Autor Wątek: Fotowoltaika  (Przeczytany 18616 razy)

Offline seler

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1928
Fotowoltaika
« dnia: 2019-11-05 | 16:23:47 »
Nie znalazłem wątku w temacie a że planuję na wiosnę 10kWp to może ktoś się podzieli spostrzeżeniami z posiadania.
W moim przypadku to nie jest przewymiarowanie bo mam bufor ciepła 2m3 którym mogę odebrać każdy nadmiar energii :)

Ponieważ mam połacie dachu 45st na wszystkie strony to wymyśliłem 2.5kWp na wschód 5kWp na południe i 2.5kWp na zachód a inwerter wtedy powiedzmy 7kW by wystarczył bo moc szczytowa nie przekroczy 7, czyli jakby wydłużam czas nasłonecznienia a zmniejszam moc szczytową, oczywiście w instalacji z optymizerami żeby słabiej nasłonecznione panele nie obniżały mocy tych dobrze nasłonecznionych.
Dobrze kombinuję?

Offline DMariusz

  • Aktywny użyszkodnik
  • ***
  • Wiadomości: 233
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #1 dnia: 2019-11-06 | 10:13:35 »
Ja teraz przerabiam temat - w sensie czekam aż panele dopłyną, zaliczka już poszła.

10kWp to raczej sporo. Bierzesz na oko czy wyliczałeś swoje zużycie? Piszesz o buforze na energię, planujesz instalację on-grid czy całkowicie off-grid?
Jak dla mnie lepszy w tej chwili jest on-grid, tj. wersja z przyłączeniem do sieci. Przy obecnych przepisach sieć energetyki działa jak darmowy akumulator z 80% sprawnością (Powyżej 10kWp sprawność spada do 70% ;)). Odbierasz prąd (nie ciepło) i co więcej masz rok czasu na odbiór. Więc nadprodukcję którą masz latem to odbierasz sobie zimą. i Twoj wybór czy wykorzystasz go grzania czy do zasilania stolarni xD. Pamiętaj że bufor ciepła przydaje się zimą, jak produkcja z paneli nie jest specjalnie spektakularna. Owszem, można zwiększyć moc instalacji żeby była wystarczająca zimą ale... po co? 10 paneli ekstra (szacunkowa różnica między 7kWp a 10kWp) to 7-8k plnów. o ile wydłuży to czas zwrotu z inwestycji?

Ja sobie przeliczyłem wszystko pod instalację on-grid: ma pokryć moje zapotrzebowanie +20% na akumulację energii w sieci. Przy takim założeniu nie interesuje mnie czy prąd generuje rano czy w południe. Wskaźnikiem opłacalności jest dla mnie cena za 1kW/rok. Wychodzi mi że w ciągu 7-8 lat się zwróci. Jak cena energii podskoczy to jeszcze szybciej :D Przy założonej wytrzymałości paneli na 25 lat i inwertera około 10lat i tak jestem do przodu.

Druga sprawa to optimizery - podnoszą koszta i stanowią kolejny punkt który może się popsuć. Jeśli masz miejsce na poludniowej połaci to może jednak położyć wszystko na południowej? Znowu masz kilka paneli mniej, a pozostałe pracują z większą wydajnością *w skali roku*. Oszczędności możesz wrzucić w lepszy/mocniejszy inverter. Optimizery są potrzebne jak masz połać dachu eksponowaną nierównomiernie, albo drzewa zacieniające część instalacji.

To takie moje przemyślenia teoretyczne po rozmowie z kilkoma firmami montującymi panele i przejrzeniu rynku. Wszystkie przy założeniu instalcji On-Grid, i fakcie że w najbardziej nasłonecznionym czasie ja jestem w pracy a dzieciaki w szkole, więc 2/3 energii zużywam głównie zimą i wieczorami.

