Cormak vs hammer ( Tanie ! ) Pt250 vs hammer a2

Zaczęty przez paproh, 2023-11-17 | 23:57:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

paproh

Panowie poradźcie

mam mały budzet hobbystyczny  i moge kupić do celów amatorskich ( blaty, klejonki, meble ogrodowe ect)

https://www.cormak.pl/pl/strugarko-grubosciowki/2435-strugarko-grubosciowka-cormak-pt250-400v-nowy-model.html
lub
2. https://www.felder-group.com/pl-pl/shop/strugarki-sc613746/wyrowniarko-grubiarka-hammer-a2-26-sp2378780

do tej pory używałem grubościówki z jula klona nieśmiertelnego schepacha
A) Miejsca warsztacie mam 35m2 ale nic większego nie wcisnę,
B) Polskie/niemieckie stare maszyny są za duże za drogie , bez gwarancji do remontu ( jeszcze kogoś do reanimacji bym znalazł ale to koszt problem i ryzyko, plus transport i generalnie nie znam się co kupić)
C) Musze mieć fakturę i cena ma znaczenie budżet to 6 tyś netto max. 

Co wybrać? hammer tylko tysiąc droższy i magia marki :)jpyt

Jak znam Cormaki to nie ma takiej szansy, żeby był lepszy od nawet ubogiego Feldka. Tym bardziej, że tego konkretnego cormaka macałem i to była tragedia.

Z praktycznych rzeczy to zwróć uwagę na:
* Mega niewygodny kierunek otwarcia blatów w Cormaku - w kierunku pomieszczenia. To ma ogromne znaczenie, w szczególności przy małym metrażu.
* Wymianę noży bo wymienianie ich przez godzinę czy dwie nie należy do przyjemności. A będą wymagać wymiany zawsze w najgorszym możliwym momencie.

duch_gdansk

Cena noży do "młotka" i ich wymiana wydaje mi się jakimś darem z niebios. Nie widziałem na żywo, porównuję z Siepaczem HMS1080. O Hammerze wiem tyle co z prezentacji na YT od Sęki Wióry Dziury, ale nawet dzieląc przez 5 👻dalej chyba nie ma na rynku sensowniejszego wyboru. Nic tylko czekać na pierwszego użytkownika który potwierdzi, obali rosnący pozytywny "mit" o młotku.

paproh

#3
Miałem nadzieję ze ktoś ma , chociaż tego cormaka żeby powiedzieć warto /nie warto.

Cormak to nowa wersja :)

ale blat jest w calosci, 3 fazy i 2000w

a hammer 1800w na 1 faze i blat dzielony chociaz i tak ogladałem ten sam filmik :)

jpyt

#4
Cytat: paproh w 2023-11-18 | 13:30:10
ale blat jest w calosci, 3 fazy i 2000w

Nie chcę cię martwić, ale żadna strugarka nie ma blatu w całości jest to technicznie niewykonywania bo musiałaby mieć stałą grubość zbioru. Absolutnie każda ma dzielone blaty. Tyle, że w niektórych jest luźna blaszka łącząca oba (luźna bo nadal każdy z blatów musi mieć możliwość poruszania się oddzielnie w zakresie regulacji i ustawienia).

Przyjedź do jednego z salonów pokazowych cormaka, zobacz na żywo, szybko przejdzie ci podniecanie się mocą silnika

Do tego z góry przyjmij, że Cormaka = brak serwisu i w każdym możliwym wymiarze.  To jest jedna z tych firm co potrafi sprzedawać jakąś maszynę i np. nie mieć w ofercie do niej noży na wymianę. I nie daj się nabrać na żadne ich pi***olenie, że maszyna jest fabrycznie skalibrowana itp.

duch_gdansk

Cytat: paproh w 2023-11-18 | 13:30:10 ale blat jest w calosci
Zastanowiłeś się nad tym co napisałeś? Czy tu zapadła jakaś czarna dziura rozumienia między tekstem pisanym a czytanym? Bo nie wiem jak mam sobie wyobrazić ten blat w całości? 😮

paproh

masz racje to błędny skrót myślowy, w mojej obecnej jest jeden nie podnoszony element i jakoś tak wyszło. ale wszystko wskazuje ze jednak powinnem zostać testerem młotka.

duch_gdansk

Cytat: paproh w 2023-11-18 | 15:15:50 ale wszystko wskazuje ze jednak powinnem zostać testerem młotka.
To tez można różnie zrozumieć  ;D ;D ;D, ale wiadomo o co chodzi  👍

paproh

W felderze to istnieja jakies negocjajce ? dostałem oferte taka sama jak cena katalogowa i transport 700 zł netto - ktoś coś?

undead

Cytat: paproh w 2023-11-21 | 16:04:28
W felderze to istnieja jakies negocjajce ? dostałem oferte taka sama jak cena katalogowa i transport 700 zł netto - ktoś coś?

Skąd jesteś?
jak z mazowsza to mogę dać Ci namiary na Handlowca gdzie da się trochę pogadać o cenie

jpyt

Z reguły dało się coś tam urwać - w przypadku zwykłego hammera  to było tak na transport i uruchomienie.

paproh

no to tania maszyna z punktu widzenia hammer, ale jest BF, w dodatku doliczają za sam transport 700 z netto. już im mogę mojego  kuriera paletowego zamówić za połowę. :) zastanawiam się bo z 5700 netto zrobiło sie 6400 netto :) a nadal to jest 230v i żadnej gwarancji ze będzie lepsza od chińskiego cormaka albo jakiegos innego bernardo.

jpyt

#12
Przy pierwszej próbie zmiany noży będziesz wiedział, która maszyna jest lepsza

Jedz zobaczyć tego  Cormaka, pomacaj, pokręć pokrętłami, podnieś blaty itp., Też kombinowałem jak to przyoszczędzić i dużo mi wyjaśniło zobaczeniem tego tworu na żywo. Pogadaj z serwisantami (jak znajdziesz jakiegoś) Potem jedz do Feldka i zrób to samo. Będziesz miał odpowiedź.

Pistolet

Kilkanaście lat temu miałem do czynienia z Maktekiem (poprzednia nazwa Cormak). To była okleiniarka, niby wszystko działało, ale ciągle nie dało się na niej oklejać. Pewne rzeczy wyszły dopiero w trakcie użytkowania, np. sprzęt który jest przeznaczony do oklejania krzywoliniowego miał naklejone paski ślizgowe do oklejania prostoliniowego, które powodowały zaczepianie okleiny przy zakręcie. Cała instalacja do sprężonego powietrza była takiej jakości, że 1/3 powietrza wylatywała na warsztat. Było takich rzeczy wiele. Tu nie chodzi o usterki, tym się nie dało pracować bez ciągłych przeróbek.

Myślałem, że przez te lata coś się zmieniło i kilka lat temu zainteresowałem się frezarką dolnowrzecionową. Nauczony doświadczeniem poprosiłem handlowca CORMAKA o wysłanie mi specyfikacji i instrukcji pewnej frezarki, bo na stronie były tylko ogólne dane. Po tym jak odpowiedział, że nie chcę mu się bo biuro jest w innym budynku ta firma dla mnie nie istnieje.

Felder to zupełnie inna liga. Za to namolni handlowcy i do wszystkiego doliczana wysyłka z Austri  ;D

piotr.pzn

@Pistolet dobrze pisze.
W ogóle porównywanie obu tych marek pod względem jakości mija się z celem, nawet jeśli w przypadku feldka mówimy o najtańszej maszynie z lini budżetowej/hobbistycznej.
To trochę tak jak w latach 90 mercedes wypuścił prawdziwego kasztana - A klasę. No i wszyscy słusznie narzekali że dziadostwo, wyliczali wszelkie jego wady i pewnie nawet mieli rację. Ale w dalszym ciągu to jednak był mercedes, a nie polonez.
Jak będziesz strugać drewno na jednorazowe palety albo szalunki to bierz chińczyka, jak interesuje cię powtarzalność w choćby minimalnym stopniu to dopłać i bierz jakakolwiek markową maszynę, choćby używaną.
Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.