Techniki stolarskie - ABC pracy z drewnem > Jak to zrobić?

Stół MFT i szablon do otworowania blatu

(1/7) > >>

KrisssK:
Zaprojektowałem sobie stół warsztatowy jak w załączniku.
Na razie jest to projekt wstępny, może wiele rzeczy jeszcze się zmienić, w każdym razie mniej więcej taki typ chciałbym sobie zrobić.
I teraz jest kwestia precyzyjnego wiercenia otworów w blacie.

Zaprojektowałem więc szablon do wiercenia tych otworów metodą jaką pokazał kol. fyme w swoim temacie o stoliku (https://kornikowo.pl/d-i-y/stol-roboczy-mfft-aka-chestnut-versatable/ ).

Różnica u mnie jest tylko taka że środek pierwszego otworu zaczyna się w odległości 64mm od brzegu (tak żeby pasowało do systemu 32).
Szablon będzie wycięty ze sklejki wodoodpornej 12mm i będzie umożliwiał wiercenie blatów o dowolnych wymiarach z rastrem 96mm.

Trzeba tylko sobie obliczyć wymiar stołu jaki się chce mieć wg. wzoru:
długość boku = 2 x 64mm + (ilość otworów-1) x 96mm

Popytałem o ceny usług wycinania CNC i najtańszą ofertę jaką otrzymałem na zrobienie takiego szablonu to ok. 30zł +15zł wysyłka /1szt. Zamierzam więc wkrótce zamówić 1-2 szt. i zobaczę jak to wyjdzie.

Byłbym wdzięczny za uwagi lub własne propozycje co do tego szablonu?
Jeśli jest OK, to możemy pomyśleć nad jakimś większym zamówieniem o ile będą chętni.

duch_gdansk:
No to ja wpisuję się na listę chętnych :)

microb1987:
No i fajnie
Jedno ale, jak już zlecasz to spróbuj zrobić szablon 2x większy, cena pewnie niewiele wzrośnie, a mniej przekładania. Tak sobie dumam przed kawą

ormik:
Nie wiem też czy nie przydał by się jakiś pin ustalający, a może nawet dwa o średnicy fi30 z przejściem na fi 20 w celu precyzyjnego przekładania szablonu względem wykonanych otworów? 

KrisssK:

--- Cytat: microb1987 w 2020-01-29 | 06:26:50 ---Jedno ale, jak już zlecasz to spróbuj zrobić szablon 2x większy, cena pewnie niewiele wzrośnie, a mniej przekładania.
--- Koniec cytatu ---
Założenie jest takie, żeby to było jak najtańsze w wykonaniu.  Większy szablon to więcej materiału, więcej obróbki, być może droższa wysyłka. Zawsze można zamówić cały blat na CNC i  szablon jest zbędny :)


--- Cytat: ormik w 2020-01-29 | 07:16:19 ---Nie wiem też czy nie przydał by się jakiś pin ustalający, a może nawet dwa o średnicy fi30 z przejściem na fi 20 w celu precyzyjnego przekładania szablonu względem wykonanych otworów? 
--- Koniec cytatu ---
Myślę, że to nie jest potrzebne. Zaczynamy frezować od narożnika z wykorzystaniem otworów 8mm, które ustalą początkowe położenie szablonu. Frezujemy 4 otwory fi20, za pomocą frezarki z pierścieniem centrującym o średnicy zewnętrznej 30mm. Potem wyfrezowane otwory wykorzystujemy do centrowania szablonu dla kolejnych otworów. I w ten sposób jesteśmy w stanie nawiercić cały blat.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej