Strug jednoręczny

Zaczęty przez Matgregor, 2022-05-22 | 21:13:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

Matgregor

Cytat: Ezgarot w 2022-05-27 | 20:12:46
Polecam Irwina z Castoramy, mam, używam i jest ok.

Cenowo podobnie, ale Dictum bardziej do mnie przemawia
Rób rób, a garb Ci sam wyrośnie...

piotr.pzn

Racja. Jak dla mnie, to takie niemieckie sklepy jak Dictum czy FineTools (Feinewerkzeuge) pokazują, że oprócz drogich markowych sprzętów można sprzedawać rzeczy made in china, które mają przyzwoitą jakość. Dostępne u nich chińskie narzędzia pod markami Dictum i Juuma można śmiało kupować i będą nadawały się do pracy.

Yeah, well, you know, that's just, like, your opinion, man.

Matgregor

#17
Jest i łon
Drugi nóż planuje wyprowadzić na 33st by robił za gładzik, czy może doradzicie coś innego?
Rób rób, a garb Ci sam wyrośnie...

Lgrzeg

Ja miałem podobny dylemat ja Ty, oglądałem IRWINa w Castoramie za ok 230 zł, ostatecznie zdecydowałem się na dictum, sprawdziłem go i jak dla mnie tylko nóż wymagał naostrzenia co jest normalne. Jak dla mnie Dictum zdecydowanie na plus, no ale cenowo też więcej wychodzi.

stolarz janusz

Cześć czy taki strug dictum jak pokazujecie bedzie dobry do ostrugania sztorców kantowek które kapkę wystają poza nogi stołu?

https://postimg.cc/zHfM41sn

To będzie mój pierwszy strug i z tego co wyczytałem do takich zadań musi być niski kąt. Ale czy taki mały kieszonkowy o małej płaszczyźnie stopy to ogarnie?  Czy musi być jakiś klock dwuręczny z dużą stopą?

Berbelek

Będzie dobry. Tylko takie sztorce, szczególnie w stole roboczym, bez problemu ogarniesz ostrym dłutem. Masz płaszczyznę referencyjną, dłuto na płasko i ścinającym ruchem od zewnątrz do środka nogi wyrównujesz. No chyba że to pretekst żeby kupić sobie strug...

stolarz janusz

Nie no co Ty dłutem....tylko strugiem:D

stolarz janusz

#22
Pisaliście wcześniej o regulacji lub braku szerokości szczeliny

https://www.dictum.com/pl/strugi-dictum-baed/katnik-jednoreczny-dictum-z-regulacja-szerokosci-szczeliny-noz-ze-stali-sk4-703408


https://www.dictum.com/pl/strugi-dictum-baed/strug-jednoreczny-dictum-niski-kat-natarcia-120-noz-sk4-703334

Patrze na te oba i poza opisem nie widzę różnicy. Nie mogę zrozumieć tego motywu. Czy wielkości zbioru nie reguluje się wysunięciem noża tylko szczeliną?  Zatem co reguluje się wysunięciem noża poza stopę?

Widzę taka różnice ze w tym pierwszym mozna dojechać do jakiejś przeszkody na zero bo nóż mozna zlicowac z boczna powierzchnia struga.

MichalJ

Regulacja szerokości szczeliny oznacza że można zwęzić/rozszerzyć "usta", czyli otwór, przez który wystaje nóż. To nie to samo, co ustawienie wielkości zbioru (wysunięcia noża). Zwężenie ust robi się po to, żeby przód ust znajdował się jak najbliżej noża (ale tak żeby nie utrudniać przechodzenia strużyny), tym samym jak najdłużej powstrzymując włókno tuż przed nożem przed poderwaniem. Powinno to zmniejszać wyrwania przy struganiu pod włos. Jest to już taka odrobinę bardziej zaawansowana technika, nie wiem czy przy pierwszym/drugim strugu bym się tym przejmował.

Berbelek

Cytat: stolarz janusz w 2025-02-01 | 15:38:30 Widzę taka różnice ze w tym pierwszym mozna dojechać do jakiejś przeszkody na zero bo nóż mozna zlicowac z boczna powierzchnia struga.
I to definiuje podstawowe zastosowanie tego struga. Nóż powinien być naostrzony na płasko, bez zaokrąglenia, tak samo jak w dłutach płaskich. Nóż w strugu z pełnymi bokami ostrzymy w lekkim łuku i na minimalnym zbiorze pozwala to wyrównywać sztorce. Regulacje szczeliny mają oba, zasadę działania opisał @MichalJ, jak to działa widać dobrze na 5 zdjęciu kątnika. Teoretycznie możesz kupić kątnik z drugim ostrzem i naostrzyć je tak jak do tego pełnego, ale nie będzie on tak wygodny, bo jest mniej poręczny.

pinkpixel

Mam ten kątnik z Dictum i jestem zadowolony, ale sztorce jeśli już mam do obrobienia to podobnie jak Berbelek wygodniej moim zdaniem jest to robić dłutem, szczególnie tam gdzie płaszczyzna jest mała i trudno oprzeć stabilnie strug i nadać mu rozbieg. Dłutem możesz operować w takich sytuacjach swobodniej i w razie potrzeby wspomóc się młotkiem. 
Wiele zależy w jakim drewnie chcesz te sztorce są obrabiane.
***
wypożyczalnia VHS https://youtube.com/@slawekszulc