Toczenie > Nasze prace

Przerobienie chińskiej tokarki do drzewa na do metalu

<< < (3/4) > >>

krit6:
Pierwszy problem który widzę, to ten imak,nóż powinien być zamocowany w osi obrotu uchwytu, ten zaś jest dużo za niski. Sprawdź, czy wrzeciono tokarki ma przelot, czy jest to po prostu pełny wałek, jakie masz obroty największe i minimalne, czym regulujesz obroty wrzeciona. Jakie przedmioty chcesz toczyć , czyli maksymalna średnica obróbki i długość materiału. Oblicz masę toczonego metalu i porównaj z parametrami  tokarki (max. wielkość i ciężar obrabianego drewna). Sprawdź, czy tokarka ma na wrzecionie obroty lewe i prawe, czy tylko prawe. Czy można zamontować  śrubę pociągową, czy konstrukcja nie pozwala na to ?  Czy masz gdzie dotoczyć pewne elementy do budowanej maszyny, czy wszystko musisz zlecać obcej firmie do wytoczenia? Jakie będą koszty przeróbki - kupione części i dorobione przez fachowców , bo może się okazać tańsze kupienie tokarki do metalu jak jej przeróbka. No można jeszcze tak jak radzi Mery, kupić i wrzucić  stół krzyżowy, zamontować uchwyt samocentrujący do metalu i wszystko robić na  ręcznych posuwach.

bushmaster:
Tu masz tokarkę do metalu z osprzętem za nieduże pieniadze https://www.olx.pl/oferta/tokarka-do-metalu-CID628-IDFKbOc.html#53064891f8

Ezgarot:
@krit6, widzisz za dużo problemów. Jak byś przeczytał na początku że faktycznie muszę imak podnieś to byś pisał że jest to problemem? Tokarka ma 4 stopnie przekładni, do tego poprosiłem kolege elektronika by zbudował potencjometr/falownik do elektrycznej regulacji obrotów, on już wie na pewno co będzie potrzebne. Dotaczać nic nie muszę póki co, wszystko mam. Później się zobaczy jak to dalej będzie działać. Posuw w zupełności nie potrzebny do tej tokarki. Bóg wie jakich wielkich rzeczy nie będę toczył prędzej jakieś tulejki albo śrubki. Gwintować też będę ręcznie narzynką, bo nożem tokarskim nie potrafie i do tego posuw potrzebny. Więcej wiary ludzie, alb spokojnie, zaufajcie mi, jestem niedoszły inżynier. ;D

krit6:
Faktycznie pisałeś, że trzeba podnieś ten imak, lecz  jak to zrobisz bez spawarki ?  Pytałem o więcej rzeczy, bo chciałem Ci pomóc w przebudowie tej tokarki. Uchwyt samocentrujący które zakupisz, to nie wszystko. Uchwyt ten mocuje się do tarczy zabierakowej, która mocowana jest do wrzeciona.  Nie ma tarcz zabierakowych przystosowanych do wrzeciona w Twojej tokarce, musi Ci ją ktoś dotoczyć.
Jak to będziesz miał to tak jakby był koniec przeróbek. Możesz  toczyć na długość posuwu wzdłużnego w imaku nożowym. Jednak gdy zamontujesz  imak na śrubie pociągowej napędzanej ręcznie, to zwiększysz znacznie długość toczenia. Co się tyczy podkładek pod nóż, to jest dopuszczalne ale w zakresie kilku mm a nie kilkunastu  centymetrów. Do gwintowania potrzeba wolnych obrotów , lecz gdy zastosujesz triaka to znacząco  spadnie moc silnika, więc dobrze że będzie falownik.  No chyba że będziesz ręcznie obracał  narzynkę, ale tak można też bez tokarki.Nie pisałem, aby Cię zniechęcić, ale abyś był przygotowany na problemy, o których nie wiesz a z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, A ta tokarka za 1800 zł to nic specjalnego, na co można wydać pieniądze.

Ezgarot:
Póki co zobaczę na uchwycie do drewna, jak zdejmie się szczeki to idzie jakąś tuleje wsadzić i coś tam toczyć. Jeśli faktycznie chciał użyć uchwytu do metalu, który jest montowany to tarczy zabierakowe to musze taką tarcze wytoczyć i która będzie miała gwint na wrzeciono do tej tokarki na M18, ale to jest tak jak by końcowy etap, póki co nie zawracam sobie tym gitary. Posuwu raczej na pewno nie bedzie bo imak nie jest pod to przystosowany no i nie ma żadnych szyn. Wtedy to tak przeróbka pewnie przewyższyła koszt takiej tokarki za 1800zł, a o samej budowie nie wspomne. Jeśli bede dorabiał jakieś śrubki i tulejki to na pewno na moje potrzeby wystarczy. Jak bym miał celować w tokarke to już prędzej w takie:
https://allegro.pl/oferta/tokarka-wiertarka-stolowa-tokarko-frezarka-lcd-8537252346
https://allegro.pl/oferta/bass-tokarka-lcd-wiertarka-stolowa-frezarka-imadlo-7830726724

A imak podniose na profilu 40x40 plus płaskownik grubości 5mm. Czy będę łączył to spawarką? Nie wiem, spawarki sam nie mam ale na chwile mogę pożyczyć od wujka taką inwertorową. Rzadko kiedy coś spawam więc, aż tak nie potrzebna, prędzej wolał bym migomat kupić na stałe na warsztat.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej