Kornikowo

Narzędzia elektryczne mobilne => Odkurzacze / Odciągi mobilne małe / Cyklony => Wątek zaczęty przez: siekson w 2018-10-07 | 19:32:18

Tytuł: Bosch AdvancedVac 20 – recenzja małego odkurzacza do amatorskiego warsztatu
Wiadomość wysłana przez: siekson w 2018-10-07 | 19:32:18
Ponieważ głównie na forum pytam to aby uciszyć wyrzuty sumienia postanowiłem tym razem wnieść coś od siebie.

Odkurzacz mam od 3 miesięcy i pomaga mi utrzymać porządek w amatorskim warsztacie. Głównym jego zadaniem jest sprzątanie w trakcie pracy z elektronarzędziami i po jej zakończeniu (czytaj: nie jest podpięty na stałe do maszyn stacjonarnych).

1.   Jakość wykonania i ergonomia

Pierwsze wrażenia po wyjęciu z pudełka były bardzo pozytywne. Na plus zapisuję jakość wykonania korpusu i design, który może się podobać. Samo urządzenie jest dość kompaktowe i lekkie, co znacząco ułatwia manewrowanie po pracowni.

Pierwszy mały zgrzyt to przeciętna jakość wykonania „akcesoriów”. Wąż jest przyzwoitej jakości ale już końcówka, którą podłączamy do elektronarzędzi jest wykonana z materiału, który nie wzbudza zaufania i mam obawy czy z biegiem czasu się nie wyrobi. Podobnie z pierścieniem, którym można otworzyć otwór w rurze aby zasysało z mniejszą mocą. Szczotka też nie powala. Można było to zrobić lepiej.

Do wad odkurzacza należy zaliczyć też małe przednie kółka, które powodują, że nawet jego własny kabel jest dla niego przeszkodą. Jakby ktoś miał krzywą podłogę to uspokajam, że kółka są wyposażone w hamulec.

Dużym plusem jest system przechowywania akcesoriów na korpusie. Niestety i tutaj pojawiła się przysłowiowa łyżka dziegciu - brak miejsca na jedną nakładkę do odsysania wody. Być może ja coś przeoczyłem ale nie mogę znaleźć miejsca do jej przechowywania. Również instrukcja nie okazała się pomocna w tym zakresie.

Kolejny mały minus za klapkę gniazda na elektronarzędzia. Otwiera się pod zbyt małym kątem co powoduje, że często ją odginam zbyt mocno chcąc wetknąć wtyczkę. Pewnie prędzej czy później coś w niej pęknie i klapka odleci.

Do pełni szczęścia w zakresie ergonomii brakuje zwijanego kabla. Nie wiem czy opcja ta jest u konkurencji ale w codziennym użytkowaniu przekonałem się jak bardzo mi jej brakuje.

Ogólnie jakość wykonania stoi na dobrym poziomie ale odkurzacz ma kilka nieprzemyślanych rozwiązań, o których pisałem powyżej, a które rzutują na ogólną ocenę w kategorii ergonomia. Za ogólne wrażenia z wykonania i ergonomii odkurzacz dostaje ode mnie 3,5/5.

2.   Jak to pracuje?

Największym plusem urządzenia jest siła ssania. Tutaj jest naprawdę bardzo, bardzo dobrze i ciężko mi wyobrazić sobie abym potrzebował czegoś więcej. Przy pierwszym uruchomieniu byłem mocno zaskoczony na plus. Porównując go ze Stanleyem 20 l dostępnym w Juli to przewaga Boscha jest tutaj miażdżąca. Spokojnie wystarcza do sprawnego posprzątania całego miejsca pracy. Pewnie nie jest to poziom Starmixa czy Festoola ale pamiętajmy, że mówimy o odkurzaczu za 500 zł.

Na minus trzeba zaliczyć głośną pracę, która daje się we znaki, szczególnie w moim małym warsztacie. Może to kwestia mojej dużej wrażliwości na hałas ale praktycznie zawsze jak go używam to stosuję słuchawki.

Niestety odkurzaczowi brakuje regulacji siły ciągu. Fajnie byłoby mieć możliwość wyboru cichszej pracy kosztem mocy ssania bo czasem chcemy np. zebrać trociny z blatu i do tego wystarcz niewielka moc a szkoda uszu.

Odkurzacz najczęściej u mnie obsługuje:
1.   Szlifierkę mimośrodową,
2.   Szlifierkę taśmową (w trybie stacjonarnym)
3.   Frezarkę
4.   Ukośnicę

W przypadku pierwszych trzech radzi sobie znakomicie. Z ukośnicą raczej kiepsko ale to wynika z samej specyfiki ukośnicy, że jest to narzędzie rozrzucające pył na wszystkie możliwe strony. Końcówka jest kompatybilna z narzędziami zielonej linii Bosch. Pasuje także do ukośnicy Metabo, szlifierki mimośrodowej Dewalta i struga Parkside. Nie pasuje do szlifierki taśmowej Parkside ale ponieważ pracuje na niej stacjonarnie a wąż odkurzacza jest szerszy to i tak jest ok.

3.   Podsumowanie – czy kupiłbym ponownie?

Generalnie odkurzacz oceniam pozytywnie. Potężna siła ssania to jego największa zaleta. Ogólnej, pozytywnej oceny nie psują drobne niedociągnięcia w ergonomii - kiepska klapka gniazda elektronarzędzi czy małe kółka. O wiele bardziej brakuje funkcji zwijania kabla czy regulacji mocy ssania. Ode mnie ten odkurzacz dostaje czwórkę z niewielkim z minusem.

Przed zakupem miałem obawy czy 20 litrowy zbiornik wystarczy na amatorskie potrzeby ale po tych kilku miesiącach okazało się, że nie stanowi to jakiejś wielkiej niedogodności. Dopóki nie wyrównuję blatów frezarką nie ma potrzeby opróżniać go częściej niż raz na 3 dni. W przypadku pracy frezarką potrafię zapełnić dwa zbiorniki dziennie. Dodatkowo z uwagi na średnicę rury lubi coś mu stanąć w gardle. Dlatego do urządzeń stacjonarnych generujących duże ilości wiórów postawiłbym na odciąg. Z założenia odkurzacz nie zastąpi odciągu i pewnie za jakiś czas trzeba będzie pomyśleć i o tym drugim, ale ponieważ porządek póki co musi być to wybór padł na Boscha.

Szukając ponownie odkurzacza na pewno rozglądałbym się za modelem, który uzupełniałby największe braki Boscha (brak zwijania kabla, brak regulacji mocy). Pytanie tylko czy konkurenci oferują takie opcje za podobne pieniądze. Ponieważ nie mam w tym zakresie większego rozeznania to powiem tak: jeśli oferują to pewnie wybrałbym coś co ma te funkcje. Jeśli nie to ponownie wybrałbym Boscha.

Zalety:
- bardzo dobra moc ssania
- jakość wykonania korpusu
- wystarczająca długość kabla i węża

Wady:
- głośna praca
- małe kółka
- klapka gniazda elektronarzędzi
- akcesoria mogłyby być lepsze

Czego mi w nim brakuje:
- regulacji mocy ssania
- zwijanego kabla
- brak okrągłej szczotki w zestawie.

Na koniec kilka wątpliwej jakości zdjęć i link do ściągnięcia krótkiego wideo z pracy odkurzacza.

https://megawrzuta.pl/download/0d29db34076847ec735cd6f2bb0fcf26.html

Tytuł: Odp: Bosch AdvancedVac 20 – recenzja małego odkurzacza do amatorskiego warsztatu
Wiadomość wysłana przez: fyme w 2018-10-07 | 20:19:22
Bardzo fajna recenzja. Oby więcej takich na forum :)
Tytuł: Odp: Bosch AdvancedVac 20 – recenzja małego odkurzacza do amatorskiego warsztatu
Wiadomość wysłana przez: Sebastian.P w 2018-10-07 | 20:23:56
Super, mam dość podobny model GAS 15PS i też jestem zadowolony. Pomyśl o cyklonie i jakieś beczce, będziesz miał łatwiejsze opróżnianie i więcej miejsca na zassany urobek.