różnica w stołach formatówek

Zaczęty przez lian, 2023-02-01 | 11:35:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

lian

Cześć,
Muszę wykonać lamperi angielską i czas kupić formatówkę, ale jakąś małą. Wystarczy mi pewnie coś do 5tys. zł w stylu Cormak, Bernardo. Chciałbym jednak ruchomy stół. Ponieważ jestem dyletantem, nurtuje mnie róznica między:
-wózek, którego krawędź jest w płaczyźnie tarczy tnącej
a
-wózkiem, który nie "styka" się z tarczą, tarcza jest osadzona w głębi stołu.

Czy to jest istotna różnica?

Chodzi o to, że przemawia do mnie wykonanie pierwsze. Wydaje mi się, że taki typ stołu umożliwa łatwiejsze cięcie wąskich listew przy wykonywaniu np. ozdobnie frezowanych listew przypodłogowych itd.

Czy mam rację?
Przykład piły, która mnie interesuje https://www.olx.pl/d/oferta/pila-formatowa-lutz-z-wozkiem-380v-szczytno-CID628-IDSEnls.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=4
Czy to dobry wybór?
Tutaj mamy jakby solidniejszy wózek, ale jak do tego zamocować wąską listwę do cięcia wzdłużnego? https://www.olx.pl/d/oferta/pila-formatowa-stolowa-proma-pks-250p-maszyna-stolarska-CID628-IDSBAhV.html

wiewioor7

Masz rację, wózkiem przy tarczy rozetniesz wąską tarcicę wzdłuż, listewki itd., tą odsuniętą od tarczy zrobisz jedynie cięcia w poprzek i szeroką tarcicę wzdłuż

lian

95% pił które oglądam, nie mają jakiegoś specjalnego wyposażenia do mocowania ciętego materiału. Rozumiem, że  przypadku nieruchomego stołu, materiał popycha się ręcznie przy przykładnicy. Ale jeśli obrabiarka jest wyposażona w ruchomy stół, to pewnie ten materiał trzeba zamocować do stołu. Dobrze myślę? Gdzie szukać metod mocowania, jakieś oprzyrządowanie itd?

dzikyboo

#3
W wózku masz często rowek teowy, można tam mocować różnego rodzaju sciski/dociski

I nie zawsze trzeba materiał  mocować do wózka, wszystko zależy od konkretnego zadania które ma zrealizować maszyna

lian

Jakiej piły szukać do 5tys tego typu? Te wszystkie piły z 250 w nazwie są coś warte? Będę przycinać listwy do okien, precyzja wskazana ale też pewnie zdolność do obróbki długich elementów.

lian

Melduję, że kupiłem Bernardo 315. Piła jest rozłożona, bo musiałem ją wtargać do piwnicy. Na razie piaskuje ściany stolarni, więc jeszcze piła będzie w częściach. U zbywcy ją przetestowaliśmy, zdziwiłem się, że tak cicho to chodzi. Jeśli nie jest uszkodzona, wybrakowana, to mi wystarczy na jakiś czas. Między czasie nabyłem spory stół montażowy, bo to będzie dla mnie ważna pomoc przy pracach okiennych.
Dzięki za podpowiedzi.

wiewioor7

Fajna maszyna. Jeśli tylko będzie dokładna to sprzęt super,, wysokość cięcia 10 cm, i posuw przy tarczy. Przydałaby mi się taka :)
Silnik siłowy?

Volski87

Fajna piła, muszę i ja się przesiąść z dewalta  dw744 na coś wygodniejszego i większego co by zwiększyć komfort pracy. Napisz coś jak już trochę nią popracujesz ;)

lian

Tak, silnik na siłę jest. Ja to wszystko robię powoli, sukcesywnie, teraz dopiero skończyłem stolarnię przygotowywać. Kurde, mała :) Piłę zacząłem skręcać. Mam instrukcję po niemiecku. Dam radę bez instrukcji, wszak jestem polakiem i inżynierem dodatkowo :) Niedługo wrzucę jakieś fotki