Ul warszawski

Zaczęty przez Quasz, 2022-05-28 | 20:39:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

Quasz

Cześć
Ma ktoś jakiś szkic, schemat czy cokolwiek tak abym mógł po godzinach zbudować ul, stare mi się rozpadają a dziadek męczy żeby mu zrobić nowe.
Tel. 572 681 730
www.sklep.grindtech.pl

newrom

#1
Dowiedz się który warszawski (zwykły czy poszerzany) oraz na ile ramek, czy leżak czy korpusowy.
Tak czy inaczej zasady masz takie same
Szerokość to ramka +15mm (2x7,5mm).
Od dołu ramki do dennicy 20mm
Długość korpusu zależy od ilości ramek, 35mm na jedną ramkę.

Tu masz warszawski poszerzany http://pszczelarstwomojapasja.blogspot.com/2015/02/budowa-ula-warszawskiego-poszerzanego.html

M.ChObi

Nie jestem jak Fyme , ja nie spamuję , piszę tylko małowartościowe posty w znacznych ilościach .

maniek444

Ja mam poszerzone, bez nadstawki- leżaki, gniazdo ma 80 cm. Z tego co wiem, zwykła ramka jest 6 cm węższa od poszerzonej, możesz zmodyfikować wymiary z linku. U mnie odległość ramki od denicy zwiększyłem do 7 cm i nic się nie dzieje, a daje to pewnego rodzaju poduszkę powietrzną.
Także działaj i jak będzie problem pytaj.
,,Najgorszym zagrożeniem dla ludzi są debile, którym ktoś kiedyś powiedział, że nie są debilami. A oni w to uwierzyli."

Quasz

Powiedźcie czym ocieplić? Jedni mówią troty, inni styropian 4, wata, styrodur. Optuję na troty tylko nie wiem czy mieszać z jakimś lepiszczem luźny wsad czy bez lepiszcza i ubijać.
Tel. 572 681 730
www.sklep.grindtech.pl

newrom

Jeśli już musi być ocieplenie to uzyłbym trocin z wapnem budowlanym. Nie ubijać, czynnikiem izolującym jest powietrze. Wapno ma załatwić ew sprawę grzybów czy jakimś szkodników.
W styropian lubią włazić mrówki i go niszczyć.

meeck

@M.ChObi dobrze trafiłeś :)  Właśnie robię ul.

U mnie są ramki wielkopolskie więc ul też. Robię stacjonarny tzw kombinowany, czyli z nadstawką. Takie ule najbardziej lubię. Ocieplam pianką poliuretanową. Nic tego nie gryzie poza myszami.
Projekt mogę udostępnić jeśli chcesz.




maniek444

Cytat: Quasz w 2022-05-29 | 09:05:26 Powiedźcie czym ocieplić? Jedni mówią troty, inni styropian 4, wata, styrodur. Optuję na troty tylko nie wiem czy mieszać z jakimś lepiszczem luźny wsad czy bez lepiszcza i ubijać.
Trociny to kiepski wybór. Styrodur dawaj. Ja tym docieplałem ostatnio. Wcześniej na ocieplenie i zatwory dawałem czcine, ale z tym dużo zachodu.
Tej zimy dwie rodziny zazimowałem w skrzynkach zbitych z pojedynczych deseczek grubości 1 cm, na 5 ramkach i wszystko ok.
,,Najgorszym zagrożeniem dla ludzi są debile, którym ktoś kiedyś powiedział, że nie są debilami. A oni w to uwierzyli."

