Maszyny elektryczne stacjonarne > Piły stołowe

DWE7492 ustawienia - kolejny rozdział ;)

(1/2) > >>

Felicjan:
Cześć,

zakupiłem niedawno legendarną pilarkę i zabrałem się ochoczo za regulację. Nie spodziewałem się, że wszystko będzie idealnie ustawione, jednak odkryłem pewne cechy w moim egzemplarzu, nad którymi zastanawiam się jak je sklasyfikować - A) czy da się coś poprawić, B) czy polubić i zaakceptować, C) czy odesłać z powrotem.

Od razu zaznaczę, że czytałem wątki, w których występuje podany model, m.in jeden z ostatnich wątków @Torqe https://kornikowo.pl/pily-stolowe/dwe7492-czy-dostalem-szrota/
dlatego ograniczę się tylko do tych aspektów, na które nie znalazłem odpowiedzi.

Zastanawiałem się też czy podpiąć się pod wątek Torqe, bo temat jest bardzo podobny, tylko nieco inny przypadek. Obawiam się jednak, że mój komentarz w starym wątku nie zostanie zauważony. Jeśli jednak szanowni Admini uznacie, że dobrze będzie połączyć oba wątki proszę o wiadomość. W sumie to fajnie byłoby zebrać wiedzę nt. konfiguracji tego modelu, z wielu wątków, które są na tym forum, w jeden, ino kto się tego podejmie?

Do rzeczy. Proszę o pomoc w rozwiązaniu następujących problemów.


1) Ustawianie piły pod kątem 0 i 45 stopni - Nie chodzi o ustawienie, bo to udało mi się osiągnąć. Jednak przy zmianie kąta na skrajne pozycje muszę użyć sporej siły i przytrzymać korbę drugą ręką, żeby zablokować piłę na wybranej pozycji. Jeśli puszczę korbę, piła odbija i odchyla się o kilka stopni [1][2]

Podejrzewam, że winna temu jest materiałowa osłona [9] zamontowana po obu stronach piły - czy to dobry trop?


2) Poziom stołu z podporą przy culadze. Podpora materiału ustawiona blisko stołu trzyma poziom idealnie. Problem zaczyna się, gdy zwiększa się odległość od stołu. Przy maksymalnym rozsunięciu przelot pod poziomicą jest widoczny gołym okiem. [3][4] Na drugim końcu (po tej samej stronie) jest on nieco mniejszy. Pisząc tego posta wpadłem na pomysł, żeby sprawdzić jeszcze po lewej stronie.

Zauważyłem, że pokrętło, które przesuwa szyny z culagą, nie jest zamontowane stabilnie. Da się przesuwać w osi góra-dół [6], jednak nie widzę tam opcji regulacji. Przy maksymalnym rozsunięciu idzie do góry [5], obniżając podporę z culagą. Jeśli przycisnę szynę (wraz z pokrętłem) [7], podpora trzyma poziom stołu idealnie. [8]

Jeśli zablokuję szyny przy pomocy zapadki to przelot pod poziomicą jest mniejszy. Jednak gdy przyłożę pewną siłę do podpory (imitując ciężar materiału) to pokrętło wraz z szyną idzie do góry, obniżając podporę z culagą.

Jak ugryźć ten temat?

acc:
Ad 1 - nie wiem czy o to Ci chodzi, bo piszesz że z ustawianiem sobie poradzdiłeś... Na skrajnych pozycjach 0 i 45 stopni masz takie podkładki blokujące, z przodu dokręcone imbusem. Możesz tym regulować skrajne zakresy (nawet da się zejść poniżej 0 stopni). Podreguluj tak, aby samo dojechanie ddo odbojnika dawało Ci dobry kąt. Natomiast jeżeli samo dokręcenie wajchy powoduje Ci przesuniecie o te 1-2 stopnie, to wyreguluj na -1/-2 stopnie aby po dokręceniu robiło się dobre zero.

Bill Door:
Przekłada się to na jakość cięcia w twoich projektach?

Felicjan:

--- Cytat: acc w 2020-12-05 | 12:23:34 ---Ad 1 - nie wiem czy o to Ci chodzi, bo piszesz że z ustawianiem sobie poradzdiłeś... Na skrajnych pozycjach 0 i 45 stopni masz takie podkładki blokujące, z przodu dokręcone imbusem. Możesz tym regulować skrajne zakresy (nawet da się zejść poniżej 0 stopni). Podreguluj tak, aby samo dojechanie ddo odbojnika dawało Ci dobry kąt. Natomiast jeżeli samo dokręcenie wajchy powoduje Ci przesuniecie o te 1-2 stopnie, to wyreguluj na -1/-2 stopnie aby po dokręceniu robiło się dobre zero.

--- Koniec cytatu ---
Adam, ustawione jest i blokada działa dobrze. Chodzi ino o zmianę np. z 0 na 45. Przy dojeżdzaniu do podkładki czuję opór i utrzymanie wajchy przy samej podkładce, jeszcze przed blokadą,  wymaga użycia sporej siły. Na zdjęciach pokazałem pozycje, w których wajcha się zatrzymuje, gdy ją puszczę - to nie jest tak, że lekko opada. W przypadku 0 stopni nie powinno wcale odbijać.  Ciekawi mnie czy u innych jest podobnie i czy można to jakoś poprawić. Czytałem o różnych problemach z ustawieniem pilarki jednak to jest dla mnie dużym zaskoczeniem.

Felicjan:

--- Cytat: Bill Door w 2020-12-05 | 12:35:35 ---Przekłada się to na jakość cięcia w twoich projektach?
--- Koniec cytatu ---
Bill Door, dobre pytanie :) jeszcze nie robiłem pierwszego cięcia więc nie wiem jaka będzie niedokładność, jeśli materiał przy pile podniesie do góry. Zastanawiam się czy można tu coś lepiej ustawić.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej