Autor Wątek: Tania oselka diamentowa z popularnego serwisu aukcyjnego  (Przeczytany 4554 razy)

Offline fesqs

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 27
Witam,
skuszony pozytywnymi ocenami i rozsadna cena zakupilem ostrzalke diamentowa. https://allegro.pl/oferta/diamentowa-oselka-400-1000-grit-dmd-dwustronna-7310251042

Opis aukcji mowi - nie uzywac wody. Tutaj pojawia sie moje pytanie, gdyz przekonany bylem, ze olej/woda przy ostrzeniu tego rodzaju oselkami jest wskazana. Logika rowniez podpowiada, ze opilki metalu ktore pozostaja na oselce tylko pogorsza ostrzenie. Naostrzylem z 10 nozy i 4 dluta. Proces ostrzenia to katorga, bardzo wolno zbiera material (400). A teraz przykladam palec i tre i nie czuje, zeby cokolwiek zbieral... przyznam, ze z ciekawosci sprobowalem dodac wode, pozniej soecjalny olej przeznaczony do ostrzenia, czy moglem tym uszkodzic plytke? A moze ktos z Was posiadal podobna chinska ostrzalke i moze ona po prostu taka jest? Pozdrawiam

Offline gruduś

  • Zaawansowany użyszkodnik
  • ****
  • Wiadomości: 461
  • Mam garaż i nie zawaham się go użyć.
Odp: Tania oselka diamentowa z popularnego serwisu aukcyjnego
« Odpowiedź #1 dnia: 2022-12-30 | 21:28:30 »
Olej/woda jest niezbędny przy osełkach kamiennych - przy diamentowych niekoniecznie. Dlaczego producent nie zaleca wody? Z prozaicznej przyczyny - zacznie rdzewieć. Mam tę samą płytkę - ostrze na sucho i płytka robi co ma robić. Po ostrzeniu przemywam wodą z mydłem i suszę.
Nawet stojąc w miejscu, można zabłądzić.

Offline fesqs

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 27
« Odpowiedź #2 dnia: 2022-12-30 | 21:32:30 »
Znaczy sie jezeli chodzi o efekt koncowy to jest super. Naostrzylem wszystko na brzytwe, tylko nie sprawdzalem wczesniej stanu ostrzalki palcami. Mozesz sprawdzic jak jest u Ciebie? Gdybym tak pocieralpalcem na kamieniu wodnym to bym skore zdarl. A tutaj na 400 moge trzec i nic... teraz probuje zeszlifowac katownik ktory troche oszukuje i juz pol godziny piluje i sie zaczynam wkurzac

Offline flp

  • Aktywny użyszkodnik
  • ***
  • Wiadomości: 142
« Odpowiedź #3 dnia: 2022-12-30 | 21:32:32 »
Ja używam płynu do mycia szyb. Czasami czyszczę osełki diamentowe gumką do ołówka.

Offline ozi

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7693
    • rachunek
« Odpowiedź #4 dnia: 2022-12-30 | 21:38:27 »
Jak bardzo chcesz możesz polewać denaturatem, trochę ułatwia odprowadzenie urobku
nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

Online VelYoda

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6769
  • Aquila Haliaeetus Poloniae
« Odpowiedź #5 dnia: 2022-12-30 | 21:41:10 »
Ciężko się ostrzy twardą stal, taką jak mają japońskie strugi. Reszta idzie raczej normalnie, czyli powoli. Wyprowadzenie ostrza i likwidacja „garba” trochę trwa ale da się.
A, i mam taką ostrałkę w kolorze srebrnym, żeby nie było.
haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

Offline gruduś

  • Zaawansowany użyszkodnik
  • ****
  • Wiadomości: 461
« Odpowiedź #6 dnia: 2022-12-30 | 21:53:09 »
Skóry nie zdziera. Kamień wodny w tej gradacji też nie powinien. 400 to wbrew pozorem już dosyć drobna gradacja. Ale pół godziny piłowania to chyba jednak za dużo, albo masz dużego garba i trzeba zacząć niżej, albo coś jest faktycznie nie tak. Z drugiej strony, ja tym dłuta i noże ostrzę, jak coś planuję to raczej papierami na kamieniu i zaczynam niżej jak trzeba (180, 240).

Offline fesqs

  • Nowy użyszkodnik
  • *
  • Wiadomości: 27
« Odpowiedź #7 dnia: 2022-12-30 | 22:07:38 »

Pewnie masz racje, ze wszystko ok. Katownik dosc gruby 5mm twardej stali, takze pewnie musze sie uzbroic w cierpliwosc.

Dziekuje za pomoc i za rady, wracam do pilowania. :-X Peace  ;D

Offline piotr.pzn

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 809
« Odpowiedź #8 dnia: 2023-01-01 | 14:01:17 »

5mm twardej stali

5mm to utniesz piłką niż zeszlifujesz ręcznie. Ta osełka z linku z gradacjami 400/1000 służy do ostatecznego ostrzenia narzędzi, nie do zbierania urobku.
Yeah, well, you know, that’s just, like, your opinion, man.