wędrowycz

Nie chcę demotywować ale aktualnie najpopularniejszym materiałem do budowy ula jest styropian albo poliuretan. Konstrukcja i ocieplenie w jednym. Za ok. 550 można kupić komplety ul np. wielkopolski 2+1/2.
Widziałem też konstrukcje na szybko. Cztery kawałki twardego styropianu/styroduru odpowiednio wyfrezowane i sklejone. Minus tego, że jak bez ramek, to byle wietrzyk zdmuchnie :)

meeck

Cytat: wędrowycz w 2022-05-29 | 12:24:12 najpopularniejszym materiałem do budowy ula jest styropian albo poliuretan. Konstrukcja i ocieplenie w jednym.
Takie ule mają  krótki żywot. Jak przewalasz tego setki to ma sens, jedno sie rozwali bierzesz drugie i już. Jak chcesz do hobbystycznej pasieki to najlepszy jest drewniany stacjonarny. Osobiście nie lubię korpusowych.

newrom

Poliuretany i styropiany są lekkie i wiosną mają plus za termoizolację.
Właśnie kleję dwa korpusy poliuretanowe które rozwalił dzięcioł, na 90% zielony ten dzięcioł zapewne bo drewnianemu nie dał rady.
Do wędrówek - super, choć i takie z pojedynczej deski nie są złe.
Za 500zł zrobisz więcej niż jeden ul, zwłaszcza jeśli masz narzędzia i umiejętności.
Kilka lat temu była spora moda na robienie korpusów z XPS, wydawało się to fajnym rozwiązaniem. Lekkie, łatwo wykonać itp. Tyle że nie bardzo się sprawdziło i wielu pszczelarzy już wycofało lub wycofuje te korpusy bo jednak pszczoły je potrafią zgryzać.
W leżaku nigdy nie gospodarowałem, ale jeśli dożyję starości to zapewne nie będzie wyboru ;-)

Puzii

Cytat: newrom w 2022-05-29 | 21:09:13 , wydawało się to fajnym rozwiązaniem. Lekkie, łatwo wykonać itp. Tyle że nie bardzo się sprawdziło i wielu pszczelarzy już wycofało lub wycofuje te korpusy bo jednak pszczoły je potrafią zgryzać.
Bo to trzeba ten twardy XPS, wiem droższy ale [rzez  kilka sezonów nic nie widać aby zgryzały.
A jak kolega chce drzewniane to odpuść ocieplenie, niczemu to nie potrzebne, a już na pewno nie pszczołom. Mam jednościenne korpusy, wiosną idą lepiej do przodu niż te w Styrodurach czy innych ociepleniach. Panuję jakiś prastary staropolski przesąd, że pszczoły muszą mieć ocieplenie, szkoda tylko że one o tym nie wiedzą:D
Mam na ten  temat swoje zdanie, ale się z nim kategorycznie nie zgadzam!

meeck

Cytat: Puzii w 2022-05-30 | 16:44:39 prastary staropolski przesąd
Kiedyś jak mróz -30 ścinął na miesiąc to ocieplenie się przydawało. Teraz jak całą zimę masz 0 to ocieplenie mniej przydatne. Ja zauważyłem, że w tych nieocieplonych trochę więcej pokarmu trzeba na zimę.

Puzii

Cytat: meeck w 2022-05-30 | 16:54:02 Kiedyś jak mróz -30 ścinął na miesiąc to ocieplenie się przydawało.
Wytłumacz mi  do czego?? ;)
Mam na ten  temat swoje zdanie, ale się z nim kategorycznie nie zgadzam!

meeck

@Quasz , masz tutaj projekt: https://own.raton24.pl/index.php/s/ogt4H3g5WCRagoJ
Link będzie aktywny do 2022-06-14. Jak ktoś będzie chciał po tym terminie to niech daje znać, wrzucę nowy.
Projekt jest roboczy, tzn nie ma na nim 100% szczegółów i 100% wymiarów. Trzeba go sobie dostosować do własnych potrzeb.
W razie czego pisz to wrzucę zdjęcia bo właśnie mam taki ul na warsztacie.
Ul jest 2x13 ramek wielkopolskich, stacjonarny, ciężki, wytrzymały. W razie konieczności jest możliwość wymiany poszczególnych elementów. Żywotność takiego ula to 30lat.