Kornikowo - Forum stolarskie

HydePark - to co podziemie kocha najbardziej ! => Takie tam.. => Wątek zaczęty przez: seler w 2019-11-05 | 16:23:47

Tytuł: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-05 | 16:23:47
Nie znalazłem wątku w temacie a że planuję na wiosnę 10kWp to może ktoś się podzieli spostrzeżeniami z posiadania.
W moim przypadku to nie jest przewymiarowanie bo mam bufor ciepła 2m3 którym mogę odebrać każdy nadmiar energii :)

Ponieważ mam połacie dachu 45st na wszystkie strony to wymyśliłem 2.5kWp na wschód 5kWp na południe i 2.5kWp na zachód a inwerter wtedy powiedzmy 7kW by wystarczył bo moc szczytowa nie przekroczy 7, czyli jakby wydłużam czas nasłonecznienia a zmniejszam moc szczytową, oczywiście w instalacji z optymizerami żeby słabiej nasłonecznione panele nie obniżały mocy tych dobrze nasłonecznionych.
Dobrze kombinuję?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2019-11-06 | 10:13:35
Ja teraz przerabiam temat - w sensie czekam aż panele dopłyną, zaliczka już poszła.

10kWp to raczej sporo. Bierzesz na oko czy wyliczałeś swoje zużycie? Piszesz o buforze na energię, planujesz instalację on-grid czy całkowicie off-grid?
Jak dla mnie lepszy w tej chwili jest on-grid, tj. wersja z przyłączeniem do sieci. Przy obecnych przepisach sieć energetyki działa jak darmowy akumulator z 80% sprawnością (Powyżej 10kWp sprawność spada do 70% ;)). Odbierasz prąd (nie ciepło) i co więcej masz rok czasu na odbiór. Więc nadprodukcję którą masz latem to odbierasz sobie zimą. i Twoj wybór czy wykorzystasz go grzania czy do zasilania stolarni xD. Pamiętaj że bufor ciepła przydaje się zimą, jak produkcja z paneli nie jest specjalnie spektakularna. Owszem, można zwiększyć moc instalacji żeby była wystarczająca zimą ale... po co? 10 paneli ekstra (szacunkowa różnica między 7kWp a 10kWp) to 7-8k plnów. o ile wydłuży to czas zwrotu z inwestycji?

Ja sobie przeliczyłem wszystko pod instalację on-grid: ma pokryć moje zapotrzebowanie +20% na akumulację energii w sieci. Przy takim założeniu nie interesuje mnie czy prąd generuje rano czy w południe. Wskaźnikiem opłacalności jest dla mnie cena za 1kW/rok. Wychodzi mi że w ciągu 7-8 lat się zwróci. Jak cena energii podskoczy to jeszcze szybciej :D Przy założonej wytrzymałości paneli na 25 lat i inwertera około 10lat i tak jestem do przodu.

Druga sprawa to optimizery - podnoszą koszta i stanowią kolejny punkt który może się popsuć. Jeśli masz miejsce na poludniowej połaci to może jednak położyć wszystko na południowej? Znowu masz kilka paneli mniej, a pozostałe pracują z większą wydajnością *w skali roku*. Oszczędności możesz wrzucić w lepszy/mocniejszy inverter. Optimizery są potrzebne jak masz połać dachu eksponowaną nierównomiernie, albo drzewa zacieniające część instalacji.

To takie moje przemyślenia teoretyczne po rozmowie z kilkoma firmami montującymi panele i przejrzeniu rynku. Wszystkie przy założeniu instalcji On-Grid, i fakcie że w najbardziej nasłonecznionym czasie ja jestem w pracy a dzieciaki w szkole, więc 2/3 energii zużywam głównie zimą i wieczorami.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-11-06 | 10:27:43
Też się zastanawiam nad założeniem paneli, ale mam dylemat czy przy moich połaciach dachowych ma to sens. Nie mam żadnej płaszczyzny dachu która była by wystawiona na nasłonecznienie przez cały czas.
Czy będzie to miało ekonomiczny sens (zwrot kosztów) przy takim układzie dachu wzg. biegu słońca jak na poniższym rysunku?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2019-11-06 | 10:56:04
Pinpixel - Twoj dach to wlasnie sztandarowy przykład kiedy są potrzebne optimizery. Masz połać wsch i trochę południowej. Pewnie wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania (wielkości instalacji). Umów się z jakimś lokalnym przedstawicielem, który na miejscu oceni jak to zrobić i ile będzie kosztowało.
Przelicz później roczne oszczędności po montażu vs koszt instalacji i będziesz wiedział czy się opłaca. Generalnie jeden z wykonawców powiedział mi że rozsądna opłacalność zaczyna się od 5kWp i dotacji (obecnie 5k pln)

Większość dużych firm (np. Energia plus gaz czy columbus energy) takie ofertowanie Ci sporządza gratis. Nie wiem w jakiej lokalizacji chcesz montować, a tam warunki nasłonecznienia mogą być inne niż w słonecznym Wrocławiu :D.

Taki mały trick jak będziesz oferty przeglądał - oferta Columbusa była bardzo kompleksowa, łącznie z przewidywanym zyskiem z instalacji.... I mimo że nie byli najtańsi, miałem bardzo szybką stopę zwrotu, ale jak się wczytałem to było przy założeniu 4% wzrostu cen energii co roku :D
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: pinkpixel w 2019-11-06 | 11:41:10
DMariusz: dziękuję za uwagi, przymierzam się do tego, firm oferujących instalację jest sporo każda obiecuje złote góry :) a z tym różnie bywa :)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-06 | 16:41:24
Bufor ciepła mam w postaci zbiornika 2.15m3 który mogę grzać min grzałką/pompą powietrzną itd. Ten zasobnik może ogrzewać zarówno obiegi grzewcze jak i cwu.

Montaż tylko na połaci południowej ma dla mnie dwa minusy, jeden to taki że muszę dać min 10kW inwerter a to już koszt a drugi taki że mam mniejszy pobór własny w godzinach rannych i przedwieczornych bo połać będzie zacieniana sąsiednimi połaciami.

Z symulatorów wynika że przy układzie z połacią południową mam o 10% więcej uzysku rocznie ale o 20% mniej zużycia bezpośredniego niż przy ws-zach.
Ukłąd ws-zach pozwoli mi użyć inwertera 7kW przy łącznej mocy paneli 11kW różnica na inwerterze to ok 4-5kPLN. Optimizatory mz się opłaca bo jak ptak ci nasra na jeden panel to nie spada moc całej instalacji a jak się uszkodzą to będzie się wymieniać.
Zastanawiam się czy by nie zainwestować od razu w inwerter hybrydowy coby w przyszłości jakieś bateryjki podłączyć żeby jak najwięcej użytku własnego mieć bo dzisiaj jest 80% z elektrowni ale za dwa trzy lata może być 60 lub mniej...
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2019-11-06 | 23:51:47
Wg obecnej ustawy system opustow bedzie Cię obowiązywał przez 15 lat, nie dłużej jednak niż do czerwca 2039... także hybrydowy to jak nie masz co z kasą robić... a bateria dla niego to już w ogóle jak w Totka wygrałeś, bo nie mam pojęcia jaka będzie jej sprawość za 15 lat. Nie sądzę też żeby wydali dodatkową ustawę zmieniającą te korzyści, z powodu kar finansowych UE. Polski rząd stawia na węgiel i nie planuje centalnie elektrowni opartych o odnawialne źródła. a unia takiej energii wymaga i tutaj wchodzą prosumenci, którzy 'oddają' zieloną energię do sieci.

Bufor Ciepła - a nie myślałeś o położeniu dwóch 'zwykłych' paneli? sprawność systemu 'słońce-ciepło' jest dużo wyższa niż 'słońce-prąd-ciepło'. Wyprodukowaną energię będziesz zużywał na podgrzanie 2m3 wody przec caly dzień. Tak dużo wody ciepłej potrzebujesz? Jeśli ma być tylko w gotowości to najtańszą opcją jest zaizolowanie zasobnika :D.

Jeśli chodzi o przysłowiowe nasranie ptaka - panele obecnie sobie z tym radzą obcinając pojedyncze cellki na panelu, bez wplywu na całość instalacji. Niemniej jednak, jeśli masz cienie to faktycznie optimizery będą potrzebne. Wówczas kwestia tego czy bardziej potrzebujesz 10% więcej rocznie czy 20% zużycia bezpośredniego jest już bardzo indywidualna i zależy od tego jak zużywacie prąd w domu. To już sobie musisz sam przeliczyć i zdecydować.

Dwie uwagi:
1. Nie jestem pewien w jaki sposób liczona jest moc instalacji. Piszesz o inwerterze 7kW i panelach 11kW - upewnij się że to się kwalifikuje jako instalacjia pniżej 10kW. to jest granica powyżej której której energetyka rozlicza się już jako 70%... dla tych poniżej 10kW jest to 80%.
2. Ta inwestycja nie daje zarabiać, tylko pozwala oraniczyć wydatki. Jeśli przedobrzysz z mocą, to stajesz się sponsorem energetyki... ewentualnie puszczasz kasę z parą z zasobnika ;)

Na wypadek gdyby Ci umknęło - cała moja wiedza to teoretyczne studia internetu przed montażem. o wrażeniach, opinii i czy bylo warto możemy pogadać za pół roku ;)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-11-07 | 00:21:22
@DMariusz
Jakie panele wybrałeś, jaki inverter i dlaczego taki?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-07 | 09:15:32
Ja też się dopiero doktoryzuję, montaż naprzyszły rok planuję bo ulgi nie liczą się dla domów w budowie, trzeba mieć pozwolenie na użytkowanie a jestem dopiero w trakcie.
Co do 10kW mocy uwzględnianej to jeśli dobrze doczytałem to liczy się moc inwertera jeśli moc paneli jest większa niż moc inwertera lub moc paneli jeśli moc paneli jest mniejsza niż moc inwertera.

Co do bufora, który już mam, to idea jego podłączenia do solarów a nie do kolektorów wynika z tego że z energii sprzedanej do energetyki latem mogę podgrzewać wodę zimą a latem korzystać z ciepłej wody na prąd na bieżąco. Z tego co sobie wyliczyłem to 10-11kWp powinno pokryć mi zapotrzebowanie na energię elektryczną na cały rok, cwu na cały rok i 1/3 sezonu grzewczego. Oczywiście koncept hybrydy nie polega na przejściu na offgrid tylko na tym by w przyszłości, gdy baterie będą miały normalniejsze ceny, móc podłączyć 3-5kWh w baterii tak by wieczorem po zachodzie słońca korzystać jeszcze ze swojego prądu i mieć backup w przypadku zaników prądu w sieci, bez hybrydowego nie będziesz miał prądu nawet w słoneczny dzień jeśli energetyka padnie.

Dla mnie cały koncept tej fotowoltaiki rodzi się z lenistwa czyli niechęci w chodzeniu do kotłowni latem/jesienią i pewnej dozy niezależności, energetyka w Polsce jest w takiej zapaści że można się spodziewać problemów w niedalekiej przyszłości.
A ponadto jakoś tak mam że poczucie (może nieuzasadnione) pewnej niezależności od wodociągów, energetyki i łańcucha dostaw żywności sprawia że mam lepsze samopoczucie :)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-07 | 09:37:45
Dlaczego dla wygody nie preferujemy ogrzewania gazowego ?
Bo brak reklam, a właściwie antyreklama ?
Mniejsza stopa zysku dla koncernów z instalacji ?

Przecież to niższe koszty instalacji, większa niezależność.
Zimą energia słoneczna w naszym klimacie to bez "dostaw" od dużego dostawcy to klęska.

Bez opanowania możliwości taniego magazynowania latem, system istnieje wyłącznie
dzięki dotacją i opodatkowaniem całych  społeczeństw.
Niewątpliwy zysk koncernów.

???
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-07 | 09:55:31
Dlaczego dla wygody nie preferujemy ogrzewania gazowego ?
Bo brak reklam, a właściwie antyreklama ?
Mniejsza stopa zysku dla koncernów z instalacji ?

Przecież to niższe koszty instalacji, większa niezależność.
Zimą energia słoneczna w naszym klimacie to bez "dostaw" od dużego dostawcy to klęska.

Bez opanowania możliwości taniego magazynowania latem, system istnieje wyłącznie
dzięki dotacją i opodatkowaniem całych  społeczeństw.
Niewątpliwy zysk koncernów.

???

Bo:

Gazociąg szerokim łukiem omija moją wieś.
Bo jak gazownia zdechnie to mi Żona zmarznie a nie bardziej niszczącego żywiołu niż zmarznięta Żona.
Bo jest się uzależnionym od łaski/niełaski gazowników i zawirowań na rynku cen.


Z takich samych powodów nie mam pompy ciepła jako wyłącznego źródła ogrzewania.

Pojęcie "wygody" kosztem uwiązania się do dostawców jest mi obce, kotłownia na drewno, piec kuzniecowa na drewno w salonie, własna studnia, sad, duży warzywniak, sąsiadka z kurami, niedaleko farma mleczna, solary w hybrydzie z małą baterią jako uzupełnienie i spokojnie miesiąc balckoutu przeżyję w komforcie, dwa z drobnymi niedogodnościami a trzy jeśli będę przymuszony do oszczędności.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2019-11-07 | 10:01:13
Jakie panele wybrałeś, jaki inverter i dlaczego taki?
Wybrałem panele na 6.9kWp i inwerter na 6kWp. obecne standardy mówią o przewartościowaniu paneli o około 20% - wiąże się to z laboratoryjną metodą określania mocy panela, która w Polskich warunkach jest jest praktycznie nieosiągalna (noo może przez kilka dni w roku). Oferty miałem od 5.8kW do 7.4kW - zależnie od sprzedawcy. Mam nadzieję że pokryje to moje zapotrzebowanie z naddatkiem 10-30%. W razie czego mogę dołożyć jeszcze ze 2 panele do tego inwertera.
A teraz trochę reklamy:
Panele Selfa 300 kWp (full black). Polski producent = serwis w polsce. 12 lat gwarancji na panele i 25 na uzysk mocy. Full blacki (bez srebrnych ramek) bo mam czarny dach i będę je widział zawsze wychodząc na ogród. Cala konstrukcja ramy też czarna :D
Inwerter Afore BNT006KTL. Coś jak Ryobi 1800 w piłach stołowych - solidna konstrukcja, gdzie jeszcze nie płacisz za nazwę ;) Afore ma gwarancję 10 lat i serwis w Europie. Sprzedawca mnie postraszył że w innych markach czeka się miesiąc na wymianę płynącą z Chin jak coś walnie... i pewnie nie dałbym się wystraszyć tak łatwo ale poprosiłem o warunki gwarancji u konkurencji i tam faktycznie było wpisane 40 dni roboczych. Wg jego (sprzedawcy) opinii ten inwerter jest również mniej awaryjny. Nie mam danych by to potwierdzić, ale wychodzi mi że instalacja się zwróci przed końcem gwarancji więc jest OK.

I tutaj uwaga: Większość sprzedawców/montażystów daje gwarancję producenta, która jest większa niż ustawowe 2 lata. Standard to 5-7lat na inwerter i 12lat na panele. Różnice między inwerterami dla laika widoczne są głównie w cenie, a sprzedawcy reklamują to co znają. Coś jak spór o MLT100 ;) xD
Ja rozważałem jeszcze Froniusa z panelami Ja Solar, bo miałem bardzo fajną ofertę i rozsądnego sprzedawcę. Szalę wagi przechyliła lokalizacja - ten od froniusa jest pod Warszawą, a tutaj mam lokalną ekipę w razie jakichś problemów z konfiguracją. Co więcej znają lokalne uwarunkowania i energetykę, a chcę zdążyć z papierami na dofinansowanie.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-07 | 10:02:15
Pisałem to do preferujących energię wyłącznie słoneczną, aby Oni się odnieśli.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2019-11-07 | 10:11:15
Dlaczego dla wygody nie preferujemy ogrzewania gazowego ?
Ja preferuję i mam.... bo mam gazociąg przy płocie. Wygoda i zaoszczędzony czas na pewno na plus, w stosunku do pieców i kotłowni w domu.

Natomiast ze zdaniem
Bez opanowania możliwości taniego magazynowania latem, system istnieje wyłącznie
dzięki dotacją i opodatkowaniem całych  społeczeństw.
nie mogę się zgodzić. Umowa na opusty z energetyką wiąże mnie na 15 lat. Oni magazynują mi energię a w zamian potrącają 20% mojej produkcji. Mniej jak VAT, więcej niż podatek liniowy. Ot tak w sam raz by nie czuć się wydymanym. I to jest uczciwe magazynowanie letniej nadprodukcji. Nie rozumiem gdzie tutaj opodatkowanie całego społeczeństwa.

Jeśli chodzi o dotację 'Moj prąd' i możliwość odpisania kosztów instalacji od podatku - to wynika wprost z potrzeby państwa Polskiego, które musi zadbać by określony % energii w Polsce pochodził ze źródeł odnawialnych. W przeciwnym razie grożą kary unijne. Rządzący mogliby o to zadbać budując centralne farmy wiatrowe/fotowoltaiczne ale.... nie dyskutujmy na trzeźwo o polityce ;)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-07 | 10:26:38
Nie chodzi tylko o kary unijne. Polska energetyka jest w tak dramatycznym położeniu że bez uzupełnienia sieci fotowoltaiką która akurat działa gdy sieć jest najbardziej przeciążona czyli latem w słoneczne dni, skazani bylibyśmy na ciągły zakup energii z krajów ościennych.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-07 | 10:36:11
Umowa na opusty z energetyką wiąże mnie na 15 lat

A jak ceny ? Jest gwarancja że będzie to za 10 lat 1:0.8 czy przelicznik zmienny ?

Dopłata do:
1. Wyłączeń dużych ferm wiatrowych w okresach braku zapotrzebowania na energię.
2. Wyższe opodatkowanie
3. Zakazy
4. Dopłata 5tys i możliwość odliczeń kosztów instalacji od podatku.


W działaniach rozwiązań ekologicznych nie liczy ich sens ekonomiczny tylko ekologiczny i ma to sens z punktu widzenia oczekiwanych przez ich twórców założeń.

Pamiętne żarówki energooszczędne, "sukces" dzięki zakazowi produkcji żarówek tańszych ale jakie z tego typu powstały oszczędności ?
Brak informacji (należy wliczyć koszt ich utylizacji - zawierały zakazaną rtęć).
Czy tylko Europa ma taki zakaz ? Czy w USA, Chinach, Australii, Indiach jest zakaz używania takich żarówek ?
Była akcja likwidacji, udana.
Pamięć ludzka jest krucha.
Ekologia ma sens, tylko należy zakładać spadek poziomu życia jako konieczność.

Nie jakości !!!
Tylko musi być mniej konsumpcji: "tanich" wyjazdów na przysłowiową Krete, Aliekspresów, eksportu (przez bogatych) CO2 do Chin, Afryki, Azji
i tego typu działań przenoszących koszty na biedaków.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-07 | 10:55:05
Nie chodzi tylko o kary unijne. Polska energetyka jest w tak dramatycznym położeniu że bez uzupełnienia sieci fotowoltaiką która akurat działa gdy sieć jest najbardziej przeciążona czyli latem w słoneczne dni, skazani bylibyśmy na ciągły zakup energii z krajów ościennych.

Przykro że koncerny zdominowały świat i tylko działa reklama, informacje są w sieci tylko że ciężko do nich dotrzeć.
Na razie ekologia to walka o kasę przez koncerny za pomocą propagandy.

https://www.bazonline.ch/schweiz/das-stromnetz-schwankt-wie-noch-nie/story/16004739

To nam zagraża z każdą instalacją "ekologiczną" produkującą bez możliwości taniego składowania.

https://biznesalert.pl/niemcy-import-energii-energetyka/
Skąd Niemcy zaimportują "brudną energię", gdy już będą całkiem "eko" ? Z Chin, Polski, Białorusii ?
A może z Francji, która buduje reaktory atomowe ?

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: sgt_raffie w 2019-11-07 | 10:58:54
Bo jak gazownia zdechnie to mi Żona zmarznie a nie bardziej niszczącego żywiołu niż zmarznięta Żona.
Takie podejscie jest dobre ale w takim wypadku musisz celowac w instalacje co najmniej hybrydowa. Typowa instalacja "on-grid" po prosto przestanie dzialac jak prad z elektrowni przestanie plynac i zona i tak zmarznie jak masz grzanie z pradu. A energetyka moze "zdechnac" tak samo jak gazownia..
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2019-11-07 | 10:59:32
Panowie... Panie... ku**a...

ale sie sracie... za ch*j nie uzyskacie takich mocy jak wam pisza... ani z solara ani z fotowoltaniki...

kluczem sa systemy mieszane.

po za tym piszecie ze  nie ma co za duzo inwestowac w fotowoltanike mija sie z celem...

przy zalozeniu ze na chacie macie 10kW w panelach rdzeniowka powinna miec 11, jednak wiadomo ze 100% mocy panele nie wygeneruja na dzien dzisiejszy, wiec mozna zejsc na 9kW inwertera...

piszecie ze trza mierzyc na realne potrzeby a nie dawac darmozjadom zarobic ... no przeciez w ongridzie o to chodzi ze oni maja wieksze zyski ... a wy mniejsze rachunki.


co do spadkow wydajnosci po nasraniu ptaka... to nawet nie odczujecie jak wam na 1/5 bocian specjalnie na sra przy dzisiejszych panelach.


po za tym jak chcecie grzac wode to nie lepiej zalozyc solara+2 ogniwa i malego inwertera i macie zbiornik op*****ony.
baaaaaaaaaa nawet nie musisie sie zasilaniem pompi przejmowac linka trza zrobic z wyjscia inwertera i jak slonce swieci... woda sie grzeje... pompka chodzi...

z doswiadczenia wiem ze im bardziej markowe ogniwo tym blizej mu do deklarowanych wartosci.

sprawdzalem z pol roku temu ogniwa ktore mialy niby miec 10kW na generowanej mocy na drugiej czesci dachu koles mial 2 letnie panasoniki....

panasoniki dochodzily do 90 deklarowanych wartosci podczas gdy tanie ciajnataun ledwo do 40%


pamietajcie tez ze ogniwa traca wydajnosc na duzej temp.  wiec z tych 10kW ktore powiedzmy ktos ma w upalny dzien gdzie przy ziemi jest 30 kresek na dachu bedzie z 2 razy tyle... a zakres temp pracy ogniw to - 40 +90.
Tylko ze to sa akurat parametry ich max operacyjne co oczywiscie nie oznacza ze 100% mocy przekaza.

Sprawdzona temp pracy gdzie sie uzyskiwalo duza wydajnosc to 10-30st... na panelach ;D potem wydajnosc jest jak oni pisza "dobra akceptowalna". A powiedzmy sobie szczerze rzadko kiedy tak jest na dachu. Bo jak pi**zi to zimno a jak napieprza sloncem to blacha az parzy.


Kupując   panel   fotowoltaiczny   dostajemy   dokumentacjędotyczącą   parametrów   pracy   ogniwa   w   standardowych   warunkach     laboratoryjnych     STC:     1000W/m2     25°C.     Graniczną    mocą    jaką    można    uzyskać    bezpośrednio z energii  słonecznej  na  jednym  metrze  kwadratowym  jest  tzw. stała słoneczna, która wynosi średnio 1 367 W/m2 i jest mocą        promieniowania    słonecznego    docierającą    do    zewnętrznej  warstwy  atmosfery  [1,2,5].  Część  tej  energii  jest   odbijana   lub   pochłaniana   przez   atmosferę,   więc efektywnie  wykorzystać  przy  powierzchni  Ziemi  możemy tylko  1000  W/m2.


Myslcie raczej nad systemem mieszanym. Bo nawet jak foto padnie to zwykle solary chodza i grzeja.

I to jest wlasnie uniezaleznianie sie od jednej technologii  i dostawcow... kilka zrodel.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-07 | 11:02:54
Przy obecnej cenie instalacji fotowoltaicznych stają się one opłacalne bez żadnych dotacji.

Państwo dotuje źródła odnawialne bo mu się to opłaca a nie dlatego że chce zrobić dobrze obywatelowi.
W samych solarach to jest 1GW mocy szczytowej która nie wymaga ciągłego ruchu, nie wymaga kosztów obsługi i nie ma kosztów przestoju. Płacisz raz i jest. Blok energetyczny węglowy 1GW to 10mld zł plus utrzymanie i węgiel (od ruskich) Blok jądrowy 1GW to 30-50mld PLN plus utrzymanie i są to bloki których nie da się włączyć/wyłączyć.
Polskie ukształtowanie terenu ogranicza zastosowanie elektrowni szczytowo-pompowych a także elektrowni wodnych.

Trend na świecie w zastosowaniu fotowoltaiki rośnie skokowo i nie ma to nic wspólnego z ekologią a z kasą. To się zwyczajnie zaczęło opłacać przy współczesnej technologii. Jedynym hamulcowym jest technologia bateryjna a raczej jej koszty ale w przeciągu 10lat to na bank się zmieni bo cena przechowywania kwh w baterii spada z roku na rok skokowo. Wystarczy popatrzeć ile kosztował aku 4ah cztery lata temu a ile kosztuje obecnie.
Myślę że cena 100zł/kwh jest w zasięgu kilku lat a wtedy 10kWp+bateria 100kWh plus awaryjny agregacik 5kW i   żegnaj Tauronie!
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-07 | 11:05:30

Takie podejscie jest dobre ale w takim wypadku musisz celowac w instalacje co najmniej hybrydowa.

Dokładnie taki jest plan.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2019-11-07 | 11:09:46
To nam zagraża
Brzmi strasznie! Ale to pewnie dlatego, że to po niemiecku i nie rozumiem ani słowa :D

A może z Francji, która buduje reaktory atomowe ?
Atom jest brudną energią?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Koenig w 2019-11-07 | 11:19:25
Parę lat temu w mojej miejscowości był jakiś program z funduszy szwajcarskich. Za instalację solarną tylko do grzania wody zapłaciłem około 1/3 ceny. Pamiętam jakim szokiem były dla mnie rachunki za prąd - a raczej ich brak. Przed instalacją solarow płaciłem za prąd już nawet 600zł na dwa miesiące, później miałem taką nadpłatę, że  za pół roku zapłaciłem raptem 200zł.
Program z fotowoltaiką też się pojawił, ale z pewnych względów się nie mogłem na niego załapać, a później jakoś temat przycichł i nie ruszył.
Niewiele wiem o fotowoltaice, dlatego z ciekawością czytam ten temat, bo w przyszłości jeśli będzie możliwość to na pewno skorzystam.
Tylko w tej chwili panele zajmują mi sporą część dachu (południową) a fotowoltaika potrzebuje sporo miejsca...
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: sgt_raffie w 2019-11-07 | 11:28:01
Jak macie miejsce to powaznie pomyslcie o instalacji na gruncie. Z odpowiednim trackerem moze bys sporo wydajniejsza niz dachowa. Z tego co wiem to ostatnia nowelizacja zrownala podatek pomiedzy instalacja gruntowa a dachowa.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2019-11-07 | 11:28:27
po za tym piszecie ze  nie ma co za duzo inwestowac w fotowoltanike mija sie z celem...
"......"
piszecie ze trza mierzyc na realne potrzeby a nie dawac darmozjadom zarobic ... no przeciez w ongridzie o to chodzi ze oni maja wieksze zyski ... a wy mniejsze rachunki.
Odebrałem to osobiście i poczułem się wezwany od odpowiedzi xD Z mojego punktu widzenia, głównym celem instalacji fotoltaicznej jest oszczędność. Zdaję sobie sprawę że przy instalacji ongridowej jestem dalej zależny od energetyki.
Na dzień dzisiejszy moje rachunki za prad mogę zmniejszyć o 3K rocznie używając własnej produkcji PV.
Jesli zuzywam 5kW to niezaleznie od tego czy wyprodukuję 6kW czy też 10kW oszczędzam 3K rocznie. Dodatkowe 4kW to dodatkowy koszt inwestycji, który przy moim celu nie ma sensu.
I taki rodzaj przewymiarowania rozumiem jako za dużo. Zwłaszcza że dzieciaki pojdą na studia a panele zostaną ;)

Przeciwko temu że energetyka pobiera dwukrotność dziesięciny nic nie mam - to rozsądna oplata za usługę magazynowania energii..

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-07 | 11:45:49
Ba dla energetyki i Państwa to czysty zysk. Za 25-30% inwestycji (ulgi, dopłaty) mają moc szczytową która dla nich jest kompletnie bezobsługowa. A to moc szczytowa jest problemem, duże bloki chodzą w pełnym obciążeniu nonstop, średnie bloki mają możliwość zejścia w parę godzin do 40%mocy ale to też jest strata na sprawności i rzadko się z tego korzysta, łatwiej blokami gazowymi tu manipulacja dość precyzyjna mocą jest możliwa.
Problem w Polsce to sieci przesyłowe ale to jeszcze inna bajka.

Ciekawostka, Chiny mają obecnie ponad 150GW w fotowoltaice i rośnie coraz szybciej a kogo jak kogo ale chińczyków raczej nie zaliczymy do proeko freaków. Kasa kasa kas. To się po prostu opłaca.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-07 | 12:20:07
To nam zagraża
Brzmi strasznie! Ale to pewnie dlatego, że to po niemiecku i nie rozumiem ani słowa

Cytat: marek_b w Dzisiaj o 10:55:05
A może z Francji, która buduje reaktory atomowe ?
Atom jest brudną energią?

Podałem linka do oryginału aby nie szerzyć informacji z "niesłusznych portali", ale poniżej  tłumaczeniem z tegoż:


1. http://stopwiatrakom.eu/wiadomo%C5%9Bci-zagraniczne/2689-szwajcaria-nawet-szwajcarska-sie%C4%87-energetyczna-nie-daje-sobie-rady-z-wiatrakami-i-solarami.html

2. oryginał : https://www.bazonline.ch/schweiz/das-stromnetz-schwankt-wie-noch-nie/story/16004739
Szwajcarzy mają hopla na punkcie ekologii mimo że sami żyją  nie eko, bo na wysokim poziomie czyli
przenoszą problemy do biedniejszych.


3. W myśl jedynie słusznych  dyrektyw energia atomowa jest niesłuszna,
przodujące narody świata likwidują te złe elektrownie patrz np. Niemcy (a importują energię także z Francji, ot spryt niemiecki)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-07 | 12:25:33
łatwiej blokami gazowymi tu manipulacja dość precyzyjna mocą jest możliwa.

I to jest dobry trop - rura przez Bałtyk do Niemiec.
Możliwość  regulacji nadmiaru energii produkowanej przez instalacje wiatrowe i słoneczne poprzez
bufor w postaci  energetyki  dużej, ale sterowalnej. Bez tego albo potężnej sieci akumulacyjnej rozwój tylko energetyki
tzw. ekologicznej nie ma na dużą skalę żadnego sensu.

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-07 | 12:51:59
Ma sens, w szczególności w Polsce, wydaje się że wyłożyłem dlaczego. Obecny system może przyjąć jeszcze kilka GW bez problemu. Ba, dzięki temu Rząd być może nie będzie zmuszony do wprowadzania stopni zasilania latem jak za czasów słusznie minionych.

Gaz podobnie jak węgiel uzależnia nas od sąsiadów niekoniecznie do nas dobrze nastawionych. Trzy cztery duże bloki jądrowe, plus rozproszony system reaktorów SMR (tysiąc esemerów na tysiąclecie na przykład skoro już we wszystkim naśladujemy Edwarda) Plus gazówki, plus parę zapór gdzie to jeszcze możliwe i system MEWów gdzie tylko się da i przede wszystkim zmodernizowana sieć i system będzie bulletproof, nawet sabotaż na jednym czy dwóch dużycyh blokach nie zaszkodzi stabilności.

No ale energetyka nie głosuje więc równowartość dwóch dużych bloków jądrowych czy dwudziestu SMR-ów zostało przeżarte przez bombelki a kolejne miliardy wysłane do Władka ze wschodu w zamian za czarne i niebieskie złoto a on za dewizki może sobie zakupić parę setek czołgów w każdym sklepie z czołgami.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-07 | 13:49:30
Swoją drogą używke baterię z tesli S można już za tysiąc dolara wyrwać... nawet niech ma tylko 20kWh to już jest naprawdę coś. Zobaczymy. Stepbystep.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: sgt_raffie w 2019-11-07 | 14:15:02
Pakiety akumulatrow z Nissana Leaf-a. Tylko trzeba dobrze sprawdzac bo wiekszosc reklamacji tego pojazdu dotyczyla wlasnie akumulatrow.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 2019-11-07 | 22:27:58
W działaniach rozwiązań ekologicznych nie liczy ich sens ekonomiczny tylko ekologiczny i ma to sens z punktu widzenia oczekiwanych przez ich twórców założeń.
I ten sens ekologiczny mnie osobiście ...a co tam napiszę... wku**ia >:(
żarówka ma się dobrze...tylko przechrzczona i  droższa ::) :P
https://www.liderlamp.pl/zarowka-przemyslowa-e27-60w-230v-2/?gclid=Cj0KCQiAno_uBRC1ARIsAB496IVZumS0uzzHm1vwjhc49c3RRzXtdj4QrJ0XsuTreQbMZK0CTPxDH_oaAr2mEALw_wcB
I tak PLASTIK komu to przeszkadzało że rozkładało się tysiące lat ??? widziałem że leży podniosłem,posprzątałem do kosza rzuciłem :)
A teraz niech taki EKOLOG posprząta plastik w stanie rozkładu ???
Czy wiadro w którym kupiłem pomarańcze jest śmieciem odpadem ???
ależ oczywiście... stało sobie w kąteczku działeczki,zapomniane,i poczuło się śmieciem bo już jego nie podniosłem zaczęło się rozpadać :o mam jeszcze wiadra komunistyczne i z hu...nie mają się zamiaru potłuc rozpaść itp.
A jak jadąc do pracy usłyszałem że ,,W tydzień możesz zjeść tyle plastiku, ile jest w karcie kredytowej.''
to pomyślałem żeby ten co wymyślił rozpad plastiku sraczki dostał ;D :P
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24942723,w-tydzien-mozesz-jesc-tyle-plastiku-ile-jest-w-karcie-kredytowej.html
No i na temat :)
Może ktoś słyszał o tym człowieku .
https://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_R._Ovshinsky
iiii

https://en.wikipedia.org/wiki/Thin-film_solar_cell

W związku z tym że po ichniemu nie panimaju a tłumaczy mi google tłumacz to mam pytanie prośbę może ktoś doczyta jak reagują te panele na temperaturę(chodzi o sprawność)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-08 | 07:45:18
Jak droższa? Dwa złote to droższa? https://ezelazny.pl/zarowka-e27-tradycyjna-60w-230v.html

Te okrutne ekologi przecież nie zabroniły żarówek. Wycofano żarówki 100+W bo mają najniższą możliwą sprawność, nadal możesz sobie sześciesiątką albo i dziesięcioma sześciesiątkami świecić albo halogenem 150W.
Ledy są 10x droższe ale i 10razy mniej prądu ciągną, wrzucić w kalkulator i policzyć co się komu opłaca. Nie ma żadnej niewoli. Można chałupę oświetlić halogenami setkami i nikt nie zabroni.



Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2019-11-08 | 10:25:41
Wycofano żarówki 100+W bo mają najniższą możliwą sprawność
Najniższą sprawność?
Dla mnie super, świetnie uzupełniają ogrzewanie podłogwe - mają dużo mniejszą bezwładność cieplną xD
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-08 | 11:10:02
Jak droższa? Dwa złote to droższa? https://ezelazny.pl/zarowka-e27-tradycyjna-60w-230v.html

Te okrutne ekologi przecież nie zabroniły żarówek. Wycofano żarówki 100+W bo mają najniższą możliwą sprawność, nadal możesz sobie sześciesiątką albo i dziesięcioma sześciesiątkami świecić albo halogenem 150W.
Ledy są 10x droższe ale i 10razy mniej prądu ciągną, wrzucić w kalkulator i policzyć co się komu opłaca. Nie ma żadnej niewoli. Można chałupę oświetlić halogenami setkami i nikt nie zabroni.

Ceny normalnych żarówek  są obecnie tak wysokie ponieważ nie są już produkowane i  jak każdy tego typu produkt ma wyższą cenę - cykl życia produktów a cena.
I nie okrutne ekologi tylko koncerny wykorzystując "ekologów" wprowadziły żarówki energooszczędne, bo  o nich była mowa w nie o ledowych (sprytna zmiana tematu), które
są ewidentnie gorsze, droższe i szkodliwe (rtęć) ale co zarobiły to zarobiły. Podaj sklepy gdzie można kupić żarówki zwykłe ? (szukaj harmonogram wycofywania żarówek w państwach Unii).
Ciekawe - "Wycofano żarówki 100+W bo mają najniższą możliwą sprawność" - można jakieś źródła, nie wiedziałem, a jaką sprawność mają żarówki 200, 500 i 1000 W.

"Ledy są 10x droższe ale i 10razy mniej prądu ciągną" . Od 6 do 8 razy mniej, chyba że są to typowy "chińczyki" - marna elektronika i chłodzenie, cena min. 10 razy wyższa.

"Jak droższa? Dwa złote to droższa?    https://ezelazny.pl/zarowka-e27-tradycyjna-60w-230v.html"

Można drugi link do żarówki ledowej po 3,5 zł, gdzieś zaginął :)

Najciekawszy to jest sposób liczenia oszczędności jako zastosowano nie podano czy uwzględniono większe opłaty na ogrzewanie zimą ponieważ sprawność tych żarówek jest zdecydowanie gorsza i grzeją, co zimą i jesienią jest akurat plusem (dodatnim :) ). Podano tylko jako efekt całej akcji spadek zużycia  ".... roczna w Rumunii ...." etc.itd, bez sposobu oszacowania i metodologii, typowo dziennikarsko-propagandowo.

Nie jestem przeciwnikiem "ledów", tylko skokiem na kasę w przypadku żarówek energooszczędnych oraz wprowadzaniem siłą "jedynych  słusznych rozwiązań", podobno Unia to kapitalizm.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-11-08 | 11:34:06
Odpuście sobie przepychanki nad wyższością żarówki nad ledami, itd. Wątek zaraz zrobi się jak z atutem. Wszystko ma swoje miejsce i niech każdy robi jak uważa. Jeśli bardzo chcecie to zróbcie sobie nowy wątek eko vs nieeko.

Wróćmy do tematu: Czy ktoś ma taką instalację i mógłby się podzielić spostrzeżeniami z eksploatacji?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-08 | 11:43:03
Czy ktoś ma taką instalację dłużej niż 3 lata i może coś powiedzieć ? Pomóc, aby  uniknąć błędów w wyborze
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-11-08 | 11:49:18
Ja rozważałem jeszcze Froniusa z panelami Ja Solar, bo miałem bardzo fajną ofertę i rozsądnego sprzedawcę. Szalę wagi przechyliła lokalizacja - ten od froniusa jest pod Warszawą, a tutaj mam lokalną ekipę w razie jakichś problemów z konfiguracją. Co więcej znają lokalne uwarunkowania i energetykę, a chcę zdążyć z papierami na dofinansowanie.
Podeślij mi proszę tą ofertę jeśli możesz. Ja akurat jestem pod Warszawą. Potrzebuję paneli i inwertera w dystrybucji, tj bez montażu bo zbyt dużo sobie liczą. Zrobiło się tak, że przez to dofinansowanie poszły ceny usługi do absurdalnych kwot i dofinansowanie w 100% otrzymuje firma instalująca.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2019-11-08 | 12:25:06
Podeślij mi proszę tą ofertę jeśli możesz
Nie wiem czy cudza umowa ma wielki sens - skontaktuj się z gościem (namiary poszly na priv) i pogadaj o tym czego potrzebujesz.
Przygotuj sobie Twoje zużycie prądu, lokalizację domu na google maps i informację jaki masz dach/dachówki.
Na tej podstawie przygotują Ci indywidualną ofertę, z podziałem na materiały (nie tylko panele i inwerter ale również konstrukcja peszle zabezpieczenia prądowe etc.). to trwa jakieś 2 tygodnie a masz komplet ;)

Dodatkowo Nie wiem jak Ty się rozliczasz, ale ja biorąc z instalacją oszczędzam 15% ceny materiałów - różnica między VATem za produkt a za usługę montażu. Bo przy montażu sprzęt idzie z VATem 8%, a to jednak stanowi znaczącą część kwoty.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-11-08 | 12:37:07
Nie wiem czy cudza umowa ma wielki sens
Ma sens bo można się odnieść o czym w ogóle gadać. VAT to osobna historia, nie wnikając, kalkuluję wszystko zawsze w  cenach netto. Firmy z sieci z którymi rozmawiałem liczą sobie ryczałtowo ~10+ kpln za montaż, nie patrząc na rzeczywiste koszty. Ja mam wszystko przygotowane, miejsce, peszle na dach, przebicia w ścianach, itd. Odpada im dużo pracy więc nie widzę powodu abym miał za to płacić. Nie chce mi się biegać po dachu więc wolałbym zlecić montaż ale w sytuacji j/w nie widzę innego wyjścia. Jestem "elektrykiem z uprawnieniami" więc wszystkie papiery sobie sam podpiszę. Tyle, że nie robiłem jeszcze fotowoltaiki więc ścieżkę muszę przetrzeć od zera.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-08 | 19:44:33
A jak jest z ulgami, odpis od podatku można chyba robić niezależnie czy samemu czy z montażem?
Bo chyba za 5k z "mój prąd" to musi być z montażem?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 2019-11-08 | 20:54:41
przygotujcie się też na późniejszy podatek od sępów
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-11-08 | 22:18:37
to musi być z montażem?
Nie musi. Masz mieć podpisaną umowę z ZE.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-11-08 | 22:20:06
późniejszy podatek od sępów
Tak samo jak za chwilę akcyza za prąd do samochodu elektrycznego. To nieuniknione jak przejęcie PPK przez ZUS.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2019-11-08 | 23:05:48
Meec Wam dobrze prawi.

Z tymi zarowkami i innymi to tak jak z du*a... kazdy ma swoja i trza ja myc ;D

mozna by ku**a poematy pisac ze lobby ze ch*jowo robia i ze chinole zrobia dobrze ale wyjdzie tyle co produkt w UE czy w USA zrobiony od podstaw.

Wracajac do tematyki fotowoltaniki. Dzis rozmawialem ze znajomym co pol roku temu robil 8kW i pozniej staral sie o dotacje... cos sie tam wyruchal bo juz mu nie chcieli zwrocic kosztow bo przed jakas ustawa to zrobil.

Co do kosztow to obecnie mu przychodzi cos kolo 30 zyla miesiecznie. Dzis mu indukcje podpinalem bo wsio robi na prad...

Widzi plusy, kapke sie denerwuje bo mowi ze przez te pol roku to tyle ogniwa nagenerowaly ze do konca roku juz nie wykorzysta i przepadnie no ale ch*j. Coz ma zrobic.

Dzis sie go zapytalem ... co bedzie jak pi***olnie elektrownia - odpowiedzial... mam fotowoltanike... ale wiesz trza sie bedzie ku**a oszczedzac.
Pytam sie go ile ci to wygenerowalo bo masz froniusa jak ja  i sobie porownamy. wystarczy zeby zagrzac za free czajnik i zrobic pranie... i koniec.
Dzis mielismy mala mgle rano i teraz na wieczor mgla juz zaszlo tak od 15 w sumie.

Pany... no ku**a trzeba przyznac ze albo magazynowac trza i combo w Offgridzie i Ongridzie albo combo foto+solar+(ewentualnie gaz/pompy ciepla).

Rozmawialem z nim i pytam czy za gotowke bral czy dostal dotacje  czy kredyt. Odpowiedzial ze kredyt na to dostal ze swojego banku na 10% w skali kredytu. Zaplacil 35 tysi brutto i do tego 10% dodatkowo dla bansterow. Wiec powiedzmy ze mu sie to jeszcze oplaci szczegolnie ze rachunki co miecha mial na 400-600 zeta.

Ale mowi ze gdyby nie to ze ten kredyt dostal w takiej jeszcze preferencyjnej stawce to za ch*ja by nie robil.
Po prostu cos by miesiecznie przyoszczedzil.

Tak ze pany fotowoltanika tak ale trza przemyslec. I albo robic zeby cos przyoszczedzic i zaczac  z wlasnej kieszeni od 2-5 paneli + rdzeniowka tania zeby tylko robila bo wtedy mozemy podlaczyc do aku i miec offgrida i miec wyje**ne na dostawy pradu. A przy okazji i wode w zbiorniku nagrzac i se w norach wykorzystac. W lecie na klime a  w zimie na ogrzewanie ele.
Albo wejsc jednak cala morda w 10kW na dach i dobra rdzeniowke froniusa, siemensa, GE albo cos sprawdzonego i placic przesylowke. Oczywiscie nikt nam nie sprawdzi na lewo czy nie mamy wiecej ogniw na dachu ;D

Problemem oczywiscie jest tez lokalizacja itp.

Widzialem ze piszecie o roznych konstrukcjach dachow itp. Tak naprawde sprawdzic to mozecie sami miernikami i przeliczyc sobie czy wam sie to oplaci i gdzie klasc.
Ja mam na poludnie wiec i zbiera mi od powiedzmy rana do wieczora. Najlepiej sie sprawuja tak kolo 10-16.

Wezcie pod uwage nasza ch*jowa zmienna pogode. Dzis u mnie mgla... wiec pewnie ch*ja banana u mnie takze nabilo.

Pamietajcie zeby takze policzyc sobie katy i tez pomierzyc. Jesli ktos ma na poludnie to ma sprawe zaje**scie ulatwiona. Przynajmniej w moim rejonie bo juz w gorach u gorolskich gorolow to troszke insza bajka.


Instalacje na ziemi TAK. Ale trza to zabezpieczyc. Kiedys u klienta sarny, dziki albo inne ch*je rozje**ly jeden panel. Podnosil to pozniej na 1,5 w gore. A to juz inwestycja.

Nie bawcie sie ze sledzeniem slonca i zdalna kontrola na serwach... to strata kasy. O ile zalozycie czujniki do automatow, automaty liczace, serwa ... i pod warunkiem ze bedzie to dzialalo w pelnym automacie i pion i poziom to z reki kontrolery nie maja totalnie sensu. Widzialem juz takich nawiedzonych klientow ktorzy sterowali serwami w prawo i lewo i korygowali sobie co godzine czy tam 2 polozenie ogniw. Ale jest to juz totalnym wywalaniem pieniadza w cos co sie im niesprawdzi.

Lepiej zalozyc za ta kaze kilka ogniw wiecej i miec wyje**ne niz pi***olic sie co jakis czas w przestawianie paneli.
Albo automat mysli za ciebie i mierzy sobie sam  polozenie optymalne albo niech bedzie to wywalone w najbardziej nasloneczniona strone ktora odmierzycie.

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: gwd w 2019-11-16 | 17:04:37
Podłączę się pod temat bo jestem laikiem. Mam polać dachu na budynku gospodarczym 9,1x3,7 m co daje ok 33m2, kąt dachu ze 30 st. Orientacja południowa z odchylką ok 20st na zachód. Działka siedliskowa wiec głównie korzystamy w lecie. Prądu zużywamy sporo bo to jedyne medium więc nawet woda pod prysznic jest grzana przepływowo (24kW).

Czy intalacja w takim układzie ma sens?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-11-16 | 17:42:28
Policz sobie sobie. W uproszczeniu można przyjąć, że jeden panel to 250kWh rocznie. Koszt panela z infrastrukturą i instalacją to jakieś 1500...2000 zł. Roczne zużycie w kWh pomnóż przez 7 to wyjdzie ile kasy musisz wywalić na instalację. Wtedy można oszacować czy się opłaca i ile czasu się będzie zwracać.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 2019-11-16 | 21:13:25
czyli zwrot kosztów po 15-20 latach
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: gwd w 2019-11-16 | 21:39:25
Czy cały myk polega na tym że sieć robi tylko za bufor i jak rozumiem nie można sprzedawać energii tylko magazynować z odzyskiem 80%?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: bartsmetkowski w 2019-11-16 | 21:46:38
czy aby zwrot 15-20 lat nie jest przy obecnych cenach prądu? jeżeli prą zacznie iść w górę (mówi się o podwyżkach rzędu 70-140 % w ciagu 4 lat), to stopa zwrotu znacząco się skraca.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2019-11-16 | 22:14:52
jesli...
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: bartsmetkowski w 2019-11-16 | 22:16:07
@Qiub wierzysz, że ceny nie pójdą do góry?

jedno jest pewne, taniej nie będzie
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2019-11-16 | 22:25:13
czyli zwrot kosztów po 15-20 latach
Uzględniając jakieś dotacje i odliczenia to poniżej 10 można zjechać
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-16 | 22:40:45
Uzględniając jakieś dotacje i odliczenia to poniżej 10 można zjechać


Nie może być taniej, bo każde działania "ekologiczne" zakłada, dla tych działań, dotacje państwowe (czytaj to nasza dopłata kosztem spadku poziomu życia) plus zysk dla wykonawców (koncernów).

Bez tego by ich nie było, bo ekonomicznie nieuzasadnione.
Wszyscy poniesiemy koszty wiatraków i fotowoltaiki, na razie energia elektryczna - wyższa cena.

Ze wzrostem ilości takich instalacji zmaleje możliwość obciążania kosztami wspólnej energetyki, (oddawanie gdy masz za dużo i tak w ogóle to produkujesz bez potrzeby i branie zimą gdy jest za mało). Oddasz 100 zwrot 50, a przyszłości opłata za składowanie.
A może prywatne akumulatory zakupione przez nas i zarządzane zdalnie (do składowania energii) przez państwo ?
W końcu my i tak ponosimy wszystkie koszty.

Celem nie jest taniej etc -  ale słuszniej i ktoś na tym duuużo zarabia.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: gwd w 2019-11-16 | 23:21:08
Pytanie na ile jeszcze tecnologia ogniw może się rozwinąć w kierunku większej sprawności i niezmienności parametrów w czasie?
Na jakim etapie rozwoju/ceny paneli fotowoltaicznych jesteśmy.
Jakieś 15 lat temu TV plazma rzędu 60" kosztował kilkadziesiąt tysięcy. Dzisiaj TV LCD jest 10x tańsze (i oferuje lepsze parametry).
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: pgrzegorz w 2019-11-17 | 13:58:48
Uzględniając jakieś dotacje i odliczenia to poniżej 10 można zjechać
Nie wiem jak wy to liczycie ale z tego co wiem to stopa zwrotu jest 6 do 7 lat przy obecnych dwóch formach dofinansowania czyli "Mój prąd" i  czyste powietrze.
Jeżeli was to interesuje to mogę poprosić syna o rozpisanie wam tego ponieważ on to robi od A do Z i z tego co wiem to na pewno nie jest to dłużej

Technologia ogniw się zawsze będzie zmieniała czyli że jeden panel będzie miał coraz wyższą sprawność, na początku było 220W potem 250W 310W teraz 320 i 330 To norma, ale za tym idzie cena. a i tak na gospodarstwo domowe potrzebna jest określona liczba kWh, różnić się będzie tym ile powierzchni dachu  zajmie instalacja.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 2019-11-17 | 14:25:50
dodaj jeszcze koszty remontu  dachu,wymiany,blachy,dachówki papy to też nie jest wieczne
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: piociso w 2019-11-17 | 14:29:47
to też nie jest wieczne
Tak jak nie jest wieczna omawiana instalacja. Jej naprawy, przeglądy, konserwacja itp. Po czasie kiedy zacznie się zwracać okaże się że trzeba całą wymienić na nową. Nie znam się specjalnie na tym ale wg mnie taka jest tego logika. O opłacalności finansowej dlatego wątpię.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 2019-11-17 | 14:35:13
i podobno po 4-5 latach spada wydajność o 20-30%
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: piociso w 2019-11-17 | 14:38:04
No proszę. I jeszcze TO. W naszej strefie klimatycznej /patrz mało słońca, dużo dni pochmurnych/. to raczej hobby czy  "widzimisię" aniżeli opłacalna inwestycja.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: pgrzegorz w 2019-11-17 | 15:33:29
Po pierszwe producenci dają gwarancję że wydajność po 10 latach ma być nie mniejsza jak 80%.
A do do dni pochmurnych to wręcz przeciwnie, statyctycznie z roku na rok mamy coraz więcej śłońca i uzyski z instalacji są coraz lepsze. A po drugie instalacja foto wcale nie musi mieć słońca aby pracować, wystarcza jej dzień. Tylko nie calkiem pochmurny ponury. No i gdy nie ma słońca to uzysk energetyczny jest mały ale zawsze coś.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-17 | 16:37:54
Jak pytamy o narzędzia, najlepsze, o najlepszym stosunku ceny do jakości, gwarancji etc., to oczekujemy odpowiedzi
od osób które mają takie narzędzia i je używały.

Podobnie w tym temacie dobrze aby się wypowiedzieli użytkownicy takich rozwiązań.

A swoją drogą jest klika grup gdzie ta tematyka jest omówiona super dokładnie i fachowo.

Dopóki dopłacamy do takich rozwiązań i dotujemy w okresie używania to koszt o tyle niższy,
gdy przestaniemy dokładać to pomysł na zyski firm padnie.

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: pgrzegorz w 2019-11-17 | 22:17:29
Ok. Ja mam tatką instalację w domu.
Prawidłowo dobrana i wyliczona instalacja daje to że przy okresie rozliczeniowym co 6 mc bo taki jest najdłuższy, rachunek za prąd wyniesie 90zł tylko opłaty stałej.
Pod warunkiem braku mniany nawyków energetycznych.
Instalacja zrobiona na hińskiej marce premium.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-18 | 10:25:02
Dopóki dopłacamy do takich rozwiązań i dotujemy w okresie używania to koszt o tyle niższy,
gdy przestaniemy dokładać to pomysł na zyski firm padnie.

Mała korekta; nie "dopłacamy" czy "dotujemy" a kupujemy (jako Państwo) moc szczytową za 80% jej wartośći przy wkładzie własnym 20-30 proc inwestycji (dotacje, ulgi) i w dodatku nie zajmujemy się jej utrzymaniem i konserwacją.
Dla Państwa i zakładów energetycznych to jest czysty zysk. I można zmniejszyć import energii z krajów ościennych. Bo własnej mamy za mało.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-18 | 10:26:38
Ok. Ja mam tatką instalację w domu.



Jak długo? Jaki spadek wydajności po takim czasie użytkowania?

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-18 | 16:19:04
Dla Państwa i zakładów energetycznych to jest czysty zysk.

Jeżeli by tak było to energetyka zawodowa inwestowała by w ogniwa słoneczne a nie elektrownie węglowe (Niemcy)  i atomowe (Francja), bez takiego bufora
pomysł na taką energię nie ma sensu (brak możliwości "składowania" ).

Dotujemy zawsze inwestycje nieopłacalne (przyczyna socjalna, społeczna, stworzona przez lobby)  opłacalne same się budują.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: pgrzegorz w 2019-11-18 | 19:34:42
Dptacje Rządowe są tylko dlatego że Polska a jednocześnie energetyka musi mieć jakąć część energi ze źródeł odnawialnych. Nakaz z UNI Europ.. i aby nie zaplacić gigantycznych kar dają nam ochłap abyśmy sami  dołożyli i taką instalację zrobili. A oni będą mieli czystą zieloną energię. Co przy normalnych gospodarstwach domowych daje okolo 40% dofinansowania.
Energetyka nie może postawić tylko na fotowoltaikę bo jest to bardzo niestabilne x źrodlo energetyczne, raz jest nadwyżka a wieczorem brak.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: pgrzegorz w 2019-11-18 | 19:38:34
Co do spadku sprawności to instalację mam u siebie od 9m-c i mie mogę tego sprawdzic. Ale jest gwarancja na sprawność pameli więc można spać spokojnie
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2019-11-18 | 19:57:02
Energetyka nie może postawić tylko na fotowoltaikę bo jest to bardzo niestabilne x źrodlo energetyczne, raz jest nadwyżka a wieczorem brak.

cbdo. Skok na kasę, wiatraki podobnie.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2019-11-19 | 08:43:12
cbdo. Skok na kasę, wiatraki podobnie.

Ponownie pozwolę się niezgodzić choć szkoda że ten wątek dryfuje do teorii spiskowych.

Fotowoltaika działa dokładnie wtedy kiedy w systemie jest największe zapotrzebowanie energii tj. w ciepłe i słoneczne dni kiedy system jest mocno obciążony klimatyzatorami.
Czyli moc szczytowa, dokładnie wtedy gdy potrzebna. W najbliższej przyszłości fotowoltaika nie będzie systemem podstawowym i nie o to chodzi. Odciąża sieć gdy jest zapotrzebowanie włącza się rano, wyłącza wieczorem. Wiesz ile czasu i energii trzeba by włączyć/wyłączyć średniej wielkości blok węglowy? Bo największymi nawet się z regóły mocy nie reguluje, idą cały czas na sto procent.
I jako państwo/inwestor kupuje instalację za 30% jej wartości to chyba dobry biznes? Niemcy mają 50GW w panelach, Chińczycy 150GW (albo już i więcej) a Polska 2... Wnioski?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 2021-01-31 | 10:54:46
tyle na temat waszej fotowoltaiki
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2021-02-04 | 22:10:05
teraz to mnie zaciekawiłeś :D
co tam było na filmiku?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: newrom w 2021-02-04 | 22:19:06
Że niedługo nie będą chcieli podłączać.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: ozi w 2021-02-05 | 07:52:05
A ostatnio od coraz większej liczby osób słyszę o zaniżaniu ilości wyprodukowanej energii, jakoś tak dziwnie kilku znajomych w tym samym okresie miało na rachunkach mniej o 100-150kwh produkcji
„Płać ile chcemy i du*y nie zawracaj”
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2021-02-05 | 08:10:26
Z filmu wynikalo, że fotowoltaika w ladny dzien przeciąża ch*jową sieć dystrybutora/monopolisty i wyłącza się.
Dodatkowo ta przeciążona/przenapieciowana sieć może niszczyc urządzenia domowe.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: vsbot w 2021-02-05 | 11:28:59
jestem ciekawy co będzie za 20 lat, gdy panele nie będą już produktywne.. Zakopiemy w ziemi jak skrzydła wiatraków?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Andriu w 2021-02-05 | 11:30:48
ozi cos w tym jest. ja do sieci  wprowadziilem  4,2 od czerwca  a  wyprodukowa%u0142em  6,2 mkw/h, w  tym czasie zu%u017Cy%u0142em  1,2  pobieraj%u0105c  z sieci, a wi%u0119c  co miesiacu  w tym czasie zu%u017Cylem   2  mkw tego co wyprodukowalem  plus  1,2  wi%u0119c razem 3,2 mkw/h
w  poprzednim roku mialem  nieca%u0142e  5mkw/h zuzycia rocznie
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Andriu w 2021-02-05 | 11:34:38
coś  się słownik mi pi***zieli
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: ozi w 2021-02-05 | 19:47:50
coś  się słownik mi pi***zieli
a myślałem, że cytujesz Qiuba  ;D
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 2021-02-05 | 20:25:07
widzę ze film został usunięty
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: RobRob w 2021-03-24 | 16:32:08
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Ask w 2021-03-24 | 18:39:55
Ale gość się żali czy się chwali.... forowoltaika źle bo nie bedzie działać jak powstanie sporo instalcji dookoła ( tu akurat ZE reguluje napiecie, przynajmniej powinno), urządzenia włączone jak podbite napiecie jest też źle bo marnują energię, itd. ciekawe że kolo tak narzeka a na początku mówi że sam bedzie interesował się załozeniem....
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wojo72 w 2021-03-24 | 19:55:43
Ale gość się żali czy się chwali

Wymienia plusy i minusy tej technologii i gada z sensem. U mnie jest podobny przypadek, mieszkam na stosunkowo nowym osiedlu i sam się zastanawiam czy nie założyć paneli a w okolicy jest ich już sporo. W marcu kilka razy sprawdzałem napięcie słoneczny dzień/wieczór i najczęściej waha się w granicach 241/225, w miesiącach o maksymalnej produkcji ze słońca będzie pewnie jeszcze większy rozrzut. Jak ZE zmniejszy napięcie na odczepach trafo  to wieczorem będzie jeszcze niżej a mieszkam gdzieś w połowie linii NN z tego trafo.
Kolega mieszka w drugim domu od trafo i ma stale 245-248V, do niego jak przychodzą ci domokrążcy od montażu paneli to wizyta kończy się na pomiarze napięcia w gniazdkach bo sami przyznają że nie mają rozwiązania.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2021-03-24 | 20:07:39
Nie znalazłem wątku w temacie a że planuję na wiosnę 10kWp to może ktoś się podzieli spostrzeżeniami z posiadania.
W moim przypadku to nie jest przewymiarowanie bo mam bufor ciepła 2m3 którym mogę odebrać każdy nadmiar energii :)

Ponieważ mam połacie dachu 45st na wszystkie strony to wymyśliłem 2.5kWp na wschód 5kWp na południe i 2.5kWp na zachód a inwerter wtedy powiedzmy 7kW by wystarczył bo moc szczytowa nie przekroczy 7, czyli jakby wydłużam czas nasłonecznienia a zmniejszam moc szczytową, oczywiście w instalacji z optymizerami żeby słabiej nasłonecznione panele nie obniżały mocy tych dobrze nasłonecznionych.
Dobrze kombinuję?
Lepiej chyba na mikroinwerterach.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Koenig w 2021-03-25 | 13:35:27
We wrześniu teść zakładał fotowoltaikę (prawie 10kW) i pompę ciepła. Inwestycja ponad 70 tysięcy. Dwa tygodnie temu dostał rozliczenie z ZE za okres od połowy września do grudnia - 2100zł. Mina mu mocno zrzedła. Myslę, że po prostu we wrześniu już było za późno, żeby tego prądu wyprodukował na zapas. Poza tym okres rozliczeniowy co pół roku też nie sprzyja robieniu zapasów.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Ask w 2021-03-25 | 15:51:46
We wrześniu teść zakładał fotowoltaikę (prawie 10kW) i pompę ciepła. Inwestycja ponad 70 tysięcy. Dwa tygodnie temu dostał rozliczenie z ZE za okres od połowy września do grudnia - 2100zł. Mina mu mocno zrzedła. Myslę, że po prostu we wrześniu już było za późno, żeby tego prądu wyprodukował na zapas. Poza tym okres rozliczeniowy co pół roku też nie sprzyja robieniu zapasów.
Od wrzesnia to juz coraz mniejsza produkcja. Ja mam od czerwca zeszlego roku i dla porownania jak w lipcu miałem produkcję trochę ponad 1000kWh z 7.3 tak  listopad, grudzien, styczen to tylko  trochę ponad 100kWh miesiecznie. Różnica znaczna. Nie wyglada to tak jak na rysunkach handlarzy choc u mnie przez pół roku dało radę wyprodukować na całe moje zapotrzebowanie. Także miesiace zimowe to słabe są. Trzeba patrzeć w ujeciu rocznym.

Co do rozliczenia półrocznego to chyba fakturę dostaje co pół roku ale na wykorzystanie wyprodukowanej energii (80%) ma rok. Przynajmniej w PGE tak jest.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Pio w 2021-03-26 | 14:09:34
Aż sprawdziłem.
Ja nie mam prądu ze słońca, kilku sąsiadów ma.
W nocy 228-229 V, w dzień 241-244 V. W tym momencie 242 V.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: woju_woju w 2021-04-02 | 20:31:37
1. Nie zakładajcie na wschód ;) 70% na południe, reszta na zachód.
2. Ja mam 10kW i dostałem od kwietnia zeszłego roku do grudnia rachunek na 300 zł, a do tej pory płaciłem 6k rocznie. Z tych trzech stów to jeszcze może trochę zejdę. Chyba się opłaca.
Mi w tym tempie zwróci się za 7 lat uwzględniając ulgi i nie uwzględniając wzrostu cen energii. W czasie szastania kasą przez pislam i dużych transferów społecznych, które wiemy jak się kończą, to dobrze jest wyskoczyć z kasy :D

Pozdrawiam, Wojtek
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2021-04-03 | 14:18:50
1. Nie zakładajcie na wschód

Dlaczemu? Lepiej zachód?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: woju_woju w 2021-04-03 | 20:11:53
nie mam pod ręką papieru na to, ale jak pamiętam wschód daje duużo mniej niż zachód - jeśli już nie możecie na południe.
Ja nie mam żadnego na wschód ;) a mam połacie i na wschód i na zachód.
Pozdrawiam, Wojtek
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2021-04-03 | 21:08:49
nie mam pod ręką papieru na to, ale jak pamiętam wschód daje duużo mniej niż zachód - jeśli już nie możecie na południe.
Ja nie mam żadnego na wschód ;) a mam połacie i na wschód i na zachód.
Pozdrawiam, Wojtek
Ja nie mam w ogóle fv choć mało co nie założyłem w grudniu ale spoźniłem się i program zamknęli.
Większość miałbym na połaci południowej a resztę albo wsch albo zach.
Słyszałem opinie od jednego z instalatorów ze wschód lepszy.
Może tak być bo panele maja mniejsza sprawność jak jest bardzo gorąco. Z rana nawet w upalne lato zawsze jest sporo chłodniej niż przed zachodem wiec może to mieć sens
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2021-04-09 | 08:28:38
Może tak być bo panele maja mniejsza sprawność jak jest bardzo gorąco. Z rana nawet w upalne lato zawsze jest sporo chłodniej niż przed zachodem wiec może to mieć sens
Owszem mają mniejszą sprawność przy upałach, ale na południe to dłuższa ekspozycja na słońce. Założyłem panele rok temu, połać południowa z odchyłką ~20 stopni na zachód. produkcja marzec-wrzesień ponad 800kWh miesięcznie, najlepiej wyszedł kwiecień (1.12MWh) i lipiec (1,02MWh) a to był słoneczny rok.... październik - luty produkcja spada do ~300kWh.
Te 6 ciepłych miesięcy daje 70% rocznej produkcji.
I jeszcze jedna uwaga - w jakich godzinach zużywasz najwięcej prądu? To, czego nie zużyjesz idzie do sieci i za przechowanie oddajesz 20%. U mnie szczytk zużycia przypada na godziny wieczorne - powrót z pracy kuchenka elektryczna, komputery, czy wreszcie dłubanie w garażu ;) Prąd wyprodukowany latem o poranku i tak odbieram w zimie, jako 80%. Wsumie to wyprodukowany w ciągu dnia również, bo produkuję więcej niż zużyję.
Natomiast na produkcji w godzinach wieczornych, gdy wydajność paneli już spada zyskuję 25% bo zużywam na bieżąco. Dlatego moim zdaniem ekspozycja zachodnia jest lepsza niż wschodnia.
I jako ciekawostka do przemyśleń - wykres produkcji w rekordowo ciepły i bezchmurny dzień (https://kornikowo.pl/gallery/10/30-090421081443.jpeg)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2021-04-09 | 08:37:40
Ja z racji warunków założyłem po połowie wschód/zachód. W moim przypadku to się sprawdza bo pracuję w domu i cykl życia przestawiłem tak, że od rana wszystkie zmywarki/pralki/suszarki są włączane więc korzystam z produkcji na bieżąco. Inna sprawa, że nie miałem innej możliwości żeby eksponować panele na południe. Co do opłacalności to się nie wypowiem bo mam od września więc za krótko żeby to oszacować. Moim zdaniem o opłacalności można dyskutować po cyklu rocznym.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Ask w 2021-04-09 | 10:11:15
Rozważania nad wyższością ekspozycji wschodniej lub zachodniej to trochę akademickie są. Zachodnia ma dłuższą ekspozycję ale co z tego jak w okresie jesienno-wiosennym wiele dni takich jest ze rano jest słonce a po poludniu chmury i produkca do d....
Moi sąsiedzi np. jak mają tylko na zachod to w zimie się zdaża ze śnieg zalega na nich bo po poludniu brak słonca, ale jak im wychodzi produkcja to nie wiem, nie pytałem.

Ja mam piludniową ale z kolei część paneli po 15-16 powoli się zacienia przez wykusz, dałem na nich optymalizatory żeby wycisnąć z nich jak najwiecej, czy się zwrócą to nie wiem może bardziej zrobiłem dla dobrego samopoczucia bo zdania są podzielone emoji6

Moja instalacja jest trochę przewymiarowana ale jak robilem to założyłem że dojdzie klima i w sumie tak sie stało. Zobaczymy po pelnym roku bo patrzenie na poszczególne dni czy miesiace jest bez sensu. Ja przynajmniej też nie patrze kiedy właczać pralke, zmywarke itp. mam to w du**e, właczam kiedy chcę. Jak bym mial tak patrzeć zeby wykorzystywać max swojego pradu to w sumie powinienem też patrzec czy zmywarka ktorą kupuje ma jak najmniejsze zuzycie itp. W mojej ocenie tylko wtedy ma to sens ale moze niektorzy mogą swój rytm dostosować do tego czy slońce świeci czy nie emoji6 ja nie jestem w stanie.
Dlatego jak chce sie mieć swiety spokoj to trzeba dolozyć 3-4 panele wiecej i tyle albo pogodzić sie z tym ze produkcja nie bedzie taka jak na rysunkach handlarzy panelami.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2021-04-09 | 10:13:08
Nikt z Was nie ma instalacji na mikroinwerterach?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2021-04-09 | 10:27:16
Rozważania nad wyższością ekspozycji wschodniej lub zachodniej to trochę akademickie są.
W sumie to racja - ja ustawiłem pod swój cykl dzienny, ale jakby bylo z innym ustawieniem - nie wiem ;)

Moja instalacja jest trochę przewymiarowana ale jak robilem to założyłem że dojdzie klima i w sumie tak sie stało.
I to rozsądna opcja... Instalacja powinna być przewymiarowana, choćby dlatego że raz masz bardziej słoneczne lato a raz bardziej pochmurne. Dołożenie kilku paneli więcej to nie jest jakiś dramatyczny koszt przy całości instalacji, chyba że problemem robi się eksponowane na słońce miejsce. A to że zostanie kilka(naście) procent energii której nie wykorzystam... cóż, jestem bardziej pro-Eko dzięki temu. I tak wyliczyłem sobie czas zwrotu na 7-8 lat, to potem ceny prądu jeszcze podskoczyły.... i raczej nie będą spadać.
Dodatkowo mam inwerter mocniejszy niż moja instalacja. jak się okaże że przy pracy/szkole zdalnej przestaje mi prądu wystarczać to zawsze mogę pójść do sąsiada z flaszką i pogadać o wycięciu kilku drzew zacieniających mi garaż. Będę miał wówczas miejsce na kilka paneli więcej.

@KolA (https://kornikowo.pl/index.php?action=profile;u=2) - jak pisałem wcześniej okolo 70% produkcji to miesiące kwiecień - wrzesień. Jak masz od września założoną, to dopiero zobaczysz jak bardzo się opłacało :D
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Johnnusiek w 2021-04-09 | 11:21:23
Mam pytanie do tych co posiadają instalację fotowoltaiczną. Obiło mi się o uszy, że strażacy jak przyjeżdżają do palącego się dachu gdzie jest fotowoltaika to nie wiele mogą zrobić i zazwyczaj nie robią nic. Czy to prawda, tzn czy zgłebialiście temat przed montażem? Jak wygląda sprawa ubezpieczenia nieruchomości?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2021-04-09 | 11:24:12
Dach mi się jeszcze nie palił, więc nie widzę różnicy czy z panelami czy bez ;)
Nie wiedziałem w ogóle że temat istnieje.
Ubezpieczenie przedłużyłem jak co roku, bez zmian w zakresie. Ubezpieczalnia nie pytała czy dokładałem panele....
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2021-04-09 | 11:27:04
Dach mi się jeszcze nie palił, więc nie widzę różnicy czy z panelami czy bez ;)
Nie wiedziałem w ogóle że temat istnieje.
Ubezpieczenie przedłużyłem jak co roku, bez zmian w zakresie. Ubezpieczalnia nie pytała czy dokładałem panele....

IMVHO jak Ci się spali dach to ubezpieczyciel się wypnie.
Ubezpieczenia domu z fotowoltaiką na dachu na bank kosztuje sporo więcej ponieważ pojawia się bardzo realne ryzyko.


Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2021-04-09 | 11:35:25
Jak wygląda sprawa ubezpieczenia nieruchomości?
Ubezpieczenie od pożaru zawsze mam, panele zamontowane przez firmę z uprawnieniami itd więc nie widzę powodu by na to mieli się wypinać. Zresztą nie ma podczas ubezpieczania pytania o fotowoltaikę bo gdyby było i odpowiesz "brak" a ją masz to oczywista sprawa.
Tak samo pożar może powstać z telewizora. Póki nie jest wyszczególnione to wszystko jedno. Najlepiej czytać OWA i/lub ubezpieczać od tzw ryzyk nienazwanych.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: woju_woju w 2021-04-09 | 11:47:15
Ja zwiększyłem kwotę ubezpieczenia, mówiąc, że mam panele i nic się nie krzywili. Przecież panele też kosztują. Ubezpieczyli.

Pozdrawiam, Wojtek
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2021-04-09 | 11:49:18
Ja zwiększyłem kwotę ubezpieczenia

I kwota składki nie wzrosła?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wildi2 w 2021-04-09 | 11:54:16
To ja jeszcze wsadzę kijek w mrowisko: jak tam gwarancja na dach (u tych co ja mieli) po instalacji paneli ?emoji38
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Ask w 2021-04-09 | 15:44:54
Mam pytanie do tych co posiadają instalację fotowoltaiczną. Obiło mi się o uszy, że strażacy jak przyjeżdżają do palącego się dachu gdzie jest fotowoltaika to nie wiele mogą zrobić i zazwyczaj nie robią nic. Czy to prawda, tzn czy zgłebialiście temat przed montażem? Jak wygląda sprawa ubezpieczenia nieruchomości?

Od niedawna weszło rozporzadzenie że instalacja powyzej chyba 7kWh musi mieć wyłacznik fotowoltaiki gdzies na zewnątrz budynku i co ważne powinienes mieć projekt instalacji i przedstawić go jakiemus inspektorowi w straży pożarnej. Wtedy odnotowują ze masz instalację i jak jadą to wiedzą co i jak. Ja robilem za nim to weszło w życie wiec nie mam bo nie przypilnowalem a firmy jak zwykle zamiast wiedziec lepiej i doradzić to wiedzą cale gowno byle oferta była jak najtansza. Tak że jak by co to zwróć uwagę na rodzaje zabezpieczeń , ten wyłacznik i projekt bo to o ile dobrze pamiętam to się ubezpieczycielowi potwierdza że instalacja jest zgodna z wymaganiami jakims tam. Wiec wiadomo ze w razie "W" będą sprawdzali. Mało ktora firma robi projekt instalacji bo to koszty ale jak bedziesz zbierał oferty to pytaj bo przyjadą, zrobią i mają potem gdzies czy się bedziesz bujał z ubezpieczycielem itp.

Co do ubezpieczalni to albo ubezpieczenie razem z domem albo osobno ale to tylko niektóre firmy oferują osobno. Ja przynajmniej jak ubezpieczalem instalację (bardziej od gradobicia) to pamietam byly nawet pytania o wysokość płotu na dzialce gdzie znajduje sie instalacja emoji16. Myślę że niezaleznie od ubezpieczyciela to jak by coś to znajdą w OWU że powinieneś spelniać jakies tam wymagania, zresztą jak prze ubezpieczeniu samochodu.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Ask w 2021-04-09 | 15:51:03
To ja jeszcze wsadzę kijek w mrowisko: jak tam gwarancja na dach (u tych co ja mieli) po instalacji paneli ?emoji38
Po co Ci gwarancja na dach jak załozysz panele, przykrywasz wszystko i nie widac ze się dach popsuł emoji23emoji23emoji23
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2021-04-09 | 16:00:13
Mam pytanie do tych co posiadają instalację fotowoltaiczną. Obiło mi się o uszy, że strażacy jak przyjeżdżają do palącego się dachu gdzie jest fotowoltaika to nie wiele mogą zrobić i zazwyczaj nie robią nic. Czy to prawda, tzn czy zgłebialiście temat przed montażem? Jak wygląda sprawa ubezpieczenia nieruchomości?

Od niedawna weszło rozporzadzenie że instalacja powyzej chyba 7kWh musi mieć wyłacznik fotowoltaiki gdzies na zewnątrz budynku i co ważne powinienes mieć projekt instalacji i przedstawić go jakiemus inspektorowi w straży pożarnej. Wtedy odnotowują ze masz instalację i jak jadą to wiedzą co i jak. Ja robilem za nim to weszło w życie wiec nie mam bo nie przypilnowalem a firmy jak zwykle zamiast wiedziec lepiej i doradzić to wiedzą cale gowno byle oferta była jak najtansza. Tak że jak by co to zwróć uwagę na rodzaje zabezpieczeń , ten wyłacznik i projekt bo to o ile dobrze pamiętam to się ubezpieczycielowi potwierdza że instalacja jest zgodna z wymaganiami jakims tam. Wiec wiadomo ze w razie "W" będą sprawdzali. Mało ktora firma robi projekt instalacji bo to koszty ale jak bedziesz zbierał oferty to pytaj bo przyjadą, zrobią i mają potem gdzies czy się bedziesz bujał z ubezpieczycielem itp.

Co do ubezpieczalni to albo ubezpieczenie razem z domem albo osobno ale to tylko niektóre firmy oferują osobno. Ja przynajmniej jak ubezpieczalem instalację (bardziej od gradobicia) to pamietam byly nawet pytania o wysokość płotu na dzialce gdzie znajduje sie instalacja emoji16. Myślę że niezaleznie od ubezpieczyciela to jak by coś to znajdą w OWU że powinieneś spelniać jakies tam wymagania, zresztą jak prze ubezpieczeniu samochodu.
A w czym taki rozłączniki miałby pomoc?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wildi2 w 2021-04-09 | 16:41:34
Po co Ci gwarancja na dach jak załozysz panele, przykrywasz wszystko i nie widac ze się dach popsuł emoji23emoji23

Tak tylko "nieśmiało" pytam  ;D. To jest jedno z tych niewygodnych pytań, na które firmy instalacyjne nie odpowiadają ani tym bardziej nie są zainteresowane przejmowaniem gwarancji a zazwyczaj delikwent zaślepiony chęcią posiadania własnej elektrowni i zyskami już po 8 latach, nie myśli o takich szczegółach  ;D, tak samo jak o nadchodzących opłatach za moc bierną, bilansowaniu produkcji wymuszonym zużyciem we własnym podwórku (absurd qurwa ale w tą stronę to idzie) i wku**ionych sąsiadach z roszczeniami finansowymi.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: yarkow w 2021-04-09 | 17:55:34
Mało ktora firma robi projekt instalacji bo to koszty ale jak bedziesz zbierał oferty to pytaj bo przyjadą, zrobią i mają potem gdzies czy się bedziesz bujał z ubezpieczycielem itp.

To nie do końca tak jest. Chyba, że ktoś instaluje po taniości, korzystając z usług jakiejś jednorazowej firmy.  ::)
Ja mam nową instalację, uruchomioną pod koniec ubiegłego roku. I projekt był. I ubezpieczenie instalacji jest. I pełna obsługa na etapie montażu oraz deklarowane wsparcie przez czas eksploatacji (nie miałem, na szczęście, jeszcze potrzeby tego sprawdzać). I materiały (podobno - tak przynajmniej twierdzili instalatorzy) solidnej jakości.
Może troszkę drożej, ale wszystko zamknięte w koszcie instalacji. Ale firma, która to montowała to nie fatamorgana, tylko duża firma energetyczna.  ;)


Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Ask w 2021-04-09 | 19:54:05


, tylko duża firma energetyczna.  ;)
Czyżby duza firma na C?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Ask w 2021-04-09 | 19:56:18


A w czym taki rozłączniki miałby pomoc?
Ze jak przyjeżdżają to wyłączają napiecie z instalacji fotowoltaicznej i dopiero wtedy działają dalej.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2021-04-09 | 20:01:38


A w czym taki rozłączniki miałby pomoc?
Ze jak przyjeżdżają to wyłączają napiecie z instalacji fotowoltaicznej i dopiero wtedy działają dalej.
Ok może czegoś nie zrozumiałem. Taki rozłączniki to chyba norma ogólnie i chodzi o to ze ma być dostępny na zewnątrz?

Bo dla ugaszenia samego pożaru to on nic nie pomoże
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: yarkow w 2021-04-09 | 20:15:17
Czyżby duza firma na C?
Nie.  :)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Ask w 2021-04-09 | 20:16:56


i chodzi o to ze ma być dostępny na zewnątrz?

Bo dla ugaszenia samego pożaru to on nic nie pomoże
Tak chodzi o to zeby był łatwy dostep z zewnatrz
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: woju_woju w 2021-04-09 | 21:30:34
Składka wzrosła mi proporcjonalnie do wzrostu zadeklarowanej wartości :) a uprzedzałem agenta, bo przecież panele mogą dostać nóg. Gwarancji na dach nie mam bo ma 20 lat... i tu będę miał problem bo trzeba go będzie remontować, ale na razie się trzyma.

Ja zakładałem, gdy nie trzeba było jeszcze głównego wyłącznika prądu. A za roszczenia sąsiadów niech się martwi energetyka - odebrali instalację i podłączyli do sieci, no nie?

Pozdrawiam, Wojtek
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Girdian w 2021-04-09 | 21:38:37
A o co sąsiedzi mogą mieć roszczenia?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: pgrzegorz w 2021-04-11 | 10:26:33
Z tymi wyłącznikami to tak jest jak z naklejką na skrzynce i głównej rozdzielnicy , jest informuje i to wszystko. Wyłącznik odpowiednio założony wyłączy prąd ale tylko w kablach pomiędzy inwerterem a panelami, natomiast same panele nadal produkują prąd i nie ma możliwości tego wyeliminowania, chyba ze przykryjesz je kocem lub pianą i odetniesz dopływ światła wtedy przestaną produkować. Jedynym słusznym i 100% bezpiecznym dla strażaków rozwiązaniem jest montaż systemu SOLAR EDGE czyli panele z optymalizatorami. Bo tam każdy optymalizator puści jedynie 1v napięcia, i nawet jeżeli masz zamontowane 30 paneli to max napięcie będzie 30V i to jest bezpieczne dla każdego.
Ale taki system kosztuje przynajmniej 30% wiece na całej instalacji i przekonać zwykłego Kowalskiego jest ciężko.
Więc jak się już zapali to spraż poczeka aż samo zgaśnie. Chyba ze jednostka miała już do czynienia i jest po szkoleniach.
PS
Każda instalacja powyżej 6,5kW musi mieć projekt i  uzgodnienia z Inspektorem Straży. a wyłącznik musi być ale na budynkach użyteczności publicznej, indywidualne domy nie ma wymogu.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Ask w 2021-04-11 | 11:04:57


wyłącznik musi być ale na budynkach użyteczności publicznej, indywidualne domy nie ma wymogu.
Nie będę się spierał ale chyba się zmieniły się przepisy w tej kwestii.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Johnnusiek w 2021-04-11 | 11:52:39
Cytuj
Więc jak się już zapali to spraż poczeka aż samo zgaśnie. 
Tak właśnie mi powiedział znajomy strażak jak zapytałem.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2021-04-15 | 09:17:31
Walka z mitami o panelach



a tutaj słowo na temat pożarów

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: przemek.drzymala w 2021-04-26 | 21:47:13
Starałem się przeczytać całość ale mogło mi coś umknąć.. jak na razie nie planuje instalacji ale chciał bym przygotować co trzeba jeśli chodzi o podłączenie do sieci żeby potem nie było problemu bo prędzej czy później się pewnie pojawi. Czy coś szczególnego trzeba przygotować w rodzielni domowej czy zasilanie fotowaltaiki (po wszystkich urządzeniach z nią związanych falownikach itd) poprostu pod blok rozdzielczy ? Dodać jeszcze jakiś rozłącznik i to wszystko ?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: yarkow w 2021-04-27 | 08:57:45
Czy coś szczególnego trzeba przygotować
Ja nic szczególnego nie szykowałem. Prawie wszystko zrobiła firma instalatorska.
Prawie, bo żeby trochę przyoszczędzić, to wykop i przewód między budynkiem gospodarczym a domem położyłem sam.
Fotowoltaikę mam na budynku gospodarczym nie na domu. A za roboty ziemne liczyli sobie jakieś chore pieniądze. Przewód już podłączyła firma. Uwinęli się ze wszystkim w jeden dzień.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: nickczemnick w 2021-05-01 | 10:27:48
A może jest tu jakiś maniak który miał, ma lub ma w planie mieć jakiegoś małego off grida? :)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wyrzynacz w 2021-05-02 | 21:31:09
Witam. Ja montuje jakiś czas fotowoltaike. W razie jakichś pytań. Mogę coś pomóc lub doradzić w miarę możliwości. To nie reklama jakby coś ale jakieś niewielkie doświadczenie posiadam. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: przemek.drzymala w 2021-05-05 | 07:53:52
Witam. Ja montuje jakiś czas fotowoltaike. W razie jakichś pytań. Mogę coś pomóc lub doradzić w miarę możliwości. To nie reklama jakby coś ale jakieś niewielkie doświadczenie posiadam. Pozdrawiam
To ponowie wyżej zadane pytanie, jeśli chodzi o przyłączenie do sieci.. pomyślałem że zrobię z rozdzielnicy wyprowadzenie na podwórko zakończone w skrzynce gdzie dalej sobie porozprowadzam po podwórku.. planuje tam pociągnąć przewód 10mm2 podłączony do zabezpieczenia w rozdzielnicy c32 i wystarczy że potem do tej skrzynki wełnę się zwyczajnie z fotowoltaiką w obwód ? Instalacja pewnie ok 10kw. W sensie z tego co rozumiem fotowoltaiką można podpiąć nawet do gniazda siłowego jako urządzenie bo prąd może płynąć w dwie strony przecież :D
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: yarkow w 2021-05-05 | 08:44:58
wystarczy że potem do tej skrzynki wełnę się zwyczajnie z fotowoltaiką w obwód ?
U mnie, o ile dobrze widziałem,  ???  to instalację fotowoltaiczną wpięto do sieci co prawda za pośrednictwem skrzynki z bezpiecznikami domowymi, ale przed  bezpiecznikami, czyli faktycznie to bezpośrednio do skrzynki z licznikiem, który potem został przez elektrownię wymieniony na dwukierunkowy.
Instalacja ma swoje własne uziemienie i bezpieczniki, niezależne od domowych.
Kabel połączeniowy to "kabel miedziany YKY 5x4".
Tak więc nie wiem, czy twój pomysł wypali.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wyrzynacz w 2021-05-05 | 10:33:00
Ja akurat z ekipy nie robię elektryki ale jeżeli masz połączenie ze swoją siecią to możesz się wpinać gdzie chcesz. Ważne żeby przekroje kabli się zgadzały. Na 10 kw wystarczy kabel 5x6. Ale jak chcesz taki duży to oczywiście możesz. instalacja foto musi mieć swoje zabezpieczenia więc w zasadzie powinny być tylko mniejsze niż te do których podpinasz. Na 10 kW to chyba nawet b16 jest odpowiednie. Dopisze zaraz bo muszę iść montować.
Dopisze potem. Ale jest też tak że niektóre rodzaje falowników trzeba montować przed różnicówką bo będzie wywalać zabezpieczenia. Gdyby to nie wyjaśniało wszystkiego proszę napisz dokładniej. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: przemek.drzymala w 2021-05-06 | 03:33:19
Ja akurat z ekipy nie robię elektryki ale jeżeli masz połączenie ze swoją siecią to możesz się wpinać gdzie chcesz. Ważne żeby przekroje kabli się zgadzały. Na 10 kw wystarczy kabel 5x6. Ale jak chcesz taki duży to oczywiście możesz. instalacja foto musi mieć swoje zabezpieczenia więc w zasadzie powinny być tylko mniejsze niż te do których podpinasz. Na 10 kW to chyba nawet b16 jest odpowiednie. Dopisze zaraz bo muszę iść montować.
Dopisze potem. Ale jest też tak że niektóre rodzaje falowników trzeba montować przed różnicówką bo będzie wywalać zabezpieczenia. Gdyby to nie wyjaśniało wszystkiego proszę napisz dokładniej. Pozdrawiam
Dzięki, no to właśnie wyjście na podwórko mam tak przewidziane że idzie tylko z bloku rozdzielczego na duże zabezpieczenie, grubym przewodem i do skrzynki i ewentualnie w skrzynce już myślałem dawać dodatkowe zabezpieczenia jak rożnicowki itd w zależności od potrzeb. Chce puścić 10mm2 żeby było z zapasem bo niewiadomo co się tam jeszcze zrobi może jakaś ładowarka do samochodu elektrycznego plus ta fotowoltaiką. I jeszcze mam pytanie bo gadałem dziś z elektrykiem i mówi żeby łączyć rozdzielnice z licznikiem 10mm2 ale wydaje mi się to trochę mało.. fakt odległość nie będzie duża bo ok 6-8m przewodu ale planuje spore obciążenie bo chce podgrzewacz do wody 18kw plus indukcję i klimę i się okaże zaraz że przyłącze mieć ze 25 kw..
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wyrzynacz w 2021-05-08 | 09:16:50
Przemek to co ci powiedział elektryk to prawda. Gdyby nie to że może planujesz ładować samochód to taki przewód to nawet przesada. 10mm2 w zupełności wystarczy. Oczywiście jak dasz więcej to nic się nie stanie ale sprawdź najpierw jakie kable masz do sieci.  Bo co z tego że u siebie dasz grubszy kabel jak do sieci możesz mieć cieńszy. Myślę że więcej niż 10mm2 możesz nie mieć. A 10mm2 to pewnie 30kW foto byś puścił
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 2021-05-22 | 09:59:34
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C87889%2Cwroclaw-saule-technologies-otworzyla-linie-produkcyjna-ogniw-slonecznych-na
no,no :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Malinkiewicz
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: raw w 2021-06-08 | 10:02:55
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12347450/katalog/12792158#12792158

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-06-08 | 10:31:19
Myśleliście że tak będzie zawsze ? Dla mnie to było oczywiste, że szybko to zostanie zmienione tak jak jest w innych krajach UE. Dodatkowo dla tych co już mają fotowoltaikę teraz mówią, że do 38 będzie aktualna wymiana 80% ale zaraz też to zmienią. Nie łudźcie się. Tak samo jak nie liczcie że z PPK coś ktoś dostanie (akurat poprawiam to g-no w jednym z systemów stąd porównanie).
Urzędasy mają problem z siecią bo jest zrobiona na zbyt cienkich aluminiowych kablach i chałowych złączach więc napięcie szybko wzrasta powyżej 253V i jest kibel. Więc zamiast poprawiać sieć to lepiej ograniczyć wtłaczanie energii przez fotowoltaikę.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: marek_b w 2021-06-08 | 11:16:31
Urzędasy mają problem z siecią bo jest zrobiona na zbyt cienkich aluminiowych kablach i chałowych złączach więc napięcie szybko wzrasta powyżej 253V i jest kibel.

Infrastruktura nie jest dostosowana do takiej pracy.
Parcie w fotowoltaikę w tym wydaniu to ślepa droga.
Dotacje na produkcje bez inwestycji po drugiej stronie napędzają kasę producentom i bankom.

W całości nie było oszacowań co by było gdyby ????
Przypuszczam że kompletny krach.

Nie powinno się wydawać pozwoleń  bez możliwości poprawnej pracy sieci energetycznej.


Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2021-06-09 | 09:36:45
Obecna polityka planowania energetycznego wskazuje że podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju będzie niemiecki prąd i rosyjski węgiel.
Inwestycje w sieci  leżą, wiatraki leżą, jądrowa leży, plany na nowe bloki konwencjonalne brak, plany na bloki gazowe mizerne, teraz położą solary.
Bełchatów planują zlikwidować do 38r, Turów zaraz nam Czesi zamkną...

Zawierzyli energetykę boskiej opatrzności ale coś chyba słabo się modlili.

Tak czy inaczej ja cierpliwie odkładam na instalację hybrydową i baterie. Może do tego czasu już się skomercjalizują polimerowe i ceny pójdą w dół.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2021-06-09 | 09:56:16
A tymczasem wykop ziemiankę, żeby było zabezpieczenie jak lodówka padnie ...
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2021-06-09 | 10:07:07
Przecież solar konwncjonalny nie daje prądu jak nie ma prądu w sieci. Takie coś to właśnie hybryda potrzebna i taki jest mój cel.

Przewiduję wysoką niestabilność zasilania w nadchodzących latach. Miałem zrobić panele plus inwerter hybrydowy w tym roku ale chyba poczekam. Po 22r będą promocje :)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: r2d2 w 2021-06-09 | 10:15:45
Ja bym tak na nich nie narzekał - weźta poprawkę że mając przewymiarowaną instalację sprzedacie wszystko co macie w nadmiarze - a korzystać można z offgrida. Po prostu tanie instalacje przestaną się opłacać, a droższe zaczną się opłacać bardziej niż dotychczas.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2021-06-09 | 10:18:14
Oczywiscie jak Gates niecwyłączy slońca w ramach walki z efektem cieplarnianym ... ;)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: krzyś48 w 2021-06-09 | 10:32:42
On sam jak te słońce patrzeć na niego się nie da  :P
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-06-09 | 11:20:27
Takie coś to właśnie hybryda potrzebna i taki jest mój cel.
Dobrze gada. Mieć panele i nie mieć prądu jak wyłączą z sieci to nonsens. Owszem trochę drożej ale zalety są znaczne.
Yoda, w mieszkaniu w środku miasta to może nie zauważasz ale wszędzie dalej brak prądu się zdarza. Teraz wszystko jest na prąd więc jak wyłączą to nie ma światła, wody, ogrzewania, kornikowa, itd.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2021-06-09 | 11:25:39
No, nie musiszmi tlumaczyć. Dwudziesty stopień zasilania przeżylem ...  :D
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2021-06-09 | 11:38:08
Owszem trochę drożej ale zalety są znaczne.

W zależności od mocy to kilka tys ekstra za sam inwerter, baterie to inna bajka.
Dla mnie  solary to nie tyle oszczędności co bardziej stabilizacja zasilania i pewna niezależność.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-06-09 | 12:20:39
W zależności od mocy to kilka tys ekstra za sam inwerter, baterie to inna bajka.
Wiem, inverter już mam. Bateryjka jest w planach.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2021-06-09 | 12:57:46
Firma/moc?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-06-09 | 13:32:11
Gen24 6kW
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2021-06-09 | 13:45:31
Ładnie, o czymś podobnym myślę. Tylko się zastanawiam, jeżeli mam grzałkę bufora 6kW to czy nie muszę wziąć większego inwertera. Co prawda ta grzałka jest raczej awaryjna niż do regularnego użytku  ale być może powinienem poszukać czegoś minimum 7kW.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-06-09 | 14:04:59
Zeby grzanie wody miało sens to musisz mieć urządzenie w stylu Ohmpilot. Wtedy grzałka jest odpowiednio sterowana i pobierane są tylko nadwyżki energii. Nie grzeje pełną mocą jeśli tej mocy nie ma.
Jednak na dzień dzisiejszy grzanie wody nie ma sensu jeśli masz inne tańsze źródło ciepła. Przykładowo gaz kosztuje 11gr/kW a wpychany i wyciągany prąd z sieci jakieś 45gr/kW.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2021-06-09 | 14:15:17
Właśnie mówię że nie chodzi o standardowe grzanie. Normalnie grzeję holzgazem.
Bardziej chodzi o dogrzewanie bufora pod moją nieobecność albo włączenie płyty kuchennej (też 9kW max) czyli chwilowe obciążenie taką mocą.
Zakładam że inwerter 6kW nie uciągnie płyty 9kW czy nawet grzałki 6kW na dłuższą metę.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-06-09 | 14:26:06
Jeśli chcesz się zrobić wyspą off-grid to musisz mieć większy inwerter i ogromny akumulator. U mnie np dziennie schodzi jakieś 17kWh a szczytowo 25kWh. Żeby być wyspą to co najmniej taki aku trzeba by mieć. Do tego w zimie aby się naładował do 100% w 1 ciemny dzień to pewnie ze 150kW w panelach trzeba.
W przypadku kiedy jesteś podłączony do sieci moc inwertera nie ma znaczenia dla odbiorników. Jak brakuje energii to jest dociągana z sieci i po sprawie.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2021-06-09 | 14:39:11
Jak brakuje energii to jest dociągana z sieci i po sprawie.

No właśnie nie wiedziałem jak to działa. Czyli Przy hybrydzie ( nie myślę o czystym offgrid) brakującą moc dociągnie z sieci? Czyli wystarczy że przy braku zasilania nie będę włączał kuchenki i grzałki i sobie z bateryjki lub solara (w dzień) światło, pompki i inne drobiazgi pójdą?
W kuchni letniej mam kuchenkę gazową więc zupę ugotuję ;)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-06-09 | 14:45:44
Czyli Przy hybrydzie ( nie myślę o czystym offgrid) brakującą moc dociągnie z sieci? Czyli wystarczy że przy braku zasilania nie będę włączał kuchenki i grzałki i sobie z bateryjki lub solara (w dzień) światło, pompki i inne drobiazgi pójdą?
Nie tylko przy hybrydzie ale przy wszystkich inwerterach. Jak nie będzie prądu z sieci to masz tyle na ile pozwala inwerter. Kuchenka 9kW nie ciągnie cały czas 9kW. Na zagotowanie zupy wystarczy mniej pewnie 1-2kW więc inweter np 6kW spokojnie sobie poradzi. Raczej zwróć uwagę na akumulator. Od jego parametrów zależy czy tą zupę ugotujesz czy nie.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2021-06-09 | 14:51:05
Aku to będzie drugi etap. Chyba że na początek jakieś maleństwo kupię żeby pompkę CO pociągnęło przez jakiś czas.

Muszę się zastannowić nad wielkością instalacji biorąc pod uwagę zmiany po 22r. Chyba że by się spiąć na jesień. No nic. Jest nad czym myśleć.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2021-06-09 | 22:47:24
inwerter 2x wiekszy niz instalacja jak macie pieniadze.
panele ponizej 10kw mijaja sie z celem bo na spadkach macie polowe

doprowadza w PL do tego ze oplacal sie bedzie tylko offgrid w hybrydzie
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-06-09 | 23:27:58
panele ponizej 10kw mijaja sie z celem bo na spadkach macie polowe
O jakich spadkach piszesz ?
U mnie jest 8kWp i nie narzekam. Jutro chyba wypadnie dzień zrównania poboru i produkcji.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Qiub w 2021-06-09 | 23:44:09
efektywnej czy zmierzonej.
panele 10kw nie maja 10kw a przynajmniej sie z tym nie spotkalem to sa warunki lab i nigdy w swiecie raczej nie zaistnieje taka mozliwosc zeby na chwile obecna dojsc do takich wynikow,
wierze ci ze sa blisko wyprodukowac ale...

jesli przypi***oli do dachu 30 kresek to na dachu bedzie z 40-50 ile bedziesz mial wydajnosci godzinnej, dziennej?
im cieplej tym wieksze straty na polprzewodnikach

najlepsze ogniwa panasonica maja natywnie 80% wydajnosci a na lampie kolo 40-60kresek kolo 25-50%


Sam u mnie widze na histogramie na 20kW w ogniwach i przetworniku forniusa 30kW ze to raczej  du*e jako tako juz ratuje ale czasem widze jak ludzie maja pozakladane wynalazki imitujace 10kW to mam beke jak mi mowia ze za caly dzien natrzepali tyle i tyle... i mowie ale ty wiesz ze wlasnie odpaliles czajnik 1500 waciorow na zagotowanie wody?


Hybrydowka w offgridzie i 10kw przynajmniej chyba ze chcecie tylko w domku letniskowym albo tak cos doswietlic albo cos zasilic.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-06-10 | 00:02:24
panele 10kw nie maja 10kw a przynajmniej sie z tym nie spotkalem to sa warunki lab i nigdy w swiecie raczej nie zaistnieje taka mozliwosc zeby na chwile obecna dojsc do takich wynikow,
Też tak myślałem długi czas. Instalując te 8kWp zakładalem że będą miały max 75% tej wartości czyli realnie w szczycie 6kW. Dodatkowo panele są w 2 różne kierunki więc w ogóle powinno być jeszcze mniej. Taki tez falownik kupiłem 6kW. Tymczasem zapi***ala na maksymalnej mocy przez 3-4 godziny dziennie jak jest lampa. W poniedziałek tak było na przykład, od 10.30 do 13.30. Wniosek taki, że mam za mały inwerter a moc szczytowa tych paneli jest znacznie większa niż zakładałem. Całe opowieści o niemożności dojscia do "takich wyników" można se w d...
Teraz będę przekładał na 2-gą stronę połowę jednego stringa aby zmniejszyć moc za to wydłużyć czas bo szkoda mi tej straconej przez falownik górki.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: DMariusz w 2021-06-11 | 10:09:39
u mnie przy instalacji 6.9 powyżej 5kW mam w tym tygodniu w godzinach 12.00-15.30. chyba jeden czy 2 krótkie piki pokazało ponad 6kW, ale to wyjątek, nie norma. Więc założenie 75-80% sprawności wygląda OK. Nie wiem skąd u Ciebie wartości maksymalne... chyba że piszesz o 6kW na inwerterze przy panelach na 8kW, wtedy wszystko się mniej więcej zgadza - wykorzystujesz maks mocy inwertera, a sprawność paneli pewnie spadnie z czasem.

Swoją drogą, przy obecnej pracy hybrydowej (tj., ktoś w domu siedzi w ciągu dnia i prąd jest potrzebny na bieżąco) rozwiązanie jest bardzo OK. Że już nie wspomnę, o rekuperatorze czy zamrażarce które ciągną prąd 24h.

Mam normalnego ongrida, planując instalację policzyłem sieć energetyczną jako baterię o sprawności 80% za 'niewielkie' oplaty miesięczne i wyszło mi (1.5 roku temu) że hybryda się jeszcze nie kalkuluje....
Zrobiłem podobnie jak Qiub pisał - podłączyłem trochę mocniejszy inwerter, w razie czego moge dołożyć kilka paneli bo miejsce na dachu jest.

Poczekamy zobaczymy, na razie zwraca się gorzej niż wyliczenia sprzedawców ;) ale lepiej niż ja policzyłem, ponieważ
a) prąd podrożał
b) więcej w domu siedzimy

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2021-07-05 | 12:43:57
Napatoczyło mi się takie coś to podrzucam

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wyrzynacz w 2021-09-10 | 21:56:47
Jakby coś to trochę siedzę w fotowoltaice. Jak ktoś ma jakieś pytania to śmiało. Dokładniej to montuje. Bo tak widziałem wcześniejsze dyskusje i sporo błędnych wniosków emoji6. Nie będę odpowiadał na stare konwersacje no to już historia ale tak to służę pomocą.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-09-13 | 12:53:49
Jak ktoś ma jakieś pytania to śmiało.
Jak rozwiązujesz problem zbyt wysokiego napięcia w sieci?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wyrzynacz w 2021-09-13 | 21:07:24
Nie rozwiązuje bo to nie mój problem. Trzeba pisać do Pge o obniżenie. Co prawda można zastosować kilka zabiegów żeby falownik się nie wyłączał ale jeden jest nielegalny a drugi nie obniża napięcia dla reszty instalacji a tylko dla falownika. Jak pisałem jestem monterem i nie do mnie należy obniżanie napięcia. Można też oczywiście załączyć duży odbiornik prądu ale nie wiem czy to sensowne na dłuższy czas.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Dejff0 w 2021-09-14 | 08:30:17
Problem polega na tym, że ludzie którzy sprzedają oraz montują fotowoltaikę umywają ręce w kwestii napięcia baa nawet rzadko mówią albo nie mówią o tym że takie problemy występują. Widzę to po założonej fotowoltaice w firmie której pracuję. Niby działa niby nie bo napięcie nie takie.Falownik się wyłącza i włącza przez to co chwilę. Columbus zrzuca na Eneę a enea ma to w du*ie ;)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Quent w 2021-09-14 | 08:43:57
Obniżenie napięcia? A co w czasie gdy fv nie pracuje?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wyrzynacz w 2021-09-14 | 12:15:35
Teraz jestem w pracy. Odpisze wieczorem. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Dejff0 w 2021-09-26 | 19:49:01
patrząc na daty temat umarł :)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2021-09-26 | 19:52:39
Wszyscy czejają na wyłączenia  ;)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wyrzynacz w 2021-09-26 | 19:55:24
Hehe. Ciężko z czasem. Generalnie jak foto nie pracuje a jest wysokie napięcie to PGE powinno obniżyć. Ostatnio spotkałem się z twierdzeniem że PGE specjalnie czasami podwyższa napięcie żeby wyłączyć falowniki. Nie wiem czy to prawda, tak tylko wspominam. Coś więcej chce ktoś wiedzieć?
Co do zwalania winy to energetyka odpowiada za napięcie. Firma montującą nic nie może zrobić. Chociaż tak naprawdę warto sprawdzić napięcia w sieci przed montażem. A to można sprawdzić zwykłym multimetrem. Ogólnie foto to nie kupowanie pączków i warto jednak zainteresować się tematem przed zakupem. Najgorzej jest z instalacjami gminnymi bo często te montaże to tykające bomby. Raz spotkałem się że instalacja była naprawdę spoko. Ale to raczej rzadkość.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Fiodor45 w 2021-11-01 | 09:13:41
Widzę temat szeroki na kilkanaście stron , ufając że jest tu wielu znających temat mam pytanie egzystencjalne ,licznik działa od 45 dni i coś tam panele produkują.Pytanie jest czy to co na wykresie pokazuje jest ok. czy powinno być więcej ,z rocznej produkcji trzeba odjąć 273kw bo chodziło na dziko na starym liczniku
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-11-01 | 15:26:38
Jest OK. Co to za panele ? Jakiej mocy ?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Fiodor45 w 2021-11-01 | 16:37:39
Panele Risen 415v miały być jakieś Hyundai ale wymiary nie pasowały do dachu
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-11-01 | 20:30:20
Tak mi wyglądało na 10kWp. U mnie wychodzi podobnie (jak się weekendy odejmie)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Fiodor45 w 2021-11-01 | 21:03:41
Tak mi wyglądało na 10kWp. U mnie wychodzi podobnie (jak się weekendy odejmie)

I takie jest ,moje roczne zapotrzebowanie do tej pory to ok 5500KWh jak wyjdzie więcej to dodam wodę i klimę
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2021-11-01 | 21:16:01
jak wyjdzie więcej
Jak sąsiad foto nie założy, bo wtedy wyjdzie mniej niestety.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-07-20 | 10:42:40
Wersja 4.0 weszła w życie.
Całkiem świadomie odpuściłem sobie załapanie się na poprzednie warunki.

Chcę pójść wersję z magazynem energii. Myślę że poczekam jeszcze chwilę, ceny już nie są dramatyczne, ok 25tys za magazyn 10kWh ale może pójdzie coś w dół.
 Nie chcę wnikać w stopy zwrotu itd nie ma to dla mnie większego znaczenia.
Ale mam pytanie, może ktoś się orientuje w nowej wersji.
Oprócz dopłaty do FV jest dopłata do magazynu energii, rzecz oczywista i jest dopłata do magazynu ciepła współpracującego z prądem.

I teraz, zakładając że założę panele, dostanę 5k dopłaty do paneli, potem 7,5k dopłaty do magazynu a bufor ciepła mam już od jakiekoś czasu, czy dopłata doń się należy czy nie?

Pozdr
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-20 | 13:32:44
nie :)

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-07-20 | 13:35:52
W sensie musi być dowód zakupu po 01.04.2022?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-20 | 13:43:41
i jak wszystko na kredyt
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-07-20 | 13:57:21
Poważnie?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-20 | 14:05:44
bogatym ludziom nie daje się dotacji
dotacje są tylko jak bierzesz na kredyt
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-07-20 | 14:34:19
NIe widzę nigdzie takiej informacji że instalacja musi być wykonana na kredyt...
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-20 | 14:55:03
Każda dotacja zawsze była poprzez kredyt i ta też jest.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-07-20 | 19:22:50
No tu już się nie zgodzę, mam paru znajomych co skorzystali z "moj prąd" a każdy z własnej gotówki robił instalację, część wręcz własnym sumptem
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-20 | 19:38:33
Brali na kredyt i po otrzymaniu dotacji, spłacili kredyt.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: piks67 w 2022-07-20 | 20:39:25
Nieprawda, nie było warunku kredytu.

Paweł

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-20 | 20:44:54
To chcecie powiedzieć, że firmy specjalnie pakowali kredyty?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wyrzynacz w 2022-07-20 | 21:28:11
Nie było takich wymagań. Głupoty gadasz.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-20 | 22:54:03
Jeżeli tak to przepraszam.
Znajomym firma załatwiała wszystko od foto. Mieli wymóg na kredyt.
Skoro tak piszecie to firma zarobiła dwa razy. Na kliencie i od banku prowizję.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: newrom w 2022-07-21 | 12:17:09
Jeśli dobrze pamiętam to był program że do kredytu dokładał się bank ochrony środowiska czy jakoś tak. Wtedy nie dało się zrobić za swoje, żeby tę kwotę uzyskać. Trzeba było przez kredyt.
Ostatnio już można było za swoje, bo to było na zasadzie refundacji.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: jamel23 w 2022-07-21 | 14:34:15
Robiłem z dotacją mój prąd, wszystko za gotówkę, nie było wymogu kredytowania. Instalacja z lutego 2020

Możesz napisać coś więcej o magazynach Energi
Chcę pójść wersję z magazynem energii.
Jakieś polecane firmy czy wideo? Jak to się ma do istniejącej już instalacji?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2022-07-21 | 14:46:10
Jak to się ma do istniejącej już instalacji?
Jak masz starą umowę to się na razie nie opłaca finansowo. Masz magazyn energii o sprawności 80% (lub 70% jeśli >10kWp). Czyli ewentualny zysk to te 20%.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-21 | 14:57:38
Sprawność magazynu jak i paneli maleje z każdym rokiem. A sprawność aku na odpowiednim poziomie będzie przez  20lat?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: wyrzynacz w 2022-07-22 | 01:59:38
Na starych zupełnie bez sensu bo ci dodadzą magazyn do wielkości pv i wywala na 70 procent magazynu.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: ozi w 2022-07-22 | 08:10:35
instalacja bez magazynu nie będzie działać przy braku zasilania z sieci, nie wyprodukujemy prądu na własne potrzeby
warto wiedzieć
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-22 | 08:51:58
gdzieś widziałem filmik jak to obejść.
tylko to trochę tykająca bomba.

o ten
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-07-22 | 09:07:32
Ja obawiam się samoróbki, jak chatę sfajczy to ubezpieczyciel się wyłga niecertyfikowaną instalacją.

Są różne firmówki między 20 a 50 tys za 10 kWh. Ja celuję w maksymalne wykorzystanie dla własnych potrzeb, funkcję ups, zabezpieczenie przed blockoutem i stabilizację sieci. Od kiedy we wsi poinstalowało się paneli to często mam mikrowyłączenia jednej z faz i resetują mi się zegary, wyłącza radio. Irytujące. Poza tym magazyn energii pozwala jechać cały czas na nocnej taryfie gdy nie ma słońca.
I na koniec, gdy wejdą rozliczenia po stawkach dziennych, można handlować na giełdzie nadwyżkami albo wypychać prąd do sieci w nocy gdy panele sąsiadów nie blokują przesyłu. Dzisiaj sąsiad jest w stanie max połowę wypchnąć więc stopa zwrotu i tak leci na pysk.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-22 | 09:13:27
tylko co to jest 10kWh
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-07-22 | 10:22:05
Na początek wystarczy żeby nockę jechać na baterii, albo żeby podtrzymać pół dnia zaniku prądu bez używania prądożernych urządzeń.
Większość tych rozwiązań jest skalowalna i zajmuje niewiele miejsca tylko kwestia kasy.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-22 | 11:45:27
Ostatnio w styczniu były wichury. Energii nie było dobre 2 dni. Z paneli i tak ch*j wielki by było tego prądu.
Wiadomo piece (ekogroszek,pellet,gaz)  teraz bez prądu to jak pistolet bez nabojów.
Jestem zwolennikiem technologii bo ułatwia życie i czas.
Zważywszy na to co robi obecnie Matka Natura z nami to jestem za kopciuchem, który jeszcze posiadam i dzięki temu grawitacyjnie moja instalacja daje radę.
Przy nowych rozwiązaniach technologicznych albo magazyn energii, albo generator.

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-07-22 | 12:27:04
Ja mam holzgaz jako główne żródło ciepła spięty z buforem 2tys litrów do którego mogę podpiąć dowolne inne źródła. Grzałki 3faz już są.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: trz123 w 2022-07-22 | 13:02:53
Cena drewna opałowego tez ladnie juz poleciala do gory
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-22 | 13:14:38
Ceny cenami, ale zaplecze "logistyczne" do obsługi też trzeba mieć.
Co z tego że piec za 50k z bajerami, czujnikami i innymi dziadostwami jak bez prądu nie pojedzie.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2022-07-22 | 13:54:59
Czy jesteś przygotowany na życie bez prądu ?

(https://kornikowo.pl/gallery/12/407-220722135353-127371678.jpeg)
(https://kornikowo.pl/gallery/12/407-220722135350-127362174.jpeg)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-07-22 | 18:09:09
Na bieżący sezon opał mam, bez pradu też dam radę bo w salonie stoi trzytonowa kuzniecow który jest w stanie nagrzać cały dom. 
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: MIGOTKA w 2022-07-23 | 14:44:41
Wygódki pozwolą zaoszczędzić wodę. A i nawóz pod ziemniaczki na przyszłość będzie.
Prawdziwe eko
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-07-23 | 16:26:52
Oj żeby to nie były prorocze słowa.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Karol Kopeć w 2022-07-23 | 16:45:11
Ostatnio w styczniu .... Z paneli i tak ch*j wielki by było tego prądu...

Jak nie ma napięcia w sieci, to falownik się automatycznie rozłącza. Nawet w lipcu :)
Jest to zabezpieczenie przeciwporażeniowe dla tych, co naprawiają linię.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-07-23 | 18:03:52
No chyba że się ma hybrydę i baterię, wtedy może sobie prądu nie być, byle poświeciło trochę.

Ostatnio pan Sasin zapowiedział że blackoutu na pewno nie będzie, wiec ceny agregatów poszly w górę  :))
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Karol Kopeć w 2022-07-23 | 18:48:10
Osobiście widziałem w austriackiej telewizji ( październik listopad 2021) reklamy społeczne nakazujące przygotowanie świeczek, latarek i innych takich na wypadek wyłączenia energii elektrycznej. To nie jest problem tylko Polski.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: MIGOTKA w 2022-07-23 | 18:54:17
Norwegia ma też ten problem. Tam są prywatnie operatorzy Elektrowni wodnych i teraz wszystko sprzedają do Wielkiej Brytanii bo jest drożej jak Norwegii. Wypuszczają całe zbiorniki wody i już w tej chwili są ostrzeżenia że może zabraknąć od pięciu do 20% prądu w zimę.

Mieszkam koło takiego dość dużego Jeziora prawie 30 km  długiego. Mieszkam tam już 16 lat i zawsze latem było prawie pełne wody. Jestem jedna jedyna plaża na końcu jeziora i zwykle miała około czterech 6 m szerokości wąski taki pasek  piachu. A teraz są dziesiątki metrów szerokości plaży minimum2- 3 m wody mniej niż zwykle latem.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2022-07-23 | 19:15:20
noooo....
szykuje się reportaż 'jak wydoić planetę' ?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: MIGOTKA w 2022-07-28 | 22:02:24
noooo....
szykuje się reportaż 'jak wydoić planetę' ?
Kolejna teoria spiskowa?

Fuj fuj

Przecieże to nie może być prawda.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-09-29 | 09:58:36
Po zapowiedziach Naczelnika i kolejnej tarczy+++ po szybkim przeliczeniu że rachunki w przyszłym roku za prąd przekroczyłyby 5 koła - zakupiłem.

Jedzie do mnie 8kWp plus 7,5kWh które rozbuduję w przyszłym roku do 14kWh.

Na dzień dzisiejszy net biling opłaca się bardziej niż netmetering: sprzedajesz średnio po 700MWh a kupujesz po 600 a w nocy po 300.
Z magazynem energii będę w stanie po pierwsze w dni słoneczne dzień i noc jechać na słońcu a w dni bez produkcji jechać na taryfie nocnej.

Tak czy inaczej przy tym co się zapowiada od przyszłego roku spłaci mi się w 8lat lub mniej nie licząc inflacji.

Ale nie to jest ważne, magazyn i inwerter hybrydowy chroni mnie przed zanikami prądu które są coraz częstsze i przed wywalaniem z autokonsumcji gdy napięcie w sieci rośnie.

Zomaczymy jak to się sprawdzi.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2022-09-29 | 10:30:03
Jedzie do mnie 8kWp plus 7,5kWh które rozbuduję w przyszłym roku do 14kWh.
Co kupiłeś konkretnie ?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-09-29 | 10:54:48
Instalację 8kWp z magazynem energii 7,5kWh. Panele hyunday 410, falownik GoodWe GW8K-ET PLUS+ i magazyn Pylontech H2.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Pablo_klb w 2022-10-03 | 10:36:14
Instalację 8kWp z magazynem energii 7,5kWh. Panele hyunday 410, falownik GoodWe GW8K-ET PLUS+ i magazyn Pylontech H2.

I ile PLN mam szykować na taki zestaw?
PS.. żona w końcu zrozumiała ze to ważniejsze niż nowy kibel..
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-10-03 | 11:58:09
Jakbyś chciał robić sam (miałem taką pi----tą myśl przez chwile) to sam materiał 60tys.
Ale z montażem parę tys więcej tylko, bo jadą na 8% VAT a ja bym bulił 23%.
Więc samemu się nie opłaca.
Od tego odliczam, 15tys dotacji (PV+HEMS+Magazyn) i reszta idzie w dochodowy czyli jeszcze z dychę zejdzie.

Więc przy rachunkach rzędu 5tys rocznie które bym płacił od przyszłego roku max 8 lat zwrotu, nie licząc inflacji i nadprodukcji którą będę grzał bufor ciepła.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: r2d2 w 2022-10-03 | 12:09:15
Za.te kilka tysięcy to ja bym jednak wolał se to sam podłączyć ;)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-10-03 | 12:38:07
Może i tak.
Ja sobie nie wyobrażam samemu dygać na dach 45stopni panele po dwadzieścia kilo. Poza tym samo podłączenie też nie jest proste. Kumpel robił sam, drugi raz by nie robił nawet jakby mu zapłacili. Dla mnie spaść z dachu i się połamać to brak dochodu przez kilka miesięcy. Zresztą mam ciekawsze rzeczy do robienia niż doktoryzować się w kolejnej dziedzinie i przez miesiąc walczyć z materią jak ekipa to w dwa dni robi.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2022-10-03 | 12:43:16
Więc samemu się nie opłaca.
Czyli te komponenty to nie jest Twoja decyzja tylko jakiś łebków od montażu ?

Swoją drogą. Bez tego Pylontech'a za podobny rozmiarem zestaw zapłaciłem ok 20kpln net w materiale (2020). Z tego sam falownik około 10kpln. Za znacznie gorszy zestaw z montażem wychodziło ponad 45kpln. Więc nie mów że z montażem "tylko" kilka tysi więcej. Po prostu 2x więcej.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-10-03 | 13:25:17
Jak dostałem oferty z montażem to sprawdziłem u innych dostawców/sklepów ile kosztowałby mnie sam materiał, ten sam.
Na sam materiał mam oferty 60 tys, oferta z montażem była 65 ztymi samymi materiałami.
Ja nie twierdzę że nie da się taniej. Tylko mówię że dla mnie, za te dodatkowe 5tys to wolę żeby ktoś zrobił. Mnie już się zwyczajnie nie chce, mam inne rzeczy którym wolę poświęcić te kilkadziesiąt+ godzin.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Pablo_klb w 2022-10-03 | 15:21:40
Ja mam do wykorzystania jeszcze 5 tys z czystego powietrza, ale zastanawiam się nad rozbudowa właśnie o magazyn, z tym iż dopiero zacząłem czytać na ten temat. Muszę pogadać z kimś kumatym. Bo puki co mam PC i to głównie na nią idzie energia. Pomimo ze jakoś specjalnie dużo nie doi.. to obawiam się tego co będzie w przyszłym roku.. a chciałem montować PV już dawno.. ale vinyle na podłodze o nowe ogrodzenie były ważniejsze.. przy kiblu już powiedziałem dość..
Ja w roku zużywam tak ok 5-6 tys kWh.
Netbilling opłaca się teraz.. ale przy tych rozliczeniach godzinowych będzie dym..
Prawda jest taka ze albo będziesz się w temacie doktoryzować, albo ktoś zerżnie Cię z cena..
Bo te ceny to tez psu na budę, a jaja z węglem, gazem i cenami prądu tylko to napędzają.
Przy cenie tych ok 30 tys angażując własna kasę za kompletna
Instalacje to jeszcze gra warta świeczki..
Tylko teraz albo robić to już, albo czekac na jakaś większa kasę z UE.. bo nie wiadomo w jakim kierunku to wszystko pojdzie
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Granado w 2022-10-03 | 17:52:29
Dla mnie spaść z dachu i się połamać to brak dochodu przez kilka miesięcy.
Najprawdziwsza prawda. Jak mi montowali panele, to uciekłem do pracy (sobota) by nie patrzyć co wyprawiają na dachu. Dla mojej ekipy hasło BHP nie istniało.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: grekot w 2022-10-04 | 11:08:48
Więc przy rachunkach rzędu 5tys rocznie które bym płacił od przyszłego roku max 8 lat zwrotu, nie licząc inflacji i nadprodukcji którą będę grzał bufor ciepła.
@seler (https://kornikowo.pl/index.php?action=profile;u=605) Czy dobrze rozumiem że szacujesz iż po założeniu tej instalacji przestaniesz płacić rachunki za prąd?

A mam jeszcze pytanie, jaką żywotność przewiduje sie dla magazynu energii w postaci akumulatorów?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-10-04 | 11:47:50
Jak miałbym przestać? Przecież opłaty za przesył czy prąd zimą nadal będzie ale nie w tej skali.

Dla mnie najważniejsze to jest zabezpieczenie przed brakami energii. Nawet jak ekipa przyjechała na montaż to przez godzinę nie było prądu a zaniki jednej fazy mam notoryczne.
A z polską energetyką będzie tylko gorzej z braku jakichkolwiek inwestycji i rosnącego zapotrzebowania.
Baterie mają niby 5000 cykli czyli jakieś 13 lat jeżeli codziennie rozładowane. Po tym czasie pewnie już będą tytanowo-grafenowo-ultraa-super wydajne to sobie zmienię.

Stopa zwrotu, "opłacalność" i inne tak mnie nie dręczą, podobnie jak nie dręczy mnie stopa zwrotu zakupionej pralki czy piekarnika. Na budowę domu wydałem takie pieniądze i tyle energii własnej że absoultnie nigdy mi się to nie "zwróci".
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2022-10-04 | 11:57:45
Czy dobrze rozumiem że szacujesz iż po założeniu tej instalacji przestaniesz płacić rachunki za prąd

To było możliwe raczej na etapie prosumentów. Oczywiście opłaty stałe i tak dochodzą ale ja odkąd założyłem w 2020 roku fotowoltaikę to rachunki płacę na poziomie 48zł/2mc (czyli opłaty stałe).
Na tą chwilę raczej nie jest to już możliwe z inwestycją na jakimś realnym poziomie (nie chodzi mi o ludzi, którzy budują dwa piętra w dół na wielkie akumulatorownie) jednak nawet na net-billingu oszczędności będą od wiosny do jesieni. Zimą i tak się za prąd zapłaci, podobnie jak z offgridem bo nie do końca chce mi się wierzyć, że komukolwiek zimą instalacja doładuje akumulatory na tyle, by być samowystarczalnym.

Dla mnie najważniejsze to jest zabezpieczenie przed brakami energii
Teraz zrobiłbym podobnie, niestety nie mam offgridu ani specjalnie nawet miejsca na akumulatory.

A z polską energetyką będzie tylko gorzej z braku jakichkolwiek inwestycji i rosnącego zapotrzebowania
... i potencjalnych awarii w wyniku spalania tego importowanego błota przez rząd zwanego "węglem"
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-10-04 | 12:25:20
Teraz zrobiłbym podobnie, niestety nie mam offgridu ani specjalnie nawet miejsca na akumulatory.

Bateria jest wielkości większego kosza na śmieci :) powinna wystarczyć na wieczór i poranek po rozszerzeniu do 10kWh w przyszłym roku.

Zresztą, co tu deliberować, zobaczymy po roku jak to wyjdzie.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: jpyt w 2022-10-04 | 21:41:24
Ja mam PV 9,6kV jeszcze na zasadach Prosumenta. Zbilansowane tak, że za energię elektryczną praktycznie nie płaciłem  (nie da się osiągnąć teraz tego na net-bilingu,  bo tylko w starym systemie prosumenckim bilansowana była również opłata za przesył więc faktycznie dało się zejść praktycznie do zera). I teraz jeszcze jedna ważna rzecz - od razu z PV zrobiłem pełny PVMonitoring,  a konkretnie urządzenie PVMonitor, który cyfrowo odczytuje na bieżąco 3-fazowy licznik dwukierunkowy na wejściu, wszystkie parametry pracy instalacji PV oraz dodatkowo podliczniki zużycia energii przez Dom oraz Warsztat i wszystko to live idzie do chmury gdzie mam dziesiątki wykresów, raportów itp.. Można powiedzieć, że mam pełną kontrolę nad poziomem produkcji, % autokonsumpcji, eksportu, importu, rozkładu produkcji w godzinach i dniach całego roku ogólnie i w rozbiciu na poszczególne fazy.  Jest to kompletnie inny poziom danych niż odczyt z eLicznika, który nic nie mówi o zapotrzebowaniu domu, autokonsumpcji itd. Dane mam już z ponad 1,5 roku PV-ki.

No i mając to wszystko,  ze względu na aktualną sytuację, mocno kalkulowałem i bardzo poważnie zastanawiałem się nad dołożeniem magazynu energii. Zacząłem kalkulować jakiej wielkości, za ile, ale z wyliczeń wyszło, że to nie ma absolutnie żadnych szans powodzenia i to na żadnym poziomie jaki sobie założyłem.

Ekonomia - aku padną około 3 razy szybciej niż nastąpi zwrot i to nawet uwzględniając spodziewany zwrost ceny energii i dostępne dotacje.

Bezpieczeństwo - żadne, bo w okresie jesienno-zimowych nie ma jaki i czym naładować tych aku. Co więcej przez około 6 miesiecy w roku mamy taką pogodę, że mogą się trafić dni lub całe serie dni, w które nie ma praktycznie w ogóle produkcji. Więc nie dość, że magazyn to hiper drogie rozwiązanie to w dodatku nie daje gwarancji bezpieczeństwa energetycznego (tylko niektóre magazyny da się przełączyć w tryb ładowania magazynu z sieci, kiedy w niej jest prąd, ale to powoduje jeszcze gorsze bilansowanie magazynu).

Wszystko dodatkowo jest mega skomplikowane 3 fazowym zasilaniem domu i paradoksalnie dobrze rozbitymi obwodami na te 3 fazy. Przy zasilaniach awaryjnych lepiej sprawdziłby się układy źle zaprojektowane np. cały dom na 1 fazie i warsztat na 2-giej, a 3-cią olać.
Po wszystkich analizach wyszło mi, że jeśli chcę mocniej uniezależnić się od gazu (dogrzewać się elektrycznie) to powinienem zwiększyć moc PV,   absolutnie nie iść w magazyn energii, a dla celów awaryjnych posiadać odpowiednio wydajny agregat prądotwórczy (1-fazowy zasilający wszystkie 3 fazy - w osobnym wątku już dyskutowaliśmy na ten temat z @KolA (https://kornikowo.pl/index.php?action=profile;u=2) ). 


PS. Inaczej mogłby się przedstawiać kalkulacje dla net-billingu bo on jest tak do d..., że może faktycznie wtedy jakikolwiek sens uzyskuje się tylko z magazynem i przynajmniej aspekt Ekonomiczny ma rację bytu.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2022-10-04 | 22:14:31
Zacząłem kalkulować jakiej wielkości, za ile, ale z wyliczeń wyszło, że to nie ma absolutnie żadnych szans powodzenia i to na żadnym poziomie jaki sobie założyłem.
Dokładnie tak. Ja też to liczyłem dla prosumenta. Mam aku o sprawności 80% za darmo (sieć energetyczna). Więc dodatkowy aku mógłby mi co najwyżej te 20% skompensować a to finansowo nie ma sensu bo nie zwróci się nigdy.
Oczywiście pod warunkiem, że nie podniosą napięcia w sieci i to wszystko się nie powyłącza.
Myślę teraz o aku jako system awaryjny. Falownik mam z opcją aku i automatycznego przełączenia w tryb off-grid więc szkoda tego nie wykorzystać. Jak trochę stanieją to se kupie jakiś mały. Ostatnio zasilanie w domu zrobiło się stabilne więc będą musiały konkretnie stanieć.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-10-05 | 08:50:26
Zbilansowane tak, że za energię elektryczną praktycznie nie płaciłem  (nie da się osiągnąć teraz tego na net-bilingu,  bo tylko w starym systemie prosumenckim bilansowana była również opłata za przesył więc faktycznie dało się zejść praktycznie do zera)

To mnie zaciekawiło, dlaczego? Obecnie wygląda to tak że w lipcu MWh liczona była liczona po 650, w sierpniu po 800, we wrześniu po ponad 1000.
Odkupić mogę albo po 600 w dziennej albo po 300 w nocy więc za 1kWh sprzedaną we wrześniu w dzień mogę kupić w grudniu w nocy 3kWh.

A za dwa lata będzie przejście na rozliczenie godzinowe gdzie w piku ceny biegają i po dwa złote za kWh.

Oczzywiście nie wiadomo co będzie po nowym roku itd.

Co do baterii to w ogóle nie rozpatruję jej w kategoriach opłacalności. Miałem kupować porządny ups ale skoro przy po dotacjach te 10kWh będzie mnie kosztowało dyche, i powieszę na tym cały dom i nie muszę się przejmować ciągłymi zanikami faz czy wyłączeniami, zwłaszcza że będzie już tylko gorzej, to uznaję to za cenę komfortu, jak wszystkie inne urządzenia w domu.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: jpyt w 2022-10-05 | 09:23:59
Cytat: jpyt w Wczoraj o 21:41:24
Zbilansowane tak, że za energię elektryczną praktycznie nie płaciłem  (nie da się osiągnąć teraz tego na net-bilingu,  bo tylko w starym systemie prosumenckim bilansowana była również opłata za przesył więc faktycznie dało się zejść praktycznie do zera)

To mnie zaciekawiło, dlaczego? Obecnie wygląda to tak że w lipcu MWh liczona była liczona po 650, w sierpniu po 800, we wrześniu po ponad 1000.
Odkupić mogę albo po 600 w dziennej albo po 300 w nocy więc za 1kWh sprzedaną we wrześniu w dzień mogę kupić w grudniu w nocy 3kWh.

1. Cena kWh to tylko część opłaty za prąd (fakt, że przy aktualnych zawirowaniach z ceną kWh zmieniają się proporcje i maleje udział dystrybucji). Natomiast dla pełnego rozliczenia musiałbyś  opłatę przesyłową stałą i zmienną, którą w net-billingu płacisz (w odróżnieniu od prosumenta).

2. Jak instalowałem PV, jak pytałem znajomych (nikt nie prowadził dokładnego monitoringu, bazowali na eLiczniku) to też mi się tak wydawało i też sobie kalkulowałem co ja w dzień zużyję, co w nocy, a jak to rodzince powiem żeby zmywarkę tylko w południe włączali itd. itp.   Dokładne wykresy zużycia pokazują natomiast potem realia.  Szczerze namawiam każdego żeby zrobił pożądny monitoring (koszt od 700...1000 zł czyli nic w stosunku do instalacji PV). Wtedy dopiero widzisz jak się ma życie do Twoich założeń, że za największe zużycie dobowe odpowiadają i tak urządzenia, które chodzą cały czas, że światło nie świecisz tylko w nocy, że nie jesteś robotem i nie każde pranie da się zrobić w nocy, że obiad lepiej zjeść o 17:00 a nie 22:00 usiłując się załapać na inną taryfę itd.

Oczzywiście nie wiadomo co będzie po nowym roku itd.
To jest w ogóle sedno całego problemu. Aktualna sytuacja jest totalnie nieprzewidywalna.

I w ogóle nie odczytuj mojego posta jako krytyki Twojego wyboru - nic bardziej mylnego. Masz kompletnie inną sytuację (nie możesz wybrać prosumenckiego rozliczenia), możesz mieć inne potrzeby, twoja rodzina może być bardziej zdyscyplinowana, możesz mieć inne urządzenia i inny rytm życia. Zmiennych jest dziesiątki. U ciebie może to być najlepszy wybór. Mam nadzieję (choć trochę w to powątpiewam), że zawsze w magazynie będziesz miał jakąś energię, która da bezpieczeństwo i komfort. W każdym razie mój post był tylko żeby pokazać, że akurat z magazynem nie jest tak kolorowo jakby to politycy i sprzedawcy chcieli przedstawić.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2022-10-05 | 09:26:14
Szczerze namawiam każdego żeby zrobił pożądny monitoring
A jesteś w stanie z grubsza wyszczególnić komponenty potrzebne do tego? Będę grzebał z tym podłączaniem agregatu to może i to bym dorzucił po drodze...
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: jpyt w 2022-10-05 | 09:43:19
Szczerze namawiam każdego żeby zrobił pożądny monitoring
A jesteś w stanie z grubsza wyszczególnić komponenty potrzebne do tego? Będę grzebał z tym podłączaniem agregatu to może i to bym dorzucił po drodze...

Jasne, chętnie pomogę bo sam na tym zęby zjadłem nie mając skąd wziąć gotowca/wiedzy.
Podaję dla instalacji 3 fazy:

1. PVMTerminal  - https://pvmonitor.pl/pvmterminal.php (https://pvmonitor.pl/pvmterminal.php)
Wersja standardowa lub slim w zależności od miejsca w skrzynce i tego czy chcemy przekaźniki wyjściowe, na których można budować logikę zwiększającą autokonsumpcje.
PVMTerminal obsługuje użądzenia na MODBUS V2 (liczniki i inwertery) oraz proste liczniki impulsowe np. Orno
Tak więc terminal gromadzi dane zarówno z produkcji pobierając je bezpośrednio z inwertera (łącznie z napięciami na poszczególnych stringach, parametrami po stronie DC itd.) jak i z zużycia. Na tej podstawie jest wstanie liczyć autokonsumpcje.

2. EASTRON SDM630 -  Jest to w zasadzie analizator sieci (częstotoliwość, energia bierna, czynna, pozorna, prąd, napięcie ... wszystkie parametry), który pracuje również jako mega dokładny LICZNIK DWUKIERUNKOWY   oparty o magistralę  MODBUS V2.
Ten analizator montujemy na przyłączu  (pomiędzy sięcią a naszą instalacją).

I to jest wersja minimum, która i tak daje 1000% więcej niż eLicznik.
Do tego instalujemy już tanie liczniki impuloswe Orno na obwodach, które chcemy dodatkowo monitorować.
Ja mam Orno 3F na Dom i osobny Orno 3F na warsztat (bo u mnie to osobny budynek).
Teraz będę jeszcze rozbudowywał o dwa liczniki Orno 1F na hydroforze i obwodzie pompy ciepła do basenu bo chciałbym je mieć dodatkowo opomiarowane.

I to wszystko, jest to dość w gruncie rzeczy dość proste.
Jak chcesz to mogę Ci podesłać screeny z wykresów.
Tu jest link do mojej instalacji, ale tylko do części upublicznionej PV, więc nie ma nic z zakresu zużycia prądu, eksport/import itp. Natomiast może też Ci dać wyobrażenie na temat danych i jak w ogóle są przedstawione:
https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=14481#/sumapv (https://pvmonitor.pl/i_user.php?idinst=14481#/sumapv)

Genialny jest np. grid produkcji (taki sam dla zużycia i innych parametrów) gdzie dokłądnie można porównać miesiące z latami poprzednimi itp. Idealni np. widać na nim jak bardzo do d.... był tegoroczny wrzesień  ;)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2022-10-05 | 09:58:35
Jasne, chętnie pomogę
Rewelka, dzięki wielkie! Będę musiał się nad tym poważnie zastanowić!
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-10-05 | 10:03:31
I w ogóle nie odczytuj mojego posta jako krytyki Twojego wyboru

Nic takiego nie odbieram, ale gdyby się nawet taka pojawiła to nie ma dla mnie żadnego znaczenia.

Powód jest prosty. Moim głównym założeniem nie jest zaoszczędzenie worka pln-ów czy rekordowy zwrot z inwestycji.
Moje podstawe założenia to zapewnienie dostaw energii w sposób komfortowy i nieangażujący za bardzo bojest z tym tak sobie a będzie gorzej. Po drugie ochrona wydatków przed radosną twórczością niemiłościwie panującego nie-rządu. Po trzecie ucieczka przed galopującą inflacją.

Precyzja pomiaru też mi nie jest za bardzo potrzebna, po prostu nie chce mi się co chwila łazić i przestawiać zegarów na sprzętach.

Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: truszczyk w 2022-10-28 | 13:39:49
modlitwa  m)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-11-10 | 09:30:26
Instalacja odpalona.
Wiem że to niemiarodajne ale po tych paru dniach działania przy średnim nasłonecznieniu mogę powiedzieć że w takich warunkach instalacja pozwala na standardowe zużycie w domu i nabicie baterii a bateria wystarcza z naddatkiem na cały wieczór pracy.
Dużo jeszcze mam do zrobienia, żeby backup działał, muszę przeorganizować rozdzielnię by obwody na backupie były oddzielne bo nie mogę przekroczyć 2,7kW na fazę, nawet w trybie zasilania podstawowego. Na szczęście przy moim układzie rozdzielni to nie będzie aż taki problem.
Druga rzecz to komunikacja mojego PLC z inwerterem po modbusie. Potrzebuję tego do dwóch rzeczy, po pierwsze logowania części parametrów bo firmowe aplikacje są kompletnie bezużyteczne w tym zakresie a po drugie do sterowania grzaniem bufora ciepła na podstawie parametrów pracy instalacji tak by jak najmniej sprzedawać i kupować z sieci tylko pakować w ciepło.
Tak czy inaczej wygląda na to że da się przetrwać offgrid jeżeli będzie choć pół dnia słońca. Oczywiście bez pralki, indukcji i zmywarki ale za to z ciepłą wodą i działającym ogrzewaniem, oświetleniem i małymi obciążeniami.
W przyszłym roku dołożę drugie 7,5kWh baterii.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Jakacor w 2022-11-10 | 10:04:07
No dobra Panowie, to jak to jest z ta fotowoltaika i net-billingiem?
Poki co uzytkuje budynek weekendowo/wakacyjnie. Glowne odbiorniki energii to klima (uzywana do grzania zima), pompa wody,  ogrzewanie podlogowe (teraz nieuzywane bo ciagnie mnostwo energii) i przeplywowe podgrzewacze wody.

Zuzycie i koszty przedstawiaja sie jak ponizej. Wysoki koszt energii to wina taryfy budowlanej (energa ma 14 mcy na zmiane z budowlanego wiec teraz place 5 razy wiecej niz za konsumencki prad).
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20221110/27982b894849a3402a64c516db0bbb98.jpg)

Zaczalem wiec sie zastanawiac czy PV ma dla mnie sens. Z 2 firmami gadalem i chca blisko 40k za instalacje 7kW plus dodatkowe 40k za off-grid. Odbiega to od reklam mowicych, ze koszty instalacji to 18kemoji3525.
Moje rozumowanie jest takie, ze potrzebuje nadwyzke energii i jej odsprzedaz zeby skompensowac koszty nabywanej energii. Off-grid na te chwile sie w zaden sposob mi nie bilansuje kosztow zainstalowania. Bleckoutowy prad nie jest mi niezbedny.
I tu pytanie - jaka instalacje (ile kWh) powinienem instalowac i jaka firma jest sprawdzona/korzystna cenowo?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: KolA w 2022-11-10 | 10:43:07
Odbiega to od reklam mowicych, ze koszty instalacji to 18k
Bo reklamy uwzględniają możliwość uzyskania dofinansowania z programu Mój Prąd do którego nabór wniosków trwa do 22.12.2022 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji
środków.

jaka firma jest sprawdzona/korzystna cenowo
Raczej unikałbym dużych, ogólnokrajowych firm bo raz, że terminy mają kosmiczne, dwa, że marże też, a trzy to oni są rewelacyjni do czasu podpisania umowy. Potem komunikacja się urywa i wszelkie rozwiązania problemów trwają miesiącami. Tak w każdym razie było w przynajmniej w przypadku firmy SunDay (czy jakoś tak) u mnie w rodzinie.

I tu pytanie - jaka instalacje (ile kWh) powinienem instalowac
może to trochę pomoże ->https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html (https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2022-11-10 | 10:49:52
Zaczalem wiec sie zastanawiac czy PV ma dla mnie sens.
Ma sens. Wszystko masz na prąd. Każda kWh uzyskana ze słońca Ci się zwróci. Czas zwrotu teraz gwałtownie maleje. Najbardziej korzystna cenowo jest firma "własne rączki".
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-11-10 | 11:34:57
Zaczalem wiec sie zastanawiac czy PV ma dla mnie sens. Z 2 firmami gadalem i chca blisko 40k za instalacje 7kW plus dodatkowe 40k za off-grid.

U mnie zaczęło się od 100k :)) w jednej z największych firm.
Ostatecznie stanęło na 65k z magazynem minus 25k dopłat+PIT z czego sam magazyn to 22k (minus 11k dopłat i minus PIT) czyli sam magazyn kosztował de facto mniej niż 10k. Na samą fotovoltaikę teraz jest tylko 4k i PIT.

Co do netbilingu, warto spojrzeć jak kształtowały się ceny rynku dnia poprzedniego w minionych miesiącach. Na dzień dzisiejszy opłaca się bardziej niż metering, i nie zapowiada się by w obecnej sytuacji się to dużo zmieniło.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2022-11-10 | 11:44:19
nie zapowiada się by w obecnej sytuacji się to dużo zmieniło.
Nie zmieni się do wyborów. Przecież nie zmienialiby zasad aby ludziom bardziej się opłacało.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-11-10 | 11:58:26
Ale teraz się bardziej opłaca. Sprzedajesz po 800-1200PLN/MWh kupujesz po 300(noc)-600PLN/MWh plus opłaty stałe. Po nowym roku taryfy pójdą w górę ale (przynajmniej w nocy) ciągle kupię taniej niż sprzedam.
Zresztą dla mnie to bez wielkiej różnicy. Mam pewną niewielką niezależność od "systemu" i to mnie cieszy.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2022-11-10 | 12:14:52
A możesz sprzedać więcej kWh niż kupiłeś ?
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-11-10 | 12:29:53
Jeszcze tego nie ćwiczyłem ale chyba tak. Sprzedajesz i kasa idzie na "konto" w Tauronie z którego pokrywasz wydatki na zakupioną energię.
Jak przyjdzie umowa z Taurona i się zapoznam to dam znać.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: grekot w 2022-11-10 | 12:32:26
Ciekawe kiedy i jakie dowalą koszty za dystrybucję sprzedawanej energii.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2022-11-10 | 12:37:06
Sprzedajesz i kasa idzie na "konto" w Tauronie z którego pokrywasz wydatki na zakupioną energię.
Chodziło mi czy Ci zapłacą jak więcej naprodukujesz niż potrzebujesz. Jak idzie na "konto" to raczej nie, bo to już się DG robi.

dowalą koszty za dystrybucję
Dowalą na pewno. Docelowo ma być tak, że w szczycie produkcji będzie się płacić za wysyłanie energii do sieci.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Jakacor w 2022-11-10 | 13:49:43
A możesz sprzedać więcej kWh niż kupiłeś ?
Z tego co mowia to sprzedac mozesz tyle ile naprodukujesz. Z tym ze kasa moze byc wykorzystana wylacznie na zakup energii i przepada po roku. Wiec nadmiarowa (niewykorzystana) kasa w net-billingu przepada.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: seler w 2022-11-10 | 14:49:24
Chyba nie tyle przepada co mogą ci wypłacić 20% z tego co zostało.
Ale to mnie nie martwi bo w ogrzewanie mogę wpuścić grzałką każdą ilość energii
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: Jakacor w 2022-11-10 | 18:35:30
Chyba nie tyle przepada co mogą ci wypłacić 20% z tego co zostało.
Ale to mnie nie martwi bo w ogrzewanie mogę wpuścić grzałką każdą ilość energii
No wlasnie z tego co handlowcy tlumacza to zadnej gotowki w net billingu nie zobaczysz. Albo zuzyjesz albo po roku przepada.
Zgadzam sie jednak z toba. Kazda ilosc da sie zuzycemoji6
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: meeck w 2022-11-10 | 18:50:40
Kazda ilosc da sie zuzyc
Znaczy zużyć czy zmarnować. Mam właśnie naprodukowane 1700 kWh i zużyte 120 kWh (pusty dom w remoncie). "Ważne" do lutego a do tego czasu raczej nie wykorzystam w sensowny sposób tej energii.
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: r2d2 w 2022-11-10 | 21:48:00
koparke krypto kup, są nawet kaloryfery z tym, zawsze się coś odzyska ;)
Tytuł: Odp: Fotowoltaika
Wiadomość wysłana przez: VelYoda w 2022-11-10 | 21:50:47
Powinniście się częściej myć
 ;)