Strugarka i grubościówka

Zaczęty przez MySZ, 2021-06-26 | 14:36:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

MySZ

Cześć :)

Ostatnio pisałem że mój zakup Metabo HC260 mi się nie do końca udał, a to oznacza że muszę się rozejrzeć za czymś innym.

Patrzyłem na używki na olx-ach i innych, i są dwie rokujące pozycje, ale 600-800km ode mnie (Szczecin), a to nieco za daleko. Stąd zacząłem kombinować coś innego.

Moje wymagania:
- nie mogą to być dwie wielkie maszyny żeliwne, stare etc, bo nie mam na to miejsca :( Mam do dyspozycji równoległobokprostopadłościan o wymiarach: (szer x wys x gł) 1820 x 835 x 650 [mm]. Nie jest to mało chyba, ale też nie pozwala na szaleństwo.
- musi to się dać transportować. Opisana ilość miejsca jest pod stołem warsztatowym, więc muszę postawić to na jakiejś platformie/wózku, i do pracy wyjeżdżać z tym na środek garażu. Najlepiej żebym nie musiał odpinać przykładnicy żeby się tam mieścić.
- 230V, brak szans na "siłę"
- 6k PLN to górny poziom, max, nie do przeskoczenia. Żonaty jestem ;) Najlepiej poniżej 5k.

Moje potrzeby:
- struganie jesionu i dębu, z rzadka jakaś sosna
- rzadko przekroczę 120cm długości struganego elementu, ale dobrze by było żebym dał radę np. dorobić jakiś stolik żeby raz na jakiś czas wrzucić tam powiedzmy 2m
- nie chcę czekać kolejnych kilku miesięcy na sprowadzenie, więc rozpatruję rzeczy które teoretycznie da się kupić prawie od ręki
- jak najszerzej ;) myślę sobie że 220mm to minimum, HC260 było w sam raz, ale i więcej bym nie pogardził

Od wczoraj rozpatruję kombinację:
- Scheppach jako strugarka (może być nawet kombo, po prostu nie będę jej przezbrajał)
- DW733 jako grubościówka

Macie lepsze pomysły jak wypełnić lukę po HC260? :(
Tak tak, to ja.

jack49

W tym przypadku jeśli miałbym coś doradzić to oprócz DW faktycznie można iść w Scheppacha ale używanego. Scheppachy i inne tego typy konstrukcje mają swoje ograniczenia i mnóstwo upi***liwych baboli które różnią się w zależności od sztuki. Na pewno nie jest to sprzęt który można by nazwać "docelowym".
Podsumowując - dziś kupujesz DW733 + używanego Scheppacha a od jutra przeglądasz oferty sklepów i ogłoszenia w poszukiwaniu porządniejszej wyrówniarki w sensownej cenie.
Ten kto chce znajdzie sposób, ten kto nie chce znajdzie powód.

Axo

Mam zestaw scheppacha +dw773 i sobie chwale. Owszem nie można siepacza porównywać do ciężkiej maszyny z żeliwnymi blatami. Inna kultura pracy. Ale spokojnie da sie pracować.
Trzeba robić to z głowa. Zbiór max 1.5mm i jedziemy. Nie chciałem przezbrajac chińczyka wiec dewalt wypełnił luke.

microb1987

Nie znam twoich przygód z Metabo, ale w tym budżecie dla amatora i na 230 rozejrzałbym się za combo electra beckum. Niby to samo co Metabo, ale electra starsza, co sugeruje, że lepiej wykonana.
Sam myślę czy by nie pogonić dw733 i coś takiego kupić. Używam od dzwona, miałem ciśnienie na 2 maszyny, ale jest jak jest.

MySZ

Od momentu gdy wymyśliłem tą kombinację, tym bardziej ta idea mi się podoba: dwie maszyny, czyli opcja bez przezbrajania etc :) stoliki/wózki odpowiednie tak żeby mi się dobrze pracowało to sobie zrobię, żaden problem.

@jack49 A co byś proponował zamiast Scheppacha? Bo "dużego fajnego żeliwnego" nie wstawię raczej, patrz wymagania w pierwszym poście ;) Czy np. Rebir będzie lepszy od Scheppacha? Nie wydaje mi się?

@Axo No mi nie przeszkadza że mniejszy zbiór, to wszystko hobby i dla przyjemności, dam radę :) Dzięki za opinię.

@microb1987 Nie mam przygód jeszcze :D Nie podałem szczegółów, ale te dwie rokujące pozycje o których wspominałem to właśnie Electra Beckum:

https://www.olx.pl/d/oferta/grubosciowka-elektra-beckum-rowniarka-strugarka-230v-szczytno-CID628-IDKkcWP.html
https://www.olx.pl/d/oferta/grubosciowka-strugarka-wyrowniarka-heblarka-elektra-beckum-CID628-IDKaypO.html

Ale dużo za daleko żeby jechać i oglądać, przestaje mi się opłacać. A nie chcę czekać kolejnych miesięcy na trafienie czegoś bliżej :)
Tak tak, to ja.

jack49

Czytałem w Twoim poście, że musi być mobilne dlatego nie polecałem większego combo. Jeśli chodzi o rebira to miałem go - mój pierwszy zakup, tak w skrócie to włączyłem, wyłączyłem spakowałem, sprzedałem i kupiłem Scheppacha 1070 :-) No ale to, że mi coś nie pasuje nie oznacza, że jest złe - kilku korników sobie chwali.
Co zamiast Scheppacha? Osobiście mam Stilera JP6 który na platformie mógłby być mobilny ale w obecnej cenie nie polecam. Kilku chłopaków ma Tritona który wydaje się być ciekawą konstrukcją ale obecnie niedostępny. Tak jak pisałem wcześniej kup używanego Scheppacha i obserwuj rynek.
Ten kto chce znajdzie sposób, ten kto nie chce znajdzie powód.

MySZ

@jack49 Dzięki za podpowiedzi i opinie! Tak prawdopodobnie zrobię.
Tak tak, to ja.

MySZ

No i na koniec nic z tego nie wyszło, jako że Metabo Polska się ogarnęli i jednak po ponad dwóch miesiącach zrealizowali początkowe zamówienie :) Przesyłkę już otrzymałem, nawet zacząłem rozpakowywać i składać, ale później nie miałem możliwości dokończyć zadania... dzięki wszystkim za pomysły!
Tak tak, to ja.

jack49

Jak już to ogarniesz to daj znać jak się maszynka sprawuje.
Ten kto chce znajdzie sposób, ten kto nie chce znajdzie powód.

biegaj141

Ostatnio w agencji Smak znów jest dostępna power record pt260, ja kupiłem taką jakiś czas temu i sobie chwalę, ma podstawę jezdną, jeśli chodzi o mobilność, tylko to jest bardzo podobna do Metabo a nie wiem co z nim się stało że masz taki uraz

theoden

Podłacze się pod temat.

Widzę że faktycznie jest już dostępna record pt260 ~4000PLN.

Czy warto kupić ją tylko jako wyrówniarkę? Mam już grubościówkę makity.

Bo może tak samo poradzi sobie sheppach 1070/1080 w sensie nie odczuję róznicy zakładając że tylko opcja wyrówniarki będzie używana.
Zawsze 2000 PLN zostaje w kieszeni na inne cuda.

@biegaj141 Jak Ci się sprawuje RP?

duch_gdansk

Cytat: theoden w 2021-07-06 | 19:08:57 Czy warto kupić ją tylko jako wyrówniarkę? Mam już grubościówkę makity.

Bo może tak samo poradzi sobie sheppach 1070/1080 w sensie nie odczuję róznicy zakładając że tylko opcja wyrówniarki będzie używana.
Zawsze 2000 PLN zostaje w kieszeni na inne cuda.
Ja kupiłem używanego Siepacza 1080 od @Wiktor i wiedziałem że biorę gów.... i się nie zawiodłem  :o. Mój egzemplarz jako grubościówka daje radę a jako wyrówniarka średnio. Ale pozostaje ale, porozkręcałem to trochę, zobaczyłem jak to jest zrobione na własne oczy i doszedłem do wniosku że da się z tego coś zrobić. Grubościówek na rynku pełno, a tej "pierwszej" części maszyny zero albo zabawki na 150mm. Będę tak długo dłubał, kalibrował i usztywniał aż będzie cacy na ustawionym na sztywno zbiorze. Grubościówkę dokupię i będzie ok. Jak ktoś widzi sensowniejszą alternatywę to chętnie poczytam. Nie chce czegoś co listewki równa szerokości poniżej 20 cm, siły nie mam, miejsca też brak.

Wiktor

Cytat: theoden w 2021-07-06 | 19:08:57
Podłacze się pod temat.

Widzę że faktycznie jest już dostępna record pt260 ~4000PLN.

Czy warto kupić ją tylko jako wyrówniarkę? Mam już grubościówkę makity.

Bo może tak samo poradzi sobie sheppach 1070/1080 w sensie nie odczuję róznicy zakładając że tylko opcja wyrówniarki będzie używana.
Zawsze 2000 PLN zostaje w kieszeni na inne cuda.

@biegaj141 Jak Ci się sprawuje RP?

Tak warto dopłacać do maszyn pokroju hc 260. Różnica ogromna

duch_gdansk

@Wiktor ale warto jak ktoś ma dość przezbrajania? Nie wiem, tak sobie dumam że Siepacz ustawiony na sztywno jako wyrówniarka i jakaś grubościówka np dewalt ma szansę dokopać HC260 w kategorii kasa vs użyteczność. Jak kombo to Metabo/Record Power nie ma konkurencji.

Wiktor

Można też się pobawić i szukać jakiejś starszej elektry beckhum lub używkę hc 260, i jakąś grubościówkę.

Ale z mojej perspektywy nie wiem czy nie było by lepszym wyjściem męczenie się z przezbrajaniem (ale za to maszynka gituwa) niźli zabawa w ulepszanie jakichś ryżowców.

W maszynkach pokroju hc 260 do przezbrajania nie trzeba żadnych narzędzi, a do siepaczów? ;)