Nawadnianie ogrodu

Zaczęty przez przemek.drzymala, 2022-07-20 | 17:34:22

Poprzedni wątek - Następny wątek

przemek.drzymala

Ostatnio mało u mnie stolarskich tematów ale poraz kolejny liczę na waszą pomoc (będe kończył chałupę w zimę to będę zdawał obszerne fotorelacje z produkcji mebli itd) na chwilę obecną żeby odchamic trochę otoczenie wziąłem się za robienie ogrodzenia połączonego z donicami chce do owych donic doprowadzić nawodnienie i może możecie polecić jakieś firmy, sklepy itd.? W przyszłym roku przy robieniu reszty podwórka będzie zbiornik, studnia, i nawodnienie całego podwórka. Na chwilę obecną doprowadzona mam do obu donic rure pe i chce zainstalować w każdej skrzynkę z elektrozaworami żeby potem to że swoją instalacja 'inteligentnego domu' spiąć.

newrom

Szukaj rolniczo-ogrodniczych, nie pamiętam od kogo kupowałem w Polsce. I tak nie było różnicy z tym co kupiłem na aliexpress.
Nawadnianie kropelkowe, małe powierzchnie to najtańsze - bez kompensacji i tyle.
Do systemu czujniki wilgotności pewnie jakieś - nie ogarniałem tego.

jamel23

na allegro sporo tego.
Rurki do nawadniania kropelkowego PE 16mm.
Ja kupuje czarne albo brazowe. rainbird, toro, hunter to takie dobre marki od nawodnienia
Emitery (kroplowniki) co 33cm w standardzie
U mnie sie sprawdzaja zwykle na wcisk, nie potrzeba zadnych skrecanych (koszt rosnie jak duzo takich zlaczek w systemie wystepuje).
do nawadniania kropelkowego dobrze dolozyc fltr zeby nie zapychac emiterow .
Kiedys mi mowiono ze reduktor tez potrzebny ale ja nie mam i jakos dziala.
Czujnika wilgotnosci tez nie mam, ogolnie podlewam jak nie pada.
ja mam duzo metrow takiego nawadniania kropekowego wiec wszedzie z kompensacja cisnienia.
Eletrozawory mam huntera sterowanie z systemu alarmowego wiec w doborze sterownika nie pomoge.

newrom

No i przypomniałeś. Chińskie wężyki spadywały z chińskich emiterów i czwórników. Musiałem druciarstwo uprawiać, a później dać reduktor ciśnienia. Jednak te kupowane u nas były odrobinę lepsze ;-)

Meksykanin

Cytat: przemek.drzymala w 2022-07-20 | 17:34:22 chce do owych donic doprowadzić nawodnienie i może możecie polecić jakieś firmy, sklepy itd.? W przyszłym roku przy robieniu reszty podwórka będzie zbiornik, studnia, i nawodnienie całego podwórka.

Kilka tygodni temu zrobiłem u siebie nawodnienie ogrodu, chętnie podzielę się swoim doświadczeniem. Tylko... nie wiem, co Ci się przyda. Napiszę więc ogólnie, co moim zdaniem warto mieć na względzie.


       
  • Łączki i rury możesz kupić nawet w marketach budowlanych, dla mnie nie ma istotnego znaczenia firma, jeśli elementy budzą zaufanie. Ja większość kupowałem: LoveMyGarden ( https://www.lovemygarden.pl/ ) i na Allegro (sporo rzeczy u sprzedawcy Homeman). Kierowałem się dostępnością tego, co chciałem i ceną.

  • Do instalacji używasz rur PE, standardowo są w wymiarach 16/20/25/32. Te małe 16 są do linii kroplujących i dobre są do odejścia od linii zasilającej do zraszaczy. Jeśli linie zasilające są krótkie i jest niewiele zraszaczy na sekcję, można zrobić doprowadzenie z 20, jednak ja nawet w takim przypadku zrobiłbym z 25. Do linii kroplujących doprowadzenie też zrobiłem 25, dopiero na ziemi przeszedłem na 16.

  • Do połączenia zraszaczy do linii zasilającej warto skorzystać z połączeń elastycznych, nawet jeśli zraszacz będzie tuż przy linii. Ja montowałem trójniki 25/16/25 i krótkie rurki 16 do samego zraszacza.

  • Warto przemyśleć projekt [podział na sekcje, ewentualny podział linii kroplujących (ja mam na jednym elektrozaworze 4 linie zamykane zaworami) i usytuowanie zraszaczy] z uwzględnieniem: obciążenia ilością zraszaczy pojedynczej sekcji, wygody podlewania i ewentualnych różnic w zapotrzebowaniu na wodę roślin znajdujących się w danej sekcji. A jak już kopiesz, to może przyda się coś jeszcze, np. dodatkowe ujęcie wody w jakimś miejscu ogrodu (ja zrobiłem studzienki w ziemi).

  • Przy zraszaczach dla mnie istotne znaczenie ma firma ze względu na niezawodność i wygodę. Z popularnych firm moim zdaniem są dwie godne uwagi – Rain Bird i Hunter. Ja wybrałem Hunter ze względu na dysze: bardziej podoba mi się ich regulacja i mają taką serię dysz, która mnie interesowała ze względu na specyficzne dozowanie wody.

  • Uwzględnij przy zakupie pompy wydajność i ciśnienie wody jakie uzyskasz, chyba że będziesz miał dołączony hydrofor. Pewnie będziesz potrzebował reduktor ciśnienia (zwłaszcza jeśli będziesz miał zbiornik hydroforowy). Według informacji, które podaje Hunter, ciśnienie robocze dla większości dysz może się zawierać w granicach 2-4 bar, moim zdaniem z silnym wskazaniem na 4. Ja mam w instalacji 4 bar więc w ogóle nie uwzględniałem reduktora. Warto mieć na stałe manometr na początku instalacji, żeby móc sprawdzić jakie realne ciśnienie jest podawane. A potrzebną wydajność warto sprawdzić przy wyborze konkretnych dysz. Z linią kroplującą jest inaczej, bo zakłada się, że ciśnienie powinno być 1 bar – można do tego zastosować bardzo tanie reduktory z gwintami GW/GZ.

  • Potrzebne też będzie przyłącze do kompresora, żeby przed zimą usunąć wodę z instalacji – zwykle montuje się w skrzynce zaworowej. No i w Twoim przypadku, ze względu na zasilanie wodą z pompy, ważny będzie filtr, który też można zamontować w skrzynce.

  • Do połączenia przewodów elektrycznych do elektrozaworów mega fajne są złączki żelowe, które tworzą szczelne, wodoodporne połączenia.

  • Sterownik może być w domu lub na zewnątrz w skrzynce, ja wolę mieć w domu, więc zainstalowałem go w garażu. Dla mnie ważna jest wygoda odczytu i przeprogramowywania, więc mam taki model Rain Bird, który spełnia te oczekiwania.

Może przydadzą Ci się takie dwa ogólne poradniki ze strony hunterpolska.pl:
https://hunterpolska.pl/pdf/podrecznikprojektowania.pdf
https://hunterpolska.pl/pdf/poradnikdlainstalatorow.pdf
Kto chce, szuka sposobu; kto nie chce, szuka wymówki.