Hammer A3 problem z gniazdem siły

Zaczęty przez coco, 2023-01-23 | 10:55:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

coco

Cześć
Planuje kupic hammera a3 31 na sile, ale u mnie gniazda od sily sa 4pinowe. Ogolnie nie mam uziemnienia w domu w gniazdkach jest tylko zero i faza i sobie je mostkuje jak chce miec uziemienie. Do gniazdka z sila podciągnięte sa 3 fazy i zero.  :-\ Podlaczalem juz do tej sily kompresor na 5 pinow w ten sposób że zrobiłem przedłużacz w którym wykorzystałem tylko 3 przewody fazowe i dziala bardzo dobrze a zera i ochronnego nie podłączałem

Czy ta maszyna ma jakies obwody elektryczne wymagajace zera?

Czy wie ktos jak przygotowac podlaczenie dla tej maszyny ? Czy ta maszyna ma jakies obwody elektryczne wymagajace zera?Czytalem ze wymagane będzie zrobienie przed gniazdkiem wylacznika nadpradowego 16a typu C ale jak zrobic z tym gniazdkiem czy tez  zrobic przedłużacz i zostawic nie podlaczony zero i ochronny ? Czy zmostkowac zero i ochronny ? Czy bedzie ta maszyna u mnie dzialala ? m)

Z gory dziekuje za informacje
taaaa x3

maniek444

Pytanie do Ciebie czy planujesz zakup maszyny z uruchomieniem? Jeśli tak to 16A bezpiecznik z opóźnieniem C jest wymagane, plus siła odciągu, plus uziemienie.  Serwisant wszystko sprawdzi.
,,Najgorszym zagrożeniem dla ludzi są debile, którym ktoś kiedyś powiedział, że nie są debilami. A oni w to uwierzyli."

maniek444

Jeśli maszyna bez uruchomienia. 
Maszyna będzie działać. Ten przewód kolorowy jest dla Twego bezpieczeństwa. Chodzi o to żebyś caly do domu z warsztatu wrucił. Także polecam przerobić instalacje na pięcio żyłową.
,,Najgorszym zagrożeniem dla ludzi są debile, którym ktoś kiedyś powiedział, że nie są debilami. A oni w to uwierzyli."

coco

A czy silnik serowany jest za pomoca stycznika na 230v ?
taaaa x3

maniek444

Ja będę w domu popatrzę w specyfikacje, jak coś będzie podeślę.
,,Najgorszym zagrożeniem dla ludzi są debile, którym ktoś kiedyś powiedział, że nie są debilami. A oni w to uwierzyli."

coco

taaaa x3

maniek444

Tu masz schemat elektryczny maszyny:
,,Najgorszym zagrożeniem dla ludzi są debile, którym ktoś kiedyś powiedział, że nie są debilami. A oni w to uwierzyli."

Mery

Cytat: Coco White w 2023-01-23 | 13:42:04 Oki temat i z mam ogarniety

nie do końca ;)
to że maszyna działa, silnik pracuje, drewno struga to nie zapominaj zrobić uziemienia, nie jest to duży koszt, możesz śmiało zrobić to sam, weź po uwagę że masz strugarkę, podepniesz do niej odciąg, za chwile będziesz chciał zrobić instalacje odciągową pod kolejne maszyny, uziemienie jest potrzebne ;)

coco

Cytat: Mery w 2023-01-23 | 20:46:38 nie zapominaj zrobić uziemienia
Bedzie uziemnienie i różnicowka. Dzis juz mialem odwiedziny elektryka zeby mi to na cacy przygotowal,
taaaa x3

undead

To jak masz 4 przewodową instalację to ja proponuję : kupić sobie uziom tak z 2m lub dłuższy wbić w ziemię, od niego poprowadzić sobie kabel zielono żółty o przekroju 10 mm2 do swojej przyszłej stolarni tam zamontować sobie rozdzielnicę (dodatkowo doprowadzić te 4 przewody z od siły). A teraz najciekawsze co potrzebujesz w takiej rozdzielnicy?
Różnicówkę na 3f z na 30mA, bezpiecznik 3F S C16A jeden bezpiecznik 1f S C16A (na gniazdka) w ten sposób będziesz zabezpieczony przed przebiciem i ciebie nie porazi. Dalej od rozdzielnicy rozkładasz już sobie przewody 5 żyłowe do standardowych muf 3F 16A (5Pinów). jak podłączyć różnicówkę? a tak (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3739926.html)

Wielkość rozdzielnicy 4 + 3 + 1 czyli minimum na 8 Aparatów.

Maszyna nie potrzebuje do pracy przewodu PE, potrzebuje N i L1,L2,L3, PE jest do ochrony ciebie przed przebiciem, porażeniem i tu najważniejsze przed przeskoczeniem iskry i pożarem)

r2d2

Bez pomiarów rezystancji uziemienia ta szpilka równie dobrze może trafić w kamulce i uziemienia nie będzie wcale a autor aię będzie łudził że ma sprawną instalacje ;)

dzikyboo

maszyna nie potrzebuje N ale Ty potrzebujesz P

Cytat: r2d2 w 2023-01-24 | 01:41:22 Bez pomiarów rezystancji uziemienia ta szpilka równie dobrze może trafić w kamulce i uziemienia nie będzie wcale a autor aię będzie łudził że ma sprawną instalacje
wbijając szpilkę w ziemię nie uzyskasz lepszego uziemienia niż elektrownia da Ci z N


Jonecki

#12
"N" nie jest uziemieniem!  EDIT - nie zgadzam się ze sobą m), mój błąd dziękuję z szybkie wyprostowanie.

Po to stosuje się obecnie instalacje z rozdzielonym PE i N aby funkcję ochronną spełniał PE.
Jeśli robić już coś to dobrze, tak jak koledzy piszą szpilka lub najlepiej otok i koniecznie pomiary żeby była pewność że to co wsadziliśmy w ziemię spełnia swoją funkcję.
W minionych czasach gdy instalacje były 2 lub 4 przewodowe i w normie był PEN nikt się takimi "pi***ołami" nie zajmował. Ale świat idzie do przodu, w przeciętnym domu zamiast Rubina i Frani oraz kilku żarówek jest kupa elektroniki i elektryki. Do samochodów montujemy poduszki, kurtyny, ESP, ABS itd. To czemu jest taki opór aby zadbać o bezpieczeństwo również i w instalacjach?
Można wciąż jeździć maluchem lub polonezem ale bezpieczniej jest już czymś co ma trochę tych "bezpiecznych" bajerów.

PS. Miałem w domu TN-C ale podczas modernizacji rozdzielni uparłem się ze zrobię uziom jak należy i... odkopałem otok przy fundamentach domu. Dociągnąłem z rozdzielni linkę 16mm2 i przykręciłem do otoku. Zamówiłem pomiarowca (choć sam mam uprawnienia) i dostałem piękny raporcik ze stanem instalacji w moim domu. Na bezpieczeństwie swoim a przede wszystkim moich bliskich nie będę oszczędzał.

jpyt

#13
Cytat: Jonecki w 2023-01-24 | 11:40:55 PS. Miałem w domu TN-C ale podczas modernizacji rozdzielni uparłem się ze zrobię uziom jak należy i... odkopałem otok przy fundamentach domu. Dociągnąłem z rozdzielni linkę 16mm2 i przykręciłem do otoku. Zamówiłem pomiarowca (choć sam mam uprawnienia) i dostałem piękny raporcik ze stanem instalacji w moim domu. Na bezpieczeństwie swoim a przede wszystkim moich bliskich nie będę oszczędzał.
Czyli innymi słowy, miałeś stosowny aktualnie układ sieci TN-C z PEN-em, którego można było zgodnie ze sztuką rozbić na N i PE zabezpieczeniem różnicowoprądowym w domu, a ty zmieniłeś to wszystko w przestarzałą i unikaną przez wszystkich sieć TT.

[EDIT] Jeszcze mi tak mi się przypomniało. Jak już to zrobileś to pamiętaj jeszcze, że popularne (i tanie) zabezpieczenia przeciwprzepięciowe 4+0 są tylko i wyłącznie dla sieci TN-C i TN-S. Nie wilno ich stosować w sieci TT bo w pewnych warunkach grozi to niebezpieczeństwem dla domowników. Więc jak już sieć została w Twoim domu przerobiona na TT to należy użyć zdecydowanie drożego zabezpieczenia 3+NPE lub inaczej 3+1 (czyli 3 warystory + jeden iskiernik).
Z bliżej nie znanego mi powodu większość elektryków (po mojemu partaczy) nie widzi różnicy i ma w d.... ten wymóg. Wymóg, który nie jest w dodatku żadnym wymysłem, a wynika wprost z obowiązującej normy IEC/EN 61643-11.

dzikyboo

Oho, elektrodowo się robi :D

Otóż to, elektrownia daje pe+n