Podłączenie agregatu prądotwórczego jako zasilanie awaryjne

Zaczęty przez KolA, 2022-09-29 | 08:20:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

KolA

Ktoś tu jest elektryk?
Potrzebuję porady w tytułowej kwestii czyli podłączenie agregatu prądotwórczego jako zasilanie awaryjne domu. Nie wnikam w kwestię potrzeba/nie potrzeba i dlaczego taki agregat, a nie inny.
Za późno też już na wydzielanie dedykowanych obwodów więc pozostanie dyscyplina i pilnowanie obciążenia.
Podłączenie i tak zapewne finalnie wykona elektryk ale chciałbym wiedzieć co i jak powinno być zrobione.
Chcę wyprowadzić gniazdo na ścianę domu i w razie potrzeby będzie podłączany agregat. Instalacja w domu jest 3F jednak urządzeń 3F nie mam żadnych, po prostu obciążenie jest rozłożone na wszystkie fazy. Agregat jest 1F/3F czyli z przełącznikiem i w obu trybach uzyskuje tę samą moc.

Wiem już, że nie bardzo można podłączyć 3F w takiej sytuacji jak u mnie ponieważ może to doprowadzić do asymetrii napięć (w przypadku nierównomiernego obciążenia faz agregat będzie podbijał napięcie na tej najbardziej obciążonej fazie co doprowadzi do wzrostu napięcia na pozostałych fazach).
Wiem, że na pewno będzie przełącznik sieć/agregat. Na przełączniku (lub w gnieździe) zostaną zmostkowane wszystkie fazy tak aby uzyskać prąd w całym domu.
Nie bardzo tylko czaję co zrobić z przewodem neutralnym. Zapewne przez przełącznik 3P+N odłączę go również od sieci energetycznej jednak czytałem, że z racji tego iż agregat ma oba zaciski robocze to mostkuje się jeden jego zacisk z przewodem PE i w ten sposób uzyskuje N. To zapewne zależy od typu sieci w domu.
I tutaj pojawiają się moje wątpliwości. Jak stwierdzić jaki rodzaj sieci mam? Czy faktycznie takie mostkowanie zacisku roboczego z PE jest poprawne? Ogólnie czy ktoś to u nas przerabiał? :)

jpyt

Szacun chłopie bo z Twojego tekstu wynika, że już i tak masz już więdzę szerszą niż większość elektryków wykonujących instalacje w domach. Serio.
Tak N można uzyskać poprzez połączenie z PE ale wszystko zależy od typu sieci.

Ja mam zasilanie agregatem przełączane na wejściu zasilania do domu, realizowane specjalnym przełącznikiem sieć-agregat: https://www.google.com/search?q=prze%C5%82%C4%85cznik+sieci+3N&sxsrf=ALiCzsYXlRECFlXmkyk1sztWQO-xgZVycA:1664440820746&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjU4_qezbn6AhUt_SoKHT7LCY4Q_AUoAXoECAEQAw&biw=2559&bih=1321#imgrc=zjavvqSPfOq47M
Przełącznik ma 3 pozycje,  na lewo normalne podłączenie 3 fazy z sieci na 3 fazy w domu,  po środku wszystko jest wyłączone,  po prawej agregat i też mam zmostkowane wszystkie fazy.
Przełącznik w takiej konstrukcji likwiduje ewentualny błąd ludzki, nie da się włączyć agregatu (zewrzeć faz) i jednocześnie nadal mieć napięcie z sieci.

U mnie jest sieć TT, czyli zakład energetyczny nie dostarcza mi w ogóle PE i sam musiałem wykonać porządne uziemienie (płyta fundamentowa + bednarka obwodowa). W związku z tym, że jest to moje PE to mogę sobie z niego zrobić N dla agregatu. W sieciach gdzie otrzymujesz uziemienie z zakładu,  na mój stan wiedzy, jest zabronione podłączanie się w ten sposób. "N" powinieneś wytworzyć dla agregatu poprzez wykonanie osobnego uziomu.

I jeszcze kwestia tego gniazdka do podłączenia agregatu ... nie napisałeś jakie to gniazdko, zwracam tylko uwagę, żebyś nie zrobił sobie krzywdy i pamiętał, że od strony agregatu kabel wypuścił na złączu żeńskim.
Ja rozwiązałem to trochę inaczej i z szafki rozdzielczej, z tego przełącznika co powyżej, wypuściłem po prostu długi przewód zakończony wtyczką przeznaczoną do wpięcia w agregat.

PS. Jaki masz agregat? Ja aktualnie muślę o zmianie mojego na jakiś mocniejszy model - wiadomo, głównie z powodu aktualnej sytuacji  :(

KolA

Cytat: jpyt w 2022-09-29 | 10:48:18 niż większość elektryków wykonujących instalacje w domach
Dlatego robię rozeznanie aby chociaż wiedzieć kto mi próbuję shit wciskać.

Cytat: jpyt w 2022-09-29 | 10:48:18 Przełącznik ma 3 pozycje
Tak, o tego typu przełączniku właśnie myślę.


Cytat: jpyt w 2022-09-29 | 10:48:18 U mnie jest sieć TT
No właśnie tak kombinuję ale nie do końca mam pomysł jak sprawdzić jak jest u mnie, a za cholerę nie pamiętam jak było podczas budowy :/

Cytat: jpyt w 2022-09-29 | 10:48:18 żebyś nie zrobił sobie krzywdy i pamiętał, że od strony agregatu kabel wypuścił na złączu żeńskim
Dokładnie tak, szukam czegoś na wzór gniazda kamperowego jak to tylko zastanawiam się, czy na siłę szukać na 32A (takie mam w agregacie) czy faktycznie to 16A starczy?



Cytat: jpyt w 2022-09-29 | 10:48:18 Jaki masz agregat
Daewoo GDA 7500DPE-3 (i do DP w nazwie było dla mnie istotne czyli tzw dual power - ta sama moc na gnieździe 230V i 400 V zamiast 1/3 mocy z 400V)

KolA

Wygrzebałem projekt domu i wynika z niego, że powinienem mieć TN-S

jpyt

W takim przypadku zakład energetyczny dostarcza Ci  (w przyłączu) przewód PE, z ktorego korzystasz a oni się martwią o jego uziemienie.
Nie wiem tylko jak w takim przypadku wygląda możliwość (legalna) użycia go jako N dla generatora.

PS. Gniazdo kamberowe jest OK i technicznie to nie różni się od mojego sposobu czyli wypuszczenia wtyczki. Zwyczajnie to taka wtyczka na stałe zamocowana w ścianie  ;)

Snikki

Cytat: KolA w 2022-09-29 | 11:32:08 Wygrzebałem projekt domu i wynika z niego, że powinienem mieć TN-S
Musisz być tego pewny, bo na mój rozum to TN-S masz w domu ale zasilanie z sieci będzie raczej TN-C.

KolA

Cytat: jpyt w 2022-09-29 | 12:53:18 Zwyczajnie to taka wtyczka na stałe zamocowana w ścianie
U mnie będzie to na froncie, zaraz przy wejściu więc muszę iść maksymalnie w estetykę bo mnie  kobita z domu wywali z tymi gratami :D

Cytat: Snikki w 2022-09-29 | 14:01:42 Musisz być tego pewny
To właśnie próbuję ustalić. W projekcie domu jest info o instalacji typu TN-S więc zapewne dotyczy to sieci domowej. Pytanie jak ustalić jaki tym zasilania dochodzi z sieci? Powinienem dzwonić do ZE i uzyskać od nich taką informację?

jpyt

Informację taką powinieneś mieć na papierach związanych z przyłączem. Zobacz też w skrzynce tej od zakładu energetycznego, czasem wewnątrz na drzwiczkach jest schemat przyłącza albo w jakiś inny sposób napisane.
Tak czy siak jeśli to nie jest TT jak u mnie, to oznacza, że masz PE z zakładu energetycznego albo jako osobny PE albo jako PEN czyli zbiorczy PE + N, który u siebie w instalacji dopiero rozbijasz na PE i N.
No i zostaje ten sam problem, nie wydaje mi się (ale mogę być w błędzie) żeby było legalnym podłączanie się do PE/PEN z generatorem prądu.

PS. Tego Daewoo już testowałeś czy narazie to nowy zakup jeszcze nie podłączany i obciążany domem?

KolA

Cytat: jpyt w 2022-09-29 | 15:02:26 Daewoo już testowałeś
Na razie go docieram, nie obciążałem go jakoś specjalnie mocno, trochę popracował z obciążeniem 200W, trochę 2kW. Jeszcze chwila i coś większego mu podłączę to będę mógł się wypowiedzieć.

jDb

A jesteś w stanie zmierzyć charakterystykę prądu wychodzącego? Sam muszę coś kupić ale największe obawy mam odnośnie wbudowanych modułów AVR. Ciekaw jestem jak sytuacja wyglada w tym przypadku i czy np zasilanie C.O pójdzie bez dodatkowych UPS'ów.

KolA

Niestety nie bardzo mam czym zmierzyć ale mój kocioł gazowy poszedł bez problemu podłączony bezpośrednio do agregatu. Oczywiście trzeba chwilę zaczekać jak po odpaleniu napięcie się ustabilizuje ale to widać na wbudowanym wyświetlaczu.