Offline pinkpixel

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5334
  • Nie pasuje ale zmieszczę
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #2 dnia: 2019-11-06 | 10:27:43 »
Też się zastanawiam nad założeniem paneli, ale mam dylemat czy przy moich połaciach dachowych ma to sens. Nie mam żadnej płaszczyzny dachu która była by wystawiona na nasłonecznienie przez cały czas.
Czy będzie to miało ekonomiczny sens (zwrot kosztów) przy takim układzie dachu wzg. biegu słońca jak na poniższym rysunku?

Offline DMariusz

  • Aktywny użyszkodnik
  • ***
  • Wiadomości: 233
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #3 dnia: 2019-11-06 | 10:56:04 »
Pinpixel - Twoj dach to wlasnie sztandarowy przykład kiedy są potrzebne optimizery. Masz połać wsch i trochę południowej. Pewnie wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania (wielkości instalacji). Umów się z jakimś lokalnym przedstawicielem, który na miejscu oceni jak to zrobić i ile będzie kosztowało.
Przelicz później roczne oszczędności po montażu vs koszt instalacji i będziesz wiedział czy się opłaca. Generalnie jeden z wykonawców powiedział mi że rozsądna opłacalność zaczyna się od 5kWp i dotacji (obecnie 5k pln)

Większość dużych firm (np. Energia plus gaz czy columbus energy) takie ofertowanie Ci sporządza gratis. Nie wiem w jakiej lokalizacji chcesz montować, a tam warunki nasłonecznienia mogą być inne niż w słonecznym Wrocławiu :D.

Taki mały trick jak będziesz oferty przeglądał - oferta Columbusa była bardzo kompleksowa, łącznie z przewidywanym zyskiem z instalacji.... I mimo że nie byli najtańsi, miałem bardzo szybką stopę zwrotu, ale jak się wczytałem to było przy założeniu 4% wzrostu cen energii co roku :D

Offline pinkpixel

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5334
  • Nie pasuje ale zmieszczę
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #4 dnia: 2019-11-06 | 11:41:10 »
DMariusz: dziękuję za uwagi, przymierzam się do tego, firm oferujących instalację jest sporo każda obiecuje złote góry :) a z tym różnie bywa :)

Offline seler

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1928
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #5 dnia: 2019-11-06 | 16:41:24 »
Bufor ciepła mam w postaci zbiornika 2.15m3 który mogę grzać min grzałką/pompą powietrzną itd. Ten zasobnik może ogrzewać zarówno obiegi grzewcze jak i cwu.

Montaż tylko na połaci południowej ma dla mnie dwa minusy, jeden to taki że muszę dać min 10kW inwerter a to już koszt a drugi taki że mam mniejszy pobór własny w godzinach rannych i przedwieczornych bo połać będzie zacieniana sąsiednimi połaciami.

Z symulatorów wynika że przy układzie z połacią południową mam o 10% więcej uzysku rocznie ale o 20% mniej zużycia bezpośredniego niż przy ws-zach.
Ukłąd ws-zach pozwoli mi użyć inwertera 7kW przy łącznej mocy paneli 11kW różnica na inwerterze to ok 4-5kPLN. Optimizatory mz się opłaca bo jak ptak ci nasra na jeden panel to nie spada moc całej instalacji a jak się uszkodzą to będzie się wymieniać.
Zastanawiam się czy by nie zainwestować od razu w inwerter hybrydowy coby w przyszłości jakieś bateryjki podłączyć żeby jak najwięcej użytku własnego mieć bo dzisiaj jest 80% z elektrowni ale za dwa trzy lata może być 60 lub mniej...

Offline DMariusz

  • Aktywny użyszkodnik
  • ***
  • Wiadomości: 233
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #6 dnia: 2019-11-06 | 23:51:47 »
Wg obecnej ustawy system opustow bedzie Cię obowiązywał przez 15 lat, nie dłużej jednak niż do czerwca 2039... także hybrydowy to jak nie masz co z kasą robić... a bateria dla niego to już w ogóle jak w Totka wygrałeś, bo nie mam pojęcia jaka będzie jej sprawość za 15 lat. Nie sądzę też żeby wydali dodatkową ustawę zmieniającą te korzyści, z powodu kar finansowych UE. Polski rząd stawia na węgiel i nie planuje centalnie elektrowni opartych o odnawialne źródła. a unia takiej energii wymaga i tutaj wchodzą prosumenci, którzy 'oddają' zieloną energię do sieci.

Bufor Ciepła - a nie myślałeś o położeniu dwóch 'zwykłych' paneli? sprawność systemu 'słońce-ciepło' jest dużo wyższa niż 'słońce-prąd-ciepło'. Wyprodukowaną energię będziesz zużywał na podgrzanie 2m3 wody przec caly dzień. Tak dużo wody ciepłej potrzebujesz? Jeśli ma być tylko w gotowości to najtańszą opcją jest zaizolowanie zasobnika :D.

Jeśli chodzi o przysłowiowe nasranie ptaka - panele obecnie sobie z tym radzą obcinając pojedyncze cellki na panelu, bez wplywu na całość instalacji. Niemniej jednak, jeśli masz cienie to faktycznie optimizery będą potrzebne. Wówczas kwestia tego czy bardziej potrzebujesz 10% więcej rocznie czy 20% zużycia bezpośredniego jest już bardzo indywidualna i zależy od tego jak zużywacie prąd w domu. To już sobie musisz sam przeliczyć i zdecydować.

Dwie uwagi:
1. Nie jestem pewien w jaki sposób liczona jest moc instalacji. Piszesz o inwerterze 7kW i panelach 11kW - upewnij się że to się kwalifikuje jako instalacjia pniżej 10kW. to jest granica powyżej której której energetyka rozlicza się już jako 70%... dla tych poniżej 10kW jest to 80%.
2. Ta inwestycja nie daje zarabiać, tylko pozwala oraniczyć wydatki. Jeśli przedobrzysz z mocą, to stajesz się sponsorem energetyki... ewentualnie puszczasz kasę z parą z zasobnika ;)

Na wypadek gdyby Ci umknęło - cała moja wiedza to teoretyczne studia internetu przed montażem. o wrażeniach, opinii i czy bylo warto możemy pogadać za pół roku ;)

Offline meeck

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1201
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #7 dnia: 2019-11-07 | 00:21:22 »
@DMariusz
Jakie panele wybrałeś, jaki inverter i dlaczego taki?

Offline seler

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1928
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #8 dnia: 2019-11-07 | 09:15:32 »
Ja też się dopiero doktoryzuję, montaż naprzyszły rok planuję bo ulgi nie liczą się dla domów w budowie, trzeba mieć pozwolenie na użytkowanie a jestem dopiero w trakcie.
Co do 10kW mocy uwzględnianej to jeśli dobrze doczytałem to liczy się moc inwertera jeśli moc paneli jest większa niż moc inwertera lub moc paneli jeśli moc paneli jest mniejsza niż moc inwertera.

Co do bufora, który już mam, to idea jego podłączenia do solarów a nie do kolektorów wynika z tego że z energii sprzedanej do energetyki latem mogę podgrzewać wodę zimą a latem korzystać z ciepłej wody na prąd na bieżąco. Z tego co sobie wyliczyłem to 10-11kWp powinno pokryć mi zapotrzebowanie na energię elektryczną na cały rok, cwu na cały rok i 1/3 sezonu grzewczego. Oczywiście koncept hybrydy nie polega na przejściu na offgrid tylko na tym by w przyszłości, gdy baterie będą miały normalniejsze ceny, móc podłączyć 3-5kWh w baterii tak by wieczorem po zachodzie słońca korzystać jeszcze ze swojego prądu i mieć backup w przypadku zaników prądu w sieci, bez hybrydowego nie będziesz miał prądu nawet w słoneczny dzień jeśli energetyka padnie.

Dla mnie cały koncept tej fotowoltaiki rodzi się z lenistwa czyli niechęci w chodzeniu do kotłowni latem/jesienią i pewnej dozy niezależności, energetyka w Polsce jest w takiej zapaści że można się spodziewać problemów w niedalekiej przyszłości.
A ponadto jakoś tak mam że poczucie (może nieuzasadnione) pewnej niezależności od wodociągów, energetyki i łańcucha dostaw żywności sprawia że mam lepsze samopoczucie :)

Offline marek_b

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #9 dnia: 2019-11-07 | 09:37:45 »
Dlaczego dla wygody nie preferujemy ogrzewania gazowego ?
Bo brak reklam, a właściwie antyreklama ?
Mniejsza stopa zysku dla koncernów z instalacji ?

Przecież to niższe koszty instalacji, większa niezależność.
Zimą energia słoneczna w naszym klimacie to bez "dostaw" od dużego dostawcy to klęska.

Bez opanowania możliwości taniego magazynowania latem, system istnieje wyłącznie
dzięki dotacją i opodatkowaniem całych  społeczeństw.
Niewątpliwy zysk koncernów.

???

Offline seler

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1928
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #10 dnia: 2019-11-07 | 09:55:31 »
Dlaczego dla wygody nie preferujemy ogrzewania gazowego ?
Bo brak reklam, a właściwie antyreklama ?
Mniejsza stopa zysku dla koncernów z instalacji ?

Przecież to niższe koszty instalacji, większa niezależność.
Zimą energia słoneczna w naszym klimacie to bez "dostaw" od dużego dostawcy to klęska.

Bez opanowania możliwości taniego magazynowania latem, system istnieje wyłącznie
dzięki dotacją i opodatkowaniem całych  społeczeństw.
Niewątpliwy zysk koncernów.

???

Bo:

Gazociąg szerokim łukiem omija moją wieś.
Bo jak gazownia zdechnie to mi Żona zmarznie a nie bardziej niszczącego żywiołu niż zmarznięta Żona.
Bo jest się uzależnionym od łaski/niełaski gazowników i zawirowań na rynku cen.


Z takich samych powodów nie mam pompy ciepła jako wyłącznego źródła ogrzewania.

Pojęcie "wygody" kosztem uwiązania się do dostawców jest mi obce, kotłownia na drewno, piec kuzniecowa na drewno w salonie, własna studnia, sad, duży warzywniak, sąsiadka z kurami, niedaleko farma mleczna, solary w hybrydzie z małą baterią jako uzupełnienie i spokojnie miesiąc balckoutu przeżyję w komforcie, dwa z drobnymi niedogodnościami a trzy jeśli będę przymuszony do oszczędności.

Offline DMariusz

  • Aktywny użyszkodnik
  • ***
  • Wiadomości: 233
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #11 dnia: 2019-11-07 | 10:01:13 »
Jakie panele wybrałeś, jaki inverter i dlaczego taki?
Wybrałem panele na 6.9kWp i inwerter na 6kWp. obecne standardy mówią o przewartościowaniu paneli o około 20% - wiąże się to z laboratoryjną metodą określania mocy panela, która w Polskich warunkach jest jest praktycznie nieosiągalna (noo może przez kilka dni w roku). Oferty miałem od 5.8kW do 7.4kW - zależnie od sprzedawcy. Mam nadzieję że pokryje to moje zapotrzebowanie z naddatkiem 10-30%. W razie czego mogę dołożyć jeszcze ze 2 panele do tego inwertera.
A teraz trochę reklamy:
Panele Selfa 300 kWp (full black). Polski producent = serwis w polsce. 12 lat gwarancji na panele i 25 na uzysk mocy. Full blacki (bez srebrnych ramek) bo mam czarny dach i będę je widział zawsze wychodząc na ogród. Cala konstrukcja ramy też czarna :D
Inwerter Afore BNT006KTL. Coś jak Ryobi 1800 w piłach stołowych - solidna konstrukcja, gdzie jeszcze nie płacisz za nazwę ;) Afore ma gwarancję 10 lat i serwis w Europie. Sprzedawca mnie postraszył że w innych markach czeka się miesiąc na wymianę płynącą z Chin jak coś walnie... i pewnie nie dałbym się wystraszyć tak łatwo ale poprosiłem o warunki gwarancji u konkurencji i tam faktycznie było wpisane 40 dni roboczych. Wg jego (sprzedawcy) opinii ten inwerter jest również mniej awaryjny. Nie mam danych by to potwierdzić, ale wychodzi mi że instalacja się zwróci przed końcem gwarancji więc jest OK.

I tutaj uwaga: Większość sprzedawców/montażystów daje gwarancję producenta, która jest większa niż ustawowe 2 lata. Standard to 5-7lat na inwerter i 12lat na panele. Różnice między inwerterami dla laika widoczne są głównie w cenie, a sprzedawcy reklamują to co znają. Coś jak spór o MLT100 ;) xD
Ja rozważałem jeszcze Froniusa z panelami Ja Solar, bo miałem bardzo fajną ofertę i rozsądnego sprzedawcę. Szalę wagi przechyliła lokalizacja - ten od froniusa jest pod Warszawą, a tutaj mam lokalną ekipę w razie jakichś problemów z konfiguracją. Co więcej znają lokalne uwarunkowania i energetykę, a chcę zdążyć z papierami na dofinansowanie.

Offline marek_b

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #12 dnia: 2019-11-07 | 10:02:15 »
Pisałem to do preferujących energię wyłącznie słoneczną, aby Oni się odnieśli.

Offline DMariusz

  • Aktywny użyszkodnik
  • ***
  • Wiadomości: 233
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #13 dnia: 2019-11-07 | 10:11:15 »
Dlaczego dla wygody nie preferujemy ogrzewania gazowego ?
Ja preferuję i mam.... bo mam gazociąg przy płocie. Wygoda i zaoszczędzony czas na pewno na plus, w stosunku do pieców i kotłowni w domu.

Natomiast ze zdaniem
Bez opanowania możliwości taniego magazynowania latem, system istnieje wyłącznie
dzięki dotacją i opodatkowaniem całych  społeczeństw.
nie mogę się zgodzić. Umowa na opusty z energetyką wiąże mnie na 15 lat. Oni magazynują mi energię a w zamian potrącają 20% mojej produkcji. Mniej jak VAT, więcej niż podatek liniowy. Ot tak w sam raz by nie czuć się wydymanym. I to jest uczciwe magazynowanie letniej nadprodukcji. Nie rozumiem gdzie tutaj opodatkowanie całego społeczeństwa.

Jeśli chodzi o dotację 'Moj prąd' i możliwość odpisania kosztów instalacji od podatku - to wynika wprost z potrzeby państwa Polskiego, które musi zadbać by określony % energii w Polsce pochodził ze źródeł odnawialnych. W przeciwnym razie grożą kary unijne. Rządzący mogliby o to zadbać budując centralne farmy wiatrowe/fotowoltaiczne ale.... nie dyskutujmy na trzeźwo o polityce ;)

Offline seler

  • Kornik - Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1928
Odp: Fotowoltaika
« Odpowiedź #14 dnia: 2019-11-07 | 10:26:38 »
Nie chodzi tylko o kary unijne. Polska energetyka jest w tak dramatycznym położeniu że bez uzupełnienia sieci fotowoltaiką która akurat działa gdy sieć jest najbardziej przeciążona czyli latem w słoneczne dni, skazani bylibyśmy na ciągły zakup energii z krajów ościennych.