Wasze projekty > Krok po kroku

canou

<< < (41/41)

Stasiek:
To tak samo jak z białym klejem. Jak na 4m klejeniu zdarzy się, że kleju  nie będzie na trzech centymetrach to nic się nie stanie.
Moim zdaniem przez to że pur rozpycha, to przy robieniu klejonki na blat trzeba użyć więcej siły żeby było dobrze. Każda odchyłka sprawia, że tej siły może braknąć żeby docisnąć idealnie obie płaszczyzny.
I zdałem sobie z tego sprawę od kiedy mam prasę. Siła jest przepotężna i dociska nawet niestrugane drewno. Na rurowych miałem kilka razy tak, że znać było spoinę. Wydaje mi się, że to przez zbyt małą siłę docisku. I teraz im gorzej te płaszczyzny będą przygotowane tym ten efekt będzie bardziej widoczny.

flp:
No dobra ale mówimy tu o zastosowaniach szkutniczych nie stolarskich. W szkutnictwie po prostu używa się raczej tylko poliuretanu i epoksydu. Zielony titebond to jest egzotyka w tym kraju. Nie kojarzę abyśmy korzystali z czegoś innego niż poliuretan do klejenia drewna kiedy należałem do klubu żeglarskiego w czasach szkolnych.

Co do konstrukcji słomkowej, poliuretan może mieć czas otwarty 40 min i tym bije na głowę większość klejów.

Jeżeli zapewnienie dobrego docisku jest nie możliwe to stosuje się żywicę epoxydową z jakimś wypełniaczem typu pył drzewny, krzemionka koloidalna lub mikro włókna.

Chyba nic więcej w tej kwestii nie da się powiedzieć więcej.

Stasiek:

--- Cytat: flp w 2023-08-26 | 23:18:11 ---Jeżeli zapewnienie dobrego docisku jest nie możliwe to stosuje się żywicę epoxydową z jakimś wypełniaczem typu pył drzewny, krzemionka koloidalna lub mikro włókna.
--- Koniec cytatu ---
O toto zgadzam się z tobą. Żywica sama w sobie ma już pewną wytrzymałość. Ktoś nawet wrzucał na forum taki wykres jak spada wytrzymałość spoiny klejowej wraz ze wzrostem jej szerokości.

truszczyk:
Dobra Pany słuchajta.
Jak skleję epoksydem to zbrojenie na pióro też dawać?

Czy to już będzie tak mocne, że atom tego nie ruszy?

Nie robiłem jeszcze nic żywicą, więc wybaczcie za tak prostackie pytanie.

flp:
Będą tak mocne jak mocno trzymają się warstwy sklejki między sobą. Możesz zakołkować sklejkę aby rozłożyć siły na całą powierzchnię. Jak chcesz coś laminować to możesz krawędzie. Lakier na nich przeciera się dość szybko i wiosło zaczyna pić wodę. Samo zagruntowane epoksydem dużo daje. Wsiąka głębiej w drewno i zwiększa odporność na uszkodzenie powłoki.

i=hFFL4FZyskWvC0hE

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej