Kornikowo - Forum stolarskie

Pneumatyka => Narzędzia => Wątek zaczęty przez: Ukasz w 2020-07-24 | 04:03:49

Tytuł: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Ukasz w 2020-07-24 | 04:03:49
Cześć Panowie
Chciałbym się poradzić w temacie wyboru pistoletu lakierniczego, z przeznaczeniem do wodorozcieńczalnych emalii akrylowych.

Zacznę od tego, że mam słabej jakości 50 litrowy kompresor Tagred. Wiem, szału ni ma, ale dwa lata temu było mnie stać tylko na chińczyka, i wybór padł na tego. Jak kompresor sprawdzał się na moje potrzeby przy sztyfciarce i gwoździarce, przyszedł później czas na malowanie. Używam do tej pory pistolet, ten który był w zestawie z kompresorem, słabej jakości to delikatnie powiedziane, no ale obserwując każde kolejne malowanie uczę się i wychodzi lepiej. Ale jak to mówi filozof: od dobrze do doskonale jest daleka droga.

(https://kornikowo.pl/gallery/8/330-240720034605.jpeg)

Zacząłem grzebać w temacie i szczerze mówiąc to dalej nic nie wiem, a chodzi o to, że:

Czy pistolet HLVP (poprawcie mnie jeśli się mylę) jako maksymalna wydajność przy niskim ciśnieniu, jest lepszy od HP, czyli wysokociśnieniowego?   
Podejrzewam , że w tym przypadku najważniejsze jest to, do jakiego kompresora chce się podłączyć taki pistolet.

Pistolet tak jak wspomniałem wcześniej będzie mi służył wyłącznie do aplikacji wodorozcieńczalnych emalii akrylowych, w przypadku MDF-u, wcześniej przed farbą również do gruntowania farbą podkładową.

Nie maluje dużych powierzchni. Materiał to MDF i sklejka, które wycinam na wyrzynarce włosowej, frezarką na cyrku, czy na pilarce, trochę mało jak na jednorazowe brudzenie pistoletu, no ale cóż.

Wiem, że w przypadku gęstych farb akrylowych najlepszym rozwiązaniem byłby zakup pistoletu Iwata AZ3 HTE, ze wspomaganiem ciśnieniowym, ale jak patrze na cenę to mnie zabija.

(https://kornikowo.pl/gallery/8/330-240720033455.jpeg)


Znalazłem info na FB, że można dorobić reduktor przepływowy pod pistoletem z wężykiem do kubka, który robi małe ciśnienie z góry. Pisałem do autora zdjęcia, jednak od ponad miesiąca nie otrzymałem odpowiedzi. Ktoś z Was obczaił ten temat?

(https://kornikowo.pl/gallery/8/330-240720033533.jpeg)


Kolejna sprawa to dobór średnicy dyszy pistoletu, jeden mówi mi weź se pan 1,4 drugi mówi, że będzie dobra 2,0, trzeci pier**li o tym, że jak gęsta farba to musi być 2,5 i bądź pan tu mądry...

Kończąc ten wątek to wpadł mi w oko niedrogi pistolet SPEEDWAY, tylko nie mam pojęcia czy to jest dobry wybór, po drugie który model HVLP czy HP?, po trzecie jaka średnica dyszy? A jeśli udało by się zrobić reduktor przepływowy...
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: istolarstwo w 2020-07-24 | 08:05:23
Jeśli farba gęsta, to 2.0. W tych tanich pistoletach nie ma jakuejs tam strasznej różnicy. To tylko marketing.


Piotr.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2020-07-24 | 08:21:45
Dobra ku**a ;D napisz KONKRETNIE co potrzebujesz malowac ale tak konkretos bo za ch*j nie rozumim ;D

Moje pi***olenie jest takie
HVLP 0.9 - uzywam pod akryle jesli musi byc malo a dokladnie i normalnie bejce oraz czasem pod lakiery wodne jak komus cos odje**e
HP 1.4mm - akryle RAL, akryle bezwarwne, podklady, pyli wiecej mateialu ale robi duza chmure ;D Kazdy akryl tym polozysz bez dupcenia.
LVMP 2.0 uzywam do podkladow gestych, lakierow POLI oraz zywic ;D tak ku**a dokladnie do zywic. Wszyscy pi***ola ze sie nie da a ja pisze ze sie da i efekty sa do przyjecia. Dysza 2.0-2.5mm pozwoli ci klasc dosc geste materialy albo dosc grubo akryle w jednym przebiegu bez smarkania.


HP sie najlatwiej maluje, HVLP najtrudniej.


Jesli masz akryla gestego do dolej dedykowanego ROZCIENCZALNIKA... tak 1-5% i juz na materiale rozlewa sie w ch*j lepiej i latwiej aplikuje.
Jeden akryl bedzie gesty a drugi dosc wodnisty. Tutaj dolewanie rozcienczalnika nie zawsze ma sens... trza poeksperymentowac. Zasada z rozcienczalnikiem jest taka ze jesli geste i smarka to dolej minimalnie. Jak masz w ch*j temp... np 30st to minimalnie rozpuchola.

Teraz uwaga...

Nie wiem czy wiesz bo moze wiesz albo nie wiesz ;D

Ja np. stosuje lakiery akrylowe bezbarwne do ktorych dodaje pigmentu lub bezbarwny wale. I teraz wychodzi mi np. proporcja

Baza 100ml
Utwardzacz 50ml
Rozcienczalnik okolo 5ml
Katalizator 1ml

Rozcienczalnik powoduje to ze ladniej i rowniej sie rozlewa, katalizatora (w samochodowce mowia na to PRZYSPIESZACZ) daje zeby szybciej uzyskac pylosychosc i wtedy masz w ku**e mniej wtracen. A ja niestety maluje w norze w ktorej robie i nie ma upros zawsze jakis ku**a pi***olony pylek sie znajdzie.

Przed malowaniem odkurz nore! Pomaga! 50% mniej wtracen.

Akryle POLFILa, POLLAKA teraz testuje, DEBERA i kilka innych malowalem na HVLP i HP 1,4mm i 1-2 barow. HP latwiej idzie ale pyli wokol HVLP mniej syfi dookola ale trza wypracowac technike.


Co do pistoletow. Obecnie na dyszy 2.0 mam iwate... no ku**a napisalbym mercedes ale mercedes w dzisiejszych czasach to gowno... wiec porownanie do Bentleya bedzie w sam raz. Sata to samo... na pewno jest Rolce Royce wsrod pistoletow ale go nie mialem w lapie i nie wiem na razie co to jest.

Czy pistoletem za 250-500 zyla wymalujesz jak iwata za 2500?
Tak... ku**a tak!

Tylko iwata ma bardziej precyzyjne pokretla, lepiej wywazona, laniej wykonana, z lepszych materialow wykonana, pochodzi kilka do kilkunatu lat.
Lepsze pistolety latwiej sie czysci bo sa anodowane i zaje**scie w srodku zapolerowane. W zwiazku z tym lakier tak nie siada i podczas przemywania... no w zasadzie przemywasz ch*jka.

W tanszych co 2 przemycia trza go wypedzlowac bo sie robia zlogi.

Kup zmywacz do lakierow aktywny szybki oraz normalny. Ja na razie mam z POLLAKu i chwale bo nawet zywice epidiana obje**e... oczywiscie niezaschnieta ;D

Kup sobie zmywacz SILIKONOWY i przepi***ol elementy przed malowaniem. Do tego mozesz uzyc czystego nitra i dobrze przedmuchac na 2-3 razy.


Napisz co konkretnie cie boli i co potrzebujesz a nie pisz ze pistoletu potrzebujesz bo to temat tak rozje**ny ze jasny ch*j.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: M.ChObi w 2020-07-24 | 10:14:43
Chciałbym się poradzić
Mówisz i masz :D

Zacząłem grzebać w temacie i szczerze mówiąc to dalej nic nie wiem
Za chwile wytłumaczę :D

Czy pistolet HLVP

jest lepszy od HP

Cokolwiek kupisz za 100-200 PLn to ten sam pies  , czy będzie tam napis HVLp / Rp ? Pro czy cokolwiek innego to nie ma to znaczenia w tej półce cenowej , albo trafisz na spoko egzemplarz albo na bardzo średni ( każdym polakierujesz ) 


Nie ważne jakim pistoletem będziesz robił , ważniejsza jest w nim dysza , jeśli to gęsty lakier to pewnie potrzebujesz cos 1,7-2,5 ale KONIECZNIE SPRAWDŹ W KARCIE TECHNICZNEJ u producenta .

Jeśli nie robisz dużych powierzchni to tego typu pistolet będzie najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem

https://allegro.pl/oferta/pistolet-lakierniczy-sico-tools-gold-rp-2-5mm-7734983044?bi_s=ads&bi_m=showitem%3Aactive&bi_c=OGYzOThhODktNjllMC00ZTUzLWJhMmItNGRhM2U2Y2E5ZDMxAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=05d2a24a-c334-4abd-8f13-5c788bc94a56

To żadna fizyka kwantowa im droższy pistolet tym lepszy , mniej zużywa materiału , ma lepszą miotłę ( tj pryska równo ) ma lepsze części etc
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Sławek_68 w 2020-07-24 | 11:10:09
Kończąc ten wątek to wpadł mi w oko niedrogi pistolet SPEEDWAY, tylko nie mam pojęcia czy to jest dobry wybór, po drugie który model HVLP czy HP?, po trzecie jaka średnica dyszy? A jeśli udało by się zrobić reduktor przepływowy...

Mam właśnie Speedway HP z dyszą 1.4 i choć lakiernikiem nie jestem, to robota wychodzi dobrze. Pracuję głównie na poliuretanach, ale zdarzały się poliakryle i akryle.
Pamiętaj też o systemie przygotowania powietrza czyli odolejacz i odwadniacz, bo bez tego w zasadzie nie da się robić, no cbyba że ławki, pergole itd...  Po za tym....próby, ćwiczenia czyli nauka, bo nawet najdroższy pistolet sam nie pomaluje.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2020-07-24 | 13:14:48
pistolety HP wlasnie spisuja sie wysmienicie na gestym materiale. Mimo ze wala wokol niemilosiernie praca na nich jest prosta i latwa.
HP z racji konstrukcji sa tez duzo tansze niz innego typu. Chociaz SATA i Iwata potrafia i tak niezle ceny na nie ladowac.

Bierz HP z dysza 2-2.5mm. Blizej 2.5mm bo zawsze oraniczysz na podawaniu.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Sławek_68 w 2020-07-24 | 13:44:32
Zapomniałem dodać- dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi kompresora, a szczególnie czas pracy i pauz sprężarki. Jak mocno się nagrzeją, to spuchną, to lubią się rozsypać.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Ukasz w 2020-07-25 | 00:19:48
Dobra ku**a ;D napisz KONKRETNIE co potrzebujesz malowac ale tak konkretos bo za ch*j nie rozumim ;D

Chodzi o tego typu rzeczy dla dzieciaków jak pamiątki, herby itp.
Wczoraj malowałem ten okrąg z mdf-u kolorem białym pod kolejne zamówienie, które będę jutro sklejał w całość. Nie wiem czy to widać na zdjęciu, ale malowanie wyszło lepiej niż ostatnia pamiątka gdzie widać różowe tło, ale to zapewne przez mój pośpiech bo zawaliłem wtedy dokładne przygotowanie materiału pod malowanie.

(https://kornikowo.pl/gallery/8/330-250720000809.jpeg)

(https://kornikowo.pl/gallery/8/330-250720001012.jpeg)


Zapomniałem wspomnieć o farbie jaką używam - Tikkurila Everal Aqua, kolory z wzornika Symphony, RAL, NCS

(https://kornikowo.pl/gallery/8/330-250720000848.jpeg)


HP sie najlatwiej maluje, HVLP najtrudniej

Akryle POLFILa, POLLAKA teraz testuje, DEBERA i kilka innych malowalem na HVLP i HP 1,4mm i 1-2 barow. HP latwiej idzie ale pyli wokol HVLP mniej syfi dookola ale trza wypracowac technike.

OK. Qiub, dzięki za wszystkie rady, na pewno skorzystam


Mam właśnie Speedway HP z dyszą 1.4 i choć lakiernikiem nie jestem, to robota wychodzi dobrze. Pracuję głównie na poliuretanach, ale zdarzały się poliakryle i akryle.
Pamiętaj też o systemie przygotowania powietrza czyli odolejacz i odwadniacz, bo bez tego w zasadzie nie da się robić, no cbyba że ławki, pergole itd...  Po za tym....próby, ćwiczenia czyli nauka, bo nawet najdroższy pistolet sam nie pomaluje.

Jeśli chodzi o odwadniacz, to zrobiłem takie amatorskie rozwiązanie: jeden odwadniacz między kompresorem a wejściem węża, drugi odwadniacz między wyjściem węża a wejściem pistoletu

(https://kornikowo.pl/gallery/8/330-250720000922.jpeg)


XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Jeśli farba gęsta, to 2.0. W tych tanich pistoletach nie ma jakuejs tam strasznej różnicy. To tylko marketing.


HP 1.4mm - akryle RAL, akryle bezwarwne, podklady, pyli wiecej mateialu ale robi duza chmure ;D Kazdy akryl tym polozysz bez dupcenia.


Nie ważne jakim pistoletem będziesz robił , ważniejsza jest w nim dysza , jeśli to gęsty lakier to pewnie potrzebujesz cos 1,7-2,5 ale KONIECZNIE SPRAWDŹ W KARCIE TECHNICZNEJ u producenta .


pistolety HP wlasnie spisuja sie wysmienicie na gestym materiale. Mimo ze wala wokol niemilosiernie praca na nich jest prosta i latwa.
HP z racji konstrukcji sa tez duzo tansze niz innego typu. Chociaz SATA i Iwata potrafia i tak niezle ceny na nie ladowac.

Bierz HP z dysza 2-2.5mm. Blizej 2.5mm bo zawsze oraniczysz na podawaniu.

Myślę, że zdecyduje się na zakup pistoletu Speedway HP z dyszą 1,4 i dodatkowo dokupię większą dysze aby potestować, tylko tak się zastanawiam 1,8 2,0 czy 2,5 ?
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Puzii w 2020-07-25 | 01:49:57
Myślę, że zdecyduje się na zakup pistoletu Speedway HP z dyszą 1,4 i dodatkowo dokupię większą dysze aby potestować, tylko tak się zastanawiam 1,8 2,0
Mam tego trutnia(tego czerwonego)z  tymi dyszami  1,4,1,8, 2,0. oprócz inszych  pistoletuch, i do podstawowych robót,  typu podklad itp się nada, polecam!
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Puzii w 2020-07-25 | 01:51:36
tylko tak się zastanawiam 1,8 2,0 czy 2,5 ?
do podkładu 1,8 styknie. a nawet można 2.0 i tysz będziesz zadowolony...
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Ukasz w 2020-07-25 | 03:30:08
Mam tego trutnia(tego czerwonego)z  tymi dyszami  1,4,1,8, 2,0. oprócz inszych  pistoletuch, i do podstawowych robót,  typu podklad itp się nada, polecam!

do podkładu 1,8 styknie. a nawet można 2.0 i tysz będziesz zadowolony...

Dzięki za info Puzii
Czyli wychodzi mi na to, że wysokociśnieniowy pistolet SPEEDWAY HP z dyszą 1,4 + dodatkowa dysza 2,0 to będzie dobry zestaw aby potestować i poćwiczyć
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Puzii w 2020-07-25 | 10:19:26
W/g mnie  styknie. Jak już będziesz wiedział co i  jak to do lakierów jakiś wypasionych kupisz sobie DeVillibisa albo coś.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2020-07-25 | 16:10:20
Dzisiaj psikalem skrzynki hartzlackiem yacht zwykłym pistoletem za 50 zł. Dysza 1.4 ciśnienie 3 bary.
Przyznam ze jestem pod wrażeniem jak ładnie kryje ten lakier. Magnum bezolejowy daje radę. Dobija na bieżąco.

Pistolet hvlp
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2020-07-25 | 16:29:20
Hartzlackiem? Dalo sie? Dalo ;D a ze mnie się śmiali. Dysza 2mm ma większe możliwości a zawsze przykreci na podawaniu materialu jak będzie trzeba
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: huciak w 2020-07-26 | 10:23:20
Dobra, stało się. Mój kompresor Pulsair 2CV 24 lwyzionął ducha. Nie dbałem o niego, to taki finał. I tak był za mały do moich zadań oraz psuł nerwy, a raczej zwyczajnie wku**iał hałasem jaki generował. Plan jest taki, cichy 50l kompresor. Do trzymania w tym samym garażu gdzie pracuję, czyli małej 20m2 norze.
Trafiłem po chwili na tego Magnuma @Axo (https://kornikowo.pl/index.php?action=profile;u=1238) wersja JWS 50. Polecacie/ odradzacie? Cel- malowanie farbami akrylowymi/ bejcami, czasami poliuretan.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2020-07-26 | 10:30:32
Szukaj chinola o dźwięcznej nazwie baracuda. Mam 100l od nich na 3 kompresorach.
Kompresor tak cichy ze możesz rozmawiać metr od niego.

Ja mam wydajność 330l i daje rade nawet zywice epoxydowe  klasc. Co prawda demon wydajności to nie jest ale mnie wku**iał juz ten huk z tłokowego.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Sławek_68 w 2020-07-26 | 12:38:15
Jeśli miejsce Cię ogranicza, to pomyśl o pionowym. Co do pojemności, to osobiście uważam, że minimum 100 l. żeby praca była w miarę wygodna i wydajna.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: huciak w 2020-07-26 | 12:51:49
Kurcze, patrzyłem na stronę Barracudy i żaden z tych bezolejowych nie jest dostępny. https://barracuda.sklep.pl/kompresory-powietrza (https://barracuda.sklep.pl/kompresory-powietrza)
Jak się człowiek zastanowi, to opcja 50 a 100 l nie wydaje się dużą różnicą w cenie. Pewnie taki 100l też żywotniejszy na chłopski rozum.

Sławku, pionowy jednak mniej wchodzi w grę. Szczególnie że będzie stał pod ścianą, tam gdzie kiedyś postawię małą wyrówniarkę 26 cm. No ale jednak robi się problem, bo 50 będzie jednak mniej przeszkadzać niż 100 :P
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2020-07-26 | 15:05:57
Ja jestem ze swojego zadowolony. Tyle ze nie jestem pewien ile pociągnie przy takiej pracy u mnie. Sztyfty, przedmuch oraz nakładanie lakieru bejcy. Specem nie jestem wiec nie będę doradzał ten albo tamten ale wiem jedno. Nigdy nie kupie kompresora który będzie słychać  na końcu ulicy.
Olejowy można mieć jak  jest w innym pomieszczeniu.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2020-07-26 | 15:36:33
Mam tego Barracuda OF100 330 l/min 230V i wcale nie jest dużo większy od 50 i tłoka lepszego albo vki.
Cichy w miarę , aduje do malowania.
Mogę polecić ze względu nie na to ze jest wydajny ale cichy.

Sa i cichsze i  wydajniejsze bezolejowe ale ceny mocno blisko 10-15 kola w pln. Tak więc albo albo...

Ja juz tłokowego nie chce znać bo ani niespecjalnie qydajne te tańsze do 5 klocków ani to jakoś tanie w eksploatacji...  a wku**ia niemiłosiernie tym napi***alaniem.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: huciak w 2020-07-26 | 21:16:48
Po dzisiejszym rozeznaniu, kilku telefonach i poszperaniu w necie, mam pewne rozkminy.
Żeby nie było że odbiegam od tematu, to korzystam z pistoletu HVLP 1,7 do wszystkiego i sobie chwalę :D do farby akrylowej i do poliuretanu mogłaby być większa dysza ;) a czyszczenie pistoletu po każdym malowaniu to udręka. Oczywiście radzę sobie z tematem, ale to i tak udręka :P

Ale do rzeczy. Najważniejsza rozmowa jaką odbyłem, to z ziomeczkiem z mojej ulicy, który 3 lata prowadził biznes. Robił małe półki z MDF, lakierowane w różnych kolorach i sprzedawał to po internetach. Do tej roboty przygotował sobie warsztat w którym wyrabiał materiał, a także ma dodatkowe pomieszczenie do malowania. Używał kompresora 100l a także miał 5 różnych pistoletów. Często brakowało mu dodatkowej suszarni, ale jakoś sobie radził. Po tych 3 latach ma następujące rozkminy:
1. Jeśli miałby dalej się w to bawić, to poleca 200l kompresor.
2. Jeśli ja mam tylko jeden garaż bez wydzielonej przestrzeniu pod malowanie a tym bardziej suszenie, to lepiej odpuścić.
3. Należy mierzyć siły na zamiary i szanować że coś się umie i pamiętać że część roboty może ktoś inny wykonać i zarobić na Twoich zleceniach.
4. Najważniejsze. Zdrowie. To że pracujemy często w spartańskich warunkach, w syfie, zapyleniu, już nam powinno wystarczyć. Po drugim roku jego pracy głównie z lakierami akrylowymi, a w małej części z poliuretanowymi, zaczął mieć problemy. A to krew z nosa, a to chodził ala naje**ny, ale bez alko, a to leciała mu ropa z nosa. Więc rzucił temat.
5. Doradził malowanie, ale pędzlami oraz wałkami. Jeśli nie, to usługi.

I teraz moje konkluzje. Jeśli mówimy o cichej setce, to jest koszt >1500. Do tego dochodzą odwadniacze, musiałbym zrobić ściankę lakierniczą, pewnie drugi pistolet itp. Sprawdziłem cennik usług lakierowania z bejcowaniem w mojej okolicy. 110 dwustronne za m2. Ciekawe czy z materiałem? Wniosek? Lakierowanie z bejcą schodów - 600 zł.
Kompresor muszę i tak mieć, ale będę szukał cichej 50-ki lub 24-ki.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2020-07-26 | 21:48:09
Weź sobie barracude 50l. Z tego co  można wyczytać w specyfikacji są znośne. Będziesz miał all in one. Predmuchasz , sztywta wbijesz i pomalujesz jak będzie trzeba. Jak ja daje radę na magnumie to barracuda będzie idealna. Jak moj padnie to biorę barracude. Tak jak pisze Q większa dysza i mniejsze ciśnienie i jedziesz. Bez ściany tez dasz radę. Wydźiel sobie miejsce. Zrób przewiew powietrza , lekko woda ściany popsikasz i pomalujesz. To nie moje wymysły. Tak radzą wtajemniczeni w temat.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2020-07-27 | 08:00:17
Ja mam swoja mala nore i odkurzę co i gdzie sie da. Syfon zdecydowanie mniej.

Jak ktoś wpadnie na oppcje z wydmuchem na zew. To pamiętać ze wentylator powinien być jak najniżej.

U mnie w okolicy nikt poli nie maluje... ponoc to strasznie trudne :D ceny za wiora znośne ale za drewno to od 500 netto za 1m²

Czy się opłaca? Odpowiedzcie sobie sami.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: huciak w 2020-07-27 | 09:52:29
Muszę zadzwonić i zapytac czy te ceny to nie pomyłka   ;D

Dzwoniłem do Barracudy i te bezolejowe będą za 2 msc :-(

Jak ktoś wpadnie na oppcje z wydmuchem na zew. To pamiętać ze wentylator powinien być jak najniżej.
Wyjaśnij szerzej, jak nie przeklinasz ciężko Cie zrozumieć  ;D ;D
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2020-07-27 | 10:02:07
Wentylatory wydmuchowe umieszcza sie jak najnizej podlogi, chodzi o to zeby syfow nie podnosilo jak sie porusza czlowiek wokol malowanego elementu, druga funkcja to oczyszczanie powietrza.

Profesionalne lakiernie nie maja nawet podlogi calej ale kraty, pod kratami sa tunere wyciagowe.

Na wloty zbijcie sobie ramki i nawet stare przescieradlo nabic na to. Pomaga to juz na wstepie odseparowac kurz i pylki z zewnatrz. Jak ktos duzo zamierza malowac wiecej to mozna zbic ramke pod gotowe filtry.

Z tego co widzialem to wentylatory przynajmniej 40cm i ze 2 sztuki na 40m2, Oczywiscie powinno sie to przeliczyc na wydajnosc ale mysle ze juz srednio obrotowe sie nadadza.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: huciak w 2020-07-27 | 10:51:41
Cenne uwagi Qiub, dzięki! ;)
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: huciak w 2020-07-29 | 09:11:24
No to postanowione. Dzisiaj kupuję tego Magnuma, bo muszę mieć kompresor. Choćby dlatego żeby dokończyć moją robotę. Jako ciekawostka, z mojej okolicy pojawiła się taka oferta: https://allegrolokalnie.pl/oferta/kompresor-bezolejowy-magnum-jws-50 (https://allegrolokalnie.pl/oferta/kompresor-bezolejowy-magnum-jws-50) Więc skoro pracuje w lakierni od 2015, to musi być dość solidne.
A oferty są dwie: https://allegro.pl/oferta/mocny-kompresor-sprezarka-bezolejowy-magnum-jws-51-9362506297?fromVariant=8749938767 (https://allegro.pl/oferta/mocny-kompresor-sprezarka-bezolejowy-magnum-jws-51-9362506297?fromVariant=8749938767)
oraz https://allegro.pl/oferta/kompresor-cichy-bezolejowy-magnum-jws-50-sprezarka-9394025411 (https://allegro.pl/oferta/kompresor-cichy-bezolejowy-magnum-jws-50-sprezarka-9394025411)
Którą wybrać? Chciałbym dzisiaj zamówić.

