Darmowy cad - Double Cad XT

Zaczęty przez krzysiek_z, 2018-06-22 | 14:26:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

krzysiek_z

Cześć.
Pojawiło się na forum trochę  programów do wizualizacji 3D a ja chciałbym przedstawić darmowy pogram CADowy, którego czasami używam.
Double Cad XT5
https://www.turbocad.com/content/doublecad-xt-v5

Jest on darmowy, ma wszystkie przydatne funkcje które powinien mieć cad i importuje pliki z Autocada.

Jest to program cadowy 2D, np: https://d22blwhp6neszm.cloudfront.net/79/785808/doublecad_xt2317671256804547.png

Proces zdobycia licencji wygląda tak, że trzeba wypełnić dane na stronie i dostaje się dwa klucze na maila.

Nie jest to w żadnym wypadku zastępstwo Sketchupa czy innych programow 3d a ich uzupełnienie. A w sumie to dla mnie raczej one są uzupełnienia programów Cadowych.
Jeśli ktoś jest ciekawy mogę napisać więcej jak i kiedy go używam.
To orzeł bielik nie jest orłem ?

KolA

Pisz Waść i się nie zastanawiaj. Wiele razy chodziło mi po głowie żeby to "kiedyś" ugryźć, może tym razem się uda ;)

norbert_o

Mamy też do dyspozycji np polski program DraftSight lub NanoCad również są darmowe.

krzysiek_z

O dzięki, nie znałem tych dwóch. Chociaż pewnie zostanę przy DoubleCadzie bo w nim mam wszystkie swoje projekty.

Dobra,więc po co się stosuje programy cadowe. Ano po to, żeby zrobić projekt i go później wydrukować w formie przydatnej dla wykonawcy. I tutaj też różnica pomiędzy Cadam i programamy  jak sketchup itp.
Powiedzmy, że narysujemy sobie dom czy kuchnie w sketchupie. Jeśli teraz chcemy pokazać jaki jest układ mebli na piętrze możemy zrobić cięcie i to wydrukować, ale będzie to nieczytelne i nie będzie miało wymiarów na wydruku. Więc to jest super, żeby zobaczyć koncepcję ale do realizacji to już za mało.
I do tego trzeba nam cada, w sumie jest to odpowiednik tego co kiedyś nazywało się rysunkiem technicznym.
Żeby popracować z cadem trzeba mieć wyboraźnię przestrzenną ponieważ on tylko rysuje w jednym wymiarze, więc robiąc rzuty dwóch osi (wymiarów) robimy osobno i tylko my pilnujemy czy wszystko się zgadza pomiędzy nimi. Dobrym przykładem są zadania w stylu: masz figurę z 2 rzutów, narysuj jak będzie wyglądał rzut z trzeciej strony.

Tutaj jest wstępny tutorial jak interfacu użytkownika:
https://www.youtube.com/watch?v=ezby4NVCpl4&list=PL5D275A7B1BC1E63D
To orzeł bielik nie jest orłem ?

Puzii

To trochę tych darmówek jest
Ja używam FreeCad

Mam na ten  temat swoje zdanie, ale się z nim kategorycznie nie zgadzam!

JanZ

Cytat: krzysiek_z w 2018-06-24 | 16:07:29 Żeby popracować z cadem trzeba mieć wyboraźnię przestrzenną ponieważ on tylko rysuje w jednym wymiarze, więc robiąc rzuty dwóch osi (wymiarów) robimy osobno i tylko my pilnujemy czy wszystko się zgadza pomiędzy nimi. Dobrym przykładem są zadania w stylu: masz figurę z 2 rzutów, narysuj jak będzie wyglądał rzut z trzeciej strony.
Zgadzam się w z Kolegą, ale warto dodać że programy CAD do tworzenia dokumentacji 2d już powoli odchodzą do lamusa. Oczywiście nadal się ich używa ale praktycznie każda branża ma swoje dedykowane programy, które pozwalają znacznie szybciej osiągnąć efekty. Ja mam trochę styczności z rysunkami budowlanymi, konstrukcyjnymi i architektonicznymi. Tych drugich w zasadzie nie robi się w klasycznym cadzie a programach typu Revit czy Archicad, które tworzą cały model obiektu i z niego później tylko wybieramy sobie interesujące Nas widoki, rzuty kondygnacji, przekroje etc. Ułatwia to koordynację różnych branż ale przede wszystkim niesamowicie przyspiesza tworzenie dokumentacji. Podobnie mechanicy mają Inventora, Solidworksa.
Jak ciekawostkę podrzucam filmik, który pokazuje różnice w czasie wykonania rysunku w klasycznym Cadzie 2d i programie do modelowania obiektu, Revicie.
https://www.youtube.com/watch?v=58aSmM6ePoU

Kris

Jak ktoś zakupi sobie SketchUp to dodawany jest w pakiecie program Layout. To już kombajn do tworzenia dokumentacji. W Layout importujemy sobie plik sketchupa i ustawiamy dowolne widoki 2d, 3d, sceny, wymiarujemy itp. Dodatkowo jest pełna integracja czyli jak zmieniam coś w modelu Sketchupa to automatycznie nanoszone są zmiany w Layoucie. Razem z korektą wymiarów. Pochlastałbym się jakbym przy mojej pracy musiał robić oddzielnie dokumentację do projektu w zewnętrznym programie.

krzysiek_z

#7
Jasne że do specyficznych rzeczy są dedykowane rzeczy ale ja tu mówię o osobach które potrzebują to zrobić raz na rok żeby ustawić rzeczy w łazience i dac wykonawcy żeby nie wciskal kitu ze "Tak Pan przecież mówił ":)

Edit: Co mi przypomniało co chciałem napisać wcześniej czyli do czego można tego użyć.
Wiec ja osobiście głównie używam gdy np zamawiam meble lub inne podobne prace. Przy podpisaniu umowy wciskam wydruk tego jak ma wyglądać produkt i oboje z wykonawcą się pod tym podpisujemy (albo podpisujemy z uwagami jak coś źle narysuję, albo przynajmniej mamy o czym rozmawiać).
Nie wiem ile razy mi to tyłek uratowało.
Używałem tez jak wymyślałem jak ma wyglądać ogródek żeby zrobić koncepcję.

No i teraz można powiedzieć ze wszystko da się zrobić na kartce. No da się, ale zdecydowanie łatwiej utrzymać wymiary i proporcje w programie. I zdecydowanie łatwiej w cadzie nanosić zmiany.

To orzeł bielik nie jest orłem ?

JanZ

Cytat: krzysiek_z w 2018-06-28 | 12:21:58 Jasne że do specyficznych rzeczy są dedykowane rzeczy ale ja tu mówię o osobach które potrzebują to zrobić raz na rok żeby ustawić rzeczy w łazience i dac wykonawcy żeby nie wciskal kitu ze "Tak Pan przecież mówił ":)
Doskonale rozumiem, to przecież taka sama sytuacja jak z narzędziami, amator co raz na rok półkę powiesi nie kupuje wkrętarki Festoola tylko Graphite. I korzystanie z takich programów do narysowania właśnie szafki czy nawet kuchni to jak strzelanie do muchy z armaty. Chodziło mi raczej o to jako ciekawostkę.
Chociaż muszę przyznać że nawet proste programy do rysunku są jak dla mnie o wiele bardziej intuicyjne niż wspominany Sketchup. Ale być może to kwestia przyzwyczajenia. On jest jakiś taki mało intuicyjny, ciężko się połapać samemu co i jak bez kilku filmów czy poradników.
Ale żeby nie odbiegać zbytnio od tematu, to ja polecam szczerze Autocada, można się zarejestrować na licencje studencką i korzystać bezpłatnie. Program ma ogromne możliwości i jest dosyć prosty w obsłudze, dodatkowo popularny więc łatwo znaleźć do niego filmy instruktażowe i poradniki. Niestety na słabszych komputerach może działać niezbyt płynnie.

krzysiek

#9
Z programami CAD/CAM mam styczność od wielu lat. Dużo rzeczy zrobiłem w Pro/E ( teraz to jest CreO) , ale zaczynałem od AutoCad'a jeszcze pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku ( to brzmi strasznie , uzmysławiam sobie upływ czasu) , tak już wtedy można było spotkać AutoCad'a w Polsce , nawet w Łodzi był oficjalny dystrybutor - istnieje chyba do tej pory. Choć abonamentowy system dystrybucji licencji wraz z usługami w chmurze sprowadza , jak mi się zdaje, jego rolę do ośrodka szkolenia i kontroli przestrzegania licencji.
Ten stary AutoCad był na kilku dyskietkach 5 calowych (chyba , tych małych jeszcze nie było jak zresztą i CD-rom'ów czy DVD) i w trakcie pracy na PC/AT trzeba było podmieniać dyskietki. Nie było wtedy myszy ( może tylko w Polsce) i interfejs opierał się na strzałkach i TAB plus jeszcze chyba jakieś skróty klawiszowe.
Jak teraz patrzę na to co istnieje na rynku tego typu oprogramowania to postęp jest ogromny i to nawet za słabe słowo.
Co do samego AutoCad'a to moim zdanie szkicownik w tym programie jest słaby a to on jest najważniejszy. Znam programy ,które mają o wiele lepsze szkicowniki.
A teraz do meritum . Istnieje coś takiego jak Autodesk Fusion 360  i to bym polecał zamiast AutoCad'a . Jest to kombajn z renderingiem , analizami i całkiem dobrym CAM'em jak ktoś potrzebuje. Szkicownik jest niestety ten sam , ale można go opanować.
Licencja studencka jest darmowa i zdaje się ,że jest jest ona darmowa również dla "małego biznesu" kryterium tutaj to wielkość rocznych przychodów. Ale to trzeba sprawdzić.
I na koniec podstawowa uwaga :
Decydując się na instalację jakiegokolwiek oprogramowania CAD należy sprawdzić jego wymagania sprzętowe w zakresie kart graficznych. Czyli dopasować go do posiadanej karty graficznej ,bo mogą być kiepskie efekty - wolna praca, przycinanie się.
Autodesk ma niestety dość duże wymagania w tym zakresie.

RadekJ

Cytat: krzysiek w 2018-06-28 | 20:11:41 Istnieje coś takiego jak Autodesk Fusion 360  i to bym polecał zamiast AutoCad'a .
Lejesz miód na me serce, gdyż albowiem od kilku miesięcy uczę się Fusion właśnie :) I tak, licencja dla firm zarabiających rocznie mniej niż 100k$ jest za darmo. Fakt faktem nie ogarniam właśnie kilku kwestii w temacie rysowania, ale nie mam takiego doświadczenia, zakładam że to kwestia nauki. Zresztą zdarza mi się czasmi różne szkice zrobić w Illustratorze, wyeksportować do DXF i potem tylko w Fusion zwymiarować.

Po kilku przygodach ze Sketchupem pałam do niego obrzydzeniem. Może to moje doświadczenie z aplikacji 3D (3DMax, Rhinoceros) ale jest dla mnie zbyt toporny. Głupie zaokrąglanie krawędzi robi się za pomocą WTYCZKI. Ale wiem że koledzy z forumcia sobie chwalą - może kwestia podejścia, nie wiem.

krzysiek

Cytat: RadekJ w 2018-06-28 | 21:31:44
Fakt faktem nie ogarniam właśnie kilku kwestii w temacie rysowania, ale nie mam takiego doświadczenia, zakładam że to kwestia nauki. Zresztą zdarza mi się czasmi różne szkice zrobić w Illustratorze, wyeksportować do DXF i potem tylko w Fusion zwymiarować.

No właśnie - szkicownik Autodesk'u jest ogólnie skitrany. Nie mogą przeskoczyć pewnych problemów ale to jest chyba związane z tematem praw patentowych. Ale poza tym jakbyś miał jakieś pytania to wal śmiało może będę mógł Ci pomóc.

RadekJ

Cytat: krzysiek w 2018-06-28 | 21:41:34
No właśnie - szkicownik Autodesk'u jest ogólnie skitrany. Nie mogą przeskoczyć pewnych problemów ale to jest chyba związane z tematem praw patentowych. Ale poza tym jakbyś miał jakieś pytania to wal śmiało może będę mógł Ci pomóc.

Dzięki! Na razie przebijam się przez szkolenia na Pluralsight - mają tam osobną ścieżkę pod naukę Fusion.

krzysiek

Mocno rozbudowany i bardzo przejrzysty jest kurs na stronie Autodesku. Są tutoriale video jak również tutoriale pisane step-by-step.

Lucas1981r

Odświeżając wątek...bo troche czasu minelo...
ktos uzywa Double Cada? chodzi o projekty 2D po laser... (aby otworzyc edytowac pliki cdr,autoCAD) chyba ze polecacie inny?...aby sie już poduczyć (przyszłościowo do drukarki 3d)