Tania oselka diamentowa z popularnego serwisu aukcyjnego

Zaczęty przez fesqs, 2022-12-30 | 21:20:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

fesqs

Witam,
skuszony pozytywnymi ocenami i rozsadna cena zakupilem ostrzalke diamentowa. https://allegro.pl/oferta/diamentowa-oselka-400-1000-grit-dmd-dwustronna-7310251042

Opis aukcji mowi - nie uzywac wody. Tutaj pojawia sie moje pytanie, gdyz przekonany bylem, ze olej/woda przy ostrzeniu tego rodzaju oselkami jest wskazana. Logika rowniez podpowiada, ze opilki metalu ktore pozostaja na oselce tylko pogorsza ostrzenie. Naostrzylem z 10 nozy i 4 dluta. Proces ostrzenia to katorga, bardzo wolno zbiera material (400). A teraz przykladam palec i tre i nie czuje, zeby cokolwiek zbieral... przyznam, ze z ciekawosci sprobowalem dodac wode, pozniej soecjalny olej przeznaczony do ostrzenia, czy moglem tym uszkodzic plytke? A moze ktos z Was posiadal podobna chinska ostrzalke i moze ona po prostu taka jest? Pozdrawiam

gruduś

Olej/woda jest niezbędny przy osełkach kamiennych - przy diamentowych niekoniecznie. Dlaczego producent nie zaleca wody? Z prozaicznej przyczyny - zacznie rdzewieć. Mam tę samą płytkę - ostrze na sucho i płytka robi co ma robić. Po ostrzeniu przemywam wodą z mydłem i suszę.
Nawet stojąc w miejscu, można zabłądzić.

fesqs

Znaczy sie jezeli chodzi o efekt koncowy to jest super. Naostrzylem wszystko na brzytwe, tylko nie sprawdzalem wczesniej stanu ostrzalki palcami. Mozesz sprawdzic jak jest u Ciebie? Gdybym tak pocieralpalcem na kamieniu wodnym to bym skore zdarl. A tutaj na 400 moge trzec i nic... teraz probuje zeszlifowac katownik ktory troche oszukuje i juz pol godziny piluje i sie zaczynam wkurzac

flp

Ja używam płynu do mycia szyb. Czasami czyszczę osełki diamentowe gumką do ołówka.

ozi

Jak bardzo chcesz możesz polewać denaturatem, trochę ułatwia odprowadzenie urobku
nie przeszkadzaj kobieto !!! - na forum jestem

VelYoda

Ciężko się ostrzy twardą stal, taką jak mają japońskie strugi. Reszta idzie raczej normalnie, czyli powoli. Wyprowadzenie ostrza i likwidacja ,,garba" trochę trwa ale da się.
A, i mam taką ostrałkę w kolorze srebrnym, żeby nie było.
haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

gruduś

Cytat: fesqs w 2022-12-30 | 21:32:30
Skóry nie zdziera. Kamień wodny w tej gradacji też nie powinien. 400 to wbrew pozorem już dosyć drobna gradacja. Ale pół godziny piłowania to chyba jednak za dużo, albo masz dużego garba i trzeba zacząć niżej, albo coś jest faktycznie nie tak. Z drugiej strony, ja tym dłuta i noże ostrzę, jak coś planuję to raczej papierami na kamieniu i zaczynam niżej jak trzeba (180, 240).

fesqs

Cytat: gruduś w 2022-12-30 | 21:53:09

Pewnie masz racje, ze wszystko ok. Katownik dosc gruby 5mm twardej stali, takze pewnie musze sie uzbroic w cierpliwosc.

Dziekuje za pomoc i za rady, wracam do pilowania. :-X Peace  ;D

piotr.pzn

Cytat: fesqs w 2022-12-30 | 22:07:38
5mm twardej stali

5mm to utniesz piłką niż zeszlifujesz ręcznie. Ta osełka z linku z gradacjami 400/1000 służy do ostatecznego ostrzenia narzędzi, nie do zbierania urobku.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.