HydePark - to co podziemie kocha najbardziej ! > Takie tam..

Krótkotrwałe zasilanie awaryjne domu

<< < (2/5) > >>

rossi:
Tak w ogóle, to zasilanie awaryjne domowych odbiorów jest bardzo kosztownym rozwiązaniem jak się chce zrobić to kompelsowo. Mało kto decyduje się na full wersję. Najprościej dać dużego upsa ze sporą bateria oraz duży agregat prądotwórczy, którego moc pokryje wszystkie odbiory w domu. Nie są to zabawki z Lidla czy obi, tylko muszą to już być dedykowane rozwiązania do tego typu instalacji. Koszt rozwiązania bardzo wysoki, sięgający kilku dziesięciu tysięcy i do tego ma swoje wymagania instalacyjne.

Żeby to jakoś rozsądnie wyszło kosztowo, polecam rozdzielić obwody na te które należy podtrzymywać bezprzerwowo oraz te które mogą mieć przerwę. Sieciowe odbiory (router, komputery) można zasilić jednfazowym małym ups (lub kilkoma). Resztę natomiast zasilać z agregatu, którego trzeba będzie ręcznie podłączać do domowej instalacji (trzeba odpowiednio przygotować).

Z agregatem sprawa nie jest łatwa, bo tani agregat stosunkowo nie dużej mocy jest jednofazowy. Jest to zasadniczo dobry kierunek do zastosowań domowych. Warto zwrócić uwagę, że w domach instalacje mamy 3 fazowe i często istotne dla nas odbiory (pompa, kuchenka, pralka, piec, lodówka, zmywarka, tv+rozrywka itp.) są rozłożone na różne fazy. Tak więc przydałby się 3 fazowy agregat ale ich moc jak dobrze kojarzę zaczynają się od 10kVA/8kW (po ~2kw na fazę). Będzie to dość koszowne.

Do domowych potrzeb nadałby się nawet agregat z biedronki (o ile nie będzie przeciążany, pracował sporadycznie) ale wtedy istotne dla nas odbiory trzeba mieć na jednej fazie lub przygotować tak instalacje el w domu żeby przy pracy z agregatu zasilać wybrane odbiory z 3ch faz.

Oczywiście dochodzi szereg kwestii związanych z rozruchem urządzeń, trzeba uwzględnić znaczny zapas mocy agregatu.

W większości przypadków okazuje się, że najważniejsze przy zaniku zasilania w domu jest zachowania ciepła w domu z pieca gazowego. Do tego są sprawdzone rozwiązania (nie standardowe ups), które pozwalają na podłączenie dość dużej baterii (AGM albo i zwykły akumulator sie nada) zapewniającej długi czas podtrzymania.

PV +magazyn energii jest dobrym rozwiązaniem ale tutaj ciężko o dobry produkt. Pojemność baterii li-ion jest dość mała, jak również sama moc konwertera pozwala na zasilanie tylko wybranych odbiorów i to zazwyczaj przerwowo. Nie zawsze magazyn działa jednocześnie z produkcją energii że słońca. Koszt inwestycji - raczej duży.

Proponuję kontakt z firmą orvaldi, która specjalizuje się w rozwianiach do domu: http://orvaldi.pl, pewnie coś dobiorą. Przed rozmowa sugeruje zastanowić się co chcemy zasilać, jaka jest ich moc, no i jaki czas podtrzymania interesuje.

Nadmienię, że wypowiedź nie miała na celu "lokowiania produktu ani firmy " ;). Owszem jestem z tej branży i znam te firme i uważam, że jest to jedna z nielicznych firm co potrafi dopasować rozsądne rozwiązanie do użytku domowego, pozostali koncentrują się na komercyjnych rozwianiach.

nickczemnick:

--- Cytat: rossi w 2021-07-18 | 16:51:59 ---Tak w ogóle, to zasilanie awaryjne domowych odbiorów jest bardzo kosztownym rozwiązaniem jak się chce zrobić to kompelsowo. Mało kto decyduje się na full wersję. Najprościej dać dużego upsa ze sporą bateria oraz duży agregat prądotwórczy, którego moc pokryje wszystkie odbiory w domu. Nie są to zabawki z Lidla czy obi, tylko muszą to już być dedykowane rozwiązania do tego typu instalacji. Koszt rozwiązania bardzo wysoki, sięgający kilku dziesięciu tysięcy i do tego ma swoje wymagania instalacyjne.

--- Koniec cytatu ---
To zaczyna przypominać robienie deski do krojenia Dominem :) Meksykanin chce zasilić parę drobiazgów jak mu prądu braknie żeby mu ciepło było i kiełbasa nie spleśniała a Ty proponujesz rozwiązanie jakby chciał zasilić szpital :)

Meksykanin:
Kocham to forum...

--- Cytat: nickczemnick w 2021-07-18 | 15:21:57 ---masz podpięty pod sieć i przy zaniku napięcia w sieci sam się przełącza na aku,nawet nie zauważysz że Ci się źródło zasilania zmieniło
--- Koniec cytatu ---
Dokładnie o coś takiego mi chodzi. :) Rzuciłem pobieżnie okiem na falowniki hybrydowe i cenowo dla mnie to rozwiązanie będzie bardzo dobre.

@rossi
Dzięki za zwrócenie uwagi na złożoność zagadnienia i że warto przemyśleć takie kompleksowe rozwiązania. Zamierzam ograniczyć się do prostego, ekonomicznego i wygodnego rozwiązania. Bardziej niż o kompleksowe rozwiązanie, chodzi mi o zmniejszenie niedogodności przy krótkiej przerwie w zasilaniu.

Meksykanin:

--- Cytat: nickczemnick w 2021-07-18 | 17:37:30 ---Meksykanin chce zasilić parę drobiazgów jak mu prądu braknie żeby mu ciepło było i kiełbasa nie spleśniała
--- Koniec cytatu ---
O tak, tak... ciepełko, kiełbaska i żeby moja żona mogła dosuszyć włosy. :D ...i żebym do kibla trafił.

nickczemnick:
Ja zgłębiam temat bo potrzebuję zrobić zabezpieczenie do 50 akwarii bo u mnie często prądu nie ma. A akurat tych falowników jest taka mnogość i o różnych mocach i takich możliwościach konfiguracji że można je dopasować pod swoje potrzeby :) I zamiast tylko ups do zbiorników to dodatkowo połowę domu ze słońca tym zasilę bo to niewiele drożej wyjdzie :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej