Skręcone fronty dębowe

Zaczęty przez Radosław, 2022-12-01 | 10:53:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

Radosław

Nie wiem czy uda mi się dołączyć zdjęcie mojej szafki-komody,( to pewnie ułatwiło by opis zjawiska które dotknęło mnie) ale postaram się opisać szanownym forowiczom, w czym tkwi problem.
Otóż jak wspomniałem zrobiłem szafkę pod tv z dębiny grubej na 25mm, fronty wykonałem z jednej deski każdy oraz z żywicy, bo były akurat misternie przegnite w środku, grube na ok 18mm, żeby nie były zbyt ciężkie bo mają 650mm długości i 525 szerokości, po zmontowaniu całości i wniesieniu do domu fronty wypaczyły się. Zakładałem taka ewentualność i jeszcze ich nie olejowałem, jeśli załączę zdjęcie to będzie widać, no i moje pytanie jest w jaki sposób wyprostować te fronty, usztywnić.
Wiem, że są specjalne ekspandery do płyt, ale są długie i trzeba by je przerabiać, myślałem żeby po wewnętrznej stronie wyfrezować otwór po wysokości frontu i wkleić jakąś listwę, albo jakiś profil mosiężny, ale nie wiem czy idę w dobrą stronę.
Jako, że wiedza użytkowników niniejszego fora jest absolutna, to proszę o pomoc w nurtującej mnie kwestii.

tomekz

Pytanie  czy teraz fronty mają   taki  sam swobodny przepływ powietrza  z wszystkich  stron .

Zostawić bo taki ich będzie urok.
Zeszlifować trochę to co za mocno  widać.
Spróbować może coś pomoże wyrównać :
Sam  musisz ocenić  gdzie przkleić   taśmą po przekątnej kawałki  trójkątnej  foli z obu stron tak aby strona bez jej mogła  dosychać i się kurczyć . Wtedy narożnik  pociągnie do siebie . Może to doprowadzi do lepszego stanu .Daj znać czy działa  ;)

truszczyk

Ciężki temat.
Ja bym to zostawił jeszcze i obserwował.

Długo już były w domu? Wiesz jaka obecnie wilgotność drewna?

Lakierowanie od wewnętrznej strony mogłoby ściągnąć trochę rogi.

Ale to gdybanie. 

Maverick

Nawet jak je wyprostujesz to moim zdaniem za jakiś czas znowu je wypaczy, bo wilgotność w pomieszczeniu zmienia się razem z porą roku. W zimie sucho, w lecie mokro.
Drewno nie pracuje, kiedy jest w piecu.

Snikki


Mery

Cytat: Radosław w 2022-12-01 | 10:53:02 jeszcze ich nie olejowałem
to też miało znaczenie, drewno inaczej wysychało od wewnątrz i na zewnątrz szafki, nie było równomiernie

Radosław

Dziękuję za podjęcie rękawicy, dzisiaj sprawdzałem wilgotność, wyszło koło 8%, to mało chyba, bo mam wrażenie, że kiedy przeniosę fronty do domu to wilgotność wzrośnie, no zobaczymy.
Na razie wkleiłem takie żebro z listwy z jakiegoś egzotyka, tak żeby rozginała front, zobaczę jaki będzie efekt jutro, zaolejowałem też jeden front jak wyschnie to ścisnę ściskami w grubszych kantówkach i przeniosę do adaptacji w warunkach domowych, poleży kilka dni to może zostanie proste, dam znać co wyszło.

Stasiek

To są takie prace z grup na facebooku. Nieraz pytam autorów w jaki sposób usztywniają , zabezpieczają fronty przed wyginaniem. Bo po zrobieniu i cyknięciu fotek wszystko świetnie wygląda.
Miałem parę takich robótek gdzie trzeba było zrobić fronty z klejonki, tak po prostu bez żadnego ramiaka. I ja radziłem sobie tak, ze od srodka dawałem albo drewniane albo metalowe szpongi. Kantówka klejona około 3x3 albo profil stalowy 2x3cm. Otwory szersze niż wkręt tak żeby był luz i drewno mogło pracować po szerokości.
Robiłem też kiedyś testy z wklejaniem listew ( nie wolno ale testowo można) i nie daje to nic. Takie drewno ma sporą siłe. I żadne płaskowniki, nawet stalowe, żadne wklejki nie dadzą rady tego utrzymać.
Dodatkowo ja w swojej krótkiej przygodzie zobaczyłem, że lakier daje dużo lepsze zabezpieczenie przeciw wilgoci niż oleje i woski. Zmiany wilgotości w ciągu roku tak bardzo nie wpływają na drewno jak przy oleju. Drewno jest minimalnie lepiej zamknięte i nie chłonie i oddaje wilgoci tak szybko.
Tak jak pany niżej piszą - drewno nie ma z każdej strony takich samych warunków ( środek szafki i zewnątrz) więc to dodatkowo pogarsza sprawę. Z jednej strony chłonie i oddaje inaczej i takie są efekty.
Żywica też nieźle potrafi prężyć. Nie potrafię tego ocenić przed ale nieraz wygnie nieoczekiwanie. Robiłem ostatnio blaciki z robinii z żywicą i obserwowałem to, że drewno a drewno z dodatkiem żywicy nie zalane całkowicie ( tak jak u ciebie) to są trochę inne rzeczy.

istolarstwo

Cytat: Mery w 2022-12-01 | 14:56:15
Cytat: Radosław w 2022-12-01 | 10:53:02 jeszcze ich nie olejowałem
to też miało znaczenie, drewno inaczej wysychało od wewnątrz i na zewnątrz szafki, nie było równomiernie
Dokładnie tak. Powinny być od razu zabezpieczone. To tak samo jak strugany materiał kleisz tego samego dnia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Qbek

Czy  usztywnienie drzwiczek szafki (klejonka jesion z deseczek 8cm)  poprzez wyfrezowanie od czoła wpustu i wpasowania pręta kwadratowego alu 1x1cm da coś? Jedne 24cm szerokie drugie 48cm.

dzikyboo

Raczej nie da
Sprawdź ile siły musisz użyć żeby ręcznie wyprostować klejonkę a potem przyłóż taka sama siłę do preta