Edit. Równolegle napisałem do firmy dla której robi się Magnumy i bynajmniej nie jest to Algida :-)
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Ukasz w 2020-08-09 | 01:53:31
Pistolet już zamówiony, dzięki Panowie za pomoc w wyborze. Chce jeszcze dokupić reduktor ciśnienia z manometrem aby go podpiąć z odwadniaczem przed pistoletem, ale zastanawiam się nad dodatkowym dłuższym wężem.
W zestawie z kompresorem dostałem wąż spiralny 5x8mm długości 5 m.
Muszę dokupić dłuższy, podejrzewam, że przełoży się to na lekki spadek wydajności, ale zastanawiam się nad średnicą, co radzicie: spiralny 8x12mm 10 m, czy spiralny 5x8mm 15m?
W sumie to 10-metrowy by mi wystarczył, może np. 10 m prosty zbrojony 6x10mm?
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2020-08-09 | 08:27:41
Ja osobiście spiralnego juz nigdy nie kupie. Mam dwa i krew mnie zalewa. Non stop o cis sie zahacza albo skręca. Nigdy więcej. Lepiej kupić dwie zawieszki i po prostu owinąć zwykły waż dookoła.
Spiralny według mnie ma sens jak masz instalacje zrobiona i przyłącze blisko miejsca malowania.
Zdania są podzielone. Musisz sam zdecydować.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: istolarstwo w 2020-08-09 | 10:44:45
Do malowania napewno nie spiralny.


Piotr.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Ukasz w 2020-08-09 | 12:33:27
Ja osobiście spiralnego juz nigdy nie kupie. Mam dwa i krew mnie zalewa. Non stop o cis sie zahacza albo skręca. Nigdy więcej. Lepiej kupić dwie zawieszki i po prostu owinąć zwykły waż dookoła.
Spiralny według mnie ma sens jak masz instalacje zrobiona i przyłącze blisko miejsca malowania.
Zdania są podzielone. Musisz sam zdecydować.

Do malowania napewno nie spiralny.


Piotr.

Ok, dzięki za info. W takim razie biore prosty zbrojony 6mm 10 m.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: huciak w 2020-08-09 | 14:57:40
Ja mam taki z Lidla na bębnie. Nawet nie wiem ile metrów, ale na pewno ponad 10m. Nie spada ciśnienie, jest git 😊
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: DyzMeg w 2020-08-10 | 12:31:56
Ok, dzięki za info. W takim razie biore prosty zbrojony 6mm 10 m.

Im większa średnica wewnątrz tym mniejsze spadki przepływu powietrza na długości. 10m to już dużo zastanów się nad wężem o większej średnicy.

Poza tym mam jeszcze kilka uwag, bo co nie co polakierowałem w życiu( chociaż bardziej samochody niż drewno, ale pozwolę sobie mówić/ pisać, że coś tam wiem na ten temat)

W pierwszym poście pytasz o pistolet, gdzieś dalej piszesz, że pomimo malowania jednym pistoletem raz wychodzi lepiej a raz gorzej.

Chciałbym żebyś czytając mój elaborat skupił się trochę, żebyś zrozumiał jak najwięcej treści, bo niektórzy pewnie od razu pomyślą, że się wymądrzam i że piszę kaca-poły jakieś a ja po prostu chcę pomóc żebyś nie musiał zakładać kolejnych wątków, że dalej nie wychodzi malowanie.

Problemy z powtarzalnością wynikają często z drobnych pi***ół, których ludzie nie biorą pod uwagę, jak na przykład temperatura i wilgotność powietrza itp. banały.
 
Uwagi techniczne:

1. Mały kompresor do malowania, nie twierdzę, że nie da się nim malować, ale będzie Ci stale generował spadki ciśnienia. Zaczynasz pryskać farbę/lakier kiedy na kompresorze masz 8Bar ale po chwili malowania ciśnienie spadnie już do 6 i kompresor się załączy. Jeżeli używany przez Ciebie pistolet potrzebuje dużo powietrza, to kompresor nie da rady go na bieżąco pompować i ciśnienie Ci stale spada. Efekt: Farba układa się jak chce, w jednym miejscu ładnie, a w innym- pomimo tego samego pistoletu i tych samych nastaw - gorzej bo było za niskie ciśnienie i pistolet nie dał rady zrobić atomizacji materiału i po prostu wypluł farbę.
Kompresor będzie się grał, powietrze będzie zmieniało temperaturę, najpierw w procesie sprężania będzie się ogrzewało, potem przy rozprężaniu będzie stygło. Twoje filtry zatrzymują wodę w postaci skroplonej, a nie lotnej w formie pary wodnej. Nie zatrzymają Ci wody, bo ciepłe powietrze nie będzie miało jak się schłodzić aż do momentu opuszczenia pistoletu. Wtedy się rozpręży, schłodzi i wytrąci się woda ( takie oczka w lakierze się wtedy robią i efekt jest taki sobie)

2. Pokazałeś zdjęcie filtrów jakie masz i ok. Każdy filtr zamontowany pomiędzy kompresorem a pistoletem będzie działał jak tłumik, czy wąskie gardło, i będzie ograniczał przepływ powietrza. Jak Ci przyjdzie pistolet i reduktor do niego, to podłącz reduktor pod pistolet i całość bezpośrednio do kompresora, naciśnij spust w pistolecie i zobacz ciśnienie na manometrze pod pistoletem, potem nic nie zmieniaj tylko podłącz ten pistolet pod tą Twoją instalację z filtrami i zobacz różnicę. Może być tak, że na krótkim wężu bez filtrów będziesz miał niewielki spadek ciśnienia, natomiast z tą Twoją instalacją i dodatkowo 10 metrowym przewodem o małej średnicy wewnętrznej nie uda Ci się osiągnąć wymaganego przez pistolet ciśnienia np. 2.5 Bar.
Rozwiązaniem może być montaż filtrów z króćcami 1/2 lub 3/4 cala a nie takich jak u ciebie 1/4 cala. oraz rezygnacja z tego filtra małego co to niby ma być pod pistoletem. Kiedyś próbowałem z nim malować i nic dobrego z tego nie wyszło.

3. Warunki w jakich malujesz czyli temperatura i wilgotność oraz sposób nakładania farby czy lakieru. Niektóre farby są upi***liwe do nakładania natryskowego bo np. bardzo szybko odparowuje w nich rozcieńczalnik i wystarczy za daleko odsunąć pistolet od przedmiotu malowanego żeby rozpylona farba wyschła w powietrzu, jeszcze przed dotarciem co celu. Wtedy powstaje taka półsucha powłoka, często chropowata i ogólnie nieładna.

Sam pistolet też może powodować dużo problemów. Te z górnej półki można polecić w ciemno, ale z tymi chińczykami jest tak, że może Ci przyjść pistolet który wygląda identycznie jak mój, a maluje zupełnie inaczej( Zależy od szczęścia)

życzę powodzenia i pozdrawiam
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Darkous w 2020-08-10 | 12:36:29
DyzMeg - na razie nie maluje natryskowo, ale szykuje się do tego, dlatego czytam wątek z zainteresowaniem. Dzięki za elaborat bo napisałeś masę niuansów których człowiek nie od razu jest świadom. Dzięki!
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2020-08-10 | 17:20:28
I tak na początek polece wam RP bo łatwiej się maluje.

Z drugiej strony sam po sobie widze różnica pomiędzy najtańszym iwata albo sagola a najlepszym chinolem. Nie ma co ukrywać ze podróbki ryzom tak średnio wychodzą nawet jak skopiuja oryginal.

Najtansza sagola to pewnie 700 a najtansza iwata to pewnie z 600 zyla. Czy są warte? I to ku**a jak!

Lakiernik co pol życia napi***ala nawet gównianym chinolem se poradzi ale taki gość jak ja wku**ią sie mocno na gownie.

Oczywiście cena do końca nie jest wyznacznikiem jakości bo i tani pistolet sie czasem uda. Ale niestety utrafic tani pistolet na nasze potrzeby to strzał 1/100.

Pryskam... znaczy staram się nateyskiwac różne rzeczy od akryli poprzez polimery i zywice które ponoć sa nie do natrysku. Zywica demo od epidiana sienkladzie fajnie i piękne efekty wychodza.


Zaczynałem od gównianego pistoletu z casto a teraz dorobiłem się iwaty i kilku fajnych wynalazków.

Niestety jednym pistoletem nienop*****icie wszystkiego. Do blatów w akrylu 1.3 w rp jeśli kładziemy bezbarwne i 0.9 mm mam hvlp na sztorce blatów.
Jak to mawiają lepiej prysnac 3 razy z przecieraniem niz raz wylac i zacieki szlifować.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Darkous w 2020-08-10 | 17:22:07
I tak na początek polece wam RP bo łatwiej się maluje.

Z drugiej strony sam po sobie widze różnica pomiędzy najtańszym iwata albo sagola a najlepszym chinolem. Nie ma co ukrywać ze podróbki ryzom tak średnio wychodzą nawet jak skopiuja oryginal.

Najtansza sagola to pewnie 700 a najtansza iwata to pewnie z 600 zyla. Czy są warte? I to ku**a jak!

Lakiernik co pol życia napi***ala nawet gównianym chinolem se poradzi ale taki gość jak ja wku**ią sie mocno na gownie.

Oczywiście cena do końca nie jest wyznacznikiem jakości bo i tani pistolet sie czasem uda. Ale niestety utrafic tani pistolet na nasze potrzeby to strzał 1/100.

Pryskam... znaczy staram się nateyskiwac różne rzeczy od akryli poprzez polimery i zywice które ponoć sa nie do natrysku. Zywica demo od epidiana sienkladzie fajnie i piękne efekty wychodza.


Zaczynałem od gównianego pistoletu z casto a teraz dorobiłem się iwaty i kilku fajnych wynalazków.

Niestety jednym pistoletem nienop*****icie wszystkiego. Do blatów w akrylu 1.3 w rp jeśli kładziemy bezbarwne i 0.9 mm mam hvlp na sztorce blatów.
Jak to mawiają lepiej prysnac 3 razy z przecieraniem niz raz wylac i zacieki szlifować.

Masz jakieś zdjęcia efektów tego natrysku żywicą?
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: DyzMeg w 2020-08-10 | 18:19:11
Najtansza sagola to pewnie 700 a najtansza iwata to pewnie z 600 zyla.
Jest jeszcze tańsza alternatywa od devilbissa flg 5 za 500 i slg620 za nieco ponad 300. I tym idzie już pracować bez rzucania ku**ami
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2020-08-10 | 18:53:35
Na poczatek to radze kupić pistolet średniej klasy i naumiec sie tym pracować. Ruch reki oraz zakumanie o co w tym chodzi. Jak ktoś nie malował nigdy to i iwata za miliony nie pomoże.
Mnie zajęło tydzień aby położyć lakier poli perfekto.

https://www.instagram.com/p/CDl8dkWDEA7/?igshid=13phioi4oqmfn

Ale co sie nameczylem to juz inna bajka. Oczywiście nie obyło sie bez pomocy kilku osób za co im dziękuje ślicznie :)
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Darkous w 2020-08-10 | 19:04:06
Taki mały offtop. Ile litrów kompresor polecacie? Słyszałem, że minimum 100, ale czy ew mniejsze tez ujdą?
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Axo w 2020-08-10 | 19:09:57
Ja mam 24 litry. Przy moim pistoleciku jest Ok. To znaczy dobija w locie. Nie zauważyłem spadku. Ale tez nie maluje bardzo wielkich elementów. Jakbym teraz miał brać kompresor to 100l bezolejowy do malowania okazjonalnego. Jak chcesz malować zarobkowo to olejowy.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: istolarstwo w 2020-08-10 | 19:29:47
Taki mały offtop. Ile litrów kompresor polecacie? Słyszałem, że minimum 100, ale czy ew mniejsze tez ujdą?
Jak masz pomalować 2mkw w jednym kawałku, to 100 to takie miiiiinimum. Ja mam 270.


Piotr.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Darkous w 2020-08-10 | 19:39:08
Dzięki za odpowiedź. Czyli jednak minimum 100 litrów. Szczególnie, że przyjdzie czas na gwoździarkę pneumatyczną. Jakoś specjalnie duzo malować nie mam zamiaru, ale nauczyłem się, że warto mieć zawsze jakis zapas
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: DyzMeg w 2020-08-10 | 20:02:10
minimum 100 litrów
Może sprecyzuję. Sama pojemność butli to jedno, a wydajność kompresora do druga sprawa.
Możesz kupić 100 l kompresor o wydajności rzeczywistej 100l/min i będzie du*a.
Możesz też kupić 50 l o wydajności 300-400 l/min i ten sobie lepiej poradzi.
Jeszcze jedna kwestia to kompresory prosto z krainy ryżu, które nie mają w rzeczywistości nic wspólnego z tym co skośnookie sku**ysynki napisały na etykiecie.
Tu macie czarno na białym
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2020-08-10 | 20:52:04
Proszę... testy natryskiwania na robini. Uczyłem się na tak małym elemencie.

Drewienko tylko po wale spiralnym bez szlifu.
Zaczynałem od od dyszy 1.5 z ciasto. Potem 1.4 hvlp ale ch*jnia. Potem 1.8 rp, ostatnio 2.0 lv.
2.0 ladnie rozlewa. Pistolet z casto RP na dyszy 1.5 spisał się całkiem nieźle.

https://drive.google.com/folderview?id=1OtL8Yy8fyEpVp0ntLTZ86j2dWwrb78Mh
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Ukasz w 2020-08-10 | 20:57:02
Ok, dzięki za info. W takim razie biore prosty zbrojony 6mm 10 m.

Im większa średnica wewnątrz tym mniejsze spadki przepływu powietrza na długości. 10m to już dużo zastanów się nad wężem o większej średnicy.

Poza tym mam jeszcze kilka uwag, bo co nie co polakierowałem w życiu( chociaż bardziej samochody niż drewno, ale pozwolę sobie mówić/ pisać, że coś tam wiem na ten temat)

W pierwszym poście pytasz o pistolet, gdzieś dalej piszesz, że pomimo malowania jednym pistoletem raz wychodzi lepiej a raz gorzej.

Chciałbym żebyś czytając mój elaborat skupił się trochę, żebyś zrozumiał jak najwięcej treści, bo niektórzy pewnie od razu pomyślą, że się wymądrzam i że piszę kaca-poły jakieś a ja po prostu chcę pomóc żebyś nie musiał zakładać kolejnych wątków, że dalej nie wychodzi malowanie.

Problemy z powtarzalnością wynikają często z drobnych pi***ół, których ludzie nie biorą pod uwagę, jak na przykład temperatura i wilgotność powietrza itp. banały.
 
Uwagi techniczne:

1. Mały kompresor do malowania, nie twierdzę, że nie da się nim malować, ale będzie Ci stale generował spadki ciśnienia. Zaczynasz pryskać farbę/lakier kiedy na kompresorze masz 8Bar ale po chwili malowania ciśnienie spadnie już do 6 i kompresor się załączy. Jeżeli używany przez Ciebie pistolet potrzebuje dużo powietrza, to kompresor nie da rady go na bieżąco pompować i ciśnienie Ci stale spada. Efekt: Farba układa się jak chce, w jednym miejscu ładnie, a w innym- pomimo tego samego pistoletu i tych samych nastaw - gorzej bo było za niskie ciśnienie i pistolet nie dał rady zrobić atomizacji materiału i po prostu wypluł farbę.
Kompresor będzie się grał, powietrze będzie zmieniało temperaturę, najpierw w procesie sprężania będzie się ogrzewało, potem przy rozprężaniu będzie stygło. Twoje filtry zatrzymują wodę w postaci skroplonej, a nie lotnej w formie pary wodnej. Nie zatrzymają Ci wody, bo ciepłe powietrze nie będzie miało jak się schłodzić aż do momentu opuszczenia pistoletu. Wtedy się rozpręży, schłodzi i wytrąci się woda ( takie oczka w lakierze się wtedy robią i efekt jest taki sobie)

2. Pokazałeś zdjęcie filtrów jakie masz i ok. Każdy filtr zamontowany pomiędzy kompresorem a pistoletem będzie działał jak tłumik, czy wąskie gardło, i będzie ograniczał przepływ powietrza. Jak Ci przyjdzie pistolet i reduktor do niego, to podłącz reduktor pod pistolet i całość bezpośrednio do kompresora, naciśnij spust w pistolecie i zobacz ciśnienie na manometrze pod pistoletem, potem nic nie zmieniaj tylko podłącz ten pistolet pod tą Twoją instalację z filtrami i zobacz różnicę. Może być tak, że na krótkim wężu bez filtrów będziesz miał niewielki spadek ciśnienia, natomiast z tą Twoją instalacją i dodatkowo 10 metrowym przewodem o małej średnicy wewnętrznej nie uda Ci się osiągnąć wymaganego przez pistolet ciśnienia np. 2.5 Bar.
Rozwiązaniem może być montaż filtrów z króćcami 1/2 lub 3/4 cala a nie takich jak u ciebie 1/4 cala. oraz rezygnacja z tego filtra małego co to niby ma być pod pistoletem. Kiedyś próbowałem z nim malować i nic dobrego z tego nie wyszło.

3. Warunki w jakich malujesz czyli temperatura i wilgotność oraz sposób nakładania farby czy lakieru. Niektóre farby są upi***liwe do nakładania natryskowego bo np. bardzo szybko odparowuje w nich rozcieńczalnik i wystarczy za daleko odsunąć pistolet od przedmiotu malowanego żeby rozpylona farba wyschła w powietrzu, jeszcze przed dotarciem co celu. Wtedy powstaje taka półsucha powłoka, często chropowata i ogólnie nieładna.

Sam pistolet też może powodować dużo problemów. Te z górnej półki można polecić w ciemno, ale z tymi chińczykami jest tak, że może Ci przyjść pistolet który wygląda identycznie jak mój, a maluje zupełnie inaczej( Zależy od szczęścia)

życzę powodzenia i pozdrawiam

DyzMe wielkie dzięki za bardzo merytoryczny elaborat, otworzyłeś mi oczy na wiele spraw.
Wąż już niestety zamówiony. W tym tygodniu wykonam testy według Twoich wskazówek i wszystko opiszę.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: DyzMeg w 2020-08-10 | 21:37:52
Wąż już niestety zamówiony
Przyda się na pewno do innych celów, nie ma co płakać. Do testów i hobbystycznych celów wystarczy zwykły wąż igielitowy do powietrza, który kosztuje grosze i kupisz go w markecie budowlanym.

Według mnie lakierowanie (nie mylić z malowaniem) to trudne zajęcie, do tego nie wystarczy wiedzieć jak się lakieruje, jak ustawić pistolet, czy jak wymieszać farbę z utwardzaczem czy rozcieńczalnikiem, trzeba jeszcze mieć do tego rękę.
Najważniejsze to nie zrażać się po jakimś niepowodzeniu, bo to tylko farba, zawsze można pitolnąć szlifierką z papierem ściernym i zacząć od początku.(ja tak czasem robię ;D)
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: DyzMeg w 2020-08-10 | 22:02:14
Proszę... testy natryskiwania na robini. Uczyłem się na tak małym elemencie.

Drewienko tylko po wale spiralnym bez szlifu.
Zaczynałem od od dyszy 1.5 z ciasto. Potem 1.4 hvlp ale ch*jnia. Potem 1.8 rp, ostatnio 2.0 lv.
2.0 ladnie rozlewa. Pistolet z casto RP na dyszy 1.5 spisał się całkiem nieźle.
Nie znam się, więc się wypowiem.
Opisywane problemy mogą wynikać z gęstości lub lepkości materiału, a dokładnie ze zdolności pistoletu do zrobienia jak najmniejszych cząstek farby po opuszczeniu dyszy.
Czym się różnią pistolety HP, RP, HVLP, ? Te tanie- niczym( wszystkie działają chyba jak RP czyli wysokociśnieniowe, nieważne co jest na nich napisane). Te drogie HVLP- potrafią rozbić farbę na malutkie cząstki niskim ciśnieniem powietrza.
Ale po co?
Żeby oszczędzić farbę! Im mniejsze ciśnienie powietrza które opuszcza dyszę, tym mniejsza prędkość materiału lecącego w kierunku przedmiotu, co za tym idzie mniej tego materiału się odbije w postaci mgły, czy zadymy w lakierni, czyli mniejsze straty.

Nie wiem jakie warunki trzeba spełnić żeby dobrze lakierować żywicą,  ale być może jest podobnie jak z lakierem bezbarwnym, jeżeli chodzi o lepkość, a do lakierów bezbarwnych najlepiej sprawdzają się pistolety wysokociśnieniowe.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2020-08-10 | 22:19:29
Do zywic hvlp sie nie sprawdza do dyszy 2.0, większych hvlp nie mam wiec nie sprawdziłem.
Lv na 2.0 mm i cisnieniu około 4bar wali ladnie. Można spokojnie dać mniej ciśnienia i patrzeć jak się będzie rozlewalo.

RP do zywic jest najlepiej.

Zywicy nie rozpłynąć na małe cząstki, niech ciut gęsto pokrywa, krople duże problemu nie robią bo i tak się ladnie rozlewa. Inne podejście ogolnie niz na bezbarwnych akrylach.

Zywica sie tez ladnie poziomuje a akryle tak se, rzekłbym nawet ch*jowo.

Z tymi pistoletami tanimi to tez nie tak do końca bo ci napisze ze mam takie gowno z casto na 1.5 i wali aż miło. Opisany jako hvlp ale wali jak rasowy RP.

Mam tez takiego RP a pyli jak hvlp i to taki lepszy. Niestety jeden i drugi regulacje maja tylko w nazwie ;D czyli wali się na jedno kopyto. Można se pokrętłami dowolnie krecic i  tak jak pisałeś.

Mimo wszystko zachęcam zeby się pobawić.

Pamiętajcie ze akryla przetrzecie, zmatowicie, pasta i polerka.

Z polimerem tak łatwo nie pójdzie.

A z zywica pr********ne jednak polerke.

Zywice delikatnie podgrzejcie przed wlaniem do pistoletu do około 45st. Latwiej się kladzie.

Zywice tez mozna kłaść pod lampami grzewczymi. Pięknie sie rozlewa.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Stasiek w 2020-08-13 | 09:27:00
@huciak (https://kornikowo.pl/index.php?action=profile;u=234)  i jak kupiłeś tego magnuma?
Sam stoję przed wyborem czegoś dla siebie.
Zacząłem od Tagreda 50l V2 ale jakoś przestał mi pasować.
Magnum mi się podoba, cichy, bez oleju.
Myślałem o tym JWS50
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: huciak w 2020-08-13 | 16:43:24
@Stasiek (https://kornikowo.pl/index.php?action=profile;u=1747) wiesz co, udało się reanimować tego starego hałasującego olejusa. Czysciłem, zalałem nowym opejem i jakby cichszy. Sam nie wiem czy chcę bardziej się bawić w lakiery, czy zlecać, więc wstrzymałem zakup. Na razie kupuje potrzebniejsze narzędzia. Ta Baracuda Qiuba za mną bardziej chodzi.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Stasiek w 2020-08-13 | 17:03:57
To żeś narobił  ;)
Od dłuższego czasu kupuje kompresor i nie wiem.
Z tym malowaniem to ciężka sprawa bo nie bardzo mam warunki.
Do zszywek, malych gwoździ  i przedmuchiwania to każdy będzie dobry.
Ale jakby mieć zapas powietrza to może by coś się pouczył malować.
Sam nie wiem co brać.
Pozostaje czytać i myśleć
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: huciak w 2020-08-13 | 18:08:48
Odpowiedz sobie na pytanie czy masz pomieszczenie w którym byś malował. Ja już kilka takich prób wykonałem. Także w tym samym garażu gdzie pracuje, nie widzę malowania na stałe. Z racji trzon ze innego pomieszkiwania nie mam, to nie widzę na razie sensu inwestować. Znalazłem 2 firmy niedaleko które lakierujá, muszę kiedyś sprawdzić jak im to wychodzi   ;D
Póki reanimowałem mojego starego olejusa, nie zmieniam. Baracuda 24l - to docelowo jak na razie 😉
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: huciak w 2020-08-16 | 11:37:51
Taka akcja 😉 https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/urzadzenia-pneumatyczne/kompresory/kompresory/kompresor-008554/ (https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/urzadzenia-pneumatyczne/kompresory/kompresory/kompresor-008554/)
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: DyzMeg w 2020-08-16 | 13:02:55
Tam jest wydajność efektywna 76 l/min. Butla ma 24 l co przy 8 Barach daje 192 litrów powietrza. Dysponujesz powietrzem w przedziale ciśnienia 6-8 Bar czyli 48 l.
Do przedmuchu kurzu wystarczy, sztyfciarkę pociągnie bo ona zużywa powietrze bardzo krótko, czyli tylko w chwili wbicia sztyftu. Jakieś inne narzędzie o podobnym działaniu też pociągnie. Ale o jakim kolwiek malowaniu zapomnij!!!
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Sławek_68 w 2020-08-16 | 13:16:32
Ale o jakim kolwiek malowaniu zapomnij!!!
Nie no, aerograf pociągnie....😆 Na poważnie- coś tam małego można pomalować, ale o przerwach w pracy kompresorów trzeba pamiętać, bo puchną szybko.
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: DyzMeg w 2020-08-16 | 18:16:06
o przerwach w pracy kompresorów trzeba pamiętać, bo puchną szybko.
Tylko co kiedy malujesz farbą, którą musisz pomalować cały element na raz jedną warstwą, bo inaczej widać różnicę w przejściach bo farbą wysycha? Wytłumaczysz farbie żeby poczekała że schnieciem aż kompresor dopompuje powietrza?
Tytuł: Odp: Pistolet lakierniczy do emalii akrylowych, HVLP czy HP, jaka średnica dyszy?
Wiadomość wysłana przez: Sławek_68 w 2020-08-16 | 18:36:54
o przerwach w pracy kompresorów trzeba pamiętać, bo puchną szybko.
Tylko co kiedy malujesz farbą, którą musisz pomalować cały element na raz jedną warstwą, bo inaczej widać różnicę w przejściach bo farbą wysycha? Wytłumaczysz farbie żeby poczekała że schnieciem aż kompresor dopompuje powietrza?
Nie cytuj wybiórczo kolego, bo wyraźnie napisałem "coś małego" ... Wiem, że to nieprecyzyjne określenie, ale bądźmy rozsądni  8)