Narzędzia elektryczne mobilne > Osprzęt

Tarcza z chińskiej piły (Ryobi) ostrzyć, czy nie warto i co kupić dla hobbysty

(1/2) > >>

Tybek:
Jeśli to zły dział to proszę o przeniesienie, dziękuję!

Szukałem tematu na forum i nie znalazłem, a może będzie więcej takich osób jak ja.

Mam piłę stołową Ryobi RTS1800EFG i nadal tarczę z zestawu – Ryobi  254x30 48z.

Zabrałem się ostatnio za cięcie desek o grubości 70mm i szło tak średnio – tak wiem, mało zębów i była też tempa…

Czy warto ostrzyć taką tarczę (o wartości około 70PLN)? Trochę ostatnio dymiło i paliło i boję się, że już trochę za mocno dostała po pupie. Co jakiś czas czyściłem ja z żywicy i było widać poprawę w jakości cięcia, ale jest naprawdę tak tempa i zaniedbana, że… brak słów  :-\

Do tej pory wszystko jak leci jechałem tą 48z – grube dechy, wzdłuż, poprzek, sklejkę, płytę…, ale planuję zakup tarczy/tarcz 24z i albo naostrzyć tą co mam, albo kupić nową.

Moje prace są tylko dla mnie i tylko hobbistycznie, aczkolwiek nie ukrywam, że lubię dokładność, ale nie lubię wydawać pieniędzy, a tutaj trochę będzie trzeba ich „zainwestować”

Potrzeba mi tarcz, a może jakiejś mi nie potrzeba?(duża różnica będzie w sklejce miedzy 48z, a 60z?)
24z – wzdłużny rozkrój, grubszych desek, tak od 30mm i myślę by kupić DEWALT DT1956
40z lub 48z – DEWALT DT1957 lub CMT 285.040.10M (ale czy ja potrzebuję CMT?)
60z pod sklejkę, chociaż ta co miałem 48z czasem wyrywała trochę, ale coś tam zbudowałem i da się na to patrzeć, a jak już to kupiłbym DEWALT DT1182 lub CMT 272.250.60M - tutaj już jest mała różnica w cenie.


Wiele osób zagląda tutaj i zajmuje się pracami w drewnie hobbistycznie jak ja i ma sprzęt bardziej lub mniej budżetowy i może nadal jedzie wszystko na pierwszej tarczy z zestawu jak ja lub zastanawia się –  warto ją ostrzyć, czy np. ktoś mnie nie wyśmieje, że przychodzę z tarczą Ryobi i mu zawracam gitarę jak on ma do ostrzenia Freud, FS, globusy czy inne…

Tak czytam to przed dodaniem posta i chyba jako tako można się domyślić o co mi chodzi.
Dziękuję za poświęcony czas!

 

pinkpixel:
Jedna z osób tutaj wypowiedziała kiedyś (tu) bardzo mądre moim zdaniem zdanie :)
Nawet kiepska pilarka z dobrą tarczą będzie cięła lepiej niż najlepsza pilarka z kiepską tarczą.

Też robię hobbystycznie, i na Scheppachu HS105, i podchodzę do zakupów zabawek bez spinki, ale w tarcze wolałem zainwestować i moim zdaniem warto to zrobić.

Przebolejesz wydatek, tarcza odpłaci jakością. Na tarcze do mojej wydałem 1/3 wartości pilarki i kiedy mówię że HS105 to dobra piła i tnie prosto i na wymiar, to niektórym żyłka tyka, bo to nie może być prawda. A jednak tnę i nie widzę powodu do zmiany pilarki.

Tarcze freud 24z i 48z mam i tnę nimi sklejkę, drewno.

Mery:
czy opłaca się ostrzenie to sam musisz sobie odpowiedzieć, bo nikt nie wiem czy masz ostrzenie lokalnie czy musisz wysyłać, jak wysyłka w obie strony + koszt ostrzenia to już przekracza wartość tej tarczy.
Czy kupić tarcze ? koniecznie, warto mieć kilka tarcz  nawet dla hobbysty, inna do cięcia wzdłuż, inna w poprzek inna do płyty, jest to wydatek dla hobbisty ale dobre tarcze służą dłużej i to się zwraca, poza tym dobierając tarczę do materiału i rodzaju cięcia nie męczysz jej tak takk samo nie meczysz piły, masz lepsze jakości cięcia więc później mniej szlifowania więc mniej papierów, mniej czasu itp

Tybek:
Mądrze mówicie - musze teraz tylko, żonę przekonać do tego toku myślenia :-)

tarcze DW kosztują w okolicach 70 PLN , kolejne jakieś takie średnie to chyba CMT, czy źle rozumuję? kupię w takim razie na 100% 24z / od 40z lub 48z i coś pod sklejkę 60z. raz kiedyś nie wciąż  ;)


Patrzę jeszcze na te tarcze, które podawałem i tak się zastanawiam jak to jest dokładnie z grubościami tarczy, a klinem.
Klin ma być węższy niż zęby tarczy, ale szerszy niż grubość tarczy i pytanie co się stanie jeśli jest równy? chyba nie powinien być równy? Jedna z tarcz CMT, które podałem ma grubość tarczy 2,2 mm i mój klin ma wybitą grubość 2,2mm i dlatego wolę się upewnić, czy dobrze rozumuję, że powinienem dobrać jednak tarcze, która będzie trochę cieńsza, ale zeby będą grubsze...masło maślane :-)

P.S.
Nie na temat, ale jak coś to jeszcze raz dziękuję Mery za Twój film o odciągu tym małym, ala beczka - odmienił moje życie i jak ja mogłem kiedyś pracować z cyklonem z odkurzacza - kolosalna różnica!

nickczemnick:

--- Cytat: Tybek w 2021-05-25 | 20:50:17 ---tak się zastanawiam jak to jest dokładnie z grubościami tarczy, a klinem.
--- Koniec cytatu ---
Liczy się tak  grubość zęba +grubość korpusu /2  = grubość klina. Nie musi być co do mikrometra ale jak masz klina 2,2 i założysz tarczę 2,2 to będzie Ci się zakleszczało

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej