Kornikowo - Forum stolarskie

Akcesoria stolarskie / meblowe => Łączniki => Wątek zaczęty przez: Bladepoland w 2018-04-12 | 22:58:36

Tytuł: Łączniki pod mimośrody Hettich VB
Wiadomość wysłana przez: Bladepoland w 2018-04-12 | 22:58:36
Temat  w mojej części przeniesiony z...

Możesz zrobić sobie szablon. Ja swój wykonałem na podstawie gotowej fabrycznej półki.
Trochę czasu to wymaga, ale dokładność jest więcej niż zadowalająca.
Potrzeba:
1. Kawałek  mdf/sklejka  18 równo obcięty z zachowaniem kątów (ważne) wymiary wg potrzeb
2. 2 listwy  o szerokości ok.55mm i długości równej krótszemu boku kawałka z pkt.1
3. Frezy 20 i 3-3,5mm
4. Frezarka

Wykonanie:
1. Prosto ucięty kawałek mdf/skleja ( ja mam ok. 550x250) łączymy do czoła krótszych boków z listwami. Uzyskujemy coś w rodzaju H.
2. Bieżemy oryginalną fabryczną półkę, do frezarki zakładamy frez 20mm. Teraz dopasowujemy ogranicznik we frezarce, prowadnice, tak aby swobodnie w fabryczny otwór wchodził nam frez. Robimy to na sucho bez włączonej frezarki.
3. Wracamy do naszej wykonanej wcześniej konstrukcji. Dojeżdżamy frezarką do ogranicznika z listwy.
Odpalamy frezarkę i frezujemy na wylot. To samo powtarzamy po drugiej stronie naszej litery H.
4. Zmieniamy frez na mniejszy 3-3,5mm. Następnie obracamy nasz szblon i powtarzamy operację frezując po obu stronach. Wychodzą nam otwory idealnie centrycznie i w lini (20 na przeciwko 3). Z tęgo co pamiętam to chyba te mniejsze muszą być w odległości 9 mm od krawędzi szablonu.

Co nam daje użycie frezarki ? Przede wszystkim dokładność w lini otworów o różnej średnicy. To oznacza powtarzalność wykonania odwiertów.

Jak używamy szablon ? To proste.
Kładziemy element w którym ma być mimośród. Na niego kładziemy nasz szablon. Szablon wyrównujemy z elementem obrabianym tak aby nie wystawał i był dosunięty do ogranicznika ( ta kluczowe) i ściskamy ściskiem ze sobą. Frezarka jest ustawiona , ale spr. nie zaszkodzi czy wszystko się zgadza. Ustawiamy głębokość odwiertu, dosuwamy do naszego ogranicznika, i wiercimy frezem.
Operację powtarzamy po drugiej stronie obrabianego elementu (po to robiliśmy drugi komplet odwiertów w szablonie). Mamy zatem odwierty pod mimośrody. Podobnie wykonujemy drugi komplet odwiertów  na drugim końcu półki/ elementu.
Teraz przydadzą się nam małe otwory w szablonie. Szablon kładziemy na drugim elemencie, w którym mają być wkręcone trzpienie. Tu trzeba pamiętać o właściwym  ustawieniu szablonu, zwłaszcza jeśli wykonujemy półki wewnętrzne. Teraz odwiercamy zwykłym wiertłem. Mamy zatem przeniesione odwierty z szablonu.  Wkręcamy trzpienie i można łączyć.

Wykonanie szablonu wraz z próbami zajęło mi nieco ponad godzinę. Szablon wykorzystuję od kilku miesięcy. Dokładność jest , jak wspomniałem więcej niż zadowalająca. Nie zdarzyło mi się aby nie pasował jakiś mimośród, półki między sobą można zamieniać i pasują bez problemu.
Tytuł: Odp: Łączniki pod mimośrody Hettich VB
Wiadomość wysłana przez: fyme w 2018-04-12 | 23:16:58
Świetna robota :)

Też planuję taki szablonik, tyle że ze sklejki bo mam troche odpadów i szkoda by walały się po kątach :)

Jeszcze podpytam jak długo wytrzymują ci frezy przy takich odwiertach? Kupujesz drogie frezy pokroju cmt czy jednak coś tańszego co mniej boli przy wymianie? W płytach można znaleźć cuda jak piach, czy metale co ma ogromny wpływ na żywotność frezu.
Ja jadę na frezach luna bo kosztują trochę mniej od cmt a też się sprawdzają a z oszczędności ostrzę je kilka razy zanim je wymienię.
Tytuł: Odp: Łączniki pod mimośrody Hettich VB
Wiadomość wysłana przez: Bladepoland w 2018-04-12 | 23:37:57
Wiedziałem, że się fyme odezwiesz :). Dzięki :)
Widziałem, że wrzuciłeś swój opis i przemyślenia Makity rt po roku użytkowania,  to i ja postanowiłem jako "brat po Makicie", i " myślący podobnie"  :), wrzucić mój opis.
Jeśli chodzi o frezy to używam różnych w tym i CMT (nie polecam frezów HM bo się strasznie szybko tępią w płycie). Ten akurat kupiłem swego czasu w ...uwaga ... Obi. Sprawdzają się nieźle i kosztują w granicach 40 zł. Do mimośrodów używam 20 i póki co za bardzo się nie stępila przez te kilka miesięcy. W międzyczasie udało mi się dokupić podobny frez Wolfcrafta (ma dłuższy trzpień). Oczywiście nie wiercę tych mimośrodów codziennie, więc trudno mi się jest wypowiedzieć na temat trwałości.

Szablon za jakiś czas będzie miał wersję 2.0 w hpl. Planuję również wersję w hpl pod mimośrody Hafele - te małe zazwyczaj używane w meblach systemowych. Mam taki szablon z płyty. Ten niestety musi być dwuczęściowy. Niedługo opiszę go również.
Tytuł: Odp: Łączniki pod mimośrody Hettich VB
Wiadomość wysłana przez: fyme w 2018-04-12 | 23:58:19
Nawet nie wiedziałem że w obi mają frezy :D ale z ciekawości zajrzę bo przydałby mi się frez 25 mm z trzpieniem 8 mm.
Czekam również na szablon 2.0 oraz drugi na minifixy :) których szczerze nie znoszę przez to że łatwo je przekręcić i gną się strasznie :D
Tytuł: Odp: Łączniki pod mimośrody Hettich VB
Wiadomość wysłana przez: Bladepoland w 2018-04-13 | 00:28:47
Za dużego wyboru to nie ma, ale jest kilka ciekawych. Z tego co pamiętam to idzie nawet skompletować zestaw pióro - wpusty. Średnicy 25 nie kojarzę ale możliwe , że trafisz. Jeśli chodzi o jakość to pozycjonowałbym je dużo wyżej niż Dedra czy Kondor.
Jeśli chodzi o minifixy, to przy niedokładnym wykonaniu pękają lub gną się tak samo jak metalowe VB. Jak pisałem mam zrobiony szablon też do minifixów, który wprawdzie używam i sprawdza się, ale uważam go za wersję do poprawy. Chcę go przystosować do nawiercania frezarką, bo obecna jest klasycznie wiercona wprawdzie od szablonu, ale ręcznie. Zdarza się że wyjdzie czasem lekko luźnawo. Na szczęście można to łatwo skorygować dokręcając mocniej trzpień.
Tytuł: Odp: Łączniki pod mimośrody Hettich VB
Wiadomość wysłana przez: fyme w 2018-04-14 | 12:18:47
@Bladepoland kupujesz łączniki lokalnie czy zamawiasz gdzieś w necie? Masz jakieś sprawdzone źródło? Interesuje mnie zakup łączników vb35/19 i szukam sprawdzonej taniej oferty :)
Tytuł: Odp: Łączniki pod mimośrody Hettich VB
Wiadomość wysłana przez: Bladepoland w 2018-04-14 | 14:28:02
Kupuję lokalnie. Początkowo w hurtowni gdzie się zaopatruję nie mieli akurat na stanie, bo wyszły i mało kto pytał. Pogadałem i bez problemów mi zamówili. Zamawiałem właśnie te białe i identyczne ale metalowe. Te plastikowe wybaczają małe błędy, metalowe nie. Dlatego zrobiłem szblon, bo pękały jak miały za ciasno. A i tak na marginesie. Jak pojeździłem wcześniej, bo potrzebowałem do projektu na szybko, po innych hurtowniach za tymi łącznikami, to patrzyli na mnie jak na wariata, albo nie wiedzieli o ci mi chodzi ;D. Hurtowni u mnie jak mrówek, ale jak coś potrzeba nietypowego to zostają tak naprawdę dwie.