Maszyny elektryczne stacjonarne > Odciągi

Odciąg do trocin FM 230 A

(1/7) > >>

M.ChObi:

Jako że posty same się nie nabiją postanowiłem podzielić się z wami moimi wrażeniami po użytkowaniu odciągu firmy Cormak FM 230 A
 Na stanie swoich zabawek maszyn mam już frezarkę ,stróg elektryczny, szlifierkę 150 , zgłębiarkę, i ukośnicę ( w planach  jeszcze grubościówka i piła stołowa ) i te urządzenia testowałem z w/w odciągiem.
Zanim zdecydowałem się na Cormaka szukałem po internetach porównywałem sprawdzałem i dopytywałem znajomych z branży o różne modele . Próbując zamknąć się w budżecie do max 1000 PLN i zasilanym na 230 V a nie 3 fazami najrozsądniejszym rozwiązaniem okazał się FM 230 ( tak przynajmniej wyszło mi po porównaniu informacji na tabliczkach znamionowych :D )
A teraz trochę informacji o modelu i wrażeniach

MOC SILNIKA    0,75kW
OBROTY    2800obr/min
WYDAJNOŚĆ ODSYSANIA    1000 m3/h
OBJĘTOŚĆ WORKÓW    90l
ILOŚĆ WORKÓW    1 odpadowy
ŚREDNICA KRÓĆCA SSĄCEGO    100 mm
WYSOKOŚĆ    1900 mm
SZEROKOŚĆ    420 mm
DŁUGOŚĆ    700 mm
NAPIĘCIE / CZĘSTOTLIWOŚĆ    230V
WAGA    27 kg

Paczka która przyszła była ładnie zapakowana maszynka , silnik osłony itd pakowane w styropian także nie martwiłem się  o  uszkodzenia. Po rozpakowaniu i wypakowaniu wszystkich gratów zabrałem się do składania. Całość umieszczona jest na metalowej podstawie z kolkami, która wydaję się trochę za delikatna , co prawda i dłużej go używam tym bardziej się do niego przekonuje. Czas potrzebny na poskręcanie wszystkiego to ok 10-20 min większość idzie sprawnie jedynym mankamentem jest sposób umieszczenia śrub mocujących "kołnierz z silnikiem są bardzo blisko kantu przez co dokręcanie ich jest uciążliwe przez brak miejsca ( to inżynierowie powinni poprawić ). Silnik mocujemy na róże ( która jest mocowana do podstawy) następnie mocujemy kołnierz i 2 poprzeczki ( też "delikatne " ) do kołnierza i podstawy  zakładamy worki ( dobrej klasy materiał a nie folia )
podłączamy wąż i obejmy ,i jazda można działać.
Do mojego odciągu dołączony był wąż 100 2.5 m ja dodatkowo dokupiłem redukcję na fi 50 i drugi wąż 50 , ale wracając do tematu zacząłem strugać ( na strugu http://www.blackanddecker.pl/powertools/productdetails/catno/KW750K/)
i po chwili uśmiech zniknął z mojej twarzy maszyna straciła moc. Delikatnie wkr*^&ny zlokalizowałem przyczynę.  Okazało się że że kratka przy wejściu przed wirnikiem ( tam gdzie zakłada się wąż ) blokuje wióry  na szczęście brzeszczot i 1 min roboty rozwiązały problem ( zadzwoniłem do firmy i zapytałem czy taka ingerencja w urządzenie nie  sprawi że stracę gwarancję ale na szczęście zapewniono mnie że raczej nie , chyba że bym odkurzał kawałki cegły i zniszczył wirnik kratka jest po prostu wymogiem jakiegoś urzędu aby nie wsadzić tam paluchów , ręki czy kto co lubi ). Strugane wióry miały wielkość ok 0,4mm do 2 mm i po modyfikacji wszystko śmigało ładnie ( albo jak to się mówi ciągnie aż oczy łzawią , przynajmniej Kolega tak mówił :P )
Test strugania wyszedł na plus trochę urobku poleciało bokiem ale to raczej kwestia samego struga i wilgotności wiórów.
następnie pociłem trochę ukośnicą ( https://www.metabo.com/pl/pl/maszyny/pilarki/kapowki/kgs-305-m-619305000-kapowka.html) kilka kantówek 100/100 i 50/100 oraz deski podłogowe po podłączeniu maszyny wszystko lądowało w worku po za małymi skrawkami , w porównaniu z cięciem z i bez odciągu muszę przyznać że spodziewałem się dużo gorszych efektów a tu miłe zaskoczenie.
Przy pracy na zgłębiarce Makity Sp600j i oscylacji Graphite 59G347
 odciąg też dawał radę i cały urobek (prawie cały przy szlifowaniu część uciekała spod talerza ale to raczej kwestia "profesjonalnej" oscylacji )

Podsumowując Odciąg sprawdza się zaskakująco przyzwoicie (po małej modyfikacji ) nie jest za głośny , ma zasilanie na 230V sprawdził mi się na razie do moich potrzeb jedyne co mnie na początku trochę odrzuciło to jego delikatna konstrukcja , ale im częściej go używam tym bardziej przekonuje się ze nie musi to być bunkier na kołach.
Wiem ze nie jest to sprzęt do prawdziwej stolarni z systemem odciągów ( mała moc w porównaniu z jego starszymi "mocniejszymi " braćmi ) ale do pracy z drewnem w moim przypadku sprawdził się bardzo dobrze .

I taki mały bonus . Po rozpakowaniu i podczas wkręcania pierwszej śruby zobaczyłem że w paczce był też klucz ampulowy  pomyślałem sobie to miło że firma dba aby dostarczyć urządzenie tak abyśmy nie musieli kombinować ze skręcaniem z tym że wszystkie śruby to dziesiątki i ampul na nic mi się nie przydał :jD


Jeszcze  dodam od siebie małą informację waż fi 100  dostarczony w zestawie jest w miarę elastyczny i nie ma z nim problemu przy różnego rodzaju manewrach , natomiast 50 jest troszeczkę za delikatna ( chociaż nie stwierdziłem odkształceń podczas pracy )

PS Nie obiecuję ale postaram się wysłać kilka zdjęć .

ndriu:
Obi a jak z półrocznymi przeglądami gwarancyjnymi? Robiłeś już?

M.ChObi:

--- Cytat: ndriu w 2018-04-11 | 12:13:07 ---Obi a jak z półrocznymi przeglądami gwarancyjnymi? Robiłeś już?
--- Koniec cytatu ---
Nie . Mam go Już ponad rok i nic się nie dzieje

DaKa_Garage:
Obi chodzi o to że jak nie zrobisz przeglądu co 6 miesięcy to gwarancja przepada :(

M.ChObi:
Wiem o co chodzi ale jak mam wydać co 6 miesięcy 100 pln na przegląd i transport to wole nie wydawać .

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej