Stół MFT i szablon do otworowania blatu

Zaczęty przez KrisssK, 2020-01-28 | 23:17:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

KrisssK

Zaprojektowałem sobie stół warsztatowy jak w załączniku.
Na razie jest to projekt wstępny, może wiele rzeczy jeszcze się zmienić, w każdym razie mniej więcej taki typ chciałbym sobie zrobić.
I teraz jest kwestia precyzyjnego wiercenia otworów w blacie.

Zaprojektowałem więc szablon do wiercenia tych otworów metodą jaką pokazał kol. fyme w swoim temacie o stoliku (https://kornikowo.pl/d-i-y/stol-roboczy-mfft-aka-chestnut-versatable/ ).

Różnica u mnie jest tylko taka że środek pierwszego otworu zaczyna się w odległości 64mm od brzegu (tak żeby pasowało do systemu 32).
Szablon będzie wycięty ze sklejki wodoodpornej 12mm i będzie umożliwiał wiercenie blatów o dowolnych wymiarach z rastrem 96mm.

Trzeba tylko sobie obliczyć wymiar stołu jaki się chce mieć wg. wzoru:
długość boku = 2 x 64mm + (ilość otworów-1) x 96mm

Popytałem o ceny usług wycinania CNC i najtańszą ofertę jaką otrzymałem na zrobienie takiego szablonu to ok. 30zł +15zł wysyłka /1szt. Zamierzam więc wkrótce zamówić 1-2 szt. i zobaczę jak to wyjdzie.

Byłbym wdzięczny za uwagi lub własne propozycje co do tego szablonu?
Jeśli jest OK, to możemy pomyśleć nad jakimś większym zamówieniem o ile będą chętni.

duch_gdansk

No to ja wpisuję się na listę chętnych :)

microb1987

No i fajnie
Jedno ale, jak już zlecasz to spróbuj zrobić szablon 2x większy, cena pewnie niewiele wzrośnie, a mniej przekładania. Tak sobie dumam przed kawą

ormik

Nie wiem też czy nie przydał by się jakiś pin ustalający, a może nawet dwa o średnicy fi30 z przejściem na fi 20 w celu precyzyjnego przekładania szablonu względem wykonanych otworów? 

KrisssK

Cytat: microb1987 w 2020-01-29 | 06:26:50 Jedno ale, jak już zlecasz to spróbuj zrobić szablon 2x większy, cena pewnie niewiele wzrośnie, a mniej przekładania.
Założenie jest takie, żeby to było jak najtańsze w wykonaniu.  Większy szablon to więcej materiału, więcej obróbki, być może droższa wysyłka. Zawsze można zamówić cały blat na CNC i  szablon jest zbędny :)

Cytat: ormik w 2020-01-29 | 07:16:19 Nie wiem też czy nie przydał by się jakiś pin ustalający, a może nawet dwa o średnicy fi30 z przejściem na fi 20 w celu precyzyjnego przekładania szablonu względem wykonanych otworów? 
Myślę, że to nie jest potrzebne. Zaczynamy frezować od narożnika z wykorzystaniem otworów 8mm, które ustalą początkowe położenie szablonu. Frezujemy 4 otwory fi20, za pomocą frezarki z pierścieniem centrującym o średnicy zewnętrznej 30mm. Potem wyfrezowane otwory wykorzystujemy do centrowania szablonu dla kolejnych otworów. I w ten sposób jesteśmy w stanie nawiercić cały blat.

ormik

Cytat: KrisssK w 2020-01-29 | 08:50:12 Myślę, że to nie jest potrzebne. Zaczynamy frezować od narożnika z wykorzystaniem otworów 8mm, które ustalą początkowe położenie szablonu. Frezujemy 4 otwory fi20, za pomocą frezarki z pierścieniem centrującym o średnicy zewnętrznej 30mm. Potem wyfrezowane otwory wykorzystujemy do centrowania szablonu dla kolejnych otworów. I w ten sposób jesteśmy w stanie nawiercić cały blat.
Zastanawiam się tylko nad tym, że po przesunięciu szablonu poza krawędź blatu (w głąb blatu) nie będą pomocne już wtedy otwory 8mm i jedynym punktem odniesienia będzie frezarka z pierścieniem i tu nie wiem czy ten jeden punkt nie będzie za mało dla precyzyjnego ustawienia szablonu. Wydaje mi się, że powinny być przynajmniej dwa takie punkty. Tylko się zastanawiam.

Strużyn


ormik

Oczywiście jestem zainteresowany tym szablonem. Sam przymierzam się do stołu, a przynajmniej do takiego blatu.

KrisssK

ormik,
Po pierwszym przyłożeniu szablonu na narożniku z wykorzystaniem 4 tulejek 8mm frezujesz od razu 4 otwory fi20, potem przesuwasz szablon i pozycjonujesz go 2 tulejami fi20 w otworach które zostały zrobione. Ale przesuwasz zawsze wzdłuż jednego lub drugiego boku a nie po przekątnej. Wtedy masz zawsze 2 lub 3 punkty do pozycjonowania tulejami 20mm..
Poza tym dla otworów przy krawędziach można nadal wykorzystywać 2 piny pomocnicze 8mm

jaricz

Ołówek, linijka, kątomierz, trochę czasu i precyzji, to mój szablon. Teraz takie czasy, że do wszystkiego wszędzie szablony, zatraca się wyrabiania w sobie precyzji i umiejętności stolarskich. :)

Strużyn

Pierwszy blat zrobiłem z linijką i kątomierzem...... drugi chcę z szablonem i frezarką, właśnie po to, żeby było bardziej precyzyjnie. Robiąc to wiertarką co któryś otwór wychodził lekko na ukos od pionu. Niektóre otwory wyszły lekko za luźne. Mam nadzieję, że z szablonem i frezarką te problemy znikną.

KrisssK

Cytat: jaricz w 2020-01-29 | 09:53:28
Ołówek, linijka, kątomierz, trochę czasu i precyzji, to mój szablon. Teraz takie czasy, że do wszystkiego wszędzie szablony, zatraca się wyrabiania w sobie precyzji i umiejętności stolarskich. :)
Kolego, po to korzysta się z szablonów, żeby uzyskać precyzje nieosiągalną metodami ręcznymi. Na pile stołowej też można ciąć "z ręki" bez prowadnicy, sanek itp. ale z tymi dodatkami cięcie wychodzi precyzyjniej, prawda?

jaricz

Kolego szablonów używa się żeby ułatwić sobie pracę, a jak uzyskiwano precyzję kiedy szablonów jeszcze nie było?, więc tego... nie mów o nieosiągalnym ręcznym wykonaniu, jest tylko trudniej dłużej i wymaga umiejętności

KrisssK

Nie korzystasz z szablonów tylko wolisz używać ołówka, linijki i kątomierza? OK, Twoja sprawa.
Ja natomiast wolę zrobić sobie szablon i zaoszczędzić czas, którego i tak mi non stop brakuje.

jaricz

Każdy robi czym lubi i tyle albo tym na co go stać :)