Obróbka metalu > Obróbka mechaniczna

Tokarka na poczatek - budzetowa..

<< < (2/4) > >>

wojo72:
Raffie, zacznij od kupna Poradnika tokarza Dudika przystępnie napisana i praktycznie kompendium wiedzy.
Co do zakupu tokarki to masa informacji jest na cnc info - jest nawet osobny dział poświęcony małym tokarkom. Ja bym szukał w tym gabarycie TSB 20 albo z zachodnich emco  maximat 11 fajne maszynki, ale widzę że przez kilka lat od kiedy tego nie śledzę ceny oszalały i za 3 tys. się nie kupi chyba, że trafi się na superokazję.
W tokarce standardowo sprawdza się bicie na wrzecionie (po zdjęciu uchwytu zabierak albo wrzeciono, przyzwoicie to jest do dwóch setek)  czy nie ciągnie stożka (zazwyczaj łoże jest najbardziej zużyte przy uchwycie dlatego z 15 cm trzeba przetoczyć do uchwytu i pomierzyć środek i oba końce). Poza tym czy konik jest w osi z wrzecionem, jak pracują przekładnie, czy działa centralne smarowanie jeżeli jest, stan śruby pociągowej, czy jest komplet kół zębatych do gitary, czy nie ma śladów tzw. dzwona czyli wjechania narzędziem w uchwyt. Jak obejrzysz kilka egzemplarzy to będziesz wiedział o co chodzi. Niektóre usterki można usunąć za male pieniądze ale np. regeneracja łoża to już gruby temat i do oceny potrzebne jest trochę wiedzy mechanicznej.
Chinki też warto rozważyć ale trzeba się przygotować, że można trafić różnie i będzie wymagała sporo wysiłku w przygotowanie do pracy. Jest to jakaś baza i miliony ludzi na świecie tak robi, że kupuje chinki i je udoskonala/usuwa błędy fabryczne także na zachodzie.

sgt_raffie:
@wojo72 dzieki, to konkretny wpis. ksiazke zakupie, moze tym razem dam rady przetrawic. Pila uruchomiona? Caly czas mam dla Ciebie paczke przygotowana. Tabliczka z pochylem, jakies sruby i pare pi***ol. Glownie ta tabliczke Ci chce przeslac.
No wlasnie tez mi sie wydaje, ze ceny oszalaly bo jak cos jest za te 2-3 kola to schodzi w minuty. Ostatnio byla fajna angielska tokarka, prosto w jakiegos warsztatu. 2 tysie, nie zdazylem zadzwonic a juz byla w archiwalnych.
Co do CNC forum to wiem, zerkam, czytam. Tylko ze tam jest taka iloscc informacji, ze wylowienie czegos z forum w tym stadium rozwoju jest trudne.

@Sompek
No wlasnie ja mam jakies tam doswiadczenie z chinczykami do stolarstwa..i jednak po walkach z budzetowymi wyrowniarkami, pilami, itd od skosnych, decyduje sie na zeliwne klonkry do stolarni. Nie widze zadnego powodu dla ktorego budzetowe tokarki z chin mialy by byc robione lepiej niz budzetowe wyrowniarki z chin :D. Sam sie nad tymi tytanami zastanawialem, patrzylem na maszynotwora ale jakos do mnei nie mowi. z chinszczyzny to juz predzej zoska...

Jak ktos szuka smoczka to tu cos ciekawego w cenie ok (choc pewnie trzeba popracowac nad tym)
https://www.olx.pl/oferta/tokarka-ward-7-sprawna-CID628-IDGk1nw.html#0b31ffc8e0

wojo72:
Raffie, rema uruchomiona i używam jej, ale jeszcze wymaga dopracowania bo na razie podłączona przez zwykły wyłącznik krzywkowy, silnik wymieniłem na 4 kW. W tym roku ciągnę kilka tematów budowlanych i cały czas brakuje czasu żeby przy niej posiedzieć, w październiku mam plan żeby na dobre ją  dopracować.
Co do tokarek to jeszcze jedna uwaga te z UK mają często śruby do posuwów calowe, dlatego u nas są stosunkowo tańsze bo przeróbka na system metryczny trochę kosztuje a przy gwintach to ma znaczenie. Gdybyś takie oglądał to sprawdzaj czy obsługuje też gwinty metryczne.

sgt_raffie:
To zdaze wyslac paczke pewnie  :D. Dzieki za podpowiedz z gwintami calowymi. Ta o ktorej mowilem wczesniej miala tabliczke z calowymi i metrycznymi akurat. A to powzyej to cholera wie, trzeba by zobaczyc.
Poapytrzylem sobie na te emco maximat 11...taa..kosztuja kolo 3000....euro :D...ale wygladaja bardzo zacnie.

wojo72:
A z 10 lat temu takie emco z kolumną do frezowania było za 3000 PLN do kupienia w Krakowie w stanie b.dobrym.  Zaczyna na rynku brakować małych tokarek europejskiej produkcji bo już chyba nikt ich nie produkuje ze 20 lat, dostępność się wyczerpuje i stąd te ceny.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej