Obróbka metalu > Obróbka mechaniczna

Frezowanie na tokarce ..... kupno freza

(1/6) > >>

Strużyn:
Mam taki zestaw jak na zdjęciu. Mała tokareczka Proxxona PD230 i do tego przystawka frezerska.

Chciałbym kupić pierwszy frez palcowy do metalu, żeby zacząć z tego korzystać. Pomyślałem o średnicy 8mm, ale kompletnie nie mam w tym temacie doświadczenia. Nie wiem w jakiej firmy frez pójść, ile ma mieć piór itp. Chciałbym tym frezować mosiądz i stal. Może ktoś używa czegoś podobnego i mógłby doradzić.

drhambone:
Cześć

Prosto się nie da niestety odpowiedzieć :)

Polecam Ci w pierwszej kolejności zakup "Poradnik tokarza" Dudika i Górskiego i/lub "Poradnik frezera", nowe trochę kosztują, ale można na popularnych serwisach aukcyjnych kupić nawet za 10zł starsze wydanie.

Tam dowiesz się co to są parametry takie jak prędkość skrawania, prędkość posuwu, posów na obrót, posów na jedno ostrze, ap itd. 

Kupując wtedy frez, na opakowaniu (albo w katalogu) będziesz miał podane na jakich parametrach możesz go używać. Policzysz sobie wtedy ze wzorów w "poradnikach" co i jak. Trzeba pamiętać, że czym mniejszy frez tym większa prędkość obrotowa wrzeciona, do obróbki metali miękkich frezami fi8 ludzie używają obrotów ok 18000obr./min. :)

Albo, kup na próbę frez 6mm i 8mm HSS, ale nie jakiś Wolfcraft, tylko coś prządniejszego jak Fenes, Fanar itp. i próbuj na początek delikatnie małym wiórem, aż wyczujesz co i jak. Może się okazać, że z uwagi na małą sztywność maszyny i złe parametry skrawania, nie uzyskasz zadowalającej powierzchni czy dokładności.

Nie wiem czy na tym forum można wrzucać linki do innych, ale zapraszam Cię na cnc.info.pl
Znajdziesz tam bardzo dużo tematów odnośnie doborów parametrów frezowania czy toczenia.

Z własnego, chociaż niewielkiego jeszcze, doświadczenia powiem Ci, że najlepiej jest kupić materiał i narzędzie i spróbować, ja tak właśnie zrobiłem. Bo okazuje się, że ktoś Ci powie ustaw takie obroty i taki posów, a na Twojej maszynie to po prostu nie zda egzaminu. Zejdziesz z parametrami, żeby maszyna dała radę i się okaże, że się na ostrzu robi narost i powierzchnia wyjdzie jak pilnik.

Pozdrawiam i życze powodzenia
Tomek

Strużyn:
Dzięki Tomek, w szczególności za podpowiedzenie konkretnych firm :) Fanara mam gwintownik i wiem, że dobrze idzie. Poradnik Tokarza Dudika zakupiłem kilka lat temu. Niestety ogrom wiedzy tam zawartej trochę mnie przytłoczył, ale muszę chyba do niej wrócić.

A czy na tym forum cnc.info.pl to trzeba mieć cnc ...... czy takie przyziemne tematy jak moje też są poruszane ?

fyme:
Chcesz na próbę spiralny 3 piórowy Guhring?


Oddam za koszty wysyłki :)

Strużyn:
Fyme .... głupie pytanie .... no pewnie, że chcę.  A może podesłać Ci na jakiś czas przystawkę do szlifierki stołowej Veritasa .... cobyś te Markowe dłuta szybciej wyprowadził ??:)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej