jaki odciąg do Hammera A3-41?

Zaczęty przez tomi_s, 2024-01-02 | 18:09:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomi_s

Kupuję Hammera A3-41 i muszę mieć do niego jakiś sensowny odciąg. Docelowo, będę chciał też do niego podłączyć piłę i pewnie coś jeszcze. Mam zerowe doświadczenie w temacie, a przeczytanie sporej liczby postów za bardzo mi nie pomogło. Myślałem o czymś w rodzaju Holzmanna ABS 3000SE. Czy to będzie sensowny wybór? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Drevutnia

Ja mam Cormaka FM300 z filtrem pyłowym i w zupełności wystarczy, bo ssie, aż łzy lecą. Właśnie czekam na dostawę takiego samego Hammera. Planuję go próbnie podłączyć pod rurę fi 100 (bo taką mam rozprowadzoną), ale w Cormaku (i innych, podobnych konstrukcjach) da się zdjąć trójnik 2x100 i podłączyć rurę fi 120. Jeśli setka nie będzie dawała rady, zmienię na 120. Tak przy okazji, jeśli masz maszynę z mniejszym króćcem niż odciąg, zasada jest taka, żeby redukować średnicę jak najbliżej maszyny. Czyli jeśli kupisz odciąg fi 150, a podłączasz Hammera z fi 120, to jedziesz do samego Hammera rurą fi 150 i dajesz redukcję na maszynie.

tomi_s

1. Tak, ten Cormak wygląda bardzo zachęcająco - też go oglądałem. Jedyne, co mnie zniechęciło, to to, że nigdzie nie byłem w stanie znaleźć info o poziomie hałasu, jaki on wytwarza, więc założyłem, że zapewne producent woli się tym nie "chwalić". A że za ścianą mam normalne mieszkanie, to wolałbym nie kupić czegoś co wyje jak startujący jumbo-jet. Z drugiej strony ta moja stolarnia jest amatorska i nie mam tam ciągłej produkcji, więc może to nie jest aż tak krytyczne. Czy możesz mi powiedzieć, jak ten FM300 wygląda od tej strony?
2. A kiedy masz dostawę, to może bym się jeszcze czegoś na gorąco dowiedział (moja jest zaplanowana na luty)?

truszczyk

Do takiego Hammera mam stilera fm300 na fi 100.
Daje rade wciągać całą szerokość na zbiorze 1mm. Powyżej się już krztusi.

Tylko jednoworkowy to strzał w kolano przy tej maszynie.

tomi_s

A mógłbyś rozwinąć trochę tę myśl dotyczącą jednoworkowego? Kompletnie nie czuję tematu - byłem przekonany, że jedyna różnica między jedno- i dwuworkowym to czas, po którym się worek zapełni, a że ja nie mam regularnej produkcji, to nie wydawało mi się to specjalnie istotne

wiewioor7

Też mam fm300, jest głośny, nie ma co się łudzić. Jest cichy odciąg od cormaka, ale trochę mniejszy, nie pamiętam jaki to model, któryś z korników ma taki.

jpyt

Tym cichym jest Cormak FM230-L1, tym kornikiem który go posiada jestem m.in. ja  ;)
Faktycznie jest cichy. Zdecydowanie cichszy od np. odkurzacza Makity.  W słuchawkach to już kompletnie nie słychać czy chodzi (co nieraz spowodowało, że go nie włączyłem).
Natomiast to nie jest demon wydajności (on ma tylko 750W). Moim skromnym zdaniem do A3-41 będzie za słaby.
Jego maks. (i to po zmianie worka na wymiona vel portki) określiłbym na: A3-31 + wąż 3m.


tomi_s

A kiedy przydaje się filtr pyłowy i na ile jest istotny, bo skoro jest to opcja, to najwyraźniej nie zawsze jest potrzebna?

Granado

Cytat: jpyt w 2024-01-02 | 19:58:07 Tym cichym jest Cormak FM230-L1
Mam ten sam, wymieniłem worki: górny i na wióry na szyty . Cią zdecydowanie się poprawił. Chodzi nawet jak nie są włączone maszyny, nie przeszkadza
pozdrawiam Krzysztof

piotr.pzn

Filtr pyłowy ogranicza pylenie, ale kosztem siły ciągu. W podstawowej wersji za filtrację odpowiada filcowy worek, także w małym warsztacie będzie trochę pylić. Co kto woli.


Cytat: Drevutnia w 2024-01-02 | 18:27:25
Jeśli setka nie będzie dawała rady, zmienię na 120.
Możesz wstawić nawet 130. Polecam. Też jechałem wcześniej na 100 i coś tam ciągło, ale jak założyłem krótką 130 to jest sto razy lepiej. A jak jeszcze masz u góry filtr to myślę, że tym bardziej powinieneś wąż zmienić. Koszt niewielki, a naprawdę warto.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.

tomi_s

Cytat: tomi_s w 2024-01-02 | 20:15:55 Natomiast to nie jest demon wydajności (on ma tylko 750W). Moim skromnym zdaniem do A3-41 będzie za słaby.
Jego maks. (i to po zmianie worka na wymiona vel portki) określiłbym na: A3-31 + wąż 3m.
Czyli to jednak raczej za słabe "zwierzę". Wolę jednak kupić raz, a dobrze, niż się męczyć :)

tomi_s

Cytat: piotr.pzn w 2024-01-02 | 20:34:14 Filtr pyłowy ogranicza pylenie, ale kosztem siły ciągu. W podstawowej wersji za filtrację odpowiada filcowy worek, także w małym warsztacie będzie trochę pylić.
Dzięki, to bardzo cenna wskazówka

Granado

Cytat: piotr.pzn w 2024-01-02 | 20:34:14 za filtrację odpowiada filcowy worek, także w małym warsztacie będzie trochę pylić. Co kto woli.
I dlatego mam dodatkowy układ filtracji pod sufitem. Działa świetnie wraz z odciągiem
pozdrawiam Krzysztof

tomi_s

Cytat: Granado w 2024-01-02 | 20:44:01 I dlatego mam dodatkowy układ filtracji pod sufitem. Działa świetnie wraz z odciągiem
A coś szerzej na ten temat można? Tzn. na czym polega ten dodatkowy układ filtracji?

Granado

pozdrawiam Krzysztof