Maszyny elektryczne stacjonarne > Odciągi

Odciąg optymalizowany na prędkość czy na objętość? - piła taśmowa

(1/2) > >>

Bart_K:
Pytanie jak w temacie.
Mam taśmówkę z portem fi 100 w dolnej obudowie.
Czy lepiej jest kupić odciąg typu scheppach hd12 który jest opytmalizowany na grubsze przekroje i dużą objętość czy coś w stylu scheppacha ha1000 który jest w zasadzie ciut lepszym odkurzaczem a więc optymalizowanym na prędkość i podciśnienie i podłączyć go tuż pod stolikiem maszyny obejmując najbliższe otoczenie taśmy?

Pod jakimi w ogóle warunkami taki odciąg u dołu maszyny spełnia swoją funkcję i czy nie lepiej zbierać wióry tuż przy ostrzu?

Również zależy mi na tym, żeby można było korzystać z elektronarzędzia typu szlifierka mimośrodowa albo czasem posprzątać strużyny, czyli bardziej przyszłościowe, uniwersalne zastosowanie też wchodzi w grę. Oczywiście nie musi być korzystanie jednoczesne.

Separator cyklonowy to też nie problem do wykonania, więc przyjmijmy że będzie.

Więc jak uważacie?

M.ChObi:
Do taśmówki sam odkurzacz z cyklonem powinien styknąć , Raven ma tak to zrobione i u niego śmiga

ozi:
Tak jak pisze Obi a dodatkowo trzeba pamiętać, że w piłach taśmowych odprowadzenie trocin jest zwykle odsunięte od miejsca cięcia. Dodatkowo sam brzeszczot nie powoduje wielkiego rozdmuchiwania urobku. Albo cylkon albo coś w stylu scheppacha ha1000

Łukasz K.:
U mnie jest port 100mm w taśmowce i mam podpięty odciag fm300s i ssie wszystko co do wiórka. Wcześniej miałem podpięty odkurzacz z cyklonem i słabo zbierało. W odkurzaczu miałem wyjście 50mm i potem złączka na 100mm przy pile, więc to mogło być powodem słabego zbioru.

Bart_K:
Ok dzięki.
A jeszcze tak przy okazji, chciałbym trochę zmodyfikować pytanie:
gdybym jednak wybrał ten workowy odciąg w stylu Hd12 z myślą o przyszłych urządzeniach typu heblarka/grubościówka czy cokolwiek, to na ile on by się spisał na taśmówce tylko używając wbudowanego portu bez przeróbek w stylu jig do zbierania pyłu bezpośrednio spod stołu?
Czy duży przepływ ze stosunkowo małą prędkością i podciśnieniem generowany przez odciąg workowy jakoś równoważy się z efektem odkurzacza czyli z silnym ssaniem z dużą prędkością i dużym podciśnieniem, ale małą objętością?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej