Narzędzia ręczne > Pozostałe narzędzia ręczne

Długie stoły Wikingów

(1/2) > >>

krit6:
Długie stoły Wikingów
Zastanawiałem się, jak dawniej strugano drewno, a w szczególności długie deski na budowę domów, młynów wodnych czy innych dużych budowli. Zacząłem poszukiwania . I w ten sposób dotarłem do Norweskiej Skottbenk Unii. Jest to stowarzyszenie, które skupia stolarzy i amatorów, którzy własnoręcznie wykonali kopię zabytkowych posiadanych stołówl ub samodzielnie zbudowali Skottbenk, czyli długi stół stolarski do strugania desek wzorując się na dokumentacji istniejących egzemplarzy muzealnych.  Każdy może zostać ich członkiem, pod  warunkiem wykonania i urzytkowania takiego stołu, co musi udokumentować planami, zdjęciami lub filmem z budowy i użytkowania.
Jak zbudowany jest stół? Są to dwie podpory-nogi połączone ze sobą przy pomocy długich szczęk , z których jedna jest połączona na stałe przy pomocy połączenia na jaskółczy ogon, a druga ruchoma dokręcana śrubami drewnianymi.Każda podpora składa się z dwóch nóg połączonych na dole stopą ,w środkowej części przebiega drugi łącznik. Nad tym łącznikiem podpora jest skręcona metalową śrubą,która wzmacnia połączenia czopowe i usztywnia całą konstrukcję. A teraz trochę danych technicznych: długość stołów  6,35 m do 4,5 m  wysokość 85cm do 70 cm, szerokość między nogami podpory 0koło 32 cm do 12 cm.
Stoły takie wykonywano z drewna sosnowego, jedynie śruby do przykręcania szczęki ruchomej były wykonane z drewna brzozowego a w niektórych "bogatszych wersjach" obie podpory są wykonane z brzozy. Szczęki są wykonane z jednego rozłupanego przez środek pnia sosny o przyrostach rocznych do 2 mm szerokości, nogi są z belek o przekroju 5X4 cale, trepy (stopy) z drewna o wymiarach 7X1 cal ( przy czym są to cale norweskie 1"=2,61 mm). Jeśli chcesz się zapoznać lepiej z budową i zastosowaniem tych narzędzi to tu jest adres strony: https://skottbenk.com/
Chcę dodać, że warunkiem przystąpienia do Norweskiej Sklottbenk Unii jest wykonanie samodzielnie strugów ciesielskich stosowanych do strugania desek.  W swoich szeregach Unia ma już cudzoziemców, jest też angielsko-języczna strona bloga.
Zachęcam wszystkich pracujących ręcznie (i nie tylko) do ubiegania się o przystąpienie  do tej Unii, szczególnie że jak do tej pory nie ma tam żadnego Polaka.
Pozdrawiam, Krit6

Jakacor:
Jak bylem w tym roku w Danii to w skansenie Wikingow bylo stanowisko tworzenia lodzi - co prawda do stolow im daleko, ale byly tworzone oryginalnymi technikami. Mega umiejetnosci mieli ci ludzie. Moze pogladowo kilka zdjec sie komus przyda:

krit6:
Strugnice norweskie na podstawie XIX wiecznej strugnicy z ogrodu Oppigard Skori  gmina Seljord
Strugnica ma długość 235 cm, wysokość 72 cm, szerokość 33 cm, szerokość przy bocznym imadle 46 cm. Wykonana jest z deski sosnowej grubej na ok.7,5 cm o drobnym usłojeniu, imadło tylne oraz opaska i mocowanie imadła bocznego wykonane z drewna brzozowego.
Przez środek strugnicy biegnie 19 otworów do mocowania struganych elementów.
Opracowałem na podstawie tekstów i szkicu Hakon Fjagesund -licencjata  NTNU w Trondheim

krit6:
Skoro @Jakacor poruszyłeś budowę łodzi, to pozwolę sobie na publikację jednego bloga, w którym przedstawiono narzędzia szkutnicze, a właściwie całą skrzynkę narzędziową XIX wiecznego budowniczego okrętów. Jest tam właściwie kilka ciekawych artykułów o pracach w drewnie, więc postanowiłem to umieścić w tym wątku, miłego czytania w wolnym czasie, Krit6.
https://verktykista.wordpress.com/

eso:
Znam te stoły z profilu Handverkar na instagram ie, ale nic nie wiedziałem o Unii. Dzięki za ten wątek Krit :)

https://instagram.com/handverkar?utm_source=ig_profile_share&igshid=1f66d6zux67kg


Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej