Wasze projekty > Krok po kroku

Stół jesionowy na zewnatrz

(1/9) > >>

r.polanski:
Panowie,

W planie mam do zrobienia stół klejony z jesiona o wymiarach 1800x900 o grubości około 30 mm w stylu stołu który wykonał Michał z kanału ARGO Woodcraft (chapeau bas Panie za wszystkie projekty, genialna robota). Różnica (oprócz jakości ) miałaby być taka ze zamiast dostawki byłyby szuflady, ale nie o tym. Czy ktoś z Was robił klejonkę która pracowała w warunkach zewnętrznych? Jeśli tak to jak zabezpieczał i jaki był efekt np po 3 latach? Jesion przeleżał pod wiatą 7 lat ( około 11%) pocięty na lamele 10 cm leży w pokoju okóło 3 tygodnie i spadło do 9.5%. Jak mnie żona nie wyrzuci to jeszcze polezy

Planowałem zapuścić to protektorem osmo a potem olejem tej samej firmy.

Ma to być prezent dla rodziców i nie chciałbym aby za jakiś czas komuś kiełba z grilla leciała na ziemię albo piwo się wylało bo klejonkę wybrzuszyło.

Łączyć chciałbym na lamelki 20 i titebon zielony.

Z góry dzięki za opinie/rady.

//BR RP

tomekz:

--- Cytat: r.polanski w 2021-04-04 | 19:37:13 ---Ma to być prezent dla rodziców i nie chciałbym aby za jakiś czas komuś kiełba z grilla leciała na ziemię albo piwo się wylało bo klejonkę wybrzuszyło.

--- Koniec cytatu ---

Lepiej zmień jesion na inny gatunek . On nie bardzo nadaje się na dwór

NieTylkoMeble:
A jak chcesz mocować blat?
Może być i sosna, która przecież bardzo mocno chodzi, ważne, żeby drewno miało możliwość pracy, co można zapewnić stosując na przykład stosując szpongi.

Bill Door:
Jak ma 9 i wystawisz to już się rozejdzie. A pracować będzie bo tak ma, zawsze możesz nie kleić tylko dać miejsce między lamelami żeby woda nie stała czyli klasyka ogrodowa w wzdłuż czy w poprzek

r.polanski:
W blacie chcialem zamontować mufy stalowe, powiedzmy 8 szt m8x17 a w ramie zrobić otwory eliptyczne żeby był luz na pracę.

Widziałem różne artykuły i znalazłem informację że jesion jest dobrym gatunkiem na meble ogrodowe i stolarkę drzwiowa i okienna a znalazłem też takie że zupełnie się nie nadaje. Wiem że jesion jest drewnem które mocno pracuje, dlatego tak forma montażu.

Na jednym z filmów Roberta Sneeker'a widziałem jak robił ławę zewnetrzną z buku, który też nie uchodzi za specjalnie stabilne drewno. Osoba z takim doświadczeniem i umiejętnościami robi takie tematy tzn ze da się.

Wiem że głupia anegdotka no ale podzielę sie.. mieszkam powiedzmy na przedmiesiciach wujek dom wyżej ma starego żuka gdzie burty i podłoga są zrobione z jesiona. Mają już grubo ponad 20 lat, podłoga przegniła ale burty pokryły się patyną i tyle. Impregnacje widziały może przy montażu. Mając te namacalną informację oraz dostęp do w miarę suchego i ładnego materiału postanowiłem zrobić ten projekt. A jeśli można zrobić coś lepiej, wolę dopytać.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej