Maszyny elektryczne stacjonarne > Osprzęt

Tarcza 254x30 do cięcią wzdłużnego

(1/5) > >>

Puchacz:
Posiadam pilarkę Hikoki c10rj. Wiedząc na początku, że będę ciął na niej raczej twarde drewno (egzotyki, jesion, dąb, orzech włoski) kupiłem sobie tarcze CMT z dużą ilością zębów - dokładnie numer  273.250.80M. Do cięcie sosny które zdarza mi się raczej rzadko używam tarczy z którą pilarka przyszła czyli 254x30 40 zębów. Ale... wraz z nabywaniem wiedzy zorientowałem się, że tarcza CMT którą posiadam jest przeznaczona do cięcia poprzecznego i ponieważ ostatnio miałem do poprzecinana wzdłuż sporą ilość jesionu poczułem z czym wiąże się używanie jej do takich cięć.

Jakie będzie najlepsze rozwiązanie w mojej sytuacji:
1. Kupić ukośnicę na której będzie tarcza do cięcia poprzecznego a na stołowej mieć tarcze do wzdłużnego i zależnie od potrzeb używać 2 maszyn. - to jest pewnie najlepsze rozwiązanie ale wolałbym tego nie robić ze względu na brak miejsca w warsztacie, który mam wrażenie z miesiąca na miesiąc kurczy się coraz bardziej i nie ma gdzie się z deską obrócić.
2. Kupić tarczę do cięcia wzdłużnego i zmieniać ją na pilarce w zależności jakie mam cięcie do wykonania - czyli jaką konkretnie? może ktoś polecić jakiś model który sprawdzi się do twardego drewna - zależy mi na czystym cięciu, niekoniecznie szybkim. To rozwiązanie wydaje mi się dosyć upi***liwe ale prawdopodobnie będzie tym co mi pozostaje.
3. Kupić tarczę uniwersalną która będzie się nadawała do cięć wzdłużnych i poprzecznych w twardym drewnie- ktoś zna taką?
4. Nic nie robić i dalej ciąć wzdłużnie moją tarczą CMT - to też biorę pod uwagę, bo jakoś dotychczas tak funkcjonowałem
5. Do cięć wzdłużnych używać tarczy dostarczonej razem z piłą tj 40 zębowej i tak jak w punkcie 2 przekładać je zależnie od ciecia.

Co sądzicie?

jpyt:
Ukośnica to nie pilarka stołowa i vice versa.  Na pilarkę nie włożysz kantówki 3 metrowej kantówki w celu pocięcia na odcinki 60cm (lub inaczej włożysz ale nie jest to ani bezpieczne ani optymalne).

A co do cięcia wzdłużnego to musi być odpowiednia tarcza i tyle. Ja do Hikoki używam CMT 290.250.24M.

MySZ:
Ukośnica, jak słusznie @jpyt wyjaśnił, to nie zastępstwo dla stołowej, te dwa narzędzia się uzupełniają :) To oznacza że druga tarcza do stołowej, niezależnie od ukośnicy, ma sens.

Czyli poszedłbym w kierunku zakupu drugiej piły (nie podam konkretnego modelu, wybierz coś z CMT, Freud lub Bosch Expert for wood) 14Z i zmienianiu jej w razie potrzeb. Patrzenie na niesamowitą czystość cięcia wzdłużnego - myślę że tutaj lepsze byłaby strugarka która po cięciu wzdłużnym "posprząta".

Stasiek:
W boschu stolikowym miałem tarcze freuda. Jedną 60z i drugą 24z
I to jest wspaniały wybór bo węglika jest tyle, że starczy na kilka ładnych ostrzeń. Więc wcale cena nie robi się taka wysoka. Długo zwlekałem z tym zakupem bo drogo... Ale pózniej żałowałem że tak późno. Bo lekkość z jaką te tarcze kroją drewno jest wspaniała.

Puchacz:
Odnośnie cięcia 3 metrowej kantówki na 60cm odcinki to radzę sobie w taki sposób, że  najpierw tnę wyrzynarką na 61-62cm i potem na pilarce, na sankach docinam do tego 60cm żeby były równe końce.
Nie mam jeszcze strugarki ale mam DW733 która mi ogarnia te nierówności po pile.

Dziękuję za odpowiedzi, kupię zatem piłę którą wskazał @jpyt :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej