Egzamin czeladniczy Stolarz

Zaczęty przez Lukasz89, 2024-03-27 | 10:23:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekz

Cytat: piotr.pzn w 2024-03-28 | 22:59:32 Chociaż ja jestem cały czas zdania, że sytuacja się poprawia i to pewnie kwestia max kilku lat, żeby szkolnictwo zawodowe odżyło.

Może należało by powrócić do starych zasad Izb Rzemieślniczych i Cechów branżowych szkolących uczniów  . Ale jest warunek by była to  obowiązkowa  przynależność do Cechu . Tylko  czy  znajdą  się  chętni ?

Karol Kopeć

#31
Powoli się poprawia.

W 2019 klasa drzewna w Garbatce liczyła średnio 6-8 uczniów ( z konieczności klasy były łączone z Leśnikami ) .

W tej chwili są już samodzielne klasy drzewne - Widać progres, ale jeszcze jest daleko do poziomu z lat 70. i 80.

Jak potwierdził vlad, papiery z Cechu są już traktowane jak potwierdzenie zaliczenia egzaminu zawodowego w szkole branżowej. 

Cech walczył o to od lat. Do każdego dyplomu (na życzenie ) dodawany jest odpis w języku polskim i angielskim - suplement do dyplomu.

KrzysztofGG

Cytat: Karol Kopeć w 2024-03-28 | 09:04:44 Prawdopodobnie pod koniec roku opublikuję w formie podręcznika pełny zestaw pytań i odpowiedzi przygotowujących do egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego w zawodach drzewnych.
Cytat: Karol Kopeć w 2024-03-28 | 09:13:51 Potrzebne jest tylko ukończenie jakiejkolwiek szkoły ponadgimnazjalnej oraz 6 lat prowadzenia własnej firmy.

Czyli dobrze czytam, że nie potrzeba kończyć szkoły kilkuletniej? wystarczy zdać egzamin? i przy braku kierunkowego wykształcenia wymagany jest staż (te wskazane powyżej 6 lat prowadzenia własnej firmy)?
a jak do meritum dyskusji teologicznej, jaka tu się rozwinęła w przedmiocie wyrabiania jak i przydatności udokumentowanych uprawnień zawodowych ma się ukończenie kursu który Pan współtworzy Panie Karolu @Karol Kopeć (https://kornikowo.pl/platne-szkolenia/pelny-kurs-stolarstwa-z-renowacja-mebli-on-line/)?




Karol Kopeć

#33
Proszę kategorycznie zaprzestać używania zwrotu "Panie Karolu" . 


Aby przystąpić do egzaminu mistrzowskiego wymagane jest średnie wykształcenie = czyli jakakolwiek szkoła ponadgimnazjalna .

Do tego 6 lat prowadzenia własnej firmy stolarskiej.  Wtedy można podejść do egzaminu mistrzowskiego, który jest równoznaczny z egzaminem końcowym w technikum drzewnym.  Wykształcenie ogólne masz ze szkoły.  Wykształcenie zawodowe masz z praktyki oraz zdanego egzaminu mistrzowskiego.

Dlatego w obecnej chwili dyplom mistrzowski jest równoznaczny z dyplomem technika technologii drewna.

Kurs on-line to kurs dla początkujących, którzy chcą poznać tajniki zawodu , ale nie poprzez czytanie książki. Jest także znakomitym narzędziem dla stolarzy zaawansowanych, którzy chcą  rozszerzyć swoją wiedzę.  Ale taki kurs nie jest kursem dającym "uprawnienia" .

"Uprawnienia "dają tylko i wyłącznie egzaminy zdane w ramach państwowego systemu edukacji = szkoły branżowe oraz rzemiosło.


Moje lekcje opublikowane w tym kurskie  (odnośnie suszenia drewna) to zaledwie 1% wiedzy o suszeniu drewna.

Jeżeli ktoś chce poznać następne 9% :) zapraszam na płatne kursy suszenia drewna u mnie w Starachowicach.

Następne 10% to podstawy budowania komór - prowadzę także takie szkolenia - zapraszam :)

Pozostałe 80% wiedzy to żmudne obliczenia matematyczne, badanie przepływu wody w drewnie ( jest pięć teorii i żadna nie jest w 100% idealna), badanie wpływu anatomii drewna na skurcz i pęcznienie, badanie reakcji enzymatycznych a powstawanie białych plam w drewnie dębu itd. itp. ... czyli zajęcie dla doktorantów i profesorów na wyższych uczelniach.

krzysiek

Cytat: Karol Kopeć w 2024-04-01 | 12:16:43 średnie wykształcenie = czyli jakakolwiek szkoła ponadgimnazjalna
Błąd , z rozpędu wprowadzasz zamieszanie.
Poziomy wykształcenia i ich definicję zawarte są w odpowiednich aktach prawnych . Na dzień dzisiejszy obowiązuje ten :
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-oswiatowe-18558680/art-20
Ponieważ proponujesz kursy płatne więc zweryfikuj jeszcze raz to co piszesz o egzaminach czeladniczych żeby potem nikt nie miał pretensji.
Co do zakresu wiedzy o suszeniu drewna to nie przesadzaj nie jest to znowu rzecz w szczegółach do ogarnięcia tylko przez doktorantów i profesorów.
Zapewniam Cię ,że jest dużo prostsze niż to przedstawiasz

Karol Kopeć

#35
 :D W tym roku kończy edukację pierwszy rocznik szkół ponadpodstawowych.

Na razie są tylko absolwenci szkół ponadgimnazjalnych oraz "dinozaury" z epoki przed gimnazjalnej :) 

Masz rację. To było zbytnie uogólnienie tematu.


Co do zagadnień z wyższego zakresu nauki o suszenia drewna .....


Zamieściłem info o płatnym kursie w dziale do tego stworzonym. I to IMHO wystarczy. KrzysztofGG zapytał wprost o ten kurs, wiec odpowiedziałem: "Ale taki kurs nie jest kursem dającym "uprawnienia" ."

Wiec nie bardzo wiem, o co chodzi ?




krzysiek


KrzysztofGG

@Karol Kopeć dzięki za wyczerpującą odpowiedź, moją intencją było ustalenie, czy szkolenie nie "zdeletuje" konieczności wykazania działalności; Wasze szkolenie rozważałem już wcześniej wychodząc z założenia, że człowiek uczy się całe życie, choć muszę rozważyć czy ogarnę czasowo, bo łapię się na tym że kupuję jakieś dostępy do szkoleń vod online a później do nich nie mam czasu zajrzeć... pod tym względem szkolenia stacjonarne bądź live są lepsze, bo mobilizują do uczestnictwa, przynajmniej mnie..