Czy są jakieś zasady ustawiania wysokości wałków w grubościówce?

Zaczęty przez Groszek, 2019-03-26 | 21:37:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekz

Ustawić  można  czujnikiem zegarowym opartym podstawą na blacie  grubościówki .
Łamacze zasadniczo powinny być  dwa . Jeden właściwy łamacz przed wałem i drugi za wałem . Oba spełniają  też ważną rolę trzymania materiału , który przez  walce już  przestał  być  popychany  (trzymany )  a noże wału jeszcze nie skończyły strugać. Dlatego ,że znajdują się najbliżej wału strugającego

Qbek


tomekz


Qbek


tomekz

Ja nie znam akurat Twojej  maszyny , to Ty musisz pogłówkować ( klucz do ręki i kręcić ) gdzie masz śruby regulacyjne ( zazwyczaj od góry ) .  :)
Napisałem zasadę ogólną regulacji z danymi wysokościami .

Masz na pewno  dwie listwy dociskowe (łamacze wiórów ) . Poszukaj u siebie  takiej   zależności : listwa dociskowa przednia powinna sie podnosić i opuszczać w czasie pracy razem z wałkiem pociągowym ( są jak by razem sprzężone ) Włożysz deskę którą chcesz zebrać np 5 mm  i wałek pociągowy (ryflowany ) ją  chwyci to się podniesie . Jednocześnie podniesie się listwa dociskowa (łamacz ) bo jest  sprzężona  z tym wałkiem (zazwyczaj wisi przez śrubę regulacyjną na wałku ) Więc wałek pociągowy podniesie się np o 5 mm to i ta listwa podniesie się o 5 mm
Identycznie jest też  z wałkiem odbiorczym i listwą z tył za wałem.

Wysokości tego wszystkiego i wzajemne zależności masz tutaj
To liczy się od czubka noży  na wale

Wałek podawczy -  1 - 2 mm niżej
łamacz wiórów przed wałem 1,5 mm wyżej
łamacz wiórów za wałem  0,5 mm wyżej
wałek odbiorczy  0,5 - 1 mm niżej

Wypuszczenie wałków w blacie - wyżej   o  ( 0,3 do 0,5 mm )

powodzenia Tomekz

trz123


Qbek

Jaroma 40. Łamacz wiórów nie jest sprzężony. Jest na osobnych sprężynach. Regulować to wiem jak ale pytanie brzmi jak mam złapać wymiar od noży? Przychodzi mi do głowy tylko wsunąć deske i na oko ustawiać.

tomekz

Cytat: Qbek w 2019-11-05 | 21:39:41 aroma 40. Łamacz wiórów nie jest sprzężony.

To ja nie rozumiem . Jak wobec tego sie on podniesie  jak sztorc deski do niego dojdzie . Wałki pociągowe i łamacze , każde z nich sa na swoich sprężynach .

Jak ustawić ? ,
Nie masz czujnika zegarowego , to pozostaje Ci opuścić blat nisko i dopasować prosta  kantówkę ( nie opieraj na dolnych rolkach ) ale wysoką  . Podnosząc blat dotkniesz czubkami noży do kantówki . Wtedy ukażą Ci się szczeliny  jakie masz przy łamaczach wiórów oraz obraz wysokości wałków pociągowych . To wszystko masz do ustawienia ( szczelinomierz )

Qbek

Wałki i łamacz są na osobnych sprężynach. Ok. To ustawię to szczelinomierzem. Jeszcze jedno. Pomijając ustawienie noży do blatu wyrówniarki to ile taki nóż powinien wystawać poza wał? Większe wysunięcie  to większy zbiór??

tomekz

Cytat: Qbek w 2019-11-05 | 22:29:40 Większe wysunięcie  to większy zbiór??

nie do końca ,bo to regulujemy stołem grubościówki  czy  podawczym wyrówniarki .
Przyjmuje sie ,że noże wystają poza odchylak od 1 do 2 mm . Tu jest podobnie jak w recznym strugu .Pracujesz z delikatnym materiałem na małej maszynie z małym zbiorem  ,to dasz mniejsze wysunięcie noża (gładsza powierzchnia ) . Robisz budowlankę ,czy ogrodówkę na Twojej dużej maszynie , dasz 2 mm.

Jak  chcesz sprawdzić ,czy odchylak współpracuje z wałkiem pociągowym , wsadź długą kantówkę ( maszyna  wyłączona ) pod  wałek pociągowy i go unoś do góry . Powinien odchylak  też się unosić

Qbek

Nie muszę tego sprawdzać. Wczoraj zdemontowałem łamacz i jest na dwóch śrubach i dwóch sprężynach. Ot tak konstrukcyja. W dodatku ten łamacz  nie leży równo na materiale i tego się nie da wyrównać na śrubach. Tolerancja +-3mm.  Niestety trzeba myśleć o wymianie na coś nowszego. Dzięki za pomoc.