Narzędzia elektryczne mobilne > Odkurzacze / Odciągi mobilne małe / Cyklony

Wyciągi do stolarni - zrób to sam :)

(1/5) > >>

Karol Kopeć:
Uderzyły mnie ostatnio filmy z instalacjami SAM.

Kilka uwag. Poniższy trójnik nie nadaje się do odpylania drewna !
Trójnik to element łączący trzy rury.  Dwa wloty powinny być pod kątem około 30- 35'  a nie pod kątem 90' jak na filmach w Internecie.  To zmniejsza radykalnie turbulencje oraz zużycie energii elektrycznej.

Suma powierzchni przekroju dwóch wlotów powinna być równa lub lekko większa od powierzchni przekroju wylotu z trójnika.  W Internecie wiele trójników to trzy identyczne rury.  Jeżeli suma przekroju wlotów jest dwa razy większa od przekroju wylotu, to prędkość powietrza na wylocie spada dwa razy. 

Czyli dla przykładu :  wloty maja średnicę 120 mm i 200 mm.  Pole powierzchni to odpowiednio  0,01131 i 0,03141 m2.  Czyli powierzchnia wylotu musi być mniejsza lub równa 0,04272 m2. Daje to nam średnicę wylotu około 233mm = przyjmujemy 230 mm.

Tak wygląda normalny trójnik do odpylania. Suma powierzchni wlotów jest równa lub lekko większa od powierzchni wylotu !


KolA:
@Wojtek Ś pan do Ciebie  ;D

eror1968:

--- Cytat: Karol Kopeć w 2022-05-24 | 09:20:49 ---Suma powierzchni przekroju dwóch wlotów powinna być równa lub lekko większa od powierzchni przekroju wylotu z trójnika.  W Internecie wiele trójników to trzy identyczne rury.  Jeżeli suma przekroju wlotów jest dwa razy większa od przekroju wylotu, to prędkość powietrza na wylocie spada dwa razy. 
--- Koniec cytatu ---

Rozumiem, że to dotyczy instalacji gdzie wszystkie wloty są jednocześnie drożne? Przy użyciu zastawek pola wszystkich wejść-wyjść powinny być jednakowe?

Meksykanin:

--- Cytat: Karol Kopeć w 2022-05-24 | 09:20:49 ---nie pod kątem 90' jak na filmach w Internecie
--- Koniec cytatu ---

--- Cytat: Karol Kopeć w 2022-05-24 | 09:20:49 ---W Internecie wiele trójników to trzy identyczne rury.
--- Koniec cytatu ---


Podzieliłeś się mega cennymi uwagami. Niby dla mnie oczywiste, ale... czy wobec opatrzenia się na YT systemami, które mogłyby ale nie uwzględniają dwóch wyjaśnionych przez Ciebie aspektów pamiętałbym o tym, kiedy będę prowadził swoje przewody?... Jeszcze nie robiłem projektu rozprowadzenia, ale obawiam się, że mógłbym zaliczyć małą wtopę, bo czym innym świadome zrobienie inaczej a czym innym gapiostwo. Więc dziękuję za uruchomienie mojej czujności.

Karol Kopeć:
Jeżeli jest zastawka/zasuwa to oczywiście jeden drożny wlot trójnika ma średnicę wylotu.  Nie ma o czym dyskutować :) Logiczne :)

Ale przy zamknięciu obu zasuwek następuje zapadniecie się instalacji. Widziałem osobiście już kilka takich przypadków. 

Dlatego trzeba robić zabezpieczenie aby przy zamknięciu jednej zasuwy druga była otwarta. Przy małych hobbystycznych wyciągach i silnikach , zamkniecie wszystkich zasuw skutkuje zwykle zwiększeniem poboru mocy lub/i spaleniem silnika.

Prowadzenie instalacji - największy opór instalacji jest pomiędzy wentylatorem a najdalszą ssawką. Czyli czym krótszy rurociąg tym mniejsze opory. Zwiększenie ilości kolan i trójników także zwiększa opór instalacji.

Dawajcie jak najłagodniejsze trójniki oraz duże (promień) łagodne kolana. Rury giętkie stosujcie tylko w możliwie najkrótszych, koniecznych rozmiarach długości. 1mb rury spiralnej to opór podobny jak jakieś 20-50 mb rury gładkiej.
Wzrost oporu instalacji = spadek prędkości = wzrost poboru mocy= zapychanie się instalacji

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej