Narzędzia ręczne > Pomiary i trasowanie

Kątowniki kombinowane - śruby

(1/3) > >>

krzysiek:
Witam
O kątownikach kombinowanych było już sporo wątków ( tak mi się wydaje). Ponieważ powstał zamysł by Kolega Strużyn w ramach dokształtu tokarsko-frezerskiego wykonał dla mnie zapasowe śruby więc niniejszy wątek będzie o tych przyrządach ale tylko w zakresie śrub blokujących. Zamieszczone rysunki dotyczą dwóch kątowników : Empire 300 mm i Faithfull 150 mm. Oba mają korpusy żeliwne i szlifowane, linijki solidne ze stali uszlachetnionej.
Odnośnie ich dokładności nie mogę powiedzieć złego słowa - przynajmniej moje egzemplarze są dobre - porównywałem je z kątownikiem Kinex'a i jak na moje potrzeby są akurat.
Części kątownika Empire po demontażu korpusu wyglądają  tak :

Śruba blokująca Empire'a ma dwa profile : kwadratowy i okrągły, śruba Faithfull'a to ciągły okrągły pręt. Zastosowanie częściowo kwadratowego przekroju to dobry pomysł bardzo ułatwiający montaż śruby w korpusie ,w przeciwieństwie do Faithfull'a gdzie trzeba się trochę przy montażu pogimnastykować.
Po inwentaryzacji i modelowaniu wygląda to mniej więcej tak :
Empire

w tej śrubie zastosowano drobnozwojowy gwint M6 , wydaje mi się ,że o skoku 0,75 mm. Dorobione śruby będą miały skok 1 mm ( powszechniej stosowany a i taką narzynką dysponuje) więc będę dorabiał nakrętkę albo zastosuje zwykłą kulową mosiężną z jednoczesny nieznacznym skróceniem gwintu. Moment dociągnięcia nakrętki w celu zablokowania linijki nie jest duży i myślę ,że spokojnie można będzie takową zastosować.
No i niżej rysunek :

Faithfull

i rysunek

Gdyby były potrzebne jeszcze jakieś wyjaśnienia to chętnie i udzielę.

jaworek:
Czemu ma służyć ten temat?

krzysiek:
A przeczytałeś wstęp ?

Strużyn:
Mi się na pewno przyda. To już wiem jakie pręty zamówić :) .... dodam, ze w bahco te śruby są robione dla odmiany z sześciokąta. Elegancka robota Krzyśku

jaworek:

--- Cytat: krzysiek w 2019-02-24 | 11:51:55 ---A przeczytałeś wstęp ?

--- Koniec cytatu ---
Przeczytałem i rozumiem co napisane.
Nie rozumiem natomiast po co dorabiać takie śruby?
Komercyjne wykonanie kosztowałoby niewiele mniej niż zakup nowego kątownika.
Poza tym katuję co chwila swojego Bahco już ładnych kilka lat i nic się z nim nie dzieje złego w sensie trzymania kątów a o zmiania śruby nawet bym nie pomyślał.
Jakby zaszła taka potrzeba w co wątpię to wyrzucę i kupię nowy.Wydatek kilkudziesięciu zł raz na kilka/naście lat nie boli.
Na ale skoro nie dostałem odpowiedzi  tylko klasyczny manewr pytaniem na pytanie to nic tu po mnie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej