Narzędzia elektryczne mobilne > Osprzęt

Jaki frez kształtowy + na ile razy go zrobić; klejonka dębowa

(1/2) > >>

Mateusz93:
Droga Kornikowa Braci,

Zakupiłem frezarkę krawędziową 710w (kopia Makity), gdyż chcę zrobić sobie krawędź blatu, z klejonki dębowej.

Interesuje mnie taki kształt: (załącznik)

Jestem, jak pewnie da się wyczuć, totalnym amatorem. Pierwszy kontakt z frezarką. Możecie proszę doradzić mi jaki frez kupić? (Jaka firma) nie chcę przedpłacic, ani kupić czegoś co, nie będzie w stanie skończyć takiego blatu ( 3 metry taki kształtowy i 4 metry tylko promień). Jest sens kupić zestaw Parkside za 59 zł, da radę taki frez czy kupić za podobne pieniądze 1 frez?
Wolałbym mieć kilka, żeby później móc wykorzystać do innych prac i wiedzieć co w ogóle mi się przydaje, żeby później sukcesywnie zmieniać na coś lepszej jakości.

2. Mam już kupiony frez, co dalej?
Czy taki kształt robić na 2 razy? Zastosować taką stopkę z łożyskiem która dystansuje, wejść na jakieś 60% głębokości i w drugim przejściu finisz? YouTube mówi, żeby do twardego drewna stosować niższe obroty. Mogę regulować 10-30k, od czego zacząć?

Będę bardzo wdzięczny, gdy ktoś kto miał z tym styczność mógłby mi podpowiedzieć od czego zacząć, bo nie chce sobie zepsuć blatu na start...

Z góry bardzo dziękuję, pozdrawiam!
Mateusz

piotr.pzn:
Przy takich operacjach zawsze trzeba sobie najpierw zrobić kilka przejazdów na odpadzie. Wtedy będziesz widział co się dzieje, jak się zachowuje drewno, frez i frezarka i wtedy będziesz mógł  odpowiednio dobrać zagłębienie frezu, obroty czy profil.
Lepiej najpierw sprawdzić niż zniszczyć krawędź gotowego blatu :)

szmar:
Nauka kosztuje . Na początek można kupić pojedynczo frezy tanie (dla nauki) , kiedyś była promocja w Juli i na " odpadach " poćwiczyć frezowanie z różnymi parametrami ( zachowując BHP) . Lub nawet w ramach rozpusty kupić np : @fyme  stopę do frezowania krawędzi  dostosowaną do odpowiedniego kubka/przystawki. Po zdaniu egzaminu kupić dobry frez za DOBRE pieniądze. oczywiście o odpowiednim R czyli np : 1,5 mm, 2 mm, 3 mm 3,75 mm lub inne wg potrzeby estetycznej. Frezy Condor Be.

Mery:
tak jak Piotr napisał, zrobić próbę na odpadzie,
w youtuba nie wierz,  youtube kłamie ;D
na filmiku nie zobaczysz  czy autor filmu zrobił próbę czy nie, widzisz od razu jak frezuje, filmiki są krótkie i nie ma na nich czasu na pokazanie próby, montażu frezu, czy jego ustawienia, pokazujesz tylko że krawędź frezujesz i tyle. Często też jest tak że autor filmu ma dożo większe doświadczenie i lepszy sprzęt, on robi frezowanie na raz, a później amator widząc to zakłada marketowy frez do słabszej frezarki i nie mając doświadczenia próbuje zrobić to samo i nie wychodzi. Filmy też są często przyspieszone a więc to co na filmie wydaje się chwila moment w rzeczywistości trzeba robić powoli
a więc odpad i próba przed podejściem do blatu i dasz rade :)

oldgringo:
Frezem na frezarce ręcznej, lepiej zrobić kilka przejazdów. A ostatni ustaw tak, żeby zebrał około 0,5 mm lub nawet mniej. Taki finisz. Staraj się ten ostatni przejazd zrobić tak, żeby przesuwać frezarkę ze stała prędkością. Ostatni raz ma tylko wyrównać powierzchnie.
Zamocuj jakieś poszerzenie prowadnicy, żeby nie zjechać frezem na końcu krawędzi. Zdarza się tak nawet z małymi krawędziówkami.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej