Ostrzenie na cegle? Możliwe?

Zaczęty przez Łukasz Giergasz, 2018-09-09 | 16:56:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

Łukasz Giergasz

Macie - teraz mogę sobie pogratulować szczytu głupoty ;D

Puzii

Łukasz, film niedostępny/. Może ustawiłeś jako prywatny ja YT?
Mam na ten  temat swoje zdanie, ale się z nim kategorycznie nie zgadzam!

velsyster

No i się nie dowiedziałem, film niedostępny :)

Łukasz Giergasz

Jasny gwint - zawsze to samo! Ciągle zapominam zmienić status po uploadzie. Już powinno działać...

Puzii

Mam na ten  temat swoje zdanie, ale się z nim kategorycznie nie zgadzam!

krzysiek

Czekam na próbę na "trylince" ( to taka sześciokątna bryła betonu ,której robiło się kiedyś nawierzchnie ulic osiedlowych)  :)
Też ją pewnie w lesie znajdziesz.
A tak nawiasem to odzwyczaiłem się już od widoku śmieci w lesie. Tutaj w Bretanii wywozi się je po prostu na wysypisko gminne , możliwość tak jest wliczona w opłatę miesięczną związaną z odbiorem śmieci bytowych.
Jak patrzę na te śmieci w lesie to jestem ... już zaskoczony.

Łukasz Giergasz

To są "stare" śmieci. Lasek Marceliński w pobliżu którego mieszkam leży na pokładach śmieci. Ale ogólnie jest całkiem uroczy. Jest gdzie biegać i takie tam.

Fulicarius

Wyślę Ci kawałek klinkieru, może da radę :P
Bielik nie jest orłem!
Należy do rodzaju Haliaeetus!
Orły to rodzaj Aquila!
Czyli bielik to Haliaeetus albicilla a np orzeł przedni to Aquila chrysaetos. To pierwsze niezrozumiałe słowo jest kluczowe!

krit6

Teoretycznie to powinno się udać, glina z której robi się cegły to tlenki glinu, czyli korund- to świetny środek ścierny -9 ( w skali Morsa), a diament to 10. Jednak jak to cegła, ma też piasek kwarcowy, tlenki innych metali i ziarna o różnej średnicy. Najechać kruchym ostrzem na gruby żwirek i po robocie. Ale, gdyby przeszlamował glinę, podzielił na frakcje to wtedy ostrzenie było by eleganckie.  ;D

VelYoda

Dlatego glina powinna byc przerobiona wielokrotnie na walcach rozdrabniajacych, aby byla bardzo gladka w   konsystencji i później rozwodniona, żeby osiadla pod wlasnym ciężarem. Tak jak się robi porcelanę łazienkową.
haliaetus lub haliaetos – morski orzeł (bielik), rybołów, od gr. ἁλιαιετος haliaietos – morski orzeł (bielik), rybołów, od ἁλι- hali- – morski, od ἁλς hals, ἁλος halos – morze; αετος aetos – orzeł.

krzysiek

Pozwolę sobie zauważyć ,że cegły wypalane są w temperaturze - no ,w okolicach 1000 stopni Celsjusza , natomiast korund czyli trójtlenek glinu powstaje w dużo wyższych temperaturach ,powyżej 2000 stopni Celsjusza.
Podobno Łukaszowi w czasie ostrzenia powstał "grad" - nie wierzę w to. Mówię szczerze bez żadnej złośliwości. :)

krit6

Krzysiek, drobiny korundu są już w samej glinie jako składnik gliny. I nie ma znaczenia w jakiej temp. będziesz wypalał cegłe,pozostaną tam. A ostrzy się najczęściej na piaskowcu lub na agacie, którego głównym składnikiem jest kwarc (SiO2)-tlenek krzemu. Ma on twardość ok\ 6,0-6,5 w skali Morsa i to on jest głównym składnikiem naturalnych kamieni do ostrzenia. Problem polega na tym, że muszą być bardzo drobne cząsteczki SiO2, aby można wyostrzyć nóż.Dlatego nie każdy piaskowiec nada się do ostrzenia, tak samo jak i na krysztale kwarcu nie naostrzysz.

jaworek


krzysiek

Glina to skała osadowa, zawartość minerałów takich jak korund jest znikoma. W procesie produkcji cegły dodaje się piasek kwarcowy.
Ale to są małe ilości. Zawartość frakcji twardszych, które mogły by decydować o przydatności cegły do ostrzenia jest tak znikoma ,że ostrzenie na niej nie ma sensu. Cegła to miękki spiek.

krit6

@Djaworek, dzięki za korektę, (szykuj piwo po niedzieli coś się ruszy, już mi kiełkuje), natomiast ważne jest, skąd jest glina i jakie ma składniki. Teoretycznie jest możliwe naostrzenie noża czy siekiery cegłą, a w praktyce kończy się jak na filmie.