycznymi drewnianymi podłogami. Na pewno podoba mi się taki efekt, który widywałem najczęściej przy egzotykach, choć wydaję mi się, że widziałem też i w podłogach z rodzimych odmian. W przypadku tej podłogi ze zdjęć zainteresował mnie efekt czarnienia w miejscach ubytków i jej dosyć soczysty kolor.
3. Czy da się to tanio zrobić? Czy uda się kupić drewno tańsze, bo gorszej klasy do tego celu? Czy macie wskazówki gdzie szukać i jak rozsądnie podzielić ten zakup i pracę? Chodzi mi o podział na czynności które lepiej jak zlecę zewnętrznie i czynności, które mógłbym spróbować zrobić samemu. Czy może, bez większej praktyki w robieniu podłóg w ogóle lepiej szukać kogoś kto to zrobi bez mojego udziału?
4. Jeśli macie ciekawe linki, które są w moim temacie, to chętnie przygarnę.
5. A może ktoś z kornikowa ma akurat taki materiał, pomysł i chęci do nawiązania współpracy przy tej realizacji ;D To bedzie 32 m2 podłogi.

Offline ozi

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7693
    • rachunek
Odp: Podłoga drewniana postarzana - da radę samemu i tanio?
« Odpowiedź #1 dnia: 2020-06-07 | 08:43:45 »
Moim zdaniem jest to aranżacja do żurnala, a w takich przypadkach więcej jest udawana niż prawdy
Ale... najprościej (nie najlepiej) to zabejcować lekko zdewastowaną podłogę sosnową. Potem szlif i lakier. Pomysł nienajlepszy bo sosna to nienajlepszy pomysł na podłogę do mieszkania. Pewnie w sypialni będzie spoko ale taki efekt raczej pasuje do salonu i tam sosna będzie miała ciężko
Nie czarujmy się, zmęczona używaniem sosna nie będzie taka ozdobna jak przypadek z fotki
nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

Offline Bill Door

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3804
  • Usposobiony duchowo branżowiec
Odp: Podłoga drewniana postarzana - da radę samemu i tanio?
« Odpowiedź #2 dnia: 2020-06-07 | 09:06:19 »
Ave 🤘

Ogólnie to do kuchni nie polecam za dużo tam sie dzieje, jeśli zrobisz sam to spoko zauważ że klepki są bardzo wąskie i to jest połowa tajemnicy, nie szedł bym też w zbyt słaby materiał ponieważ każda wada powoduje że drewno bardziej pracuje. Musisz sie liczyć ze podłoga będzie pracować nawilżacz ewaporacyjny pomoże ale jak wyjedziesz na tydzień to się możesz zdziwić jakie szpary powstały jak nikogo w domu nie będzie. To normalne.

Na zdjęciu są filtry więc zgadywanie jakie to drewno przybtak niskiej rozdzielczości to będzie trudne, podejrzewam ze coś cedrowatego

Uzyskiwany jest filtrami ;) a drewno nie jest materiałem jednorodnym i wystarczy poszukać kontrastujacych klepek lub opalić i wyszczotkować

Widzialem na fejsie sprzedają takie rustykalne klepki tanio nie będzie wydaje mi się ze powyzej 200zł za m2 za sam materiał a robocizna z 5k za 20m2, to u mnie takie ceny więc może byc różnie.

Jak sam bedziesz robił to pomyśl o przekroju poprzecznym

Zachęcam do zrobienia samemu, dysponujesz narzedziami?

Co do wykończenia i kolorystyki to jest tyle produktów że zawsze coś dobierzesz

https://pin.it/1dnYwlx





Gif-ted guy.