Wasze projekty > Krok po kroku

Przydomowy ogród zimowy

(1/10) > >>

Lechu:
Parę osób dopytywało mnie o relację z realizacji ogrodu zimowego, którą rozpocząłem 2017 roku. To jak dotychczas największa i najważniejsza moja realizacja. I do tego najbardziej długotrwała. Miałem kilka zrywów kiedy zbierałem się w sobie, brałem wolne w robocie aby nadgonić i starałem się popychać temat do przodu. Nie bez znaczenia była również kwestia finansowania - przestoje w pracach pozwalały na zebranie kasy na kolejny etap.
Temat niestety jeszcze nie do końca sfinalizowany ale o tym będzie na końcu wątku.

Na początek kilka danych na temat samej konstrukcji + w załączeniu projekt który ulegał pewnym modyfikacjom w trakcie realizacji. Głównie za sprawą podpowiedzi ze strony kolegi Norberta_O któremu w tym miejscu chciałem serdecznie podziękować za wsparcie w trakcie całej realizacji. Dzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą co pozwoliło mi ustrzec się pewnych błędów.

Podstawowe dane
- planowane wymiary ogrodu: dłxszer 7745 x 3880; wysokość w najniższym punkcie 2100, wysokość w szczycie 2753mm.
- pokrycie dachu: 1/3 szerokości płyta OSB 22mm + blacha na rąbek; 2/3 szerokości panele szklane (szyby zespolone dwukomorowe)
- belka podwalinowa KVH 140x80
- słupy KVH 140x140
- belka płatwiowa / murłata BSH 140x180
- krokwie BSH 80x160
- rozstaw osiowy krokwi 852mm
- panele szklane o wymiarach ok 800x2650

Powierzchnia ogrodu zimowego to ok. 32m2
Ogród ma docelowo być całoroczny więc kluczowe było dobre zaizolowanie + zaplanowanie jakiejś formy ogrzewania.

Lechu:
Lipiec 2017

Start oczywiście od fundamentów. Ten etap prac zleciłem budowlańcom - ja nie mam doświadczenia w betonowaniu/murowaniu. A nie chciałem się uczyć na tak dużej dla mnie realizacji.

Jak wspomniałem wcześniej: powstała płyta fundamentowa jest izolowana tak aby można było w zimę korzystać z ogrodu. Pod posadzkę poszło 20cm twardego styropianu. Boki ocieplone 10cm styropianu.

Poziom '0' płyty równany do poziomu posadzki wewnątrz domu.

Lechu:
Sierpień 2017

Początek pracy z drewnem i moje początki z 'ciesielką'. Powstaje szkielet ogrodu i najważniejsze jego elementy. Wszystko poskładane na koniec i zakotwione do budynku i do fundamentów.

Po wykonaniu szkieletu we wrześniu tego roku po raz ostatni pojawili się budowlańcy, aby wykończyć posadzkę płytkami z gresu.
Pod gres poszły elektryczne maty grzewcze - jako docelowe główne źródło ogrzewania.

Lechu:
Październik-Listopad 2017

Po 2 miesiącach przerwy wróciłem do tematu i zabrałem się za wykonanie pozostałych krokwi.
Również wyklarował się sposób montażu tych krokwi do dolnej belki (?) płatwiowej. Po wielu dywagacjach czy ryzykować samodzielne wykonanie połączenia na jaskółczy ogon czy pójść w rozwiązanie systemowe, wygrała druga opcja.
Zastosowałem łączniki Hoba Fix dedykowane do tego typu konstrukcji. Pomimo znacznego kosztu postanowiłem nie ryzykować. Górę wzięła kwestia bezpieczeństwa - dach kryty 2 komorowym szkłem + zimą śnieg - będzie swoje ważył. Nie chciałem ryzykować że konstrukcja spadnie komuś z domowników na głowę. Mogłoby zaboleć.

Na koniec konstrukcja przeszlifowana i pomalowana dwukrotnie lazurą Remmers HK-Lasur w kolorze Dąb Rustykalny.

Lechu:
Zima/Wiosna 2018

Przez zimę niewiele się działo i rzadko zaglądałem do garażu (czyt. warsztatu). Prace głównie przy wykonaniu tzw. rygli, tj. poprzeczek spinających krokwie. Rygle jednocześnie stanowią miejsce gdzie łączyć się ma dach "pełny" (pokryty OSB i blachą na rąbek) z dachem szklanym.

Rygle mocowane już tym razem na szop i gniazdo. Tyle że gniazda w krokwiach takie "półotwarte", czyli że dało radę rygle wsunąć od góry pomiędzy już zamontowane krokwie. Po zamontowaniu rygle połączone z krokwiami jedynie na jeden dłuższy wkręt kręcony poprzecznie przez rygiel do krokwi. Powinno wystarczyć, jako że w tym miejscu konstrukcja nie powinna mocno pracować.

W międzyczasie dotarły również elementy systemu mocowania paneli szklanych z firmy Aluron.
System to kilka rodzajów profili aluminiowych kręconych do konstrukcji dachu od góry które w połączeniu z kilkoma róznymi uszczelkami gumowymi tworzą konstrukcją w której montuje się panele szybowe.

Na zdjęciach w załączeniu widać póki co pierwszy podstawowy profil alu zamontowany na krokwiach i ryglach.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej